14 aylık bebe

Çok fazla özgürlük vermişsin. Koltuk altından çıkan patates, salona dökülen tarhana bana çok çok fazla gelirdi. Ben mutfakta bir çekmeceyi ona ayırdım içine plastikleri doldurdum. Diğer yerleri ellemesine izin vermedim. Şuan 2 yaşında hiçbir yeri ellemez. Sebzeleri salona taşıyamaz yani ne alaka salonda patlıcan?

Avm de dışarda kucağımda taşımadım buna da alıştırmadım. Hep arabasında oturur oyuncağıyla oynar. Ya da eline bir yiyecek veririm takılır yani.

Çocuğa tabiki özgürlük verilsin ama annenin buna bir sınır koyması lazım. Çocuk dur'dan hayır'dan anlamalı.

Evet çok zor ama ağlamasına tepki vermeyeceksiniz. Siz normal ses tonu ile bu şekilde onhnla iletişim kuramadığınızı ağlamasını bitirdikten sonra yeniden konuşacağınızı vs anlatacaksınız. Tabi o daha da artıracak sesi. Ama siz devam edeceksiniz aynı tavra. Bu böyle bir dönem gidecek ve sonra bitecek.

Ama sonra gene başlayacak, ve siz yine aynı şekilde davranacaksınız.

Ahaha ben de benze konular açtım bdv de, bana da böyle dedi vicdansızlar, ben de size diyorum. Ama emin olun çok zor ama başka yolu yok maalesef.
merhabalar ben de tecrubenizden yararlanmak isterim benim kizimda bu sularda yani 14 aya girecek .. ve bn ona hayir deyip sonra uzuluyorum mesela bicak vs bir sey olsun hayir birak diyorum daha cok kucuk ona dokunmuyor yada gelip bana cici yapiyor ses tonumu daha mi iyi ayarlamam lazim esimde dah sakin oldugunu soyluyor ama daha duskun boyle yapmami istemiyo kendisi ne olsa yapiyor her seyi istiyo arkasina agliyor susmuyor hic dikkatini dagtiyorum ben ama o yapiyor ac diyor mesela acilmayak biseye ve agliyor :/

Arsız köfte bu, bendeki de aynı hayırdan durdan cezadan kuraldan hiçbirşeyden anlamıyor-du ama bir nebze düzeldi yaş 3,5 olunca.birde karakter meselesi değiştiremiyorsun bazı şeyleri çekmiştir birine.

Oh maşallah. Allah ayırmasın.
Peki ben şunu merak ettim, bu kadar şeye si nasıl tepki verdiniz? Yani hiç mi kızıp bağırmadınız?
Yapabildiyseniz de nasıl sakin kaldınız bunalrı merak ediyorum cidden :)
Bikere hic gecmiycek gibi geliyordu hep böyle yaramaz hareketli kalicak gibi ama zamanla toparliyorlar ben gerildikce o dahada huzursuz oluyordu benim oglum birde inanılmaz inatçı ve müthiş hafizaliydi inanın akşam biseye küsüp yattiysa sabah ilk iş onu hatirlatirdi.Çok yıprandım elbet genel cvp verim siz gerekenleri alın uyuduğu zaman hep sesli işler yaptım süpürge ve bz.disiplinli biri değilimdir ama kararlı olmaya çalıştım kontrolum altındaki ufak tefek düşmelerine asla ani tepkiler vermedim ki çocuklar bunu çok kullanir bu sebeple miz mız bir çocuk olmadı hiç çünkü panik bir anne olmadim ben buzdolabına şöyle bir cozum bulmuştum fazla açık kaldığında ikaz sesini ona şöyle açıkladım buzdolabı yoruldu ve bize sinirlenmeye başladı hemen kapatirdi ev eşyası olarak küçük olan birçok şeyi kaldırdım zaten sadeliği seven biriyim ve yaşına göre lego çocukları bir süre oyalıyor dönem dönem onlardan aldım bir seferde olucak birşey değildir siz onun alanlarını zamanla belirliyceksiniz sizi çok zorluycak sinirleriniz yipranicak ama zaman ve kararlılık inanın çok önemli aksine sınırsız müsade değilde sınırların belirlemmesi bence daha onemli onunla inatlasmamaya çalıştım çünkü çocuklar etki tepki olayını inanılmaz kullanıyorlar genelde yapmamasi gereken biseyde sürekli hayır dememeye çalıştım dikkatini başka şeylere çekmeye uğraştım bu bence çok önemli istemediğiniz biseyi yaptığında direk sizin gözünüze bakarlar dikkat çekmek buyuyene kadar istisnalar dışında ev oturmalarına gitmedim kesinlikle dahada gerilip yoruluyordum karşınızdaki yetişkin olmadığı için karşınıza alıp tek seferde kuralları anlayamıyorsunuz o yuzden bike hayir dediginiz seye bidahakine evet demeyin oda akli erdikce büyüdükçe size ve kurallarıniza alismaya basliycaktir Gerci sizin cocugunuz daha kucuk o yuzden ilgi alanlarını cekmeye dikkatini dağıtmaya çalışın

kizimin ilk ogrendigi kelimelerden biriydi hayiiy simdi bir de no no no yapiyor parmagini saga sola sallayarak.
ilgisini ceken seyleri incelmesine izin veedim. yeri geldi bulasik makinesinin kapagini gösterip ee eee diyerek orda uyumak istedigini belirtti.

ama orda uyunmaz ona bulasikalri beraber dizmeye ne dersin deyi asil isleve odaklandik. ya da buz dolabindan benim huzluk alt tarafta donmus sebzeleri vs. cikarip oynamaya calistiginda hadi onlari pisirip yiyelim dedim.

evet herseyi inceleyebilir ama onlari oyuncaga donusturemez. zaten oynamasi icin bir cok oyuncagi var. tencerelerden davul yapmaya izon var bu arada :)

23 aylik suan. biz nasil ki ona yanlis olanda hayir dediysek o da bizi uyariyor.
babasina elinde oyincak tenceresiyle geldi ve uzatti babasi da kasikla yemeye basladi. hayiy hüüüp dedi. yani onu yemen oco degil icmen icin yaptim dedi.

cok biliyorlar ama unutmayin biz daha cok biliyiruz :)

Benim cocuklarimda sizinki gibi 16 ayliklar 1 oglum 3 kizim var hepsinin huyus suyu farkli biri seninki gibi koltuk tepesinden inmez nerde yuksek bi yer var oraya cikmaya calisir baktim engel olamıyorum nasil inecegini ogrettim tabi her daim gozum uzerinde

Oglum dagitmayi doktugu seyi eliyle yerlere sivamaya bayılıyor her seferinde topla diyorum şunu getir bunj getir derken toplatiyorum ya da dikkatini dagitiyorum baska biseyle cekmecelerim dolaplarim hep bantli bazen bamtlarini sokuyorlar bende yanlarina oturup doktukleri ile oynatiyorum sonra yerine koyuyorum hevesleri geciyor o anlik

Bi kızım surekli sizin cocuk gibi her seye mizmiz surekli kucak ister istedigi olmayinca verilmeyince bogurur birakirim agliyor 5 dk 10 dk ben digerlerine odaklanip oyunlar oynuyorum o da aglamayi kesip oynamaya geliyor bi tanesi cok akilli uslu zati :)

Konunun ozeti size tavsiyem ben tek basima 4uyle şöyle basediyorum odaklandiklari sey mizmizlik araciysa dikkatlerini baska seye yonlendiriyorum yemek oyum vs ellerine surekli meyve veririm
Bıçak vs alinca sicak seyler hemen cis kötü die sesimin tonunj yüzümü degistirerek soylerim hemen korkar bırakır

Son olarak sunu getir oglum şöyle yap kizim surekli birseyleri konusurum yanlarind yaparım onlarin daha yapamayacağını yasak oldugunu soylerim ama cok istiyorsa kapağı kapatabilir benimle ya da ben yaparken seyredebilir.

Ama ben yürümeye basladiklarinda 12aylikken bunu yapmaya basladim her yeri dokup dağıtmalarina belli sınırlar çerçevesinde izin verdim.
Uzun oldu kusura bakmayin cocuk cok olunca:))

ayrica birde araba mevzusu var disari ciktigimizda teafiksiz bir alan ya da parksa arabasindan indirip kosmasina ozon veriyorum. ama diger zamanalrda arabasina binmezse gidemeyecegimizo soyluyoruz. bir kac kez eve geri donunce anladi ciddi okdugumuzu. ayni sey oto koktugu icinde gecerli 5 dk mesafe bile gitsek koltuguna oturup kemerino baglamadan arabayi calistirmiyoruz. bizim araba koltuga oturmadan calismiyor. bak oturmadin araba gitmiyor diyoruz. hemen oturuyor. biz zaten yeni dosan doneminden beri once puset ota koltugu sonra da normal oto koltugu kullandigimiz icin onuun icin normali.

Hayır nedir bilmeli bunu öğretmelisiniz ve hayır derken neden hayır dediğinizi de söyleyin bikere hayır dedikten sonra agladimi geri evet demeyin kararınızı görsün

Yavas yavas kurallar koymaya basla bence..her istedigini yapma, oyuncaklariyla oynasin ama patates soganla oynamasin mesela..cekmece karistirsin ama buzdolabi artik yasak mesela gibi gibi... aglarsa aglasin bosver zaten hep agliyormus ...simdi onunu alamazsan iyice zivanadan cikar.

Yavas yavas kurallar koymaya basla bence..her istedigini yapma, oyuncaklariyla oynasin ama patates soganla oynamasin mesela..cekmece karistirsin ama buzdolabi artik yasak mesela gibi gibi... aglarsa aglasin bosver zaten hep agliyormus ...simdi onunu alamazsan iyice zivanadan cikar.

Her istedigini verince biraz arsiz oluyor cocuklar sanki.. Yani yok dediginizde sizi anlayip sayacak yeri geldiginde.. Ama olan olmus zaten :) agladigi zaman istedgini vermemeye gayret edin sizi biraz zorlar ama hizaya gelir en azindan size de yazik

Bikere hic gecmiycek gibi geliyordu hep böyle yaramaz hareketli kalicak gibi ama zamanla toparliyorlar ben gerildikce o dahada huzursuz oluyordu benim oglum birde inanılmaz inatçı ve müthiş hafizaliydi inanın akşam biseye küsüp yattiysa sabah ilk iş onu hatirlatirdi.Çok yıprandım elbet genel cvp verim siz gerekenleri alın uyuduğu zaman hep sesli işler yaptım süpürge ve bz.disiplinli biri değilimdir ama kararlı olmaya çalıştım kontrolum altındaki ufak tefek düşmelerine asla ani tepkiler vermedim ki çocuklar bunu çok kullanir bu sebeple miz mız bir çocuk olmadı hiç çünkü panik bir anne olmadim ben buzdolabına şöyle bir cozum bulmuştum fazla açık kaldığında ikaz sesini ona şöyle açıkladım buzdolabı yoruldu ve bize sinirlenmeye başladı hemen kapatirdi ev eşyası olarak küçük olan birçok şeyi kaldırdım zaten sadeliği seven biriyim ve yaşına göre lego çocukları bir süre oyalıyor dönem dönem onlardan aldım bir seferde olucak birşey değildir siz onun alanlarını zamanla belirliyceksiniz sizi çok zorluycak sinirleriniz yipranicak ama zaman ve kararlılık inanın çok önemli aksine sınırsız müsade değilde sınırların belirlemmesi bence daha onemli onunla inatlasmamaya çalıştım çünkü çocuklar etki tepki olayını inanılmaz kullanıyorlar genelde yapmamasi gereken biseyde sürekli hayır dememeye çalıştım dikkatini başka şeylere çekmeye uğraştım bu bence çok önemli istemediğiniz biseyi yaptığında direk sizin gözünüze bakarlar dikkat çekmek buyuyene kadar istisnalar dışında ev oturmalarına gitmedim kesinlikle dahada gerilip yoruluyordum karşınızdaki yetişkin olmadığı için karşınıza alıp tek seferde kuralları anlayamıyorsunuz o yuzden bike hayir dediginiz seye bidahakine evet demeyin oda akli erdikce büyüdükçe size ve kurallarıniza alismaya basliycaktir Gerci sizin cocugunuz daha kucuk o yuzden ilgi alanlarını cekmeye dikkatini dağıtmaya çalışın
Çok yararlı bir cevap oldu bu, öncelikle çoplk teşekkür ederim.
Düşme konusunda bende hiç ani tepk vermedim. Düştüğünde hep bakardı bize,alkış yaptığımız bile olmuştu.
Geçen bizim yataktan düştü, ben korktum o ağlamadı bile:)
BEni asıl yoran aslında hayır deyınce çılgınlar misali ağlaması.
SANırım kararlı olup çekicem Başkan yol yok gibi duruyor.
Bir de acayip inatçı hıçkırarak ağlıyor kıyamayıp pes ediyorum, nasıl dayanıcam bilmiyorum..
EN azından tuvaletteyken izin verse o bile bana bi nefes olucak :)

Arsız köfte bu, bendeki de aynı hayırdan durdan cezadan kuraldan hiçbirşeyden anlamıyor-du ama bir nebze düzeldi yaş 3,5 olunca.birde karakter meselesi değiştiremiyorsun bazı şeyleri çekmiştir birine.
Çekmiş aynı babasının küçüklüğüymüş :)

ayrica birde araba mevzusu var disari ciktigimizda teafiksiz bir alan ya da parksa arabasindan indirip kosmasina ozon veriyorum. ama diger zamanalrda arabasina binmezse gidemeyecegimizo soyluyoruz. bir kac kez eve geri donunce anladi ciddi okdugumuzu. ayni sey oto koktugu icinde gecerli 5 dk mesafe bile gitsek koltuguna oturup kemerino baglamadan arabayi calistirmiyoruz. bizim araba koltuga oturmadan calismiyor. bak oturmadin araba gitmiyor diyoruz. hemen oturuyor. biz zaten yeni dosan doneminden beri once puset ota koltugu sonra da normal oto koltugu kullandigimiz icin onuun icin normali.
Daha yürümüyor bir de birazdaha büyüse daha çok laf anlıcak.
ŞİMdi anladıkları da sayılı :) Yani arabada durmayınca bak durmadın geri döndüm desem aha o o bağı kuramayacak sonuçta.
İnşallah büyüdükçe daha kolay anlaşorız :)

Benim cocuklarimda sizinki gibi 16 ayliklar 1 oglum 3 kizim var hepsinin huyus suyu farkli biri seninki gibi koltuk tepesinden inmez nerde yuksek bi yer var oraya cikmaya calisir baktim engel olamıyorum nasil inecegini ogrettim tabi her daim gozum uzerinde

Oglum dagitmayi doktugu seyi eliyle yerlere sivamaya bayılıyor her seferinde topla diyorum şunu getir bunj getir derken toplatiyorum ya da dikkatini dagitiyorum baska biseyle cekmecelerim dolaplarim hep bantli bazen bamtlarini sokuyorlar bende yanlarina oturup doktukleri ile oynatiyorum sonra yerine koyuyorum hevesleri geciyor o anlik

Bi kızım surekli sizin cocuk gibi her seye mizmiz surekli kucak ister istedigi olmayinca verilmeyince bogurur birakirim agliyor 5 dk 10 dk ben digerlerine odaklanip oyunlar oynuyorum o da aglamayi kesip oynamaya geliyor bi tanesi cok akilli uslu zati :)

Konunun ozeti size tavsiyem ben tek basima 4uyle şöyle basediyorum odaklandiklari sey mizmizlik araciysa dikkatlerini baska seye yonlendiriyorum yemek oyum vs ellerine surekli meyve veririm
Bıçak vs alinca sicak seyler hemen cis kötü die sesimin tonunj yüzümü degistirerek soylerim hemen korkar bırakır

Son olarak sunu getir oglum şöyle yap kizim surekli birseyleri konusurum yanlarind yaparım onlarin daha yapamayacağını yasak oldugunu soylerim ama cok istiyorsa kapağı kapatabilir benimle ya da ben yaparken seyredebilir.

Ama ben yürümeye basladiklarinda 12aylikken bunu yapmaya basladim her yeri dokup dağıtmalarina belli sınırlar çerçevesinde izin verdim.
Uzun oldu kusura bakmayin cocuk cok olunca:))
KUsur olur mu, ilgi gösterip yazdınız hepsi bana yol gösteriyor.
Teşekkür ediyorum ve daha de canı yürekten tebrik ediyorum :)

Çok yararlı bir cevap oldu bu, öncelikle çoplk teşekkür ederim.
Düşme konusunda bende hiç ani tepk vermedim. Düştüğünde hep bakardı bize,alkış yaptığımız bile olmuştu.
Geçen bizim yataktan düştü, ben korktum o ağlamadı bile:)
BEni asıl yoran aslında hayır deyınce çılgınlar misali ağlaması.
SANırım kararlı olup çekicem Başkan yol yok gibi duruyor.
Bir de acayip inatçı hıçkırarak ağlıyor kıyamayıp pes ediyorum, nasıl dayanıcam bilmiyorum..
EN azından tuvaletteyken izin verse o bile bana bi nefes olucak :)
Allah yardımcınız olsun zor surec elbet ama gecicek inanın ileride de yemek yediriceginiz zaman yermisin degil seçenek sununki birini kabul etmek zorunda kalsinoglum kucukken hayir diyordum Baktim inatlasiyor hemen hoşlandığı seylere dikkatini cekmeye çalışıyordum bu cook kurtarici kucucukler ama anneyi kullanmayı cok severler siz hayir dedikce o dahada inatlasicaktir sinirlarini yavas bir sekilde zamanla oturttun.birde yanlis birsey yaptiginda ani buyuk tepkiler verirseniz sipa inadiniza bunu size hep kullanicaktir .yaparkende gozunuzun icine bakarak hemde tecrube ile sabit

:KK9:
BEKliyorım ama her zaman aynı sükunetle olmuyor işte. SIkıntım birazdan sabır gösterememek.. :KK43:
Inanin bana sabir gosteriyorsunuzdur ama cocuk büyütmek basli basina bir sorumluluk ustune ev isi yemek temizlik vs.girince hayliyle yoruluyorsunuz.hic bir is yapmasanizda butun gun onun arkasını toplamak bile yetiyordur size .Ayrica oğlunuz daha kucuk siz hayir desenizde ankamuycak aglamaya devam edicek o yuzden onla inatlasmadan hemen sevdiği seylere yonlendirin

X