10 Yaşımdaki kızımın takıntısı (OKB)

Ben yedim
Yazını gördüm, konu da benzer olunca kendimden yazmak istedim.
Dini eğitime erken bir yaşta başladığımı söyleyebilirim, annem ve babam tabi kontrollüydü sadece ezberden tekerleme gibi sureler vb. şeylerden ibaretti belli bir yaşa kadar bildiklerim ve fakat dini daha çok merak edip ısrar edince yatılı kursa göndermişlerdi. O kursta öğrendiklerim-anlatılanlar ve daha neler... Çok sorduğum, sorguladığım ve itiraz ettiğim için de sevilmezdim, mimlenmiştim. Bilmiyorum belki susturmak için yaptılar, uyum sağlamam için; baktılar bu kız çok deşiyor, korkutma yoluna baş vurdular. Öyle hikayeler dinledim, öyle şeyler hep bir ağızdan şahitli bilmem neli anlatıldı ki (ortaokul zamanı olması lazım) karanlık odalarda otursam zerre ürpermeyen ben, ışığı kapatıp uyuyamaz hale geldim.
Annem fark etti vb. ama düşünce geçişleri, doluya almama-boşu doldurmama, sürekli bir "Varlık,neden, niçin, nasıl" sorgusu vardı.

Onu nasıl aştım, yok sayarak tıpkı senin gibi. Reset attım inanç kısmıma komple.
Uzunca bir süre ateisttim, oradan agnostik kısma kaydım. Oradan deist. Şimdi elhamdülillah geri döndüm diyeyim ama inancımı yeniden yapılandırıp, daha ayrıntı öğrenip-araştırıp, nelerin hurafe nelerin insanı "Günah" denilenden/uydurma günahlardan uzak tutmak adına milletin bire bin katması olduğunu idrak ederek. :)) Mesela bu yukarıda anlattığın şey pelin, ergenlikte verilmeye başlanan bir hurafe bilgiden ibaret, sebebi de mastürbasyondan uzak tutmak. Sonra gusül hikayeleri var insanı obsesif eden, küpe deliklerini üç kere suda şöyle yapmazsan abdest olmaz, eteğinin altına şu uzunlukta tayt giymezsen namazda eteğin açılması riskini bile bile göze almış olursun ve namazın olmaz vb. Bu obsesyon işte...Böyle saçmalıklar silsilesi yüzünden, insanların kafaları gidiyor. Ha kimi inanıyor da buna zehir gibi diğerine bulaştırmaya devam ediyor.

İsteyen, merak eden çocuğa, yaşını gözeterek, her inanıştan azar azar anlatsak, gelmiş geçmiş tüm inançlarla birlikte dinden önce insanın "İnanma ihtiyacı"nı irdeleyebileceği bir algıya kavuştursak ne güzel olur. İşte o zaman seçim gibi seçim olur. Diğerleri ezber, kopya, korku filmi...

Konu sahibi, illaki aşılır bir problem bu, biraz zaman alır ama yaşamamış gibi olursunuz.Çabuk atlatmanızı diliyorum.

Son düzenleme:
Malesef cocuklar birbirne acimasiz ben 11 yasindayken benimde teyzemin kizi banyoda cinler bizi izler eger hosuna gidersen seni alir goturur sen guzelsinya seni kesin goturur demisti ve onun yuzunden baya bi donem banyoya korkarak ve ustumde ic camasirimla banyo yapmistim bazen hala aklima gelir korkarim. Cocuklar boyle seyleri buyuklerden duyuyor boyle ailelere kiziyorum. Kizimin bir arkadasi geldi odalara giriyorlar bende gozumun onunde olsun diye kapilari kapattim kiz 3 yasinda kizima diyorki o odalarin kapisini annen hayalet var diye kapatti girme kizim kormus kacarak geldi hayalet diye birsey yoktur diye bagriyor bana sordu anne hayaletler yoktur demi diye bende anlattim yok korkma saka yapmis diye kac gun hayalet yoktur deyip durdu bende bak odana gidelim yok oyle birsey sakin korkma vs diyerek unuttu. Insallah kiziniz cabuk atlatir bu durumu

inanın ilmiyorum . ben kızımın nelere baktığını biliyorum ve gözlemlemeye çalışıyorum ama işte arkadaşları ile ne konuşuyor bilmiyorum malesef müdahale edemiyorum
Siz çocuğunuzla ilgileniyorsunuz ama arkadaşlarının anneleri ilgilenmiyor çocuğunuzun kafasını bulandırıp korkutmuşlar. Bazı kadınkar var bu cinli perili ruhlu şeylerle ilgilenen belki çocuklarının yanında konuşuyorlarsa çocuklarda bunu beyinlerinde kurgulayıp arkadaşlarına yansıyorlar. Kızınızın arkadaşlarının annelerini tanıyormusunuz

Bu hastaligi yillardir ceken birisi olarak yaziyorum bende kiziniz gibi cok duygusaldim hemen agliyordum kafamda bi dusunceyi buyutup kendi kendimi uzerdim benim ailem malesef anlamadi bi rahatsizligim oldugunu en son 17 yasinda kizlik zari takintisi oldu adetken dustum yirtildimi gibi bi dusunce geliyordu surekli anneme anlattim doktora gitmeden onceki geceyi hic unutmam sikintidan dudagim ucuklamisti doktora gittim hic bise yok demesine ragmen bu dusunceden kurtulamadim o an rahatliyordum ama tekrar tekrar doktora gittik artik babam karsisina aldi kizim oyle bi durum varsada arkandayiz sen uzulme artik diye benimle konusmustu psikiyatriye gittim ilac kullandim rahatladim ama bu arada derslerim mahvoldu ilk donem cok iyiydi takdir almistim ikinci donem hic bise alamadim.bu sorunu kendimce bastirdm arkadaslarimla gezip tozdum iki yillik universte okudum bi ara calistim sonra evlendim.bebegim oldu herseyi basa sardik bu kezde otizmi okudum netten bebegim otizmmi diye kafayi yedim oglumun en ufak hareketini otizme yordum.esime de anlatmiyordum icime atiyordum surekli.bi gun esim evden cikinca kapida benim aglamami duymus eve bi girdi ne oldu dedi anlatmak zorunda kaldim psikiyatriye gittik suan rahatladm insallah bi daha nuksetmez.kiziniz icinde emdr yontemini tavsiye edebilirim eger iyi olmasaydim bende bu yontemi deneyecektim isinin ehli bir psikologa goturun.Allah yardimciniz olsun bi ceken bilir

Ayyy o yaşta bana da böyle seyler anlatmıştı bir arkadaşım mahvetmisti beni zamanla geçecek bu bir süreç canım merak etme.

Ben şunu hatırlıyorum ablam senin korkunu olcelim demişti eline bir tülbent alıp bir ucunu bana tutturup diğer ucundan ihlas suresi okumaya başlamıştı. Galiba 7 tane okudu her okuduğunda tulbenti tutarak bana yaklaşıyordu en son kalan kısmı güya benim korkummus :) sonra o tulbenti benim belime sardı ve korkun geçene kadar çıkarma dedi sonra ben baya rahatlamıştim. Ne ara çıkardım hatırlamıyorum bile. Bilmiyorum doğru bir yöntem mi ama psikolojik olarak rahatlattigi kesin.
Bence ne yapın biliyor musunuz hiç bu meseleleri konuşmadan tatile filan gidin. Spor ve sanat kurslarına yazdırın. Zamanla sönecektir bu düşünceler...

yok yok öyle değil din aşırı bizim evde konuşulmaz. standart kelimeler allah korusun allah büyük vs. gibi

açıkcası sınav kaygısını öğretmenleri fark etmiş ve hassas biri olduğunu ama kızım bu konuların kimsenin bilmesini istemiyor halası ve teyzesi bilmiyormuş gibi davranıyor.

Üf zaten şu çocuklarda üç harfliler sevdası olmasa olmaz.
Benim ilerizekalı arkadaşlarım da çok severdi yok cin çağırmaca yok bilmem ne saçma sal.k işte çocukların birilerini korkutma için anlatacakları tek şey üç harfliler ve ben buna çok kızıyorum. Korkup atlatamayan küçük çocuklar çok fazla, kızınız gibi.

sadece merhaba
gidip gelişmişliğimizin yok yani düğünde seyranda o kadar
ev ortamlarını bilmiyorum

Öncelikle geçmiş olsun, durum gerçekten karışık görünüyor. Çocuklar böyle konularda konuşmayı çok severler, küçükken bizde yapardık, birbirimizi korkuturduk, eğlenceli gelirdi bize ama sadece tuvalete giderken aklımıza gelirdi kapının önüne birini dikerdik. Kızınız kadar sorgulama yapmazdık. Kızınızın bu kadar etkilenmesinin altında başka psikolojik sebepler olabilir. Ama anlatılan şeyler yapılan kötü şakalarla desteklenmiş o yaşta ki çocuğun inanmaması mümkün değil pek. Bende çantamdan bir şeyler çıksa etkilenirdim herhalde. Bence kızınızı bilimsel konulara yönlendirin. Uzay, karadelikler, süpernovalar vs..astekler, inkalar, piramitler...tam zıtdı konularda merakının uyanmasını sağlayın. Evde küçük bilimsel, eğlenceli deneyler yapın. Daha önce gitmediğiniz farklı bir yere gidin. Yani çocuğun dikkatini dağıtın. İlaç olmaz bence. Yan etkileri var.

İlkokulda başlar bu hikayeler zaten Helenra. Kiki kibrit cini diye oyun bile vardı, evden kibrit getirip onla cin çağırmaya filan çalışırdık. Bu ağızdan ağza, kulaktan kulağa hikayeler bitmiyor. Bu yüzden çocuğu öncesinden mümkün olduğunca basit bir bilgi ile donatmak ve gerektiği an "Yok" demesini, "Saçmalık bu" demesini sağlayabilecek bir hale getirmek gerekiyor. Çevre çok acayip.

Sizi korkutmak istemem ama ne yapıp edip alanında en iyi psikiyatr kimse ona götürün ama en iyisi olsun. Bu olayın birebir aynısını kuzenim yasadı. Bu sadece etkilenme gibi durmuyor altında farklı bir durum var gibi hissettim.

şöyle kızım bir yıl erken gitti okula şuan 4 olması gerekirken 5. sınıfta
ve kızımın notları şuan en düşük 78 ama bu not bile düşük geliyor ona.
diyor ki anne okuduklarımı anlıyaıyorum adepte olamıyorum. okuyorum okuyorum ama düşünceler beni engelliyor.
ben biliyorum ki benim kızımın kafasında bunlar olmazsa eskisi gibi 100 yapar gelir

Ayni seyleri yasadim desem :-( hatta yasadik kardedim ben en yakin birkac arkadasim... bizden 3 yas buyuk bir kiz vardi. Bizi toplayip bu konulari acardi neler anlatirdi neler. Bu konular yasak oldugu icin yazamiyorum, annem birgun bizi konusurken duymus. Tabii sizin kadar ilgili degildi :) o kizla konusmayacaksiniz artik dedi. O sizi korkutmak ic8n anlatiyor abartarak anlatiyor dedi bir ya da iki kere konustu sadece. Birkac yil korkum devam etti benim ara ara gece uyuyamadik korktuk. Kiz resmen hepimizin piskolojisini bozdu. Hala da yolda gorsem ama nefretle bakarim yuzune.
Kiziniz cok hassas ama atlatacagini dusunuyorum. Onunla devamli konusan eahatlatan bir ailesi var cok sansli. Kafasini dagitacak seyler yapin mesela sporla ilgilensin kursa gitsin ordaki arkadaslariyla takilsin gibi. Destek zaten aliyormussunuz. Biz onu da gormedik.
O gunlerimi hatirladim icim sıkıldı sanki savas sahnesi gibi. Atlattim bitti insallah kiziniz da atlatir en yakin zamanda

ne gibi mesela açabilirsiniz ben en kötüsüne bile malesef hhazırladım kendimi

su yazıyı sizden okuyunca ne kadar rahatladım.
hatta benzerlerini yazıp sildim yanlış bilgi vermemek adına .doğru yolda olduğuma ve gerçekten çözüme kavusmada çok ise yarayan bu tutumum hakkındaki endişelerim bitti.
sanırım çocuklar okula başladıktan itibaren çok fazla bilgiye maruz kaldıkları için.
dediğiniz gibi daha hassas çocuklar malesef ki bazı gereksiz çok fazla bilgiye sahip arkadaşları tarafından farkında olmadan zor bir sürece maruz kalıyor.
bir çocuğa verilen gereksiz ve yalan yanlış bilgiler yüzünden başka aileler günlerde sıkıntı yaşıyor.
çocuklar birbirine herşeyi anlatıyor.
anne babanın haberi olur yada olmaz ama anlatırlar.
benim oğlum çok şükür ki paylaşıyor benimle ve daha fazla bilgi kirliliği oluşmadan zihninde ,müdahale ediyorum.
yoksa fazlasıyla hassas bir çocuk tıpkı konu sahibin çocuğu gibi.
genelde böyle şeyleri konuşmak istemez çocuklar ama her çocuğa bir yaklaşma biçimi vardır.
bana utana sıkıla anlatıp daha sonra babasına
" bana biliyor musun böyle oldu ama annem de de olmuş küçükken " diye korkmadan anlatıyor.
peki şimdi olmuyor mu? diye de mutlaka ekliyor ki sanırım bunun cevabı da anı kurtarmak adına yeni bir yanlış bilgi olmamali.
elbette bazen oluyor.ama ne yaptığım önemli olan ne düşündüğüm değil.
bu konuyu epey araştırdım ve 8 yas civarı çocukların içlerindeki dürtü sesini keşfettikleri, kulak verdikleri zamanlarmis.
ve bu onları korkutuyor doğal olarak.
çok basit bir örnek
Servisle gelirken marketi görünce in ve biseyler al diyor içindeki ses .
ama orada inince kaybolacagim yada eve geç kalacağım endişesi.
Ve ya cebimde para bile yok insem ne yapacağım gibi somut bir gerekçeyle sebep sonuç ilişkini kurabilirse o zaman çok daha kolay atlatiliyor bu süreç.
zaten sebep sonuç iliskinide bu dönemde kavrıyor tam olarak çocuklar.
vicdanın ve merhametin ağır bastığı çocuklar hatta yetişkinler daha çok etkileniyor ve korkuyor bu durumdan.kendi hatası , suçu gibi görüyor.
mutlaka yardım alınmalı işin ehlinden altından başka psikolojik sorunlar çıkabilir veya dönüşebilir.
çocuk kalbi kadar saf temiz bişey daha yok.
ve onlarınki kadar bilgiye aç ve açık bir beyin.
keşke sırf laf olsun diye soylenilen bazı seyleyin sonucunu hesaba katsak.

ne gibi mesela açabilirsiniz ben en kötüsüne bile malesef hhazırladım kendimi
Kızınız çok üzülerek ve asla emin olmayarak söylüyorum ama şizofreni temelli ifadeler kullanıyor.
Yaşadığımız için aynisini çok tanıdık geldi.
Bir şey söyleyip ic sesiyle tam tersini söylemek, düşüncelerin kendini engellendiğini belirtmesi vs...
Yani Allah korusun inşallah yoktur insallah sadece benzerliktir ama tedbiri elden birakmamak lazim

Hayır baksana herkes yazmış yahu herkese anlatıyorlar böyle saçma sapan şeyleri.
Onlara da diğer çocuklar anlatıyor.
Hoş değil gerçekten ne zevk alıyorlar anlamadım ki korktukları için mi diğer çocuklara onlar da anlatıyorlar başkaları da korksun diye yani onu anlamıyorum ama acı bir durum...

Çocukken oturduğumuz yerde bir komşumuz vardı. Aynı zamanda da akrabaydık. Çocuklarından biri benim sınıf arkadaşımdı. Arada sırada yakın olduğumuz için onunla oynamaya giderdim. Akrabamız dediğim kişinin eşi her gittiğimde bize masal diye üç harflilerden, perilerden vs.. bahsederdi. Sözde yaşanmış hikayeler... Ben ne zaman oraya gitsem geceleri korkudan uyuyamaz annemi korkuyorum diye yanıma çağırırdım. Annem de bendeki değişikliği sezdi. Neden korktuğumu sorunca Anneme o kadının bize anlattığı hikayeleri anlattım. Öyle şeylere asla inanmamam gerektiğini uzun uzun anlattı. Annem bir daha beni o akrabaya göndermedi. Ben de bir daha gitmek istemedim zaten. Korkularım falan da geçti. Şimdi düşününce, o kadının anlattıkları çok komik ve saçma geliyor. İnşallah kızınızda tez zamanda eski sağlığına kavuşur.

Ben dayanamayip yazacagim ama hem topa tutulacagim hemde ban yiyecegim buyuk ihtimalle

Ama bir anne olarak dayanamadim

Bakin benimde 10 yasinda oglum var ve maalesef zorunlu din dersi aklini cok karistiriyor cunku cok fazla soyut kavram var , onlar biz yetiskinler gibi bakamiyorlar olaya , bu tarz konular yanlis anlatildiginda korkuyorlar hemde cok korkuyorlar

Ben basima gelecekleri tahmin ettigim icin 4.sinifa basladigi gun aldim karsima anlattim , bak bu sene din dersi goreceksin , lutfrn aklina takilan herseyi ama herseyi bana sor , ben sana senin anlayacagin sekilde anlatacagim dedim ve cok sukur sorunsuz atlattik
Ama daha 2 gun obce 23 nisan toreninden ciktik cocuklari yemege goturduk , bunlar bize donup anne cin var mi diye sordu , ben yok cocugum dedim , bi sinif arkadasi var dedi , ogretmrn anlatti ogretmen yalan soylemez sen bilmiyorsun dedi ve diyen cocuk aylardir gece uyku sorunu yasiyormus annesi soyledi
Benimki hic inanmamis o yuzden gelip bana sorma geregi duymamis

Cok uzatmiyim
Sizi anliyorum , cocugunuz korkmakta hakli , bu yas cocugunun kaldiracagi seyler degil bunlar

Once siz din , allah konularinda cocugunuzla konusun , belli ki akli cok karisik , onu korkutmadan , gunaha giriyorsun demeden anlatin , sizden ogrenmesi ve duymasi cok onemli
Ben bu konunun psikologlul bir konu oldugunu dusunmuyorum
Size guvenerek korkularindan kurtulmasi lazim , bence baska yolu yok bunun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…