10 Yaşımdaki kızımın takıntısı (OKB)

ailesi ile konuştuk babasıyla gelip özür dilediler. o çocuğuda başkaları korkutmuş öyle dediler ama o kız etkilenmemiş benim kızım kırılgan olduğundan ve gerçekle yalanı ayrıt edememiş. kandırıldıını anlamamış ki kuzum

Arkadasinin abisi ablasi var mi ?
O kizin anlattiklari tam da türk korku filminde ki senaryolara benziyor esyalarinin boyanmasi corap bulunmasi vs.

Bu yasta bir kiz bunlari kendi yasitlarindan degil izledigi filmlerden veya büyüklerinden ögrenmistir diye düsünüyorum

aynen hep örnk versik bende kortum ama zamanla geçti gibi örnekler veriyoruz hepimiz ama işte ağlamalar sıkılmalar bizde malesef baya var

kuzenleri onada anlatmış ve film izletmişler oda bizimkinin üzerinde dememiş malesef

4.sınıf çocuklarının uğraştığı şeylere bakın . Acaba ailelerinden mi yoksa internet film vs buralardan mı öğreniyorlar bunları.

inanın ilmiyorum . ben kızımın nelere baktığını biliyorum ve gözlemlemeye çalışıyorum ama işte arkadaşları ile ne konuşuyor bilmiyorum malesef müdahale edemiyorum

kuzenleri onada anlatmış ve film izletmişler oda bizimkinin üzerinde dememiş malesef

Siz de tam tersini yapsaniz ?
Yaz tatili geliyor eglenceli filmler izleyebilirsiniz.
Memleketinize veya hic bilmediginiz sehirlere gezmeye götürün maddi durumunuz varsa cok iyi gelecektir.

inş benim kuzumda düzelir inşşşşş

sanirim bende bu yaslardayken luzumsuz bir arkadasim da bana boyle seyler anlatmisti aylarca geceleri ciglik cigliga uyanmistim uzun bir surede o korkuyu uzerimden atamamistim en sonunda bir psikologa goturduler dr bana korkularinin uzerine gitmezsen korkularin senin uzerine gelir demisti ve bana gece yatarken sizden korkmuyorum ben sizden ustunum siz aslinda yoksunuz diyerek yatmami soylemisti tek gecede sorunumu cozdu bu benim psikolojik olarak cok rahatlamistim bunlari soylerken belki kizinizdada bir ise yarar

Evet görünüşe göre obsesyonları var. Kızınız belli ki çok hassas, temiz, titiz, ayrıntıcı, dürüst bir kız. O yüzden de arkadaşlarının bu inançla alakalı söylemleri onu fazlasıyla etkilemiş. Ama korkmayın, iyi bir ruh sağlığı uzmanıyla çok rahat bir şekilde aşabilir. Mümkünse sadece ilaç desteği değil, psikoterapi de alsın. Siz de kızınıza evde şunları söyleyebilirsiniz:

"Kızım sen de insansın, ben de insanım. Duygularına söz geçiremediğin zamanlar olacaktır. Bir insan istediğini düşünebilir ama her düşündüğünü yapamaz. Sen düşündüklerin ya da hissettiklerinden değil, yaptıklarından sorumlusun. Düşüncelerinin önüne geçme, durdurmaya çalışma. Bu düşünceler senin asıl düşüncelerin değil, bu bir hastalık ve herkes hasta olabilir. Seni bir uzmana götüreceğiz, sen de iyileşmek için elinden geleni yapmalısın."

Neden durdurmaya çalışmasın diyorum, zira obsesyonlar yani takıntılar böyledir. Durdurmak istedikçe inatla artar, onu yener. Sıkıntıları daha da artar. O yüzden o düşüncenin akıp gitmesine izin vermeli. Ve ilaç ile birlikte psikoterapi de alması gerekiyor, sadece ilaçla bunu aşamaz. Lütfen bilişsel-davranışçı terapi de uygulayan bir uzmana da götürün. Geçmiş olsun, en kısa sürede atlatmasını diliyorum.

Son düzenleme:
İspatı olmayan bir bilgi var
İspatı olmayan bir şeyin olmadığını yönünde bir yaklaşım bana kalırsa daha doğru tedaviye yönelik daha somut adım olabilir
Var olan ispatı olmayan bilgiyi değiştirmeye çalışmak mı daha iyi tamamen yok etmek mi?

Bizim bir tanıdığımızın kardeşinde de bu takıntı oluşmuştu. Yaşı da çocuğunuzdan büyüktü, lise sona gidiyordu. Aşırıya varan düşünceleri vardı çocuğunuzunki gibi. İlaç tedavisi oldu ayrıca terapi aldı. Şimdi düşünceleri normal. İlaçsız tedavi olsun diye bir düşünceye girmeyin, bu raddede gerekebilir. Çok geçmiş olsun.

O yaşlarda bende bu tarz şeylerden korktuğumu ve bunları benden 2 yaş küçük kardeşime anlattığını hatırlıyorum saçmalık iste hala da korkarım.. Doktor desteği şart bunun yanında kafasını dağıtacak aktivitelerde bulunsanız spordu sinema piknik gezi vs..Ayrıca anlaşabildiği derdini daha iyi anlatabilecek anlasabildigi kendinden büyük kuzeni falan varsa yanında olsa belki anne babaya anlatamadığı şeyler vardır ona açılıp rahatlayabilir

bir çocuk için çok çok ağır şeyler.
şu yaşımda ben bile kaldıramam yani.
mutlaka uzman destekli konuşun. ufak bir yanlışınız onu farklı yanlışlara itebilir.
inş çabucak şifa bulur.

küçük bir not olsun bu da. bana da psikatri antidepresan vermişti. genel de sabit ilacı yazıp veriyorlar. benim ciğerimi mahvetti. resmen başka hastalıklara sürüklüyordu. karacğer fonksiyon testi yaptırmadan kullandırmayın.
ha ben dr a durumu anlatınca da kesinlikle kendi ilaçlarından olmadığını söyledi ama yapılan testler sonucunda o ilaçlardan olduğu çıktı.

Çok etkilenmiş .

Psikiyatriste hiç ilgilenmemiş hemen ilaç ver sal yapmış Anladığım .

Psikoloğa götüreceksiniz ılımlı iyi bir doktor olacak ve anlatacaksınız ikna edeceksiniz ile şeylerin olmadığını Vs ...

Iş anne baba ve doktorda bitiyor yani.

Dininizi yaşayan insanlar mısınız mesela çocukkları sübyan okuluna gönderiyorlar bi tanıdıgımında çocugu etkilenmişti bir ara biraz dini konulardan uzaklaştırın çok korkmuş belli ki zaten bu kadar kücük cocukların bunlara maruz bırakılmasını hiç anlamıyorum biZ kaldıramıyoruz onlar nasıl kaldırsın geçmiş olsun kıyamam neler yaşadı kim bilir

Devam edemedim yarıda bıraktım genelde yalnız kalıyorum bu konudan yeteri kadar çektim zaten . sorun her neyse Allah yardımcınız olsun.

Yok diyeceksiniz, dini kafasından uzunca bir süre çıkarması lazım, en olmadı tüm inanışlarla ilgili tarihi-mitolojik hikayelerin olduğu masalsı kitaplardan edinecek, canavar, cin gibi şeylerin tarihlerce farklı adlarla insanlara anlatıldığı, ama bu tip şeylerin hayal gücünden ibaret olduğunu açıklayacaksınız.
Sağlık her şeyin başında, çocuğu notla, okulla sıkıştırmayın, varsın bir sene gitmeyiversin düzelene kadar, tekrar eder sınıfı.
Tatile çıkın ailecek, gezin, yiyin için, başka insanlarla diyalog kursun. Aile büyüklerinin de dili belli olmaz dini şeyler anlatarak düzelmeye çalışacağız derken daha da karıştırırlar kafasını, onlarla da bir süre görüştürmeyin.

Geçmiş olsun. Çocuğunuzun bilişlerinde sorun oluşmuş belli ki ama iyi bir uzmanla bunlar yeniden yapılandırılabilir. Özellikle Tanrı konusundaki o korkutucu zihinsel tasarımının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Dini açıdan ailenizde belli ritüelleriniz var mıydı mesela uyumadan önce dua etmek gibi ya da bu konudaki sorularına nasıl cevap verirdiniz? Bunlara dair siz de bi psikoeğitim alın uzmandan. Çocuğun zihnindeki bu ‘cezalandırıcı tasarıma’ dair yeni yapılandırmalarla korkusunu yenmek ilk hedef olmalı. Korku azalırsa obsesyonlar zamanla diner.

Psikaytri yerine psikoloğa götürmeyi deneyin. Daha çok rahatlatır.

Çok üzüldüm ya bu çocuklar nerden duyuyolar böyle şeyleri ben de öğretmenim aynı konuyla bana geldiler ama saçma olduğunu anlattım ve bi daha konusu açılmadı öğretmeniyle konuşturun belki daha etkili olur onun yaşındayken benim de arkadaşlarım aklıma sokmuştu böyle şeyleri annem de aynı sizin gibi çok korkmuştu size tavsiyem üzerine gitmeyin kendisi konuşmak isterse konuşun saçma olduğunu kardeşine olan duyguların geçici olduğunu bu düşüncelerin de onu üzmesine izin vermemesi gerektiğine inandırın ve bi hobi edindirin ilaç olayı da şöyle ben normalde karşıyımdır ama bi ara gerçekten çok kötü hissetimve doktora gittim doktor aslında sadece yorulduğumu ve rahatlamam için bi ilaç verdi çok kısa bi süre işte 1 ay gibi bi süre kullandım ve gerçekten çok rahatladım eski halime döndüm tekrar gitmedim yeterliydi ama gerçekten o ara gitmeseydim ne olurdu bilmiyorum yani doktorunbdediklerini uygulayın ve lütfen bi hobi bulun at binmek mesela çok iyi gelir o konuştuğu kızın da ailesiyle de görüşün öğretmeni ne sorun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…