10 Yaşımdaki kızımın takıntısı (OKB)

Benim kuzenim de sizin kizinizin yaslarinda baslamisti takintili olmaya ama yengem hic kabullenmedi ve doktora götürmek yerine gizli gizli il il hoca hoca dolastirdi. Ama yengem herkesten gizleyip bu olayi bastirmaya calistikca kuzenimin sorunlari artti ergenlik de girince isin icinden cikilmaz hal aldi. Istanbulda Nevzat Tarhan in kliniginde 22 gun yatti sonra geldi sehrimizdeki devlet ruh ve sinir hastaliklari hastanesinde 40 gun kaldi. Gecmedi cunku aileisnin gecmesi icin kendilerince dogru yaptiklari hersey onu daha da dibe cekti.
Size tavsiyem ilac tedavisnin yaninda mutlaka psikoterapi yapan bir cocuk psikologu ya da pedagogla da gorusmeniz. Imge calismasi falan yapilmasi lazim cunku o korkulari cozmek icin.
Rabbim kolay gecirsin insallah. Gucunuzu arttirsin.

O değil de diğer çocuk cinlerle insan korkutmayı nerden öğrenmiş. O da normal değil. Öyle şeyler yok. Kimse seni yaşarken uyurken rahatsız edemez diyin. Olmadı bi süre aynı odada kalın. Ertesi gün olanları anlatın.

konuşmalar kısa süreli etkili oluyor ama sonra yine başlıyor
çünkü çok çok uzun bunları düşündüğü için ve sürekli kendini bişiler düşünmeye odaklmamış

Çok yazık geçmiş olsun. Sen el bebek gül bebek büyüt, başkası gelsin psikolojisini bozdun. Peki o çocuk kimden duydu bunları acaba? Çocuklar tehlikeye çok açıklar maalesef.

herkesın çocukluğunda boyle geçmişi oluyor malesef bende çok korktum zamanında.banyo vs. ama bu kadar değildi.arkadaşla arasında mutlaka konuşuluyor ınternette de çok yaygın boyle konular ulaşılamıcak ya da öğrenılmeyecek bırsey değil.yıne bır ara vesevselendım nıhat hatıpoğlunu dınlemiştim korkum gttı.rahatlatıyor bu gıbı konularda.ilaç vs taraftarı değilim çocuğu bıraz okuldan uzaklaştırın pıknığe memlekete gıdın.her fırsatta dısarı çıkın ve etkınlık yapın.arkadasından ne desenızde uzaklaşmaz o aklına gırdıkçe daha çok meraklanıp dınlemek ısteyecek.

Diğer çocuk bu bilgileri nerden edinmiş nasıl cahillik evde istediğimiz gibi korumak yetmiyor dışardaki insanlar çok acımasız yazık belli çok korkmuş iyi bir doktora götürürseniz ve o arkadaşıyla bi daha görüşmezse sorun kalmaz inşallah

şeklını şemalını nerden bılıyosunuzkı

geçmiş olsun çocukta okb var doktor söylemiştir herhalde bende okb hastasıtım yaklaşık 20 senedir zaman zaman artsada hiçbie zaman hayatımı etkileywcek kadar olmadı merak etmeyin düzelir inşaAllah bu kanuda bol bol kitaplar ve bilinçsel terapi yöntemleri var ilk aklıma gelen oguz tan in takıntılar kitabı oldu
sakin olun hastalık konusunda bilinç kazanıp ona göre hareket etmeye ve çocugu telkin etmeye çalışın tabi iyi bir doktor şart Allah yardımcınız olsun

şeklını şemalını nerden bılıyosunuzkı
Yaa inancim geregi hatta kutsal kitabimda ayeti bile varken inkar mi edeyim.evt insanlar hibi dogan,cogalan olen yaratilmişlar onlatda.ama melekler cinsiyetsiz ve olmeyenlerden kiyamete kadar.
İnsanlar gibi onlarinda iyidi kotusu var.inanclisi yada inkarcisi.
Ama cocuga bunu anlatmak zor olacagindan varligini kabul etmek ama zarar veremeyecek sekille anlatmanin geregince sekillendirdim.tabiki bilmiyorum sekillerini.

Yaa niye korkulurki onu anlayamiyorum.evty cocuklar hayalgucleriyle cogaltip korkarlar cunku bilmiyorlar,anlayamiyorlar.ama yetiskinlerinde korktum korkuyorum demesini anlayamiyorum ben.
Gercekten zarar verebileceklerine inan varmi ki?

Diğer cocuk bunlari tek basina kurgulamamistir bence.ya anne babalarinin konuşmalatina tanik olup dikkat kesilmiştir yada abla abisi varsa onlarin ortaminda konuşulup,o da o ortamda bulunup tanik olmustur.

Ne yazikki bu konular cocuk- genclik ortamlarinda mutlaka yer buluyor.
Yanliş,eksik bilgilendirme kafalarinda devasa şekiller aliyor.
Saklanmasi ise ilerde duyduklarinda korkularinin kalici olmasina sebep olabilir.
Bence var olduklarini inkar etmeden masum zararsiz sevimli figurler kafalarinda cizilmeli.hayalet casper gibi.ama onlarin hayalet olmafigi ve hayaletlerin asil gercek olmadigini anlatmali.

Emin misiniz?
Ben su an evde küçük oğlumla yalnızım ve tuvalete gitmeye korktum resmen

Emin misiniz?
Hayır tabi ki de. Korkmayın. Onların bizim alemimizle alakası yok. Bunu düşünün. Çocuğa anlatmak için basitleştirin demek istemiş ama bu çocuğu bırak burdaki birçok kişiyi korkutmaya bile yetti.

Emin misiniz?
Uzuldum.amacim bu degildi.ozur dilerim.
AMA mesela yazilanlardan hangisi korkuttu.yada gercekten korkutucu.
Ama yazsam ki olunce toprak altinda çururuz,bocekler yer,uşuruz.haklisiniz urpertici gelir.
Bunu da şoyle yenelim o zaman.
Ruh ölmez.bu dunyada bir bedene ihtiyaci var tipki bedenin giysiye ihtiyaci oldugu gibi.zamani gelince ruhgitmesi gereken yere gider.bedeni terkeder.ee işe yaramayan beden de bu dunyada ait oldugu yere topraga geri doner.
Yakilir,ganj nehrine atilir.ustuste konur.gomulur.ama bu dunyada kalir.gorevini yapmistir.
Yalan mi soylemis,abartmis mi olurum bu durumda.
Yani suan kaç milyar insan varsa bunlarin % 99 u yuzyil icinde olmeyecekmi.gecen yuzyildan kac kisi kalmis 100 yaşini aşkin,dunyada?

Yani bu derece somutlastirmaya gerek tok bence, cok ürkütücü
Şaka yaptiginizi dusunmustum.
Alttaki yazdiklarimi bunu gormeden yazdim.bileydim yazmazdim.
Çok ozur dilerim.benim icin basit gelen baskasini korkutuyor.gercekten uzgunum.vede tamam sustum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…