Yurtdisinda yasayip Turkiye' ye donus yapanlar

Ya hiç es geçemeyeceğim bir nokta gerçekten biz türkiyede hızlı, pratik, çözüm odaklı, temiz iş yapmaya alışmışız. Başka türlü piyasada ayakta kalamazdik zaten ekonomi belli, iş az. Bir yere girip de ya ben bu bu isimi çözemedim yardim edin diyip o işi çözmek için çabalamayan insanlar görmedim hiç. Gerçekten ulkenin geldiği bu hali hiç hak etmiyoruz. Ama gel gör ki bizim esnafımız pis iş yapıyor, bazi sektörler adam koparma derdinde yalan dolan çok.

Almanlarin iş yapma sekli beni deli ediyor, uzak doğulu arkadaşlar mesela kendini kesmek istiyor onlar bizden beter😂 amaçları asla bir problemi çözmek üstüne değil, kendi kısmını bitirip başkasına devretmek üstüne. Çok yavaşlar, teknolojiye çok fazla dirençleri var. Benim beraber çalışmaktan hic hoşlanmadığım grup bunlar. Bir yandan dürüstler, öyle çok yalan dolan yok, en azından çok çok yeni başlıyor içlerine işlemiş bir durum değil. Yıllarca çalışkan bir kuşağın ve göçmenlerin ekmeğini yediler ama bundan sonra bu şekilde devam edemezler. Ben de merak ediyorum ne olacak diye.
Ya o kadar doğru tanımlamışsın ki kesinlike iş çözmek değil amaçları, birilerine mektup göndermek 😅

Ben de merak ediyorum bundan sonra ne 💩 yicekler, bir de göçmenleri istemiyorlar, açlıktan ölürsünüz be aşko Germanlar 😠

Evet ya ozellikle Avrupa'li Turk'lerin cocuklarinda ciddi oranda okuma hevesi yok. Cunku basit islerle bile hayatlarini normal standartlarda surdurebiliyorlar. O yuzden meslek okullari daha cazip geliyor. Ki bence Turkiye'de mesleki egitime odaklanmali. Herkes universite mezunu ama kimse is bilmiyor.
ama Türkiye'de memur ya da beyaz yakalı ana babanın çocuğuna çocuğunuz ünivesite okumayacak kaynakçı olacak, vatman olacak ya da bir serada domates yetiştirecek vs derseniz kalp krizi geçirirler (büyük kısmı yani). biz kast sistemi olan bir toplumuz. beyaz yakamız da büyük oranda, assssllaaaa kabul etmez ama sonuna kadar faşisttir ve etikete bakar.

bizim ülkemizde beyaz yaka/şehirli nüfus belli bir hayatı hak ettiğine sonuna kadar inananarak yaşıyor.

mesela ütü yapmak, cam silmek ne biliyim çöpü çıkarmak, tuvaleat temizlemek gibi 2. sınıf insan işlerini (!) yapmayı yediremiyor kendine. bir mekana gitse arabasını kendi park etmeyerek yaşıyor bunlar (parası yetiyorsa yani) sitelerde oturuyor, çocuğunu özel hastanede doğuruyor oda süslüyor, 1. yaşında hiçbirşeyden habersiz bebenin doğum gününü mekanlarda kutluyor ha parası o kadarına yetmeyen bile illa havalı foto atacak bir yer buluyor...filan fıstık. bisikletle işe gideceksin, çocuğun kreşte herkesin çocuğu gibi ekmek kemircek filan dersen yine kalp krizi geçirecek çok insan var.

ha ama kreş bu düzen, evler kutu kadar mı hiç sorun yok, benim için ideal katta bisikletle işe gidip gelerek mutlu olurum, ben de herhangi bir göçmen kadar göçmenim hiçbir ayrıcalıklı + yanım yok, hiç sorun yok bun kabul eder yedirebilirim kendime derse, o zaman sorun olmaz.

kendi adıma
ben türkiyede de işe (bir işe gidiyorsam yani) yürüyerek gidiyorum avrupada çalışırken de
burada da çöpü sonuna kadar ayrıştırıyorum orada da
burada da yemeğimi temizliğimi kendim yapıyorum orada da. benim öyle mekana göre %100 değişen bir yaşam stilim yok. sosyal medyam yok.
bunlar kendi seçimlerimle yaptığım şeyler, yaşadığım yerin ve toplumun dayatmalarını sevmiyorum.

tr'de egede yaşarken sahili deniz imkanını, ankarada hastane imkanlarını seviyorum -avrupada teşhis almanın ne kadar zor olduğunu bizzat yaşadım.
ama avrupada da sevdiğim başka şeyler var, yalan değil. çocuk yetiştircek olsam ayrıntıyla eksisini artısını düşünürdüm. çocuğum onu geçtim partnerim de olmadığı için ben döndüm. ülkemde tedavi gördüm şimdi buradan y.dışına çalışıyorum. arada sırada gdiyorum bazen proje kapsamında gidip birkaç hafta ya da ay kalıp içimde kalanları yapıp geliyorum. orada yaşamakla aynı şey değil farkındayım.

avrupada yaşasam buraya göre fazladan 1000 euro kira 700-800 euro sağlık sigortası öderdim ve iş koşulları bakımından buradaki kadar rahat yaşayamazdım. madden bir artısı yok bana kısacası. bir de tek kalırdım --eskiden çok sosyaldim ben ama şimdi bir tembellik ya da kapanıklık söz konusu. arkadaş edinemiyorum eskisi gibi. mesela benim için böyle.

herkes için bambaşka parametreler olabilir.

İnsanlar, cocugu yurtdışında eğitim alsin diye giderken, dil öğrensin ve belli bir düzeyde okullara gitsin diye düşünüyor olabilir.En azından davranış sorunu daha az olan.Ben de kara kara düşünüyorum 40 kişilik ilkokul sınıfına ben nasıl çocuk gönderecegim diye??
avrupada da her okul aynı değil ki

mesela hiç dil bilmeyen ukraynalıları direkt okula aldılar, sınıfın yarısı suriyeli yarısı ukraynalı almanyada
çocuklar yine bir şey öğrenemiyor

bazı yerlerde öğretmen yok, göçmen çok. öğretmenlik çok cazip bir meslek değil ntenikli öğretmen yok

mesela türkiyede de öğretmen seçmek için para filan veriliyor, biliyorum. ama burada bildiğiniz bir şehirde okula gönderirseniz zaten özel veya devlet, seçerek gönderiyor, biliyor oluyorsunuz. burada hep bir koşturmaca var sürekli bir şeyler değişiyor biliyorum ama, dediğim gibi biliyor oluyorsunuz --tabi hiç öğrencisi olmayan vs. bir aileden geliyorsanız bilemiyorum. biz kalabalık olduğumuz için bizde durumlar başkadır belki.

orada çocuk varken giderseniz daha neyin ne olduğunu bilmeden, nasıl bir şeyin içine düşeceğiniz belli değil.

ha y.dışına erken gider 3-5 sene sonra çocuk yapar, sonra bilerek herşeyi öğrenmiş olarak gönderirsiniz, bu ayrı.

Türkiye'de memuriyetten sonra özel sektörde yapamazsınız...
buna çok katılıyorum
türkiyede memur olarak çalışan gidip orada özel sektörde yapamaz, yapamıyor. hep sorunlu olanlar bu tipler.

ha ama burada özel sektörde belli bir yere gelmiş kişi
orada havada karada her türlü çalışır, hatta iş arkadaşlarının yavaşlığına, sistemin durağanlığına deli olur. tek sıkıntısı bu olur

şayet gösteriş meraklısı değilse, tüketim çılgını değilse, etiket manyağı değilse biraz sakin dingin yaşama uygunsa mutlu da olur. değilse işte artılar eksiler meselesi...

ama Türkiye'de memur ya da beyaz yakalı ana babanın çocuğuna çocuğunuz ünivesite okumayacak kaynakçı olacak, vatman olacak ya da bir serada domates yetiştirecek vs derseniz kalp krizi geçirirler (büyük kısmı yani). biz kast sistemi olan bir toplumuz. beyaz yakamız da büyük oranda, assssllaaaa kabul etmez ama sonuna kadar faşisttir ve etikete bakar.

bizim ülkemizde beyaz yaka/şehirli nüfus belli bir hayatı hak ettiğine sonuna kadar inananarak yaşıyor.

mesela ütü yapmak, cam silmek ne biliyim çöpü çıkarmak, tuvaleat temizlemek gibi 2. sınıf insan işlerini (!) yapmayı yediremiyor kendine. bir mekana gitse arabasını kendi park etmeyerek yaşıyor bunlar (parası yetiyorsa yani) sitelerde oturuyor, çocuğunu özel hastanede doğuruyor oda süslüyor, 1. yaşında hiçbirşeyden habersiz bebenin doğum gününü mekanlarda kutluyor ha parası o kadarına yetmeyen bile illa havalı foto atacak bir yer buluyor...filan fıstık. bisikletle işe gideceksin, çocuğun kreşte herkesin çocuğu gibi ekmek kemircek filan dersen yine kalp krizi geçirecek çok insan var.

ha ama kreş bu düzen, evler kutu kadar mı hiç sorun yok, benim için ideal katta bisikletle işe gidip gelerek mutlu olurum, ben de herhangi bir göçmen kadar göçmenim hiçbir ayrıcalıklı + yanım yok, hiç sorun yok bun kabul eder yedirebilirim kendime derse, o zaman sorun olmaz.

kendi adıma
ben türkiyede de işe (bir işe gidiyorsam yani) yürüyerek gidiyorum avrupada çalışırken de
burada da çöpü sonuna kadar ayrıştırıyorum orada da
burada da yemeğimi temizliğimi kendim yapıyorum orada da. benim öyle mekana göre %100 değişen bir yaşam stilim yok. sosyal medyam yok.
bunlar kendi seçimlerimle yaptığım şeyler, yaşadığım yerin ve toplumun dayatmalarını sevmiyorum.

tr'de egede yaşarken sahili deniz imkanını, ankarada hastane imkanlarını seviyorum -avrupada teşhis almanın ne kadar zor olduğunu bizzat yaşadım.
ama avrupada da sevdiğim başka şeyler var, yalan değil. çocuk yetiştircek olsam ayrıntıyla eksisini artısını düşünürdüm. çocuğum onu geçtim partnerim de olmadığı için ben döndüm. ülkemde tedavi gördüm şimdi buradan y.dışına çalışıyorum. arada sırada gdiyorum bazen proje kapsamında gidip birkaç hafta ya da ay kalıp içimde kalanları yapıp geliyorum. orada yaşamakla aynı şey değil farkındayım.

avrupada yaşasam buraya göre fazladan 1000 euro kira 700-800 euro sağlık sigortası öderdim ve iş koşulları bakımından buradaki kadar rahat yaşayamazdım. madden bir artısı yok bana kısacası. bir de tek kalırdım --eskiden çok sosyaldim ben ama şimdi bir tembellik ya da kapanıklık söz konusu. arkadaş edinemiyorum eskisi gibi. mesela benim için böyle.

herkes için bambaşka parametreler olabilir.
Dediklerinize katiliyorum. Ben evlenecegim zaman Turkiye'deki arkadas cevrem kina gecem icin catering firmasi ile calismami onerdi. Bana asiri sacma geldi yani annem teyzemler halamlar atistirmaloklari yapmaya hazirlardi ve yaptilar da. Sarma borek vs atistirmaliklari tabaklara koyup servis ettiler. Ama simdi 5 senedir Turkiye'de yasayan calisan beyaz yakali olarak kesinlikle catering ile calisirdim. :) Avrupadayken ise cogu zaman yuruyerek veya metroyla giderdim
Simdi ekmek almaya bile arabayla gider oldum. Bu ulkede bunlar insana ister istemez yukleniyor.
Hangi ulke icin uzaktan calisiyorsunuz ? Ben de avrupa vatandasiyim Turkiye'de yasiyorum. Bazen vatandasi oldugum ulkede remote calisma imkanlarina bakip buradan calisayim diyorum ama hic arastirmadim. Mevcut calistigim sirketten memnunum ama yurtdisi firmasinda calissam bin euro fazla kazanirim diyorum.

Dediklerinize katiliyorum. Ben evlenecegim zaman Turkiye'deki arkadas cevrem kina gecem icin catering firmasi ile calismami onerdi. Bana asiri sacma geldi yani annem teyzemler halamlar atistirmaloklari yapmaya hazirlardi ve yaptilar da. Sarma borek vs atistirmaliklari tabaklara koyup servis ettiler. Ama simdi 5 senedir Turkiye'de yasayan calisan beyaz yakali olarak kesinlikle catering ile calisirdim. :) Avrupadayken ise cogu zaman yuruyerek veya metroyla giderdim
Simdi ekmek almaya bile arabayla gider oldum. Bu ulkede bunlar insana ister istemez yukleniyor.
Hangi ulke icin uzaktan calisiyorsunuz ? Ben de avrupa vatandasiyim Turkiye'de yasiyorum. Bazen vatandasi oldugum ulkede remote calisma imkanlarina bakip buradan calisayim diyorum ama hic arastirmadim. Mevcut calistigim sirketten memnunum ama yurtdisi firmasinda calissam bin euro fazla kazanirim diyorum.
Kac yildir Turkiye de yasiyorsunuz. Avrupada ki hayatinizi ozluyor musunuz

tek bir ülke ya da şirket değil bir kısmı ABD, diğerleri karışık İrlanda, Almanya vs.

Yani Turkiye yerine baska bir ulke isterdiniz? Ben de pisman olmamak icin dusunup duruyorum. Hepimizin hakkinda hayirlisi olsun.
Genelde isvicre‘de yasamak isterdim tabi simdilik oraya gezmek görmek istiyorum ondan sonra belki fikrim degisebilir benim ülkeler arasi bellidir isvicre, isvec , finlandiya, norvec bu 4ü begeniyorum.
Arkadasim isvec‘de rahatlikla birikim yapabiliyor ev alabiliyor.
Almanyadaki almanlar da bi cogu finlandiyaya yerlestiler. Izlanda da var orasi nasil bi yer arastirmadim bilmiyorum
Sakin yasami seviyorum sanirim siz nasil bi yasam sekillendirmek istiyosunuz bilmiyorum🌸
Ben maddi sorunu en son plana atiyorum ama türkiye kadar ekonomi sorunu kadar istemem acikcasi misal 1cisi sosyal güvenlik
2cisi ise ülkenin disiplini
3cü maddiyat
Suan icimde ükte olan isvicre oranin hayatin yasami pahali diyorlarmis bilmiyorum gidip görmek lazim 🥲

Çocuk için gitmeyi de çok anlamıyorum. Zaten bir şekilde caliskansa iyi bir üniversitede okur dil de öğrenirse kendisi de iş bulup gider ilerde. Hepimiz böyle gittik yani geçerli mesleği olan ve dil öğrenen herkes de gider bir şekilde. Biraz hayat beklentisi önemli, mutsuz olacak insan sırf cocuk için gitmemeli.

Sütçü İmam'dan (ezmek için değil, kıyas olarak yazıyorum) mezun olup Amsterdam'da iş bulan arkadaşım da var, Boğaziçi'nden mezun olup KPSS ile memur olan da. Çocuğun içinde hırs, heves varsa okuduğu okul bir noktaya kadar etkiler. Kalanı çaba, emek tamamen...
Aslında mantığım sizler gibi söylüyor doğru buluyorum söylediklerinizi ama çevreye bakınca acaba diyorum, çünkü gerçekten emek verip kendini geliştirip zor şartlarda çalışanlar da var çevremde çünkü liyakat yok bu çok can yakıyor çocuğum sadece kendisine emek versin çabasıyla bir yere gelebileceğini bilsin istiyorum torpilli birisi önüme gecer mi ? Hakkım yenir mi endiseleri olmasın istiyorum....gerçi illa okusun da diyemiyorum seveceği işi yapsa keske

Aslında mantığım sizler gibi söylüyor doğru buluyorum söylediklerinizi ama çevreye bakınca acaba diyorum, çünkü gerçekten emek verip kendini geliştirip zor şartlarda çalışanlar da var çevremde çünkü liyakat yok bu çok can yakıyor çocuğum sadece kendisine emek versin çabasıyla bir yere gelebileceğini bilsin istiyorum torpilli birisi önüme gecer mi ? Hakkım yenir mi endiseleri olmasın istiyorum....gerçi illa okusun da diyemiyorum seveceği işi yapsa keske
Ozellikle yurt disinda emek, caba, hirs is bulmada cok onemli gozlemlerime gore. Genelde atilgan, disa donuk insanlar universite okumamis bile olsa daha Rahat is buluyor.

Ozellikle yurt disinda emek, caba, hirs is bulmada cok onemli gozlemlerime gore. Genelde atilgan, disa donuk insanlar universite okumamis bile olsa daha Rahat is buluyor.
Evet aslında bu çoğu yerde böyle ama herkes dışa dönük olmuyor maalesef bu karakter meselesi değiştirilebilecek birşey olduğunu düşünmüyorum, günümüzde eğitim ve başarıyla bir yere gelmek zor burda

X