Yurtdisinda yasayip Turkiye' ye donus yapanlar

Geldik, 7 ay oldu, dönüyoruz. Her şey beklediğimizden daha pahalı, en başta evler tabii ki. Kafamıza göre bir daire bile oradaki müstakil evimden daha pahalı. Hava kirliliği, trafik, insanlar, çarpık kentleşme, ekonomi, ve daha sayabilecegim pek çok şey... En azından denemedik demeyiz diyoruz, ama bir an önce eski düzenime dönmek istiyorum. 3 sene önce gelseymisiz olurmuş sanki ama şimdi her şeye geç kaldık; ekonomi, durumumuz hiç fena sayılmasa da ev piyasasında bizi aştı. Birkaç sene sonra tekrar deneriz belki diyoruz, o zaman 2 gelirimiz daha olacak, birikim olarak da elimiz daha guclu olur diyoruz ama bu sadece boş bir umut mu bilemiyorum.
Nereye geldiniz . Türkiye'ye mi? Biraz karışık olmuş. Yurtdışından mi memnun olmadınız yoksa Türkiye'ye dönüş yaptınız burdan mi memnun olmadınız?

Söylediklerinize tamamiyle katılıyorum.Ama insanalri da suclayamiyorum.Ben 86 doğumluyum.Benin ortaokul lise zamanımda herkes üniversite okumak istiyordu.Biz köyden 2 otobüs giderdik.O zmanlar öyleydi.Biz de memur olanlar rahat , meslek sahibi olanalr neler çekiyor gibi bir algı vardi.Ama şimdi okuma sevdasından da caydi herkes.Bakti okuyanalr boşta , işsiz. Simdi herkes eski düzene döndü.Zengin veya gurbetçilerle evlilik yapmak , esnaf olmak , belediyeye bir sekilde kapak atmak daha moda.Ki bende pişmanım okuduğuma.

Meslek liselerinin hali de içler acısı bu arada.Orada da çalıştım.Yani nicelik var her alanda ama nitelik yok.Ayni içi boş üniversiteler gibi...Çünkü insanımız emek vermeden almayı seviyor.Herkesin herseye hakkı var artık.

İnsanlar, cocugu yurtdışında eğitim alsin diye giderken, dil öğrensin ve belli bir düzeyde okullara gitsin diye düşünüyor olabilir.En azından davranış sorunu daha az olan.Ben de kara kara düşünüyorum 40 kişilik ilkokul sınıfına ben nasıl çocuk gönderecegim diye??
Ya bilmiyorum benim ilkokul sınıfım 72 kişiydi 😂 yani köy yeri değil yanlış olmasın büyük şehir. 5.sinifta artık popomuz sıraya sığmıyordu haliyle 😂 ben insanın içinde olacak diyenlerdenim. Bir sürü başka yeteneği olabilecek insanı zorlaya zorlaya üniversiteye yollamanin hiçbir manası yok. Sizin dönemde aşırı popülerdi, benim dönemimde ise okumayanlar çok alt tabaka gibi bir algı vardı. Bir süredir de bu hatadan dönüldü ama eski nesilin -ki biz de buna dahiliz- gözünde hala herkesin okuması şart.

Önceki yorumu begenmemissiniz ama sırf çocuk iyi eğitim alsın diye ruh hali kaldırmayacak insanların yurtdisina gitmesine de gerek yok. Neredeyse her şey online olmuşken, teknoloji bu durumdayken içinde olan insan kendini en iyi şekilde yetiştirir. Aileler yapılabilecek her şeyi yapıp gerisini de çocuğa bırakmak zorunda. Ailelere bu kadar büyük bir misyon yükleyip depresiflestirmeye gerek yok bence, yazık yani.

Uye oluyorum gruba tesekkurler. Burada is durumumuz o kadar iyi degil. Turkiye de memur olmak garanti is olmasi Beni daha cok guvende hissettiriyordu. Ama esim cocugun egitimi gelecegim icin yurtdisi daha iyi olur Dedi. Ordaki konfor ortamini ozluyorum ama biyandan da Turkiye eski Turkiye degil deniyor. Herkesin tecrubesi de farkli. Facebook grubuna bakacagim
Sanki dünya da aynı dünya değil ya. Her yer değişiyor. İçinde olunca o değişime ayak uydurdugumuz için biz farkedemiyoruz. Siz ara vermiş oluyorsunuz buradaki değişim daha büyük geliyor size. Aynı şey mesela atıyorum memlekete köye gidince de insana öyle geliyor. Köy değişmiş insanlar değişmiş gibi. Uzun süre yurtdışında yaşayıp geri donseniz belki orası da öyle olurdu. Bizdeki değişim daha hızlı oluyordur karakterimizden sebep ama bence her yer değişiyor. Sadece pandemi bile pek çok şeyi pek çok alışkanlığı değiştirdi.

Nereye geldiniz . Türkiye'ye mi? Biraz karışık olmuş. Yurtdışından mi memnun olmadınız yoksa Türkiye'ye dönüş yaptınız burdan mi memnun olmadınız?
Evet, iyi ifade edememişim, kusura bakmayın. 🤦Yurt dışından Türkiye'ye taşındık, ve aslında birçok şeyden de memnunum ama saydığım nedenler memnun kaldığım tarafları bastırdığı için (özellikle ev fiyatları meselesi) dönmeye karar verdik.
Lupetta Lupetta Özelden yazdım size ama şunu da ekleyeyim, kötü bir şehir olarak görmüyorum asla (ve hatta Türkiye'de en sevdiğim ve rahat ettiğim şehir) ama merkez gerçekten çok çarpık, yazın felaket kokuyor ve alışkanlıklardan dolayı olsa gerek, gürültü, trafik ve düzensiz yerleşmeyi kafam kaldırmıyor.

Son düzenleme:
Evet, iyi ifade edememişim, kusura bakmayın. 🤦Yurt dışından Türkiye'ye taşındık, ve aslında birçok şeyden de memnunum ama saydığım nedenler memnun kaldığım tarafları bastırdığı için (özellikle ev fiyatları meselesi) dönmeye karar verdik.
Ev fiyatları Türkiye'deki yabancı nüfus azalmadan normale dönmez. Ordayken evi taksitle alıp kiracıya ödeteceksiniz taksitleri anca öyle.

Ya bilmiyorum benim ilkokul sınıfım 72 kişiydi 😂 yani köy yeri değil yanlış olmasın büyük şehir. 5.sinifta artık popomuz sıraya sığmıyordu haliyle 😂 ben insanın içinde olacak diyenlerdenim. Bir sürü başka yeteneği olabilecek insanı zorlaya zorlaya üniversiteye yollamanin hiçbir manası yok. Sizin dönemde aşırı popülerdi, benim dönemimde ise okumayanlar çok alt tabaka gibi bir algı vardı. Bir süredir de bu hatadan dönüldü ama eski nesilin -ki biz de buna dahiliz- gözünde hala herkesin okuması şart.

Önceki yorumu begenmemissiniz ama sırf çocuk iyi eğitim alsın diye ruh hali kaldırmayacak insanların yurtdisina gitmesine de gerek yok. Neredeyse her şey online olmuşken, teknoloji bu durumdayken içinde olan insan kendini en iyi şekilde yetiştirir. Aileler yapılabilecek her şeyi yapıp gerisini de çocuğa bırakmak zorunda. Ailelere bu kadar büyük bir misyon yükleyip depresiflestirmeye gerek yok bence, yazık yani.

Ben katılıyorum, cocukların her şeyden önce mutlu anne babaya ihtiyacı var. Çocuğun geleceği icin ben olsam para biriktiririm iyi bir özel okula yollarım. Iyi üniversite kazanmak tamamen çocuğun elinde. Iyi okuldan sonra da parayla istediği yere yuksek lisansa yollarım veya ünvyi iyi bir yerde okuturum.

İnsanalari zorlaya zorlaya üniversitesiye göndermenin evet hiç faydası yok.Anliyorum.Zaten bu tur ogrencilerin okuduğu üni de birşeye benzemiyor.

Çocuğun içinde olacak kısmına da kısmen katılıyorum.Soyle ki zaten çocuk çok çalışkandır , iyi bir yüzdelik dilime girer fen lisesi girer,ordan yürür gider mesela.Peki ya bir alt grupta olan öğrenciler.Onlar mahalli liselere.Ve oradaki eğitim çok kotu durumda.Cunku aynı konunun girişi verilebiliyor anca.Lisede 14 yıllık öğretmenim.Bu grupta olup harcanan giden çok öğrenciye şahit oldum.Genel olarak eğitim sisteminde ne egitim ne sistem kaldı.

Ev fiyatları Türkiye'deki yabancı nüfus azalmadan normale dönmez. Ordayken evi taksitle alıp kiracıya ödeteceksiniz taksitleri anca öyle.
Haklısınız. Aslında 5 yıl sonra tekrar deneme planımız için gayet mantıklı bir yol bu, teşekkür ederim. 🤔😊Aklımın bir kenarına yazıyorum. Biz kredisiz alabiliriz diye düşünmüştük ama baktığımız zamanlardaki fiyatlarla geldikten sonraki fiyatlar arasında çok uçurum oldu. Bir de bugün aldığın şey yarın 1.5 kat pahalı olunca birikimimizin hepsini eve yatırmak istemedik, e bir de bunun arabası var daha, ev eşyaları var... Ama bir kısmına kredi çekip kira olarak ödetmek güzel bir fikir, belki oradan bile daha uygun oranlarla çekilebilir.

Ben katılıyorum, cocukların her şeyden önce mutlu anne babaya ihtiyacı var. Çocuğun geleceği icin ben olsam para biriktiririm iyi bir özel okula yollarım. Iyi üniversite kazanmak tamamen çocuğun elinde. Iyi okuldan sonra da parayla istediği yere yuksek lisansa yollarım veya ünvyi iyi bir yerde okuturum.
Ben de bu kısmına katılıyorum.Ayni planı çocuğum için yaptım.Umarim başarılı olurum.

Buradaki enflasyon hızına yetisebilen bir gelir modeli ile geleceksiniz gelebilirsiniz.
Avrupa'daki enflasyon durumuna benzemiyor örnek vermem gerekirse geçen yıl temmuz ayında Y...s marka camasir yumusatici ürününü 33 Türk lirası olarak alırken bu yıl temmuzda 103 tl olarak alıyorum.
2021 Kasım ayında 2500 tl olarak kira verirken bugün 12 bin veriyorum.
15 bin tl ye satılan araçlar 200 300 bin su an

Euro dolar cinsinden maas alacaksanız paranız değer kaybetmez.
Ev araba aldıktan sonra 60 k maas falan alsanız evet yaşanır bir ülke. Ha bir de ülkedeki ağır göçmen sorununu unutmayın.

Haklısınız. Aslında 5 yıl sonra tekrar deneme planımız için gayet mantıklı bir yol bu, teşekkür ederim. 🤔😊Aklımın bir kenarına yazıyorum. Biz kredisiz alabiliriz diye düşünmüştük ama baktığımız zamanlardaki fiyatlarla geldikten sonraki fiyatlar arasında çok uçurum oldu. Bir de bugün aldığın şey yarın 1.5 kat pahalı olunca birikimimizin hepsini eve yatırmak istemedik, e bir de bunun arabası var daha, ev eşyaları var... Ama bir kısmına kredi çekip kira olarak ödetmek güzel bir fikir, belki oradan bile daha uygun oranlarla çekilebilir.
Benim de kardeşim yurtdışında. Biz de ona çok dedik. Zaten pound baya para ediyor burda. O da hep biriktirip alma derdinde. Paraları dolar olarak duruyor aynı zaten farketmiyor gibi düşünüyor. Birikmisleri ile bir yazlık aldılar onu da eşinin ailesi kullaniyor. Yada tokilerden falan devirli daireler oluyor. Bence onlarda mantıklı. Benim oturduğum tokilerde 30-35 diyorlar yeni dairelere.
Şimdi tabii kredi işi biraz sıkıntılı o kadar kredi çıkmıyor ama vaktinde biz baya ısrar etmiştik kardeşime.
Ha o bir de yaşadığı ülkede aldı ev mortgage ile. Türkiye'ye kesin dönüş yaparsak bir gün bunu kiraya verir gelirimiz olur dediler.

İnsanalari zorlaya zorlaya üniversitesiye göndermenin evet hiç faydası yok.Anliyorum.Zaten bu tur ogrencilerin okuduğu üni de birşeye benzemiyor.

Çocuğun içinde olacak kısmına da kısmen katılıyorum.Soyle ki zaten çocuk çok çalışkandır , iyi bir yüzdelik dilime girer fen lisesi girer,ordan yürür gider mesela.Peki ya bir alt grupta olan öğrenciler.Onlar mahalli liselere.Ve oradaki eğitim çok kotu durumda.Cunku aynı konunun girişi verilebiliyor anca.Lisede 14 yıllık öğretmenim.Bu grupta olup harcanan giden çok öğrenciye şahit oldum.Genel olarak eğitim sisteminde ne egitim ne sistem kaldı.
Şimdi açık söyleyeyim okul bana hiçbir şey katmadi çünkü ben zaten hep ilk bine oynayan gruptaydim. Okulda arkada oturup ders çalışmak bile daha faydalıydı benim için 🙄

Diğer grup içinse en azından almanya için konuşursam zaten direkt meslek eğitimine yönlendirir hocası, kimse de aman iyi eğitelim de girsin bi üniversite okusun demez. E bunu da hiçbir göçmen Türke kabul ettiremiyorlar haliyle yani bizim hayat görüşmüzde böyle bir şey yok çünkü😂 illa zorlaya zorlaya okutulacak o okul. Ha diyorsanız iyi eğitim için gideceğim ve orada meslek eğitimi uygun gorulduyse benim için sorun yok, bu noktada haklısınız daha iyi eğitim alacaktır. Ben daha görmedim ama böyle bir yeni nesil göçmen 😅

Ben de bu kısmına katılıyorum.Ayni planı çocuğum için yaptım.Umarim başarılı olurum.

Olursun yafff kanka çocuğa bırakılacak en iyi miras akıllı , eğitim işinden anlayan anne ve onu destekleyecek miktarda para. Beni annem çok iyi dersane bulup yazdırdı, ünv sırasında ve sonrasında kendim vınladım. Doktoram burslu, kendim araştırıp buldum. Master tezim cidden üst düzey bir çalışmaydı herkes çok beğenmişti burdu da öyle kapmıştim😁😁😁

Ben de mesela dindar olup yurtdışına gitmek isteyenleri hiç anlamıyorum. Ya da orada olmaları normal gelmiyor. Türkiye daha iyi.
Etini sütünü helal şu bu diye incik cincik edecekler, çocukları kilise kültürü bilmesin görmesin diye kendini paralayacaklar uyum sağlamayacaklar gitmemeli.
Siz de bu saydıklarım arasında iseniz evet dönün, mutsuzluk getirir oralar çünkü sizlere.
Ben iki ülkede de yaşadım Türkiye / Avrupa hali hazırda suan tr ‘ deyim ama Avrupa kültürüne ailecek aşinayız. Dini olarakta müslüman değiliz. Bu sebeple o kısım bize çocuğumuza daha çok uyuyor. İki ülke arası gidip geliyoruz şu an çocuk okula başlayınca tamamen orada olacağız.

Şimdi açık söyleyeyim okul bana hiçbir şey katmadi çünkü ben zaten hep ilk bine oynayan gruptaydim. Okulda arkada oturup ders çalışmak bile daha faydalıydı benim için 🙄

Diğer grup içinse en azından almanya için konuşursam zaten direkt meslek eğitimine yönlendirir hocası, kimse de aman iyi eğitelim de girsin bi üniversite okusun demez. E bunu da hiçbir göçmen Türke kabul ettiremiyorlar haliyle yani bizim hayat görüşmüzde böyle bir şey yok çünkü😂 illa zorlaya zorlaya okutulacak o okul. Ha diyorsanız iyi eğitim için gideceğim ve orada meslek eğitimi uygun gorulduyse benim için sorun yok, bu noktada haklısınız daha iyi eğitim alacaktır. Ben daha görmedim ama böyle bir yeni nesil göçmen 😅

Aynı şekilde okul bana da hiçbir şey katmadı🙄🙄

Diğer konulara da katılıyorum, her şeyden önce çocuğun öteki olarak büyüyor ve okula gidiyor🤐 göçmen çocuk da kimsen8n umrunda olmuyor. Lise ilkokul eğitimi zaten her yerde eşit derecede berbat, ben olsam dediğim gibi ortamı düzgün bir okula yazdırırım , gerekirse de özel ders dersane desteklerim.

Aynı şekilde okul bans da hiçbir şey katmadı🙄🙄

Diğer konulara da katılıyorum, her şeyden önce çocuğun öteki olarak büyüyor ve okula gidiyor🤐 göçmen çocuk da kimsen8n umrunda olmuyor. Lise ilkokul eğitimi zaten her yerde eşit derecede berbat, ben olsam dediğim gibi ortamı düzgün bir okula yazdırırım , gerekirse de özel dets dersane desteklerim.
Şimdi eğitimle ilgili görüşümü yazarsam linç yerim zaten😂 okulda gerçekten bir şeyler öğrenen var mı ya merak ediyorum 🤔 ben hep kendim çalıştım bi de dershane işte.

Benim mesela arkadaşım var çocuğu özelde okutmak için para biriktirmişti. Sonra gitti konuştu falan en son hesap etti işte anasinifindan liseye kadar su kadar para, ben bunu okula vereceğime evimi satar üstüne ekler en güzel semte taşınır devlete veririm dedi😂 baya böyle 2 doktorun çocuğu devlete gidiyor😂 insanların kafası iyice karıştı

Benim de kardeşim yurtdışında. Biz de ona çok dedik. Zaten pound baya para ediyor burda. O da hep biriktirip alma derdinde. Paraları dolar olarak duruyor aynı zaten farketmiyor gibi düşünüyor. Birikmisleri ile bir yazlık aldılar onu da eşinin ailesi kullaniyor. Yada tokilerden falan devirli daireler oluyor. Bence onlarda mantıklı. Benim oturduğum tokilerde 30-35 diyorlar yeni dairelere.
Şimdi tabii kredi işi biraz sıkıntılı o kadar kredi çıkmıyor ama vaktinde biz baya ısrar etmiştik kardeşime.
Ha o bir de yaşadığı ülkede aldı ev mortgage ile. Türkiye'ye kesin dönüş yaparsak bir gün bunu kiraya verir gelirimiz olur dediler.
Kardeşinizle mantığımız çok benziyormuş 😂Benim de evimde mortgage var ama eşiminkinde yok, ikisi de kirada ama benimkinin kirası ancak mortgage ödemesi, sigortalar, emlakçının aylık ücreti, oğlumun üniversite harçlığına yetiyor, o yüzden ana gelirimiz eşimin evinin kirası.
Annem de bana çok ısrar etti aslında 1+1 bile olsa bir şey al diye, e tabii o zamanlar bekar anneydim, maaşım çok iyi değildi ve kendime çok güvenemedim. Şimdi o ödemeler pul olmuştu.
Devirli daire işini hiç bilmiyorum, araştırabilirim aslında, belki bir şey denk gelir. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 🙏Biraz da kısmet işi bu galiba ama ben genelde bahtsız bedevi modunda olduğum için çok da umutlanamıyorum. 😂

• Beğen
Reactions: Gif
Şimdi eğitimle ilgili görüşümü yazarsam linç yerim zaten😂 okulda gerçekten bir şeyler öğrenen var mı ya merak ediyorum 🤔 ben hep kendim çalıştım bi de dershane işte.

Benim mesela arkadaşım var çocuğu özelde okutmak için para biriktirmişti. Sonra gitti konuştu falan en son hesap etti işte anasinifindan liseye kadar su kadar para, ben bunu okula vereceğime evimi satar üstüne ekler en güzel semte taşınır devlete veririm dedi😂 baya böyle 2 doktorun çocuğu devlete gidiyor😂 insanların kafası iyice karıştı
Off aynisini bazen dusunuyorum ama yine de yavruma kiyamiyorum. :) oglumun kresi senelik 300bin tl. Ama koklu bi okul, ab vatandasiyiz, oraya bagli bi okul. Oyle olmasa sanirim sizin doktor gibi yapardim. Cidden iyi egitim alsin diye daha 2 yasinda ne paralar bagliyoruz.

X