Yurtdisinda yasayip Turkiye' ye donus yapanlar

Off aynisini bazen dusunuyorum ama yine de yavruma kiyamiyorum. :) oglumun kresi senelik 300bin tl. Ama koklu bi okul, ab vatandasiyiz, oraya bagli bi okul. Oyle olmasa sanirim sizin doktor gibi yapardim. Cidden iyi egitim alsin diye daha 2 yasinda ne paralar bagliyoruz.
Onların taşındığı yerdeki okul baya iyiymiş, biraz da ona güvendikler zaten. Yani kreşe mecbur veriyorsun tabi çalışırken ama sonrası için ben de arkadaşımın fikrini daha mantıklı buldum😅 zaten o hep böyle doğru kararlar verir, altın alır yükselir, baska şehre taşınır eskisinde deprem olur, bizim hiç beğendiğimiz sevgilisi vardı lisede sonradan bir yakışıklı oldu ki sorma şimdi evliler. Vardır diyoruz bir bildiği 😂

Onların taşındığı yerdeki okul baya iyiymiş, biraz da ona güvendikler zaten. Yani kreşe mecbur veriyorsun tabi çalışırken ama sonrası için ben de arkadaşımın fikrini daha mantıklı buldum😅 zaten o hep böyle doğru kararlar verir, altın alır yükselir, baska şehre taşınır eskisinde deprem olur, bizim hiç beğendiğimiz sevgilisi vardı lisede sonradan bir yakışıklı oldu ki sorma şimdi evliler. Vardır diyoruz bir bildiği 😂
Risk almadan mutevazi sekilde ilerlemis :) Masallah Allah daha da gonlune gore versin diyelim :)

Paranıza bağlı. Türkiyeye geri dönüp maaşlı eleman olacaksanız,hele devlet memuru falan olacaksanız hiç gelmeyin. Ama esnaf olarak dönecekseniz olur. Çocuğunuzu özelde sıkıntısız okutursunuz,düzgün bir yerde eviniz olur,o zaman trafiğe bile girmez,steril şekilde izole hayat sürerseniz,evde çifter çifter arabanız olursa ,yılda 7-8 defa tatile gidebilecekseniz dönün.

Kaçıncı yılınız da istifa ettiniz. Dönme hakkı olabiliyor.
2019 yilinda istifa ettim. Yazilanlara katiliyorum. Cocugun egitimi icin illa da yurtdisina gitmek yerine, daha guvenli genis ailesiyle yasamasini saglamak, memleketinde iyi egitim insanlari sunmak daha mantikli Bence de. Ama esim Boyle dusunmuyor. Fikir ayriligi var aramizda. Sanirim erkeklerin bakis acisi ve beklentileri kadinlardan daha farkli.

1,5 senedir yurt dışında yaşıyorum, Türkiye'de yaşadığım hayat orta-üst seviyedeydi. Rahat bir işim, kendi aracım ve güzel bir yaşantım vardı. İlk gittiğimde 6 ay sadece geri dönmek istedim. Ben yurt dışına sıfırdan gittim, dil sıfır, iş yok oraya öğrenci olarak gittim ve sıfırdan başladım bu nedenle çok zorlandım.

Son 1 aydır tatildeyim, Türkiye gerçekten çok değişmiş. İçindeyken anlaşılmıyor ve akışa kendinizi o kadar çok kaptırıyorsunuz ki ama o kadar da saçma bir hayata kendinizi dahil ediyorsunuz. Herkes gergin, sinirli, herkes aşırı derecede tüketiyor.

Ama Avrupa'da hayat sakin, tek stres vizeniz oluyor o da vatandaşlığı alana kadar. Üstüne para verseler geri dönmem. Gelecek nesillere daha iyi bir hayat bırakmak istiyorum.

Neden dönmek istiyorsunuz?
Türkiyede paran varsa bi şekilde yaşanır ama hergün, 'acaba bugün ne olacak' stresiyle yaşanmıyor artık.
Yurt dışına tatile gidince beynim dinleniyor. Trafik yok, kargaşa yok, göçmen yok, pahalilik yok, insanlar mutlu vs liste uzar gider.

Kiralar pahalı, ev almayacaksınız hiç gelmeyin bile kiralara yetişilmiyor. Gıda, kıyafet çok pahalı. Çocuk varsa, iyi bir okula gönderemeyecekseniz hiç gelmeyin, eğitim seviyesi çok düştü.
Elini sallasan göçmene çarpıyor, göçmenlerin oturamayacagi mahalle seçimi yapmak lazım, oda tabiki paraya bakıyor.
Neden gelmek istiyorsunuz

Ben de mesela dindar olup yurtdışına gitmek isteyenleri hiç anlamıyorum. Ya da orada olmaları normal gelmiyor. Türkiye daha iyi.
Etini sütünü helal şu bu diye incik cincik edecekler, çocukları kilise kültürü bilmesin görmesin diye kendini paralayacaklar uyum sağlamayacaklar gitmemeli.
Siz de bu saydıklarım arasında iseniz evet dönün, mutsuzluk getirir oralar çünkü sizlere.
Ben iki ülkede de yaşadım Türkiye / Avrupa hali hazırda suan tr ‘ deyim ama Avrupa kültürüne ailecek aşinayız. Dini olarakta müslüman değiliz. Bu sebeple o kısım bize çocuğumuza daha çok uyuyor. İki ülke arası gidip geliyoruz şu an çocuk okula başlayınca tamamen orada olacağız.
Çarpık hukuk anlayışı, yozlaşma, kavga gürültü, eğitimde, sosyal hayatta çöküş kimi rahatsız ediyorsa gitmek istemekte haklı.bunun dindarı seküleri yok ki. Saydığım durumlardan rahatsız olmayan, gitmek istemeyen her görüşte insan var. Mevcut düzene destek verip seküler yaşamı benimseyen çokça tanıdığım da var. Düzgün yaşam isteği tüm insanların hakkı.

Neden dönmek istiyorsunuz?
Türkiyede paran varsa bi şekilde yaşanır ama hergün, 'acaba bugün ne olacak' stresiyle yaşanmıyor artık.
Yurt dışına tatile gidince beynim dinleniyor. Trafik yok, kargaşa yok, göçmen yok, pahalilik yok, insanlar mutlu vs liste uzar gider.

Kiralar pahalı, ev almayacaksınız hiç gelmeyin bile kiralara yetişilmiyor. Gıda, kıyafet çok pahalı. Çocuk varsa, iyi bir okula gönderemeyecekseniz hiç gelmeyin, eğitim seviyesi çok düştü.
Elini sallasan göçmene çarpıyor, göçmenlerin oturamayacagi mahalle seçimi yapmak lazım, oda tabiki paraya bakıyor.
Neden gelmek istiyorsunuz
Gelmek istememe sebebim yurtdisinda cok iyi sartlar olusturamadik turkiye de ki sartlarimiza gore. Ve cocugum surekli Turkiye yi ozluyor genis Aile istiyor. Kafami karistiriyor bu konular.

Ayrıca o %30 da valla kusura bakmasın ama benim türkiyedeki iş arkadaşlarım bunlara bin basardı 😂😂

Meslek eğitimi de Türkiyenin kanayan yarası. Bir dönem herrrrrkes üniversite okumalı diye bir akım çıktı. İyi b.k yedik yani gerçekten çok lazımdı. Bazı insanların da meslek eğitimi alıp o alanlarda çalışması lazım. Şart yani başka yolu yok bunun. Burada bile olur olmaz herkese gir bir üniversite oku deniyor🙄 bizim bu kadar üniversite mezununa ihtiyacımız yok ya bizim eğitimli ara elemana ihtiyacımız var.
Ya bir de Almanlar şöyle çalışkan, vay efendim böyle iyiler mitleri nolacak? Valla hiç de çalışkan değiller -devlet memurları Türkiye’de olsa günde kaç cinayet çıkar bilemiyorum- ve iş niteliği olarak gerideler, sadece kurallara tam ve hep uymayı biliyorlar. Bir doğru dürüst mobil banka appleri yok yahu 😫😫😫

Gelmek istememe sebebim yurtdisinda cok iyi sartlar olusturamadik turkiye de ki sartlarimiza gore. Ve cocugum surekli Turkiye yi ozluyor genis Aile istiyor. Kafami karistiriyor bu konular.
Cocugun lafına bakıp karar almayın. Aynı çocuk on yıl sonra buraya dönerek hayatımı mahvettiniz diye hesap soracak sizden ve muhtemelen o zaman haklı olacak...

Ya bir de Almanlar şöyle çalışkan, vay efendim böyle iyiler mitleri nolacak? Valla hiç de çalışkan değiller -devlet memurları Türkiye’de olsa günde kaç cinayet çıkar bilemiyorum- ve iş niteliği olarak gerideler, sadece kurallara tam ve hep uymayı biliyorlar. Bir doğru dürüst mobil banka appleri yok yahu 😫😫😫
Ya hiç es geçemeyeceğim bir nokta gerçekten biz türkiyede hızlı, pratik, çözüm odaklı, temiz iş yapmaya alışmışız. Başka türlü piyasada ayakta kalamazdik zaten ekonomi belli, iş az. Bir yere girip de ya ben bu bu isimi çözemedim yardim edin diyip o işi çözmek için çabalamayan insanlar görmedim hiç. Gerçekten ulkenin geldiği bu hali hiç hak etmiyoruz. Ama gel gör ki bizim esnafımız pis iş yapıyor, bazi sektörler adam koparma derdinde yalan dolan çok.

Almanlarin iş yapma sekli beni deli ediyor, uzak doğulu arkadaşlar mesela kendini kesmek istiyor onlar bizden beter😂 amaçları asla bir problemi çözmek üstüne değil, kendi kısmını bitirip başkasına devretmek üstüne. Çok yavaşlar, teknolojiye çok fazla dirençleri var. Benim beraber çalışmaktan hic hoşlanmadığım grup bunlar. Bir yandan dürüstler, öyle çok yalan dolan yok, en azından çok çok yeni başlıyor içlerine işlemiş bir durum değil. Yıllarca çalışkan bir kuşağın ve göçmenlerin ekmeğini yediler ama bundan sonra bu şekilde devam edemezler. Ben de merak ediyorum ne olacak diye.

Turkiyede söyle bir sıkıntı da var. En berbat ürünleri en pahalı fiyata yiyoruz. Sebze meyve et süt icecek giyecek hersey çok kalitesiz. Haberlerde görüyoruz ihraç edilen birçok ürün geri yollanıyor zehirli diye.vw o ürünler iç piyasada inanılmaz pahali
Ve her şeyi o kadar kuculttuker ve kalitesizlestirdiler ki tat tuz 0. En basitinden bı kek alıyorsun sanki üstünden silindirle geçilmiş o kadar küçük ezik büzük. Mağazaya gidiyosun kıyafet bakıyosun tshirti havaya kaldırıyorum karşısı gorunuyo adilikten. Nevresim alayım diyosun içinden çarşaf cikmiyo vs vs örnekler artar.

Türkiye'de doğusundan batısına deprem ülkesi ayrıca çoğu insan nasil yapıldığı belirsiz evlerde yaşıyor. Her dk her şeye korkunç zamlar yapılıyor, insanların çoğu inanılmaz cahil, ülke tek kişinin keyfiyetine teslim, çoğu iş torpille dönüyor, hatta adamsiz işini goremiyosun çoğu durumda, ne hayvan ne insan canının kiymeti 0, ağaçlık yeşil temiz alan kalmadı, büyükşehirlerde doğru düzgün park bile yok, halkın yarısının geliri asgari maaş... Yoruldum anlatırken bunlara okeyseniz veya Avrupa bundan daha iyi değilse dönmeyi düşünebilirsiniz

Eğitimli, Türkiye'de iyi işi olan insanlar için Türkiye'de yaşamak iyi gibi konuşuluyor ama her şey maalesef para değil.

Seyahat özgürlüğünüz yok, bir tatil planı için aylarca vize bekliyorsunuz, çıkarsa şanslısınız.

Aldığımız eğitimler çok teorik. Hayat bu kadar teorik değil, uygulamalı eğitim diye bir şey yok Türkiye'de! Avrupa'da sizden yaşça küçük insanlar daha eğitimliler, 3-4 tane dil konuşabiliyor, en az 1 tane hobileri var. Biz bu tarz bir anlayışla yetiştirilmiyoruz.

Ülkede herhangi bir yerde düzen yok, mahallemdeki insanların bağırışlarından çöplerinden dolayı belediyeye devamlı şikayet ediyorum asla bir şey yapmıyorlar. Oy zamanı gelince mecburen oy verdiğimiz siyasetçilerle dolu her yer.

Konuşma özgürlüğünüz kısıtlı. Herhangi bir sebepten kapınıza polis gelmesi olası.

İş hayatı desen mobing'lerle dolu. Şikayet etsen karşılık bulamıyorsun.

Ülkenin sınırları pavyon kapısına dönmüş, isteyen içeri giriyor. Gittikçe pisliğin içine batıyoruz..

Giderken insanın gözü geride kalıyor, sonuçta doğduğun büyüdüğün yer vatanın... Vatandaşlığı alır ülkeme geri dönerim ülkemi geliştirmeye çalışırım diyorsun.. Ama maalesef bu düşüncende yalnızsın. Sadece senin çaban ile olmuyor. Ve pes ediyorsun..

Eğitimli, Türkiye'de iyi işi olan insanlar için Türkiye'de yaşamak iyi gibi konuşuluyor ama her şey maalesef para değil.

Seyahat özgürlüğünüz yok, bir tatil planı için aylarca vize bekliyorsunuz, çıkarsa şanslısınız.

Aldığımız eğitimler çok teorik. Hayat bu kadar teorik değil, uygulamalı eğitim diye bir şey yok Türkiye'de! Avrupa'da sizden yaşça küçük insanlar daha eğitimliler, 3-4 tane dil konuşabiliyor, en az 1 tane hobileri var. Biz bu tarz bir anlayışla yetiştirilmiyoruz.

Ülkede herhangi bir yerde düzen yok, mahallemdeki insanların bağırışlarından çöplerinden dolayı belediyeye devamlı şikayet ediyorum asla bir şey yapmıyorlar. Oy zamanı gelince mecburen oy verdiğimiz siyasetçilerle dolu her yer.

Konuşma özgürlüğünüz kısıtlı. Herhangi bir sebepten kapınıza polis gelmesi olası.

İş hayatı desen mobing'lerle dolu. Şikayet etsen karşılık bulamıyorsun.

Ülkenin sınırları pavyon kapısına dönmüş, isteyen içeri giriyor. Gittikçe pisliğin içine batıyoruz..

Giderken insanın gözü geride kalıyor, sonuçta doğduğun büyüdüğün yer vatanın... Vatandaşlığı alır ülkeme geri dönerim ülkemi geliştirmeye çalışırım diyorsun.. Ama maalesef bu düşüncende yalnızsın. Sadece senin çaban ile olmuyor. Ve pes ediyorsun..
Turkiye Ile soylediklerinizde de cok haklisiniz. Hayat cok Zor, stresli. Beni dusunduren cocuk icin genis aile ortami cocugum Anneanne Dede cok seviyor. Baska sebepler de var tabi daha once yazdiklarim. Belki cocuk buyuyunce bu kadar duskun olmaz. Mesajlariniz daha cok yonlu dusunmemi sagladi. Tesekkurler herkese.

X