Yurtdisinda yasayip Turkiye' ye donus yapanlar

Ben dönenler tanıyorum size bu işin sırrını vereyim

1. Ev alın kirayla mirayla ev sahibiyle ugraşmaya dellenirsiniz

2. Iş ayarlayın - patronla konuşup uzaktan çalışmaya razı edin. Sakın ola ki Türk şirketinde iş bulurum kafasına girmeyin. Iş kurmak için de para getirebilirsiniz.

Ev ve iş hayati, kira derdi yoksa, trafik çilesi yoksa işcde varsa şahane yaşarsınız.

Çok dönen var da samimi olduğum bir arkadaşım gecen sene döndü. Buraya yazar mi bilemiyorum ama göçmen kadınlar grubunda detaylı konuşulan postlar var oraya da yazmıştı. Bence o gruba girip hem eski konuları okuyun hem de kendi durumunuzu anlatıp sorun, sizin özel durumunuza göre cevaplar alırsınız. X kişi için başka yer mantıklıyken y kişi için Türkiye mantikli olabiliyor. Benim arkadaşım mühendis, esi biyolog. Hemen hemen aynı para giriyor evlerine ki bu çok önemli bir etken. Diğer konu da çocuğun okuluyla ilgili hayal ettikleri şekilde eğitim olmamış, bu kısımda çocuğum olmadığı için yorum yapamam ama benim anladığım biraz daha sıkı ve yoğun bir eğitim hayal etmişler. Okul ise istedikleri alana yönlendirmek yerine meslek eğitimine yönlendirmis falan çok bildigim şeyler değil.

O bahsettiğim gruba mutlaka bakın. Döndük çok pişmanız diyen de var, Avrupa bize göre değilmiş ama Türkiye çok değişmiş, biz en son amerikaya geldik çok mutluyuz diyen var. Biz döndük egede bir kasabadayiz dünya varmış diyen var. Herkesin özel durumu çok başka gerçekten.

Evet miss e katılıyorum. Olayın kilit noktası para. Parası olan ve avrupada aradığını bulamamış biri için Türkiyede hayat yeterince güzel. Bir sürü açık ilanimiz varken hiçbir arkadaşımı göçmeye ikna edememistik çünkü zaten karı koca toplam alacakları parayı Türkiyede de alıyorlardı. Onlar için yıllarca dil öğrenmek, eş dost alışılan çevreden ayrılmak, özel okullar, eve gelen yardımcı falan gibi şeyleri bırakmak hiçbir artı sağlamıyor. Başta çok ısrar ettim gelin gelin diye, bize de güzel olurdu tabi eski arkadaşlarımız yakınımızda olur diye ama şimdi biz de düşündük ve aklımızda bir plan var onu gerçekleştirip dönüş yapacağız.

Merhabalar, bir sure yurt disinda yasayip Turkiye' ye donenler var mi? Tekrar duzen kurmak Zor oldu mu, neler hissettiniz , kararinizdan memnun musunuz?

Bizi arada bir yoklayan bir konu. Türkiye’deki kadar kazanıyor olmak türkiye de kendi evimizin olması vs etken. Ama kendimizi vatandaşlık hakkını alana ve kendi şirketimizi kurana kadar dönmeyeceğiz diye şartlandırdık biraz. Çoğu arkadaşımız gelmeye çalışıyor, ilerde fikrimiz değişir mi bilmiyorum ama konuya gelen cevapları okuyacağım🌸

Ben de yurtdışında yaşıyorum. Herkesin dediği gibi olayda tek bir etmen var: PARA. Bulunduğum ülkede ne evime temizlikçi geliyor, ne onarım işlerinde tamirci. Hepsini kendimiz yapıyoruz çünkü emek pahalı. Türkiye'deyken eve haftada 2 abla gelirdi. Ne ütü yapardım ne cam silerdim. En ufak arızada usta gelirdi. Her yere taksiyle giderdim, yemek yapmaya üşendiğim an eve canım ne isterse söylerdim. Evim güvenlikli sitedeydi, kapıcımız vardı. Piremses gibi yaşıyordum. Çünkü eşim şu anki işine dövizle kazanacak şekilde Türkiye'den çalışıyordu. Ben de imkanları çok iyi bir işte çalışıyordum. Buraya geldik bu standartlara sahip değilim. Ama pişman da değilim çünkü benim aradığım sakinlik ve adaletti öncelikle. Ne aradığınıza bağlı. Türkiye'de paranız varsa kralsınız.

Geldik, 7 ay oldu, dönüyoruz. Her şey beklediğimizden daha pahalı, en başta evler tabii ki. Kafamıza göre bir daire bile oradaki müstakil evimden daha pahalı. Hava kirliliği, trafik, insanlar, çarpık kentleşme, ekonomi, ve daha sayabilecegim pek çok şey... En azından denemedik demeyiz diyoruz, ama bir an önce eski düzenime dönmek istiyorum. 3 sene önce gelseymisiz olurmuş sanki ama şimdi her şeye geç kaldık; ekonomi, durumumuz hiç fena sayılmasa da ev piyasasında bizi aştı. Birkaç sene sonra tekrar deneriz belki diyoruz, o zaman 2 gelirimiz daha olacak, birikim olarak da elimiz daha guclu olur diyoruz ama bu sadece boş bir umut mu bilemiyorum.

Tamamen kişisel bir şey. Yurt dışına gidip çok mutlu olan da var, bana göre değilmiş deyip dönen de. Aynı şey ülkemiz için de geçerli.
Para da bir yere kadar önemli. Sakinlik, dinginlik, huzur bulmak zor.

Merhabalar, bir sure yurt disinda yasayip Turkiye' ye donenler var mi? Tekrar duzen kurmak Zor oldu mu, neler hissettiniz , kararinizdan memnun musunuz?
Türkiye’de ekonomi çok kötü. Birikiminiz vs yoksa burada maaşlı işe gireceksiniz bocalayabilirsiniz

Çok dönen var da samimi olduğum bir arkadaşım gecen sene döndü. Buraya yazar mi bilemiyorum ama göçmen kadınlar grubunda detaylı konuşulan postlar var oraya da yazmıştı. Bence o gruba girip hem eski konuları okuyun hem de kendi durumunuzu anlatıp sorun, sizin özel durumunuza göre cevaplar alırsınız. X kişi için başka yer mantıklıyken y kişi için Türkiye mantikli olabiliyor. Benim arkadaşım mühendis, esi biyolog. Hemen hemen aynı para giriyor evlerine ki bu çok önemli bir etken. Diğer konu da çocuğun okuluyla ilgili hayal ettikleri şekilde eğitim olmamış, bu kısımda çocuğum olmadığı için yorum yapamam ama benim anladığım biraz daha sıkı ve yoğun bir eğitim hayal etmişler. Okul ise istedikleri alana yönlendirmek yerine meslek eğitimine yönlendirmis falan çok bildigim şeyler değil.

O bahsettiğim gruba mutlaka bakın. Döndük çok pişmanız diyen de var, Avrupa bize göre değilmiş ama Türkiye çok değişmiş, biz en son amerikaya geldik çok mutluyuz diyen var. Biz döndük egede bir kasabadayiz dünya varmış diyen var. Herkesin özel durumu çok başka gerçekten.
Bahsettiginiz gocmen kadinlar klubu, kadinlar klubu icerisinde bir konu basligi mi? Oraya bir bakayim. Sanirim insan farkli bir ulkede bir sure yasayinca aidiyet hissi azaliyor ne suan yasadigim here ne de Turkiye ye ait hisseder oldum.

Memurluktan istifa edip yurtdisina yerlesmistik. Turkiye ye donunce tekrar isine donebilir miyim. Is bulmak nasil olur o kisimlar da insani dusunduruyor.

Ay asla dönemezdim. Maddi hiç bir zorluğum olmamasına rağmen istanbulda 6 ay yaşadım ve Hollandaya döneceğim günü iple çektim.
En basit bankada bi işini halledene kadar verem oluyor insan.

Bahsettiginiz gocmen kadinlar klubu, kadinlar klubu icerisinde bir konu basligi mi? Oraya bir bakayim. Sanirim insan farkli bir ulkede bir sure yasayinca aidiyet hissi azaliyor ne suan yasadigim here ne de Turkiye ye ait hisseder oldum.
Hayır Facebook grubu. Açıkçası burada yurtdışında 1 gün bile yaşamamış kişilerin bir sürü yorumunu okuyacağıma orada tecrübe sahibi kişilerin yorumunu okumayı tercih ederdim. Maalesef insanların turkiyedeki hayatından memnun olabilme ihtimaline asla inanmayan bir grup var. Halbuki dediğim gibi bir sürü açık pozisyon için arkadaşlarımı ikna edemedim yurtdisina taşınmaya, herkesin hayattan beklentisi farklı sonuçta. Herkese sabahtan akşama elektrik verip işkence ediliyor gibi büyük büyük tepkilere anlam veremiyorum 🥴 dediğim gibi girip o gruba üye olabilirsiniz, memurmussunuz belki cocuk vardır yoktur, belki eviniz vardır, belki turkiyede kazanacağınız para çok azdır ve hiç tatmin etmez vs vs. Kendi özel durumunuza göre değerlendirin. Eşiniz dönmek istiyor mu, onun maaşı artı sizin maaşınız kaç olur cocuk var mı bunlar çok önemli.

Ama konudan bağımsız sizden aldığım enerji, eşinizle de probleminiz olduğu. Sanki o güzel olsa idare edermissiniz gibi geldi. Yoksa memur olsam başta taşınır miyim hayır. Hadi taşındım tekrar döner miyim hayır. Zor olan kısmı gecmissiniz sonuçta is var maaş var, dönünce memur maaşı olacak. Bilemiyorum bence asıl sorunu bir düşünün ülke mi baska bir şey mi.

Hayır Facebook grubu. Açıkçası burada yurtdışında 1 gün bile yaşamamış kişilerin bir sürü yorumunu okuyacağıma orada tecrübe sahibi kişilerin yorumunu okumayı tercih ederdim. Maalesef insanların turkiyedeki hayatından memnun olabilme ihtimaline asla inanmayan bir grup var. Halbuki dediğim gibi bir sürü açık pozisyon için arkadaşlarımı ikna edemedim yurtdisina taşınmaya, herkesin hayattan beklentisi farklı sonuçta. Herkese sabahtan akşama elektrik verip işkence ediliyor gibi büyük büyük tepkilere anlam veremiyorum 🥴 dediğim gibi girip o gruba üye olabilirsiniz, memurmussunuz belki cocuk vardır yoktur, belki eviniz vardır, belki turkiyede kazanacağınız para çok azdır ve hiç tatmin etmez vs vs. Kendi özel durumunuza göre değerlendirin. Eşiniz dönmek istiyor mu, onun maaşı artı sizin maaşınız kaç olur cocuk var mı bunlar çok önemli.

Ama konudan bağımsız sizden aldığım enerji, eşinizle de probleminiz olduğu. Sanki o güzel olsa idare edermissiniz gibi geldi. Yoksa memur olsam başta taşınır miyim hayır. Hadi taşındım tekrar döner miyim hayır. Zor olan kısmı gecmissiniz sonuçta is var maaş var, dönünce memur maaşı olacak. Bilemiyorum bence asıl sorunu bir düşünün ülke mi baska bir şey mi.

Uye oluyorum gruba tesekkurler. Burada is durumumuz o kadar iyi degil. Turkiye de memur olmak garanti is olmasi Beni daha cok guvende hissettiriyordu. Ama esim cocugun egitimi gelecegim icin yurtdisi daha iyi olur Dedi. Ordaki konfor ortamini ozluyorum ama biyandan da Turkiye eski Turkiye degil deniyor. Herkesin tecrubesi de farkli. Facebook grubuna bakacagim

X