Yurtdisinda yasamak, arkadaslik, aidiyet

denizderya113

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2017
217
186
39
Merhabalar, 5 yildir yurtdisinda yasiyorum. Yabanci ulkelerden arkadaslarim var ama Turkiye'deki arkadasliklarim gibi olmuyor. Bunu Turkiye' ye tatile gelip Geri donunce daha cok hissediyorum. Yurtdisinda yasayanlar sizler neler hissediyorsunuz.

Ben de 3 yıldır yurtdışında yaşıyorum. Türkiyedeyken de vaktimi arkadaşlarımla değil ailemle geçirirdim o yüzden buraya gelince hiç zorlanmadım. Nereye gitsem eşim ve oğlumla gidiyorum. Zamanla burda da arkadaş buldum, ara sıra görüşüyoruz, piknik yada başka etkinlikler yapıyoruz ama çok sık değil.

Yabancı kültüre ilgim çok büyük.Yabanci dil öğretmeniyim.İngilizce,Almanca biliyorum.Cok istedim yurtdışını,sınavlarına kadar girdim olmadı.Cok isterdim farklı kültürlerden,ırklardan,dinlerden arkadaşlarım olsun.Sizlere çok özeniyorum.Biliyorum zorlukları da var hiç şüphesiz hele ki arda kalan aile,anne,baba,kardeş özlemi..Onun dışında ben pek bir zorluk yasamazdim.Samimiyeti ve beklentileri arkadaşlıklarda hiç sevmiyorum.Sosyal bir insan değilim, eğlence anlayışım da farkli.İnsan ,kalabalık pek sevmiyorum.Birkac dostum var, diğerleri hep yüzeysel.Avrupa bu anlamda bana çok uygun bir kıtaydi ama olmadı.Tadini çıkarın, mutluluklar,sevgiler...

Ben biraz yüzeysel arkadaşlıklar seviyorum. Hosbes edelim eğlenelim, bilgi paylaşımı, planlı buluşmalar falan yeterli. Dert dinlemek, plansız ani görüşmeler, beklentiler, hediyelesmeler falan hiç sevmem. O yüzden bu beklentim doğrultusunda birileri var bana da yetiyor. Zaten en çok eşimle vakit geçirmeyi seviyorum. Ama diyebilirim ki yine en sevdiğim ve vakit geçirmeyi sevdiğim kişiler benim gibi son zamanlarda gelmiş turkler. Almanlarin eğlence anlayışları sosyalleşme şekilleri falan hiç ilgimi çekmiyor mesela.

Niye öyle dedin şimdi, adamlar ne güzel köşe birahanelerinde jukebox dinliyor. Pazar sabahi o bira kokusu ne hoş oluyor. Akşamdan kalma hildegard ve Walter.
Az entegre ol

Niye öyle dedin şimdi, adamlar ne güzel köşe birahanelerinde jukebox dinliyor. Pazar sabahi o bira kokusu ne hoş oluyor. Akşamdan kalma hildegard ve Walter.
Az entegre ol
Eglence ve sosyalleşme tarzları hic tarzım değil. Öncelikle festivalleri.. Yani seveni çok ama asla tahammül edemeyeceğim bir eğlence tarzı. Tuhaf kıyafetler eşliğinde sokaklarda geçit falan ne eğlence ne eğlence. Kırk yıl düşünsem üstüne 10dkdan fazla konuşmayacağım konularda saatlerce sohbet. Tuhaf müzikler. Şahane espri anlayışı. Dağ bayır sporu da sevmeyince geriye sanırım bira içmek dışında hiçbir şey kalmıyor

Amaç içip içip dağıtmak. Sokak şenliği yan etkinlik :)

Müzikleri beni benden alıyor. Sen bide Schlager eşliğinde 75 yaşındaki sarhoş çöp bacak Dörte teyzeyi oynarken gör. Evlere şenlik

Ben burda büyümeme rağmen alışamadım. Şoklar içinde izliyorum.

Bazi yurtdişindan gelen expatler "entegre" cabasi içinde bu şenliklere gidip, eğlendim pozu vermiyormu... biride bana bunu açıklasın?! :) geçende biri köln karnevalini öve öve bitiremedi. Ben şok

Yani tabi ki öyle kanka, ABD, Avrupa denen Batı ülkelerinde arkadaşlık yüzeysel, akrabalık ilişkisi de pek yoktur ananı babanı da yılda birkaç kez noelde tatilde görürsün o da misafir gibi ... herkes yurtdışında mutlu olacak diye bir şey yok, mutlu olamayıp Türkiyeye dönen çok tanıyorum. Ben de sevgili yapmasaydım dönecektim. Yurtdışı bence macera olarak iyi hoş ama bir noktadan sonra b.ku çıkıyor insan ailesinin, kültürünü özlüyor. Bu benim fikrim tabi.

Palyaço gibi giyinelim içelim mıçalım gençken iyi, ben de 25 yaşındayken Köln karnavalına gitmiştim çok da eğlenmiştim. Şimdi 35liğim patalca geliyor tabi:)

Palyaço gibi giyinelim içelim mıçalım gençken iyi, ben de 25 yaşındayken Köln karnavalına gitmiştim çok da eğlenmiştim. Şimdi 35liğim patalca geliyor tabi:)

Sendemi Cherry? Nolamaz.
Gençken bile çekilecek dert değil ama amaç içip, sarhoş olmak olunca belki insan katlanir. Ben hamburg da büyüdüğüm için zaten prensip olarak karneval ve oktoberfeste gitmiyoruz :)
Nemrut hamburglu almanlardan banada geçti.

Ben de cok sosyalligi sevmem Turkiye de iken de az ve oz arkadasim vardi. Esimle daha cok vakit gecirirdkk. Cocuk olunca o sosyallessin diye tanisiyorsun cocuklarin annesiyle gorusmen gerekiyor devamlilik icin. Ama Bana Boyle samimiyet var ama cikarci gibi geliyorlar. Sanki her an arkadaslik gidebilri gibi. Seni Sen oldugun icin Kabul etmiyorlar gibi. Boyle hissediyorum. Cocugum olmasa Ben de cok takilmazdm.

Çalışıyor musunuz? Ya açıkçası tam zamanlı çalışan, eşi çocuğu falan olan bir insan çok da arkadaş aramaz gibi geliyor bana ya. Ama yine de zamanla hoş vakit geçirecek üç beş kişi mutlaka oluşuyor zaten merak etmeyin. Maalesef buralar biraz böyle işte, biz de kurduğumuz plan doğrultusunda bir süre sonra Türkiyeye geri döneceğiz mesela bir sürü başka sebeplerden.

eeee oyle zaten kizim, Almandan Ingilizden arkadas dost falan olmaz cikarlari bitinca basip giderler.

Hayirlisi olsun. Kac yil yasamistiniz yurtdisinda. Calisiyorum ama evden yari zamanli calisiyorum. Benim arkadaslarm var ama yoran Iletisim sekli, candan gibi gozukup cikarci olmalari. Polonyali, macar, italyan vs. ingiliz alman Yanina yaklasilmiyor. Dediklerinize katiliyorum. Tam zamanli disarda bir isim olsa Belki bu kadar dert etmezdim.

Hayirlisi olsun. Kac yil yasamistiniz yurtdisinda. Calisiyorum ama evden yari zamanli calisiyorum. Benim arkadaslarm var ama yoran Iletisim sekli, candan gibi gozukup cikarci olmalari. Polonyali, macar, italyan vs. ingiliz alman Yanina yaklasilmiyor. Dediklerinize katiliyorum. Tam zamanli disarda bir isim olsa Belki bu kadar dert etmezdim. Cocuklarin oynayis sekli bir baska. Sanki Turkiye de cocuklar daha sakin saygili gibi.

Yani öyle böyle derken toplam 6 sene oldu sanırım. Başta bir denedim ettim ama zaten çok seçici biri olduğum için bayık bayık alman muhabbeti çekecek yaşı çoktan gectigime karar verdim. Günlük iş kurs falan hariç özel zamanlarımı hemen hemen sadece sonradan gelmiş türklerle geçiriyorum diyebilirim. Çıkarcı olarak insanlar ne yapabilir bilemedim ama çok derin ilişkiler yok diyorsanız evet öyle. Ben de zaten özellikle biraz yüzeysel arkadaşliklarda daha rahat ettiğim için hiç sorun yaşamıyorum. Bazen ben de sıkılıyorum tabi, uzun vadede burada yaşamayı düşünmüyorum açıkçası benim durumumda Türkiyede de gayet iyi şartlarda yaşayabilirim.

Ben döndüğünü sanıyordum miss, Almanyadamısın hala? İstanbula yasıyorsun gibi kalmıs aklımda.Sen orada iş acısından yuksek mevkisin, bu yonden sanslısın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…