İnsanlar Ankara'da yaşamama neden bu kadar düşmanlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aman boşver gitsin. Ben de hala bekarım diye memlekette düzen kurmamı bekleyen var. Benim hayatım çevrem orda deyip geçiyorum. Anlayana. Anlamıyorsa da banane. Herkesin hayali başka. Siz kendi yolunuza bakın. Duymazdan gelin. Herkes konuşur durur. Zorla evlendirecek halleri yok. Dertlenmeyin bu kadar.

Ankarayı severim ben bu arada, böyle yermiş gibi anlaşılmış 😂

Bir izmirli olarak istanbul ve ankara arasında yaşama tercihi sunulsa ankarayı tercih ederim.
Ya ben Ankara'dan baska nefes alamam kafasindayim, birsey soylenince anama babama kufur edilmis gibi içerliyorum 🤣

Izmir'i severim, Ankara'dan sonra en uzun yasadigim sehir ama cok harcandigini, hakkinin yendigini, hakettigi degeri (yonetimi tarafindan) göremediğini dusunuyorum.

Babam asker olduğu için Trakya'da doğdum sonra doğu görevine gittik. Doğu gorevindeyken 9 yaşındaydım ve en büyük hayalim Ankara'ya gelmekti. Tayinimiz çıktı ve geldik. 5 yıl sonra da ev aldık. Yaklaşık 15 senedir Ankara'da yaşıyorum. Artık alıştım açıkçası küçük şehirler bana sıkıcı geliyor. Ayrıca burayı da seviyorum. Kaç senedir burada olduğum için bir sürü insan tanıdım anılar biriktirdim.
Ama gelin görün ki özellikle akrabalar burada yaşamama düşman. Size saçma geliyor olabilir ama böyle. Çocukken annem köyde beni yatılı Kuran kursuna verdi. Orada kızlar hiçbir şey yapmama rağmen "Sen Ankara'da yasiyorsun diye hava atiyorsun" dediler. Yemin ederim ki hava atacak hiçbir şey yapmadım. Kızın birisi gece geldi yüzüme tükürdü. Ve hiçbir şey yapmadığım halde bana düşman oldular.
Aradan seneler geçti buradan ev aldik. Anneannem sırf memlekete gitmedik diye ağlamış. Yengem de sürekli "Niye oradan ev aldiniz?" demeye başladı. Sakın bizi sevdiklerini dusunmeyin. Annem anneannemgilin her işini yaptığı için memlekete gitmemizi istediler ben biliyorum bunu.
Geçen sene uzaktan bir akraba görücü geldi. Memlekette yasamami istediler. Ben kabul etmedim. Anneannem de "Ankara'da yaşayan oğlanı nereden bulacaksın?" diye linc etti. Yazın da o ailenin akrabalari ısrar etmeye başladılar. Neymiş oğlanın babasının memlekette tanıdığı çokmuş. Ben evlenip şehir değiştirmek istemiyorum. Hadi memur vs olsam neyse. Elin oğlunu tanımam etmem. Ayrıca oğlan uzun boylu biriyle evlenmek istiyormuş. Kimse o oğlanı linç etmiyor ama herkes beni sırf memlekete gitmek istemiyorum diye linc ediyor. Neymiş oğlan çok iyiymiş. Memlekette okuduğum bölümle iş bulamam diyorum anlamıyorlar... Başka bi akraba da Ankara'ya gelmiş hiç beğenmemiş. Yani buna ben ne yapabilirim ki? Begenmediysen gelme bir daha.
Başka memleketlerin insanlarına bakıyorum zamanında hep buyuksehirlere vs gitmişler. Benim memleketin insanı köyde iki parça tarlası için bir yere gitmemiş. Tamam herkes istediği yerde yaşasın ama ben orada yaşamak istemeyince neden linc ediliyorum? Annem de memlekette olsaydık fabrikalarda iş bulurdun diyor. Ankara'da bile iş bulmak zorken ben memlekette nasıl iş bulacağım? Herkes memleketinde yaşamak zorunda mı?
Sen biraz takıntılı olabilir misin ? Annen baban varken sana niye Ankara dasin diye baskı yapsınlar ? Ben de tek başına yasiyorsun sandım. 🙄 Yüzüne tükürme olayı da sanmıyorum Ankara ile bağlantılı olsun .

Ben de Tekirdağ doğumluyum 😂 Tekirdağ Ankara gibi şehirlerde yaşayan birisi olarak 500 bin nüfuslu küçücük memleketimde yaşayabileceğimi düşünmüyorum 😂😂 Asıl memleketim farklı bu arada
Bende dün Tekirdagdan İst' la gelen bı arkadaşla tanıştım. Buraya tasinmislar eşinin iş durumu için. Sevdiğiniz şehirde yaşayın, kimseyi duymayın kime ne

Bunun çok basit bir versiyonunu yaşadım. Doğma büyüme izmirliydim ve Ankara’ya yerleştim evlenip. Çünkü mesleklerimizden baya iyi para kazanıyorduk Ankara’da. Eşimin ailesi de Ankara’da olduğu için ben bildiğiniz ankara yüzünden zorbalandım ailem tarafından dkdksks izmirden sonra Ankara nasıl sevilir diye. Söyle astık ben aşırı bir Ankara övücüsü oldum. Düzenini seviyorum maaşımı seviyorum evimi barkımı aldım seviyorum diye. Ben övdükçe rahatsız oldular ve konu kapandı 😂😂😂

Ya ben Ankara'dan baska nefes alamam kafasindayim, birsey soylenince anama babama kufur edilmis gibi içerliyorum 🤣

Izmir'i severim, Ankara'dan sonra en uzun yasadigim sehir ama cok harcandigini, hakkinin yendigini, hakettigi degeri (yonetimi tarafindan) göremediğini dusunuyorum.
Ankara niye bu kadar b.klanmış hiç anlamadım 🥲 mis gibi şehir.
Egeliyim, ilk geldiğimde Ankarayı hiç sevmemiştim, eşime tayin iste gidelim diyordum ama artık aşığım bu şehre. Şimdi eşim gitmek istiyor ben istemiyorum 😂

Ay bu ankara yerme şenliği yine mi başladı 😂 ya ankara güzeldir, kolaydır, adamı yormaz. Taksiye el edersin durur, her yere aynı mesafededir, göçmen bile diğer yerlere göre azdı, üniversiteleri güzeldir-öğrenci olmasi zevklidir, bi İstanbul tehlikesi yoktur ama etkinliklere ulaşım iyidir, deprem riski yoktur, düzenidir kurallıdır, afedersiniz b.k kokmaz. İyidir yani daha ne 😅

Ankara niye bu kadar b.klanmış hiç anlamadım 🥲 mis gibi şehir.
Egeliyim, ilk geldiğimde Ankarayı hiç sevmemiştim, eşime tayin iste gidelim diyordum ama artık aşığım bu şehre. Şimdi eşim gitmek istiyor ben istemiyorum 😂
Ankara, icinde yasamadan turist gibi gelip gidince sevilmez zaten, yasayacaksin ki sevesin, zaten soyle en az 1 sene yasamamis insanlar genelde b*kluyor. Cok kiriliyorum🫠😁

Ankara nefretinin altında büyük bir hayranlık var bence, neden başka şehirler için Ama deniz yok falan denmiyor? En çok Ankara’da mı deniz yok
Yaşayan bilir Ankara insanı başkadır, mekanları başkadır, düzeni başkadır ah özledim

Ankara nefretinin altında büyük bir hayranlık var bence, neden başka şehirler için Ama deniz yok falan denmiyor? En çok Ankara’da mı deniz yok
Yaşayan bilir Ankara insanı başkadır, mekanları başkadır, düzeni başkadır ah özledim
Ne yapsin bacimsu, Yozgat'i mi elestirsin, Cankiri'yi mi elestirsin, tabiki Ankara'yi elestirecek, denizi olmamasina rağmen yasanabilecek tek sehir Ankara.

bdv’de okuduğum en “ne mana” konulardan. ankara’da yaşamak ayrıcalık mı? nadiren istanbul’da yaşayanlarda böyle bir trip oluyor ama sanki siz de içten içe ankara’da yaşadığınız için kendinizi bir üst sınıfa taşımış gibi hissediyorsunuz gibi.

not: ankara’da yaşıyorum, fav yürüyüş yolum kızılay-kolej-kurtuluş. ankara’da yaşamayan ezikler cevaplamazsa sevinirim……………..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X