Yoksul sünepe gibi giyinmek

Siz keninize saygısızlık etmediğinizi düşünmediğiniz sürece yaptığınız şey saygısızlık olmaz bana göre. Kimsenin keyfi isteyor diye simsiyah gezemem kot pantolonlarım sevdiğim renkli tişörtlerim var sözleşme yapılacaksa giyerim takım elbisemi eğer teknik şeyler konuşacaksam baş mühendis olsa bile bildiğim gibi giyinirim kıyafetimden dolayı lakayt davrananı da teknik bilgimle döverim .. Açıkcası hayatında genel olarak buna evrildiğini düşünüyorum eskiden daha çok takılıyordu giyime artık insanlar iş bitirmeye bakıyor.

Güleceksiniz belki ama ben kaliteli giysilerimi çok sık gitmiyorsam eğer mevsim sonunu beklemeden giydikten sonra bikaç saat havalandırıp gamboça koyup dolaba asıyorum

2 marka giyince farklı birimi oldunuz
Tavırlara bak. Allahım görende uzaya gitti ordan el sallıyor sanır
marka olunca ne oluyor bende onu anlamiyorum. Muhim olan biraz kaliteli durmasi dikislerinin kotu durmamasi vs. Uyumu.. yani h&m giyersin belki ama guzel kombinlersin illa enpahali marka mi giymen gerek ben bizim insanimizda cok fazla marka takintisi oldugunu dusunuyorum.

Yaptığınız işle kıyaslıyorsunuz sürekli anlatılan ya da söylenen şeyleri. Sizin mesleğiniz kaldırıyordur bunu. Benim şimdiye kadar yaptığım hiç bir meslek kot tişört tarzını kaldırmadı. Öğretmenlik de kaldırmaz. Kot üstü renkli tişörtle okula gelen öğretmene veli de saygı duymaz, öğrenci de. Temizlik personelinin bile önlüğü olur üzerinde. Her mesleğin bir giyim kodu vardır. Hatta girdiğiniz her ortamın vardır. Hamburgerciye gittiğiniz kıyafetle rezervasyon için günlerce bekleten restorana gittiğiniz kıyafet aynı olmaz, olmamalı. Siz bana ne ben istediğim gibi giyinirim diyebilirsiniz tabi ki. Ama bu garsonundan bilmemne müdürüne kadar insanların size bakış açısının değiştiği gerçeğini değiştirmez.

yahu tabi ki insanlar işe bakıyor da mesela ben kendimi hiç güzel hissetmiyordum, kilo da almıştım. İnatla vereceğim diye kıyafet de almadım ve bu güzel bir şey değil yaa
sonra burada konu da açtım, güzel zayıfladım, eski kaliteli şeylerimi giyebiliyorum gerçekten kendime öz saygım geldi.
Yoksa maaş aynı maaş, saygı aynı saygı tabi ki. Ama bu içsel bir şey, X hanım çok bilgilidir -bu zaten baki işini yapan herkes için-, aynı zamanda çok şıktır, her zaman bakımlı titizdir de densin isterim mesela.

Sana böyle konusma hakkını kim veriyor derim yalnız ben o cümle bitmeden.
Haddini bilsin herkes.

işte belki de bakış açısından kaynaklı başkaları ne der zerrece umursamam

bana bakış açısının değişmesini umursamam işini düzgün yaptıktan sonra da okuldaki çocuğumun öğretmeni takım elbise giysin bilgisi yeterli değilse ve doğru eğitim vermiyorsa saygı duymam insanlar istediği şekilde giyinebilmeli düşünebilmeli ben böyle düşünüyorum

Hem bilgisi yeterli hem düzgün giyinen insanlar olamıyor mu? İlla yetersiz ve düzgün giyinen ile kötü giyinen ve bilgili mi olması gerekiyor?

Yemeden pek kıstığımı söyleyemem. Her hafta sonu yemeğe gideriz dışarıda bir yerlere. Çocuk için de alfivitesi olabilecek bir yere. Hayvanat bahçesi gezer sonra bir yemek yeriz. Bir tiyatroya gider yine birşeyler atıştırırız. Sahilde yürüyüş yaparız üstüne bir cafede bir tatlı kahve içeriz. Bunlara aylık bine yakın gidiyor genelde.

bak şimdi üzerindeki kabanı kimin verdiğini o nereden biliyor? ve neden?
sen onun kart borcuna kadar nerden ve neden biliyorsun?
bence laçkalık var bu işte. yani bunları bilen insan her lafı söyler. evet aşağılamak ve kırmak için söylemiş, yoksul gibi sünepe gibi giyiniyorsun demiş bayağı kalbini kırmak adına demiş yani. bu benzetmede iyi niyet yok. renkler uyumsuz ya da daha kaliteli kumaşlar tercih edersen daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur, birkaç yıkamada solmaz en azından ya da çekmez dese başımın üstünde yeri var. bu mantıklı bir yorum olur.

ama benden sana tavsiye her şeyi çocuğa alacağım diye kendini de ihmal etme yani madem insan içine çıkıyorsun.

şey konusuna da katılıyorum kullandığı telefonla, üstündeki kıyafetle hava atmaya bayılan bir kesim var. bunların ayranı yok içmeye ama s.çmaya faytonla giden cinsten. benim çevremde de var yani kredi kartlarının hep dolduğundan bahseden ama en son çıkan iphone'u kullanan, ne bileyim en pahalı akıllı saati alan, her gün kahveyi mutlaka starbuckstan falan içen, alışveriş denince hep pahalı mağazalara giden onlardan bahseden ama aslında 3 kuruş maaşını yettiremediği için kredi kartları hep dolu olan tanıdıklarım var. baktığın zaman sanki çok parası var ondan alıyormuş sanırsın ama değil. sürekli içeride yani maddi anlamda. ekside. laf sırası geldiğinde kenarda hiç birikimleri olmadığını söylüyorlar. ben onlar gibi almam mesela ama kenarda 100 bine yakın param var mesela.

Biraz sakin mi olsanız acaba. Hiç tanımadığınız görmediğiniz biri için bu kadar öfke fazla değil mi

Marka vizyonuda zara bu arada

Bence siz yıllık bir bütçe ayırın kendinize. Uyum yakalamak için düşündüğümüzde eşarbından ayakkabısına çantasından tuniğine etek veya pantolonlarına dış giyim desen öyle tesettür çok parçalıdır, biraz kaliteli olmalıdır . Gardırobunuzu zenginleştirin ve bunu yaparken yakınlarınızdan yardım alın.

Arkadaşların hepsine sizin mesajin altında cevap yazayim dedim.Hiç kimsemi görmedi kobu sahibi hanımefendi görme engelli olduğunu ifade etmis.Yani belki zorlanıyodur yazarken.

Bir botumu 3 sene önce diğerini de 2 sene önce almıştım hala giyiyorum. Ama birisi biraz eskidi yeni almayı düşünüyorum bir tane siz her sene eskimediği halde birkaç tane mi alıyorsunuz?

Giyinmeyi seven, giyime önem verem çoğu bayan böyle yapıyo, ben de yeni şeyler alırken diğerlerinin aşırı eskimesini beklemem ki, elimin altında çeşit olsun isterim, sizin sorununuz maddi deil bence, siz fakirlik psikolojisinden çıkamıyosunuz, açtığınız konular hep geçinememekle ilgili, siz eve giren tek maaş asgari ücret gibi davranıyosunuz, sürekli açız yetmiyo gibi bi moddasınız, bu zihniyetten çıkın acilen, 2 öğretmen maaşı süper gelir değil belki ama fakir de değilsiniz, siz giyime kuşama para harcamayı gereksiz bulan kadınlardansınız, bu yüzden bişeyleriniz eskimeden yenisini almayı gereksiz buluyosunuz bence, bakış açınızdan kaynaklı, şık görünmek gibi bi gayeniz, isteğiniz yok, anlayamamakla beraber saygı duyuyorum, ben görüntüme çok önem veriyorum çünkü, çalışıyosam kazanıyosam yoruluyosam kolumda bi kaç marka saatim olsun, pazardan gözlük alıp takamam gözüme, her gün aynı çizmeyle aynı çantayla okula gitmiym, benimki başkasına göre fazladır ya da azdır kişiye göre değişir bunlar ama burda çok öğretmen var, hiç birimiz sizin gibi davranmıyoruz, kendinize daha çok değer verin, daha çok özen gösterin bence, rehber öğretmensiniz üstelik, bunlar sizin profesyonellik alanlarınız

Arkadaşların hepsine sizin mesajin altında cevap yazayim dedim.Hiç kimsemi görmedi kobu sahibi hanımefendi görme engelli olduğunu ifade etmis.Yani belki zorlanıyodur yazarken.
Oyleyse Allah yardimcisi olsun.
Ben de okudum ama espri yaptigini dusundim.
Cunki renkleri kendi saymis bize.
Yoksa biz nereden bilecegiz?
Derdi ki oyle olsa,"uzerime birseyler giymistim,arkadasim da boyle soyledi,niye soyledi anlamadim"

Yok gerek istediğini yapabilir görgüsüzce aldığı her şeyin üzerinde marka yoksa ve altından porlantadan boğulmuyorsa rahatsız olmam
Ha siz de giyimiyle insanlara puan verebiliyorsunuz yani. Bizim dediğimizin tersine olsa da giyimin bir insan hakkında fikir sahibi olmanıza sebep olduğunu kabullendiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…