Yoksul sünepe gibi giyinmek

Bence tam tersi. Siyahta kalite çok belli oluyor.

Kesinlikle aynı fikirdeyim.
Olmuyorsa evet hepsi siyah olsun yeter ki temiz ütülü birazcık zarif olsun. Fazla birşey bekledigimiz yok.
Hatta şu kadar söyleyeyim...Bu dediğim özensiz, kendine saygısız topluluk nedeniyle bu mesleği yapan tüm gruba da onyargi oluşuyor.

Bir örnek vereyim...bir gün yeni gelen müdürümle bir konu hakkında görüşüyorken ek ücret alabileceğim bir iş önerdi. Beni henüz hiç tanımıyordu. İşi öneriyor ama tavrı sanki bahşediyor, sanki çok üst düzey bir ayrıcalık tanıyor gibi.
Ek ücret de 250-300 tl gibi birşeydi.
Reddettim. Şok oldu. Gerçekten şaşkinliktan ne diyeceğini şaşırdı.
Çünkü bu dediğim topluluk yüzünden herkesi 250 liraya muhtaç ve herşeyi yapar gibi değerlendiriyorlar.

Arkadaşınızın haddine değil sizi bu konuda en ağır şekilde eleştirmek bunda hemfikirim ama öte yandan çalışan bir kadın olarak ufak tefek değişiklik yapabilirsiniz giyim tarzınizda. Spor ayakkabı giyecekseniz mesela siyah 1 tane edinin onu giyin kumaş pantalon altına. Yeşil gömlek,siyah pantalon açık renk ayakkabı uyumsuz olur diye düşünüyorum.
Siyah ayakkabı,siyah pantalon kurtarıcıdır,çok değişik değişik giyinemem,alamam diyorsanız 3-4 parça çok renkli,cafcaflı olmayan parça edinin,bunları birbiriyle değiştirerek giyebileceğiniz şekilde,o zaman daha uygun olur bence. Klasik belli başlı parçalar olsun bunlar,eskidikçe yenisi yerine konabilecek şekilde.
Ben calışırken bir gömlek alıyorsam ay bu çok güzelmiş diyerek değilde bu hangi pantalonuma,ceketime uyar,neyle giyebilirim diye bakarak alırdım. Hala da bu mantıkla hareket ediyorum. Kırmızı,yeşil vb renkleri yazlık kombinler dışında tercih etmem hala mesela zira haftada 2 gün kırmızı gömlek giysem herkes hep aynı giyiniyor der ,renk ben burdayım diyor zira ama siyah,lacivert,antrasit vb koyu renklerde hem sırıtmaz hemde bir kac farklı pantalonla,ceketle,hırkayla vs değiştirerek giyebilirim.
Sizde bence ufak tefek değişim yapın bu konuda.

kaliteli dediğimiz şeyler artık kalmadı hiç bence yurt dışında insanlarrın ucuzluk için gittiği markalar Türkiye de uçtu gitti.. Kaliteli bir pantolon 500-600 tl yanlış anlamayın orta kalite ..
Yoo tekstil cennetiyiz biz. Yurt dışında kaliteli dediğiniz markalarda ucuzlukta satılanlar da burda fason üretiliyor zaten.

500-600 liralık pantolon orta kalite değildir, gayet yıllarca kullanabileceğiniz, rengi atmayan, orası burası yamulmayan kaliteli bir üründür.

bilemiyorum ben yanlış markalara bakıyorum o zaman

Söylenecek her şeyi söylemiş arkadaşlar. Benim bu hafta sonu bir yakinimin cenazesi vardı. Gencecik bir adam girdi toprağa, aniden kalp krizi sonucu. 13 gün yoğun bakım ve toprak. Amcamın oğluydu kendisi, kırk yaşında bile yoktu sanırım. Onu , hayatim boyunca hep para biriktirmesiyle, harcamamasiyla hatırlayacağım. Eşi annesine kalmaya giderdi. Rahmetli hergun iş dönüşü evde iki yumurta kırıp yerdi. Her gün, iki yumurta. Bazen bittiğinde bizden isterdi. Ağzının tadıyla güzel bir yerde yemek bile yiyemeden, bankada yüklü bir miktar parayla göçtü gitti.

Yemeyen insan, giymiyor da arkadaşlar. Onlara göre her şey gereksiz, her şey israf, her şeyin ucuzu iyi.

Yemeden içmeden giymeden yaşa ama evin araban olsun. Hiçbir zaman anlamadım, anlamayacağım.

bilemiyorum ben yanlış markalara bakıyorum o zaman
İpekyolda 400-500 civarı klasik pantolonlar, beymende 500-600... Nereden bakıyorsunuz bilmiyorum tabi muhakkak daha pahalısı da vardır ancak benim klasik giyimde tercihim genelde bu ikisi.

Kot pantolon deseniz mavide 200 liraya da kot var 700 liraya da. Kesimleri benim vücuduma uygun olduğu için genelde mavi tercih ediyorum. Yakınımda fabrika satış mağazası var %50 indirimli alıyorum.

tamda bu markalardan bahsediyorum 500 tl verillen bu fiyatlara ürünün kalite olarak değmediğini düşünüyorum bende tabi belki kullanım yıkama şekli de fark ediyordur

iş görüşmesinde giyinilir takım nasıl düğünde erkekler giyiyorsa bu bir kuraldır zaten ama cidden beyninizle iş yapıyor ve çok aykırı giymiyorsanız kimse o kadar takılmaz.
Bizde de var mühendisler..
Bir kadın var resmen hastasiyim böyle bir aura olamaz. Bakin dediğim tarifin çok dışında giyim tarzı ama kadının bir tarzı var.
Beyaz gri uzun saçları var genelde dağınık topuz yapıyor, hiç makyaj yoksa kırmızı, vişne, mora yakın renklerde ruju hep var. Giyimi hep sade parçalar mesela mat deri pantolon, beyaz basic tişört haki renk askeri botlar falan. Basitse basit ama tarz.

Bu kişi ben olmalıyım , 6 ayakkabı aldığınız çocuk size büyüyünce ne diyecek söyleyeyim . Kendımı bildim bileli annem hep üstü başı dökülen yüzünde bir gün makyaj olmayan , babamın veya oradan buradan aldığı dandik şeyleri giyen birisi oldu .. üzerinde aynı sizinki gibi saçma sapan alakasız renkler , şeyler vs vs .. kardeşimin düğünğnde bile siyah elbise içine beyaz sütyen takmıstı ve askıları görünüyordu . Neyse hayatım annem okula gelir mi annem iş yerime gelir mi korkusuyla geçti resmen . Şimdi ben de öğretmenim , marka demek istemiyorum ama kalitesiz bir şeyi almam da , giymem de, kullanmam da. Kusura bakmayın. Kıyafet bakım belki herşey değil ama çok şey . 29 ekim için z.ra marka bir ceket aldım 700 TL ama gören herkes nereden aldığımı sordu ve yıllarca kullanırım çünkü kaliteli . Şu anda bile biraz şık giyinsem 4 yaşındaki parmak kadar kızım “ anne ne güzel oldun “ der, o küçücük çocuğa bile rol model oluyorum. Annelik 6 Ayakkabı alarak değil , iyi bir rehber olarak , örnek olarak , duruş tavır vs herseyinizle kızınıza rol model olmak demektir..
Başkasının verdiği kabanı giymek ne demek ya , sen kendıne göre beğendiğin bir kaban alamıyor musun da başkasına göre , ki veren kişi beğense kendısı giyse zaten sana vermez - onu giyiyorsun şaka gibi resmen . Sen kendine değer vermezsen kimse vermez . Sonuç olarak bak ben annem gibi olmamak için 3 kilo alsam kafayı yiyorum, marka takıntım var . Asla pazardan vs alıp giyemem . Bir tane olsun düzgün olsun kaliteli olsun . Zaten zamanla dolabın hep kaliteli şeylerden oluşmuş oluyor . Su an arkadaşlarım aralarında evine girip dolabını indireceğiz diye espri yapar , en yakın arkadaşım dolabını satsan araba alınır der . Kısaca kızının benim gibi marka takıntılı alışveriş kolik olmasını istemiyorsan, dur artık . Mezara gitmeyecek o paralar . İnsan gibi yaşa insan gibi muamele gör . Cimrilikten pintilikten elinizden gelse tuvalete gitmeyeceksiniz ya . Sonra neden bana bu şekilde konuştu diyorsun arkadaşın için , sen kendıne saygı duymuyorsun ki . O neden duysun .ağzına geldiği gibi konuşur tabi Sen kendıne değer vermiyorsun ki , o neden versin . Hayret bişeysiniz. Ruhunuz fakir .

Son düzenleme:
tamda bu markalardan bahsediyorum 500 tl verillen bu fiyatlara ürünün kalite olarak değmediğini düşünüyorum bende tabi belki kullanım yıkama şekli de fark ediyordur
Ben klasik pantolonları, ipeklileri yıkamam. Kuru temizlemeler bunun için var. Evde suyla yıkar, sıcak buharlı ütüyle ütülerseniz iki yıkama sonrası parlamaya başlar, birkaç ayda çöp olur bu tip giysiler. Beymenden aldığım 10 yaşını geçmiş klasik pantolonum var benim.

kaliteli dediğimiz şeyler artık kalmadı hiç bence yurt dışında insanlarrın ucuzluk için gittiği markalar Türkiye de uçtu gitti.. Kaliteli bir pantolon 500-600 tl yanlış anlamayın orta kalite ..
Su an mesajiniz uzerine 2dk morhipoya ve trendyola baktim150-250tl arasi sayisiz Fabrika, Karaca ve People by Fabrika klasik kesim, degisik fit'lerde pantolon var. Bu markalarin ilk ikisinin asli işi takim elbise uretimi. Bu markalar işe giyerken genelde yaniltmaz. 100S yun tabi ki ustte mukemmel durur ama bu fiyatlarda satilan kumaslardaki %5 civari sentetik katkisi kirismamaya olumlu bir katki olarak dusunulebilir.
İndirim zamani iyi markalarin isyerine uygun sahane trikoları oluyor. Kapali degilim ama ogrencilerimde pazardan aldiklarini soyledikleri harika duz renk şallar goruyorum.
Kimse 5000liraya ozel dikim 160S saf yun takim, 4000liraya kaşmir palto, ipek gomlek alsin demiyor-ozel bankacilik musteri temsilcisi olsaydi onu da onerirdim- ama arkadasimizin giyim duzeyi "yesil ustune mor cicekli, bir de sari cizgili" noktasinda. Kisisel hayatindaki giyimi kendini ilgilendirir ama maasi olan bir hanimin isinin geregi olan asgari olcude giyinemeyecegi kadar vasat markalarimiz yok bu iste biraz teşrik-i mesaisi olmali.

Pekcok konuda mesajlarinizi cok begeniyorum bu konuya da yuzde yuz katiliyorum. Beymen takimlar evladiyeliktir (elimdeki en eskinin yasini da soyleyeyim; 2007'den bile takimlarim var hala- tabi ki yenilerini de aliyorum her yil), omur boyu da tadilat garantilidir. Pantolon asla yikanmaz, ceketli ise her zaman takim olarak kuru temizlemeye gider renk farki olmasin diye vb vb. Iyi cantalarim toz torbasindadir, hakiki deri ceketlerimi mevsim sonunda vazelinle temizler gamboç ile kaldiririm.
Kaliteli bir kapsul gardrop bir kadinin kendine yapabilecegi en iyi yatirimdir bence. iyi mal-iyi para ama omru ile kiyaslandiginda LCW niye giyeyim ki??

iyi de zevk denilen birşey vardır ya bazen gayet ünlü markaların ürünlerine bakıyorum bana deseler ki sana on bin vereceğiz asla giymem ama kadınlar o kıyafete 1k para harcayabilir bana göre veya size göre güzel uyumlu olmamasının ne önemi var ki. Bilmiyorum parayla alakalı da değil konu insan bazen sadece zevksiz olabilir ya da bununla ilgilenmiyor da olabilir . Eskiden giyinilen şalvar kumaşından elbiseler kapış kapış satılıyor nenem giyiyor mesela onları ama insanlar giyiyor bu bana sünepe deme hakkını nasıl tanıyabilir.
Beim asıl eleştirdiğim ülke olarak takıldığımız saçma noktalar bırak isteyen istediği gibi yaşasın giysin hep kadınlara yok etek kısa yok ne zevksiz yok bu da nasıl giymiş diye bakılması beni çok irrite diyor. Zevk sahibi olmak zorunda da olmamalıyım beni iş yerimde yansıtan şey yaptığım iş olmalı abartılmadığı sürece tabi ki

Ay bunu ben de yapıyorum. Eylül ekimde sonraki senelik yazlık alışverişimi tamamlıyorum. Şimdi Mart gibi de gözüme kestirdiğim kışlıkları alıcam

2 marka giyince farklı birimi oldunuz
Tavırlara bak. Allahım görende uzaya gitti ordan el sallıyor sanır

Kimse kimseye moda dergilerinden fırlamış gibi giyinmelisin demedi zaten. Ama iş hayatındaysan, insan içine çıkıyorsan kendine az da olsa özen göstermelisin. Hem kendine hem karşıdakine saygı göstermenin gereğidir bu. Hiç bir şey yapamıyorsan, zevkin son derece vasatsa bile bir siyah takım içine beyaz gömlek idare eder. Fazla sıradan ama temiz bir görüntü oluşur.

Konunun başında da yazdım, benim iç dünyam çok renkli, çoğu zaman dışıma da yansıyor bu. Hafta sonu çıkarken turuncu bağcıklı yeşil ayakkabı, sarı tayt, turuncu tişört üzerine kot mont gibi bir kombinle çıkabilirim. Yakıştırırım da bunları kendime. Ama iş ortamına böyle girmem. Çünkü saygısızlık bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…