Yoksul sünepe gibi giyinmek

Çok özür dilerim asla kötü bir amaçla yazmıyorum ama artık bu toplumsal bir saçmalık haline döndü.
Sürekli tüketen bireyler haline dönmemiz bir yana, belli markalar üzerine yoğunlaştırılmamız ayrı bir facia.

İnsanları kullandıkları şeylerin markasına göre etiketler hale geldik, bazı insanlar cidden yaşadıkları çevrede ayıplanmamak için bazı şeyleri almak zorunda kalıyor.

Telefon dediğiniz için onun üzerinden bir örnek vereyim bir yerde 3-5 arkadaş otururken, 2'si telefonunu masaya rahatça koyarken diğerleri ezilip büzülüyor.

Eşimin bir arkadaşının oğlu liseye gidiyordu o vakitler, okulda elma marka telefon favori olmuş, çocuk babasına o markayı alsın diye yalvarıyordu.

Hayır bir de ne var biliyor musunuz? Bu tip ürünler amacınıza uygun olanından seçilmeli, örnek mi?
Telefonu alo deyip yakınlarımla konuşmak, uzakta yaşadığım için annemi kardeşimi arada görüntülü aramak, arada onlara whatsapptan birkaç video atmak için kullanıyorum, bana bunları sağlayan herhangi bir telefon amacıma uygun bir telefondur, başka özelliklerini kullanmayacağım bir telefona para vermem, siz buna ister cimrilik dersiniz ister başka bir şey.

Biz erişkiniz ama şekilcilik çocukluktan itibaren empoze edilir hale getirildi, ilkokula başlayan her çocuğun lisanslı bir okul çantası şartı varmış gibi veya x marka bir telefonu, alamayan çocukların mahçup halleri, sonrasında doyumsuz ve eldekiyle mutlu olmayan bir toplum haline dönüştük.

Bakın topluma, her şeyi olup hiç mutlu olmayan insanlar var, daha fazlasını isteyen elde edemeyince de depresyona giren bireyler olmaya başladık.

Konuyu aldım nerelere getirdim :) ama her biri birbiriyle bağlantılı konular, giyiminiz toplumda kabul görmüyor, sonra kullandığınız telefon, sonra ev eşyanız, arabanız, yetiştirdiğiniz çocuk, çocuğunuzun gittiği okul, üniversitede okuduğunuz bölüm, hatta gittiğiniz üniversitenin adı dahi önemseniyor, eğitim kalitesinden bahsetmiyorum bakın, o ayrı bir konu, bahsettiğim belki siz x üniversitede gerçekten çok iyi bir eğitim aldınız ama okulun adı markalaşmamışsa toplumda kıymeti olmuyor, annenizin kızım XXXXXX üniversiteyi kazandı derken ki yüz ifadesiyle x üniversitedeyi kazandı derken ki yüz ifadesi dahi değişiyor çünkü toplumdaki itibarı düşünüyoruz anlatabildim mi bilmiyorum.
Kesinlikle katılıyorum
Herkes x marka telefon, saat ve kulaklık alma derdinde. Anlayamıyorım, x marka telefonu kullandım, bikaç durumda zorlandım, bu benle ilgili. Bir sonraki tercihimi Y markadan yana kullandım , gerçekten o kadar memnunumki kaç yıl oldu.. Her defasında bunu dile getiriyorum ortamda. Hatta fiyat olarakta x markayla aynı gibi ama insanlar garip bir şekilde ikna olmuyor. X marka olunca tamamlanıyorlarmış gibi

Son sayfayı okuyunca anlamsız mutlu oldum.
Düşüncede basamak atlamış kk ne hoş!

Bir iki yıl evvel giyim görünüm gerçekten çok mu önemli rahatlik benim icin şıklıktan önde kimsenin de giyimine saygı duymam dikkat etmem diye konu açmıştım da neler neler denmişti..

Iyi iyi..
Olcaz inşallah..

Bugün birisi bana bu tabiri kullandı. İnanılmaz kalbim kırildı bu tabiri kullanan kişi ile aşağı yukarı maaşlarımız aynı benden 500 TL falan fazla alıyor. Ama her zaman kredi kartı borcu vardır ve her zaman avans hesaptan para çeker su sonu. Şu an 7 8 bin arası kredi kartı borcu varmış. Ben ise daha mütevazi yaşayan gösteriş sevmeyen biriyim. Üstümde şu kıyafetler vardı. Siyah kaban siyah kumaş pantolon çağla yeşili çiçekli bir tunik lila şal gri spor ayakkabı ve krem rengi küçük askılı çantalardan. Renklerin uyumsuz olduğunu söyledi ve yoksul gibi giyiniyorsun. Paran var harcasana niye sünepe gibi giyiniyorsun dedi. Kabanı bir akrabam hediye etmişti. Bunu söylemiştim. Ona küçük gelmiş hamile kalınca giyememiş verdi tertemiz kaban neden giymeyeyim ki? İlla öğretmen olunca marka mı giymek gerekiyor? Bu bahsettiğim arkadaş da memur yani ama telefonu saati marka alıp birileri övdükçe mutlu oluyor. Ben paramı çocuğuma harciyorum daha çok. 200 liraya tiyatroya gittik mesela taksi parasıyla o kadar tuttu. Her ay kitap alırım ona. Botu çizmesi spor ayakkabıları hepsi tam kızımın ama kendime gelince daha sınırlı alışveriş yapıyorum. Ama söylenen söz çok canımı sıktı. Karşı tarafa zaten mesafe koydum ama yanlış yaptığım bir şey varsa kıyafet konusunda yardım almak istiyorum çok kırıldım çünkü. 😔 😞bu arada ben çocukken hatta çalışmaya başlayana kadar maddi sıkıntı yaşayan biriydim. Evimize bal bile girmezdi yurtta bal çıkınca kahvaltıda saklar annemlere götürürdüm. Her zaman pazardan giyinirdik. Annemin bir ceketi 20 yıl giydiğini bilirim ama bizi okuttu bu günlere getirdi. Yani fakirlikten utanmam ama burda bu söz hakaret amaçlı kullanıldığı için canımı sıktı.
Kesinlikle takılma. Önemli olan sen o giydiğinle kendini kendin gibi hissediyor ve yatıştırıyorsan kimseyi bağlamaz. Pazardan giyinmektede bence ayıp yok. Bende öğretmenlik bitirdim çoğu eşyamda hep 2. Eldi yurtdışından akrabalar giymediklerini getirirlerdi. Durumumuz vardı ama kardeşim giymezdi ben hem gönülleri kırılmasın hemde boşa paraı gitmesin ailemin diye giyerdim. Önemli olan sen mutlumusun. Ki mutluymuşsun demekki bazı insanlar enerji söktürücüdür. Hemen rahatsız olmuş birisi. Heleki devir artık ekonomi devri . Sen onu yakında görürsün yetmiyor derken. Çok ayıp :işsiz:ne insanlar. Annem Aysel gürel gibi birbiriyle uyumsuz alakasız giyinir ona bile karışmadım kadın böyle mutlu diye. Allah akıl fikir versin.

Valla ben pazarda bulduğum kıyafetleri hiç bi yerde bulamıyorum 😂 o dökme tezgahları alt üst ediyorum ucuz bişey bulup sevinmek için
Mümkünse muhabbetini kes bu insanla sana bunları söyleyebileceği samimiyeti verme
Valla isterse çıplak olsun niye çıplaksın bile demem kimseye herkesin kendi hayatı yaşam koşulları farklı
Terbiyesiz insan işte

X