Yaşlanınca kayınvalidenize bakar mısınız?

Kendi anne babama bakarım. Hele anneme asla kıyamam.
Ama kocam da olsa, onun annesi ve babası benim anne babam değil. O yüzden bakmam.
Hadi kendiminkine bakacağım, niye onunkine de ben bakmam zorundayım? Herkes kendi annesine babasına baksın valla.
Erkek olmak varmış valla, evlen her şeyi karına yık. Misafir gelecek, karın hizmet etsin. Ev temizlenecek, karın temizlesin. Çocuk bakılacak, karın baksın. Bir de ananla babana baksın. Bir düğünle, dört tane altınla ömür boyu köle ediniyor adamlar. İnsanlık dışı bence.
Ben kimsenin kölesi olamam valla. Benim de bir tane hayatım var, bir daha doğmayacağım.
Genellemelere kapılmayın, rahmetli annem 9 yıl yattı hastalıktan Cerrahpaşa' da o kadar çok hasta ve yaşlı bakan erkek gördüm ki... Hasta eşine çiçek gibi bakan, anasını babasını günlerce bekleyen, kardeşleriyle yardımlaşıp gündüz işe gidip gece hasta bakan erkek çok gördüm. 21 günde bir yatarak kemoterapi alan yakınlarına bakan , evdeki günlerinde sürekli takip eden bir sürü erkek var. Cerrahpaşa' da onkoloji binasının bitiminde geriatri var refakatçilerin çoğu erkektir çünkü hastayı yatırıp kaldırmak kadınlar için çok zor. Bizim erkek kardeşimiz yok o erkek refakatçilerden yardımımıza koşan çok olmuştur. Mesele insan olmak, herkes şartlarına göre yaşıyor inanın, bakıcı tutmak, ayrı ev açmak, evde sağlık hizmetlerini sürekli karşılamak herkesin maddi gücünün yetebileceği bir iş değil. İşe giden erkekte çaresiz biri maddi ihtiyaçları karşılamak zorunda hadi ben işe gideyim de sende evdeki yaşlıya bak diyen kadında hiç görmedim. Hasta bakmak yaşlı bakmak tek kişilik iş değil, herkes imkanlar dahilinde birbirine destek oluyor. Evlendiğinde kardeşimin kv si yatalaktı, oğlu 15 yıl tek başına bakmış, eniştem sabah giderken altını temizler öyle giderdi, öğle tatilinde de eve gelir yine temizlerdi, akşam banyosunu yaptırırdı, kardeşimde gün içinde yemeklerini yedirir,ilaçlarını içirir, fizik tedavi egzersizlerini yaptırırdı, ölene dek böyle baktılar, evde yaşlı veya hasta varken kimse yan gelip yatamıyor. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin🙏

Bahanen olur o zaman. Yani ilişkiniz kötü ise o size fena şeyler yapmış olursa o zaman ilişki üzerinden yürürsün. Burada bir çok yorum yazan da ilişki üzerinden yürümüş. iyi insanlar bana bir zararları olmadı bakarım. ya da bana şunu bunu yaptı bakmam. Ya da bana fenalık yaptılar ama ben o kadar iyi bir insanım ki Hz İsa gibi herşeyin üzerine sünger çeker bakarım. Bakarsın da nasıl bakarsın?
Bu mesajınızı alıntı yapıp hasta bakmanın zorluğundan bahsedecektim ki alttaki mesajı yazmışsınız.
İkisi de ben evlenmeden önce vefat ettiler. Annemle birbirimize çok düşkündük. Ona canım feda bakardım diyorum da hiç bakıma muhtaç hale gelmeden vefat etti. Ölmeden 1 gün önce hastanede altından sürgü aldım o kadar. Hiç bakamadım ben anneme. hani eskiler der ya "üç gün yatak dördüncü gün toprak" diye... Allah 3 gün bile yatırmadı anneciğimi hemen aldı yanına.
Babama ise yatalak halde 8 sene baktım. Gerçekten çok zor zamanlardı ve tüm hayatım kaydı. (Hatta bu yüzden de geç evlendim, evlenmez olaydım) O yüzden sanırım ben artık yaşlı bakmak istemiyorum. Hani böyle bir deneyimim olmasaydı bilmeseydim yaşamasaydım zorluklarını "benim kayınvalide ve kayınpederim de iyi insanlar onlar da anne baba, benimkilerden ne farkı var bakarım" derdim ama diyemiyorum, çok yorgunum. Diyemedikçe de vicdanım aslında rahat değil. Ama yapamıyorum yani. Onlar da istiyorlar ki çocuk ve iş engelimiz olmadığı için onların yanına taşınalım yardım edelim. Sigrid 'in anlattığı durum gibi... Eşim de aileci. Ama ben de 50 yaşıma geldim ve ne kadar sağlıklı yaşayacağım ömrüm kaldı onu da bilmiyorum. İstemiyorum açıkçası. Eşim şimdi yanlarına taşındı bense kötü gelin olarak evde oturuyorum. Bu iş bizim boşanmamızla mı sonuçlanır, eşimin onlara kendi evlerinde bakıcı tutması ile mi sonuçlanır bilemiyorum. Her ikisine de okeyim ama aynı evde yaşayıp onlara bakmak istemiyorum. (Maddi gücümüz var, eşimin bir tane de kardeşi var) İşte kendimi suçlu hissetmesem sorun kalmayacak.
Eskiler insan eti ağırdır derler bunu laf olsun diye dememişler hakikaten özellikle hiçbir işini kendi yapamayacak durumda olan bir insana bakmak kolay değildir, birebir deneyimlemedim çünkü anne babam elden ayaktan düşmeden vefat etti ama akrabalarımdan arkadaşlarımdan biliyorum, en sabırlı insan bile yıpranıyor, yatan insan kendi işini göremediği için hem üzülüyor hem kırıcı olabiliyor, bakan yoruluyor zaman zaman yorgunluk uykusuzluk hastane süreçleri sinirlerini yıpratıyor o da kırıcı oluyor, ben o yüzden bakamam o kadar sabırlı ve güçlü değilim dedim, bunun vicdan ve merhametle ilgisi yok bence, siz de vicdanınızı sorgulamayın zira baktığınız insana karşı sabırsız ve kırıcı olmaktansa yardımcı bulmak maddi olarak destekleyip iyi bakılmasını sağlamak daha vicdanlı bence.

Ben bakarım. Her zaman başımın üstünde yeri vardır pamuk kayınvalidemin ve kayınpederimin. Saygı ve hizmette kusur etmem. Kendi anne ve babam ile nasıl ilgileneceksem onlara da öyle bakarım elimden geldiğince maddi manevi. Onlardan gelecek sevaba ve Allah razı olsun sözüne ihtiyacım var. Çünkü kayınvalidem bir gölge gibi takip ederek kendisine isyan ettirmiyor, zorla hürmet ettirmiyor. Her akşam kendisini ziyaret etmemiz için bizi zorlamıyor, bana laf sokup aşağılamıyor, işten eve geldiğimde sofra kurulu oluyor, kışlık yiyeceklerime kadar dondurucumu hazırlamış Rahime anne. Çocuğumuz yok henüz, bugün gelinim, yarın kayınvalide olmayacağım ne malum ? Hiçbirini yapmasa bile nankör gelemem. Onlar olmasa sevdiğim adam olmazdı, evlenemezdim. Gelinlerin eş ailesine bakma yükümlülüğü yok ne dini ne de hukuki açıdan buna itirazım yok ama ben temiz bir vicdan insanlık adına ekmek yediğim yerde kimseye sırtımı dönemem.

İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez” (Buhârî, “Edeb”, 18)

Merhamet etmeyen kimseye merhamet olunmaz” (Buhârî, Edeb 18; Müslim, Fezâil 65. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 145;Tirmizî, Birr 12

''...Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalık bağı) Rahmân'dan bir bağdır. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bağı) kurar, kim de koparırsa, Allah da ondan (rahmet bağını) koparır. '' (Ebû Dâvûd, Edeb 58; Tirmizî, Birr 16)
Dini hassasiyet üzerinden insanlara vicdan yaptırmayın. Bakın bir önceki sayfada 17 yılını boşa heba etmiş bir kadının yaşadıkları yazılmış. Sizinki iyidir bakılır. Benimki de iyi olsa bakılır. Ama kalbi kötü insanlar bakılmaz. Annem hala atamıyor babamın yaptıklarını içinden. Bu durumlari dinle açıklayan tutumlar insanların üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor

Genellemelere kapılmayın, rahmetli annem 9 yıl yattı hastalıktan Cerrahpaşa' da o kadar çok hasta ve yaşlı bakan erkek gördüm ki... Hasta eşine çiçek gibi bakan, anasını babasını günlerce bekleyen, kardeşleriyle yardımlaşıp gündüz işe gidip gece hasta bakan erkek çok gördüm. 21 günde bir yatarak kemoterapi alan yakınlarına bakan , evdeki günlerinde sürekli takip eden bir sürü erkek var. Cerrahpaşa' da onkoloji binasının bitiminde geriatri var refakatçilerin çoğu erkektir çünkü hastayı yatırıp kaldırmak kadınlar için çok zor. Bizim erkek kardeşimiz yok o erkek refakatçilerden yardımımıza koşan çok olmuştur. Mesele insan olmak, herkes şartlarına göre yaşıyor inanın, bakıcı tutmak, ayrı ev açmak, evde sağlık hizmetlerini sürekli karşılamak herkesin maddi gücünün yetebileceği bir iş değil. İşe giden erkekte çaresiz biri maddi ihtiyaçları karşılamak zorunda hadi ben işe gideyim de sende evdeki yaşlıya bak diyen kadında hiç görmedim. Hasta bakmak yaşlı bakmak tek kişilik iş değil, herkes imkanlar dahilinde birbirine destek oluyor. Evlendiğinde kardeşimin kv si yatalaktı, oğlu 15 yıl tek başına bakmış, eniştem sabah giderken altını temizler öyle giderdi, öğle tatilinde de eve gelir yine temizlerdi, akşam banyosunu yaptırırdı, kardeşimde gün içinde yemeklerini yedirir,ilaçlarını içirir, fizik tedavi egzersizlerini yaptırırdı, ölene dek böyle baktılar, evde yaşlı veya hasta varken kimse yan gelip yatamıyor. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin🙏
Valla artık kimse tek maaşla geçinemiyor. Benim tüm akrabalarım karı koca çalışıyor. 40+ üstü bile böyle. Evi olan şöyle böyle geçiniyor. Ama kirada olanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Şimdi hangisi işten çıksın da kayın ailesine baksın?
Hiçbirinde de öyle bakıcı parası verecek durum yok. Yaşlı varsa da yine ilgilenen kadın oluyor, işten geldikten sonra bile o bakıyor bir şekilde.
Genellemeler maalesef kapsayıcı Atra Hanım. Özverili erkeği zor bulursunuz Orta Anadolu kesiminde. Doğup büyüdüğüm için emin konuşuyorum.
Ayrıca maalesef yan gelip yatan da var. Yengem baktı, amcam gayet de yattı.

Kayınvalidem yok . Kayınpederim var . Eskiden olsa bakarım derdim ama babama küfür etti . Benim sosyal medya hesabımda soyadımı değiştirmemi istedi. O yüzden eskisi gibi net değilim. Kocamla aramı bozmaya çalışıyor

Kayınvalidem yok . Kayınpederim var . Eskiden olsa bakarım derdim ama babama küfür etti . Benim sosyal medya hesabımda soyadımı değiştirmemi istedi. O yüzden eskisi gibi net değilim. Kocamla aramı bozmaya çalışıyor
Belediye baksın ona.

Büyük konuşmaktan korkuyorum o yüzden bir şey diyemiyorum 🙈
Eşimin babannesini tam bir deccal gibi anlatıyolar. Ama o da bakılmış. Gelgelelim nasıl bakılmış lafı yiye yiye. Fazlalık olduğu hissettirilmiş hep. Bi şekilde bakılırım diye ağzından çıkana dikkat etmeyenler o nasıl bir şekil olacak iyi düşünsün.

Ben bakmam. İki yıllık evliyim İatanbul gibi bi yerde kendini geliştirememiş nerde ne konuşacağını bilmeyen en başta annemi üzen hamile halimle dünyanın hakaretini eden kanınla şuan bile o aramasa konuşmuyorum. Yaşlanınca da bakmam. Herkes yerinde mutlu olsun.

Eğer çocuk veya iş gibi bir engeliniz yoksa ileride kayınvalideniz veya kayınpederiniz yaşlanıp bakıma muhtaç duruma gelirse ( kendi evinize alarak veya onun evine taşınarak) bakar mısınız? Yoksa ev üzerine ev olmaz, dünyaya bir kere geliyoruz, benim de bir hayatım var, deyip ona kendi evinde bakıcı mı tutarsınız?

Dürüst olmaya çalışın.

Konu açmayacaktım ama burada okuduğum çeşitli ve birbiriyle ilgisiz alakasız konularda bazı ayrıntılar beni sürekli tetikledi. BDV’de konu açtın ama kendi derdini anlatmadın derseniz, yani yeri gelirse anlatırım bu önemli değil ama bu soruya gelecek yanıtlar kafamdakileri biraz netleştirir belki diye açtım.
Bakmak istemesem de bakmaya mecburum. Kimsesi yoksa veya yalnızsa. Hiç birimiz yaşlanmayacak mıyız? Evet çok zor ve kimse istemez ama yapacak bir şey yok. Kendi anneme paşa paşa bakarım mesela. O yüzden eşim neden annesine bakmak istemesin ki diye de düşünürüm.

Yaşlı bakımı çok zor hele ki tuvaletine bile gidemiyorsa, diğer çocukları bakmadı annem ve babam bir yıl ilgilendi ancak aşırı yıprandılar en sonunda özel bir bakımevine gitti kendisi de memnun burada iyi bakıyorlar diyor ve beni bırakıp gittiler diye bir psikolojiyle yaklaşmadı o da önemli tabi ağlayıp sızlamadı yani çok memnunum diyor

Valla artık kimse tek maaşla geçinemiyor. Benim tüm akrabalarım karı koca çalışıyor. 40+ üstü bile böyle. Evi olan şöyle böyle geçiniyor. Ama kirada olanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Şimdi hangisi işten çıksın da kayın ailesine baksın?
Hiçbirinde de öyle bakıcı parası verecek durum yok. Yaşlı varsa da yine ilgilenen kadın oluyor, işten geldikten sonra bile o bakıyor bir şekilde.
Genellemeler maalesef kapsayıcı Atra Hanım. Özverili erkeği zor bulursunuz Orta Anadolu kesiminde. Doğup büyüdüğüm için emin konuşuyorum.
Ayrıca maalesef yan gelip yatan da var. Yengem baktı, amcam gayet de yattı.
Dedim ya mesele insan olmak😔
Herkes için zor bir durum
Özel huzur evlerinin bile aylığı 50-70 bin arasında kimseye yük olmayayım desen oraya bile gitmek zor, devletin huzur evleri de malum. Bazen moralim bozuluyor ne yapsın bu insanlar evlatlar haklı, gelinler/damatlar haklı, yaşlılar haklı... Allahım muhtaç etmesin😔🙏

Eğer çocuk veya iş gibi bir engeliniz yoksa ileride kayınvalideniz veya kayınpederiniz yaşlanıp bakıma muhtaç duruma gelirse ( kendi evinize alarak veya onun evine taşınarak) bakar mısınız? Yoksa ev üzerine ev olmaz, dünyaya bir kere geliyoruz, benim de bir hayatım var, deyip ona kendi evinde bakıcı mı tutarsınız?

Dürüst olmaya çalışın.

Konu açmayacaktım ama burada okuduğum çeşitli ve birbiriyle ilgisiz alakasız konularda bazı ayrıntılar beni sürekli tetikledi. BDV’de konu açtın ama kendi derdini anlatmadın derseniz, yani yeri gelirse anlatırım bu önemli değil ama bu soruya gelecek yanıtlar kafamdakileri biraz netleştirir belki diye açtım.
Asla bakmam , yaşadıklarımı ölsem unutmam. Zaten 2 tane kızı var bana kalmaz.

Eşimin babannesini tam bir deccal gibi anlatıyolar. Ama o da bakılmış. Gelgelelim nasıl bakılmış lafı yiye yiye. Fazlalık olduğu hissettirilmiş hep. Bi şekilde bakılırım diye ağzından çıkana dikkat etmeyenler o nasıl bir şekil olacak iyi düşünsün.
Biliyor musun o adam bana hep gülümsüyor yelizcim diye konuşuyor ama babama küfür ettiğini ( nedeni de bize maddi destekte bulunması ) eşimle teşefon konuşmasında duydum ( bağırarak konuşan insanlardan ) . Sonra ben video atılan bir sosyal medya hesabına video atıyorum diye bizi rezil edecek soyadını kaldırsın demiş eşime eşimde hayır deyince küsmüş onunla bir iki gün . Ama bunların hiçbirini benim yüzüme söylemiyor.

Evimize ilk geldiğinde sizin eşimin kardeşine borcunuz var dedi. Ne borcu bilmiyorum . Düğün yapılmadı altın yapmış üç dört tane gram olarak 5 -6 gram filandır en fazla bileziğin. Eşyamızı biz aldık . Sanırım eşime az destek çıkmış. AMA ben evlendikten sonra meğerse kocamın kredi kartı borcu varmış üç yıl öncesinin 40 bini filan. Ailesiyle harcadığı para ben ödedim düğün takımla. Eşim istemiş parasını o sizin borcunuz deyip kenara çekilmiş.

Evlendiğimin üçüncü haftası bana babasıyla erkek kardeşi bana diyor ki ^ erkek kardeşi bizimle yaşayacakmış part time bir işe girip para biriktirecekmiş bende üç haftalık gelin ona bakacakmışım.

Ah daha neler var neler bir bilseniz. Şimdi içimden nasıl gelsin ona bakarım demeyi

Dürüst olmaya çalışın.

Benim eşim şimdiden annem babamın yaşlılığını düşünüyor, biri tek kalırsa nasıl yaparız vb.diye..İyi manada düşünüyor, elden ayaktan düşerlerse böyle böyle yaparız diye .Bir kız, bir erkek kardeşiz ama gidişat belli şimdiden, elimden geleni yaparım Allah'ın izniyle. Eşim de bir kız , bir erkek kardeş..Görümcem evli ve kayınvalidem, k.pederim ile başka şehirde aynı apt.dalar..Muhtemelen kızı bakar gibi görünüyor ancak ben de kendi şehrimde olacak şekilde ara ara alırım. Yani banane demem çünkü adil bir insanım. Ama bana bu şehre gelin derlerse o biraz zor..Gene de bir yaşlıya evimde de baksam bir yardımcı destek alırım diye düşünüyorum.. Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin, büyük konuşmam, o günün şartlarına göre herkes için bir orta yol bulmaya çalışırım.

Son düzenleme:

Dürüst olmaya çalışın.

Sağlıklı olsunlar bakmayalım. Herkes yerinde iyi olsun. Benim kayınvalidem kendi annesine bakmamış. Erkek kardeşleri bakmış. Kayınvalidesi çok hasta değil ama olsa ona da bakmaz

X