Wir lernen deutsch / Almanca

Ilk cümlede kilonuza dikkat etmeliysiniz yaziyor. Sadece kilo vermek olarak düsünemeyiz. Belki kilo vermemesi gereken birine söylüyor.

Er sollte sich öfter entspannen - o kendisini daha sık rahatlatmali.

Daha fazla meyve sebze yemeliyiz.

Herkese sürekli öneride bulunmamaliyim. Acele etmissin yazarken . Anlam olarak dogru ama dikkat etmemissin bence. Ondan kaynakli hatalar var. Ben de tek elle yaziyorum. Cocugu uyuatacam hatam varsa :) kusura bakma :) yanlis yönlendirmiyeyim. Tekrar bakarim birazdan

Frau Pflaum ruft bei ihrem Arzt an. Sie macht einem Termin aus: Frau Pflaum doktorunu aradı: Bir termin aldı.
Sie sitzt in Wartezimmer. Mit ihren warten viele Leute: Bekleme odasında oturdu. Onunla birlikte birsürü insan bekledi.
Frau Pflaum liest eine Zeitschrift: O bir dergi okudu
Nach zwanzig Minuten ist Frau Pflaum endlich dran: 20 dakika sonra sonunda sırası geldi:/
Sie geht in das Sprechzimmer: Konuşma odasına gitti
Das Arzt sitzt schon dort und begrüßt sie: Doktor zaten orda oturuyordu ve onu selamladı
Er fragt sie, wie es ihr geht: Ona nasıl olduğunu sordu.
Sie erzählt, dass sie seit drei Tagen Fieber hat und sich nicht wohl fühlt: 3 gündür ateşi olduğunu ve kendini iyi hissetmediğini açıkladı.
Der Arzt untersucht sie. Nun verschreibt der Arzt ein Medikament. Er sagt zu Frau, dass sie zwei Tage im Bett bleiben soll. Er schreibt ihr auch eine Krankmeldung. Doktor onu muayene etti. Bir laç yazdı. Frau Pflaum'a 2 gün yatakta kalmasını söyledi. ona hastalık izni yazdı.
Kızlar burdaki nun ne anlamı katıyor?

evet acele yazdım, benim de boncuğum uyudu da..her an memeee diye bağırabilir..can hıraş yazdığım için öyle olmuş..

achten auf: dikkat etmek
üzerinde durmamıştım şimdi öğrendim..çok sağol

Die Steinmetze haben keine neuen Steine gehauen, sie haben nur die alten restauriert: Taş ustasının yeni oyulmuş taşı yok, o sadece eski bir yeri onarıyor

Die Steinmetze haben keine neuen Steine gehauen, sie haben nur die alten restauriert: Taş ustasının yeni oyulmuş taşı yok, o sadece eski bir yeri onarıyor
Canım tekil çoğul olaylarına dikkat etmelisin..
Taş ustalarının yontacak yeni taşları yok, sadece eskilerini restore ettiler... cümlenin tam cevrimi
Bir de Die SteinmetzeN olacak...

der Spender:spenden der Einwanderer:einwandern
der Gedanke:denken das Angebot: anbieten
die Zerstörung:zerstören der Vergleich: vergleichen
die Rettung:retten das Versteck:verstecken
der Ausgang: ausgehen die Kombination:kombinieren
die Begleitung:begleiten die Korrektur: korrigieren
Canım tekil çoğul olaylarına dikkat etmelisin..
Taş ustalarının yontacak yeni taşları yok, sadece eskilerini restore ettiler... cümlenin tam cevrimi
Bir de Die SteinmetzeN olacak...
kitap cümlesiydi yine..orda Steinmetze yazıyordu..aceleyle yazmıştım:/
lingen Netflix üyeliğinde temel(8) orta(11) paketler üzüerinden ayrıca üyelikten sonra da bir ücretlendirme var mı? yoksa bu ücretler üzerinden belirli sayıda film ya da dizi mi izleyebiliyorsun? bir de altyazı var mı?
çok sağol:)

canim Sprachcafe ücretsiz almanca konusma saati. toplaniliyor beraber konusup cay kahve iciyorlar. arastirirsan bulursun yakin yerlerde vardir. bebisinle gidebilecegin etkinlikler var. ben kacirdim zar zor bir tanesine gidebildim simdi krese basladi zaten. en cok emzirme döneminde ihtiyacim vardi oysa. sen calisiyorsun ama evde cok zor geciyordu Zaman bana

emzirme dönemi çok fena://// bebek bakımı çok zor://// benim koşullarımda çalışmak çok sefilce emin ol..memeye bağımlı hala bebeğim, max 2-3 saat uzakta kalabiliyor, arada babası getiriyor ya da koşa koşa ben alıyorum..daha dün bakıcıdan bir sürü eleştiri yedim:/ küçücük kaldı bu bebe, yemek yedirsene diye..meme tiryakisi yavrum, benim adımı bile anne den meme ye dönüştürdü:/ dert yüküyüm resmen yaaa:/ afedersinizi topiği rezil ediyorum
neyse..burda ilk geldiğimizden beri çok araştırdım ben, böyle projelerle ilgilenen birkaç bayanla tanıştım..onların yönlendirmeleri sonucu iki grubun önümüzdeki kasım ayına kadar dolu olduğunu öğrendim(ama bunlar etkinlik bazlıydı galiba)..diğeri de dün gittiğim Türk teyzelerin benle ısrar kıyamet Türkçe konuştuğu grup..
ama bu sprachcafe yi ilk defa duydum..nerden öğrenebilirim bunu?

3 ödeme grubu var canım 8 euro olan hd görüntü olmayan, 11 olan hd görüntü ve aynı anda 3 ayrı cihazda değişik film seyretme seçeneği, 14 euro olan da ultra hd ve 5 ayrı cihazda farklı film seyretme seçeneği... Evet aynı anda hem almanca konuşup hem de hem de almanca altyazı seçeneği var ben o şekilde bakıyorum...

volks hoch schule nin sitesinde eltern-Kind etkinlikleri var. önceden bakip yer kap. inan anliyorum benim durumumda da baska baska zorluklar vardi. ama kalici degil geciyor hepsi. rathaus'a git bakalim onlar seni yönlendirir. hem eltern-Kind Veranstaltungen hem de sprachcafe yi sor. ama vhs 'nin sayfasina kesin bak. bulundugun sehri bana yaz ben de bakanbilirim netten istersen. Kres icin siraya girmeniz lazim yoksa yer bulumazsinz. Krippe de var. 3 yasindan Kücük cocuklar icin. kreslerde dergiler var onlardan alin cocuklu aileler icin etkinlikler var icinde. günü birlik kurslar geziler müzeler vs.iyi oldu bu konularin acilmasi. belki birileri okyordur.

etwas im Griff haben
Bir şeyinpüf noktasını bilmek

Einmal das Leben so im Griff haben wie Leute, die jetzt schon ihren Sommerurlaub gebucht haben.

Bunu biri tweet olarak atmış ama anlayamadım

Bu arada almanca rüya gördüm, biri bana "Kann ich die Steckdose benutzen" diyordu
Steckdose dedi mi emin değilim, sabah baya bi düşündüm çünkü priz neydi diye Prizi kullanmak istiyordu, daha çok almanca rüya görsem iyi olacak

Demiştir %100. Bilincaltimizda aslinda biliyoruz cünkü bu dili
"Birkere hayatin anlamini çözen ( püf noktasini bilen ) insanlar var , çoktan yaz tatili rezervasyonu yaptirmiş( yapmiş) olanlar gibi (mesela çoktan yaz tatili rezervasyonu yapmiş olanlar) "

Çok iyi oldu bu bilgiler..umarım bişeyler çıkar

Çoktan yaz tatilini almış olan insanlar gibi bikere hayatın kontrolünü ele al(mak)
Tam çeviri bu canım
Etwas im Griff haben: kontrol altında olmak olarak kullanılır daha çok
Mesela:
Was fehlt für den Geburtstagsfeier?
Keine Sorge, alles im Griff
Derler.... bizim işyerinde en çok kullanılan kalıplardan biri:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…