Üniversite, Aileye Yük Olmak?

Devlet sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil bölümlerinden birinde ilk 100'e girene burs veriyor. Dilden de sınava girdim, o kaçtı.
Anladım size şöyle söyleyeyim ben de 1 yıl mezuna kalarak kazandım istediğim bölümü. Sınav sonrası doğru ve yanlışlarımın hepsini hatırlıyordum sıralamayı hesapladım 5-6 bin gelecek diye düşünürken binlerde geldi sıralamam. Normalde iyi derecelere doğru gidildikçe sapma azalır ama ona rağmen baya farklı çıkmıştı benim. O yüzden şimdiden kendinizi strese sokmayın çok daha iyi sonuçlar gelebilir.

Size tavsiyem sıralamanızın tutması durumunda en düşük sıralamalı tıp da gelse yazın mutlaka. Benim tercih zamanlarımda sanırım Van en düşüktü.

Ailenize yük olmuyorsunuz kesinlikle ama psikolojik olarak etkilendiğiniz şeylerden dolayı tekrar mezuna kalmamaya çalışın. Çünkü hiçbir şeyin garantisi yok. Evet çok azimlisiniz her şey yolunda giderse daha da iyi sıralama yaparsınız inanıyorum ama bundan 1 yıl önce böyle bir salgın ortada yoktu mesela. Kimse her şeyin yolunda gitmesini garanti edemez.

Burs konusuna gelirsek birçok kurum var. Ayrıca kyk bursu da çıkabilir. Çıkmazsa da kredi olarak alabilirsiniz. Yani eğer ailenizin maddi durumu istenen şartları sağlarsa yurt da çıkabilir ve masrafınız çok azalır.

Ama şimdi bunları düşünmek için gerçekten erken. Bol bol dinlenin ve sonuçları bekleyin. :))

Haklısınız fakat hedefi tıp olan biri için bu seçenekler mümkün değil.
Söylemek istemedim ama eşimin yıllar içinde tıp diye tutturup üç yıl boyunca kazanmayan toplam 7 öğrencisi oldu ve ne yazık ki hiç biri 4. Yılda da giremedi.
Fizik tedavi uzmanlığı, diş hekimliği, eczacılık vb alternatifleri tercih etmek zorunda kaldılar.
Biri yurtdışında tıp okudu.
Ben bu tip gerçek ve kısmi istatistiksel sonuçları dikkate almakta yarar görüyorum.

Anladım size şöyle söyleyeyim ben de 1 yıl mezuna kalarak kazandım istediğim bölümü. Sınav sonrası doğru ve yanlışlarımın hepsini hatırlıyordum sıralamayı hesapladım 5-6 bin gelecek diye düşünürken binlerde geldi sıralamam. Normalde iyi derecelere doğru gidildikçe sapma azalır ama ona rağmen baya farklı çıkmıştı benim. O yüzden şimdiden kendinizi strese sokmayın çok daha iyi sonuçlar gelebilir.

Size tavsiyem sıralamanızın tutması durumunda en düşük sıralamalı tıp da gelse yazın mutlaka. Benim tercih zamanlarımda sanırım Van en düşüktü.

Ailenize yük olmuyorsunuz kesinlikle ama psikolojik olarak etkilendiğiniz şeylerden dolayı tekrar mezuna kalmamaya çalışın. Çünkü hiçbir şeyin garantisi yok. Evet çok azimlisiniz her şey yolunda giderse daha da iyi sıralama yaparsınız inanıyorum ama bundan 1 yıl önce böyle bir salgın ortada yoktu mesela. Kimse her şeyin yolunda gitmesini garanti edemez.

Burs konusuna gelirsek birçok kurum var. Ayrıca kyk bursu da çıkabilir. Çıkmazsa da kredi olarak alabilirsiniz. Yani eğer ailenizin maddi durumu istenen şartları sağlarsa yurt da çıkabilir ve masrafınız çok azalır.

Ama şimdi bunları düşünmek için gerçekten erken. Bol bol dinlenin ve sonuçları bekleyin. :))

Tebrik ederim, çok iyi bir sıralama yapmışsınız 😍
En düşük yer gelse de yazarım o sorun değil şartlara adapte olabileceğimi düşünüyorum. Daha iyi bir yerde gelsin diye riske atmam, ne olacağı belli olmuyor. Stresten etkileniyorum.
Çok haklısınız, teşekkür ederim yorumunuz için. 1 ay var açıklanmasına bari 1 ay dinleneyim, sonra karar verirken stres yaparım artık :halay:

Söylemek istemedim ama eşimin yıllar içinde tıp diye tutturup üç yıl boyunca kazanmayan toplam 7 öğrencisi oldu ve ne yazık ki hiç biri 4. Yılda da giremedi.
Fizik tedavi uzmanlığı, diş hekimliği, eczacılık vb alternatifleri tercih etmek zorunda kaldılar.
Ben bu tip gerçek ve kısmi istatistiksel sonuçları dikkate almakta yarar görüyorum.

Doğrudur. Çevremde örneğini görmedim ama tahmin edebiliyorum, 3. sene bile çok zorladı. Bitsin diye gün saydım. Doğru düzgün hobilerimle ilgilenemiyordum ders çalışmam lazım diye düşünerek. Psikolojik olarak yoruyor, insanın tahammülü düşüyor

Tebrik ederim, çok iyi bir sıralama yapmışsınız 😍
En düşük yer gelse de yazarım o sorun değil şartlara adapte olabileceğimi düşünüyorum. Daha iyi bir yerde gelsin diye riske atmam, ne olacağı belli olmuyor. Stresten etkileniyorum.
Çok haklısınız, teşekkür ederim yorumunuz için. 1 ay var açıklanmasına bari 1 ay dinleneyim, sonra karar verirken stres yaparım artık :halay:
Sonuçlar açıklanınca yine bizi haberdar edin. Ben kazanmış olacağınıza inanıyorum. İşler yolunda gitmezse o zaman tekrar düşünürüz birlikte :KK200::dua:

Evet bu örnekler var ama aksine kalıp, kazanan örneklerde var. Ben direkt olarak kalmalısın veya kesin tercih yapmalısın gibi keskin cevaplar olduğuna inanmıyorum zaten.. Her insan için süreç başkadır. Tıpkı konu sahibi arkadaş gibi bulunduğum şehrin en gözde bir kaç öğrencisinden biriydim..bir bayram ellerinde lokumlarla polisler gelmişti evimize... Ellerinde sınav sonuçlarım ve bir liste vardı. Bu başarıya rağmen dershaneye gitmiyormuş biz burslu biçimde kaydettirmek istiyoruz diye...bu denli başarılı, kapasitesi yüksek bir öğrenciydim ama azmim yoktu ve kendimin farkındaydım. Hep allah vergisi temel aklımla bi yerlere geldiğimin bunun için pek çaba sarfetmediğimin ve istesemde sarfedemediğimin farkındaydım. Kendime max. 1 yıl mezuna kalırım sonra barajı bile geçmesem giderim demiştim öyle de yaptım... Dediğiniz gibi kendi huyumu, suyumu, kişiliğimi bilmeme rağmen sırf daha iyisini yapabilirim ümidiyle senelerce mezun kalıp etrafta gezip, tozup sonra vay efendimm niye tıp kazanamadım diye karalarda bağlayadabilirdim...yine tekrarlıyorum bu arkadaşımız da kendine göre seçim yapmalı çevresindeki örnekler ona ışık olucaksa da tam olarak durumuna cevap niteliği taşımıyor. Kendi sürecine, benliğine göre karar vermeli... Ve ne karar verirse versin asla pişmanlık duymamalı...

Üniversitede 1. Sınıfta iyi bir ortalama yaparsan çift bölüm okuyabilir yada başka bir bölüme geçebilirsin

Evet bu örnekler var ama aksine kalıp, kazanan örneklerde var.
Başka bölümlerde olumlu örnekleri biz de gördük eşimle ama tıp diye direten öğrencilerde ne yazık ki olumsuz oldu bizim deneyimimiz.
Tıp zaten okuması 10 yıl süren bir bölüm.
Bir de 4. Yılda girilince iyice uzuyor süreç.
Elbette herkesin bakış açısı kendine göre doğru.
Umarım konu sahibi de en doğru kararı verebilir.

Başka bölümlerde olumlu örnekleri biz de gördük eşimle ama tıp diye direten öğrencilerde ne yazık ki olumsuz oldu bizim deneyimimiz.
Tıp zaten okuması 10 yıl süren bir bölüm.
Bir de 4. Yılda girilince iyice uzuyor süreç.
Elbette herkesin bakış açısı kendine göre doğru.
Umarım konu sahibi de en doğru kararı verebilir.
Hata payı düşük olduğu için yarattığı baskıdan ötürü sanırım bu durum... Umarım hayırlısı olur tüm öğrenciler hakkında

Aileye yük olma mevzusu değil de artık canınız çekecek mi gerçekten? Yani tıp kazandığınız halde daha iyisini istediğiniz için mi gitmeyeceksiniz? Belki de kazanacaksınız belli olmaz.He illa cok seviyorum tıp için ölüyorum derseniz hazırlanın,meslekler bir ömür yapılıyor çünkü

Aileye yük olma mevzusu değil de artık canınız çekecek mi gerçekten? Yani tıp kazandığınız halde daha iyisini istediğiniz için mi gitmeyeceksiniz? Belki de kazanacaksınız belli olmaz.He illa cok seviyorum tıp için ölüyorum derseniz hazırlanın,meslekler bir ömür yapılıyor çünkü

Tıp kazanırsam herhangi birine giderim.
Başka bir mesleğe yatkınlığım olduğunu düşünmüyorum, seveceğimi düşünsem belki zorlamazdım

Burs 1 soruyla kaçıyor veya tutuyor. 2 yanlış yapmam gerekiyordu, 3 saydım. Bu sene puanlar oynarsa belki tutar.
İstediğim bölüm de aynı şekilde. Çok iyi bildiğim konuları gözden kaçırmışım, peş peşe yanlış yapmışım fenin son sorularını.
Bir okuyabilsem de sıkılsam keşke :KK14:
Canım seneye tekrar hazırlansan yine bildiğin şeyleri yanlış yapma riskin var. İnsanız sonuçta, bu ihtimal hep geçerli. Hatta daha kötüsü bile olabilir. Bence hiç oyalanma.

Tıp kazanırsam herhangi birine giderim.
Başka bir mesleğe yatkınlığım olduğunu düşünmüyorum, seveceğimi düşünsem belki zorlamazdım
bence bi sıralamanı gör önce sonra düşün bunları, tıp neresi olursa giderim diyosan git, benim arkadaşlarımdan biri giresun tıptan trakya tıpa geçiş yaptı mesela böyle geçişler de düşünebilirsin.

bence bi sıralamanı gör önce sonra düşün bunları, tıp neresi olursa giderim diyosan git, benim arkadaşlarımdan biri giresun tıptan trakya tıpa geçiş yaptı mesela böyle geçişler de düşünebilirsin.

Evet aynen öyle düşündüm ben de. Herhangi bir yere gider yatay geçiş için çalışırım, bir arkadaşım da Antalya'dan İstanbul'a geldi

Konu açmayacaktım aslında ama çok üzgünüm. Önümü net göremiyorum, ne yapmalıyım bilmiyorum. Doğru düzgün hayat tecrübem yok. Belki söyledikleriniz aklımı başıma getirir kafam çok karışık.

Ben kendimi bildim bileli başarılı ve disiplinli bir öğrenciydim. Ortaokulda matematik olimpiyatlarına katılırdım, 8. sınıftayken ildeki en iyi liselerden birini kazandım. Liseye geçince bu tempodan sıkıldım mı, kafasızlık mı nedir bilmiyorum zamanı gelince üniversite sınavına çalışırım deyip dersleri tamamen saldım. Notlarım o kadar düştü ki performanslarla anca geçiyordum. Lise sona kadar böyle devam etti.

Lise sonda fark ettim ki aptallık etmişim, 4 senenin konuları tek senede toparlanmıyor. En basit matematik formüllerini bile unutmuştum. Temelim hiç yoktu. Tıp istiyordum, kazanamadım tabii ki mezuna bıraktım.

Mezun senemde anca temelimi oturtup pratik yaptım. Ailem çok destek oldu. Dönemin yarısına kadar neredeyse konularımın çoğu bitmişti, denemelerde bayağı iyi yapıyordum, derece bekliyordum derken annem rahatsızlandı ve hastanede yattı. Ameliyat oldu. Aynı süre zarfında başka bir akrabamız da aynı rahatsızlıktan dolayı vefat etti.

Çok yıprandım. Başka biri belki kaldırabilirdi bu süreci ama benim psikolojim pek kaldırmadı bu olayı, annem iyileşene dek ders çalışmayı bıraktım. Anksiyeteyle boğuştum aylarca. Sınava az zaman kalmışken kendime gelip tekrar çalışmaya başladım ama yeterli olmadı. İstediğim sıralamadan 10 bin fazla yaptım.

20 yaşında girerim üniversiteye, ne var ki diye düşünüp 2. kez mezuna kaldım. Çevremdekiler okulu yarılamışken aileme yük olup sınava hazırlanmak beni üzüyordu ama çalıştım. Konuları güzelce öğrendim. Geçtiğimiz haftasonu da sınavlar vardı işte. Devlet ilk 100'e girene başarı bursu veriyor diye yabancı dile de girdim, okurken yoğunluktan çalışamam belki ama bursla idare ederim diye düşünüyordum.

Her şey bitti, çok mutluyum çünkü güzel geçmiş ikisi de güle oynaya geçiriyorum günü. Cevaplar açıklanınca bir kontrol ettim, etmez olaydım.
Hem başarı bursu hem istediğim bölüm 1-2 soruyla kaçıyor muhtemelen. Fende son 7 soruyu tamamen yanlış çözmüşüm bir de o kadar kolaylar ki. Defalarca tekrar ettiğim şeyler. Uçmuş mu aklım, ne olmuş bilmiyorum. Ne yapmalıyım onu da bilmiyorum.

Tercih yapsam mutlu olmayacağım, yapmasam 4. kez sınava mı hazırlanayım? Çok zor. Aileme daha fazla yük olmak istemiyorum. İleride pişman olur muyum diye çok tereddütteyim. İleride karşılaşacağım sorunları kestiremiyorum, o kadar tecrübem yok. Siz yerimde olsanız ne yapardınız?
Daha sınav açıklanmadı ki ama hiçbir şey belli olmaz henüz.zamanında ben de tek bir üniversitenin tek bir bölümünü aşırı istiyordum kazanamadım hayatımı mahvettim maalesef :KK43: bir şeyi aşırı istemek hiç iyi değilmiş bunu çok iyi anladım.her zaman alternatif olmalı mutluluğu tek bir şeye bağlamak pek doğru değil ki.şu an da 3 senedir tıp okuyorum ve çok isteyerek geldiği halde şikayetçi çok kişi gördüm.

Iyi de daha sonuçlar belli degil ki bi dur bakalım.
Bir de basari bursu olmasa bile bir sürü burs veren kurum var en kötü devletin verdigi burs var o da olmadi ogrenim kredisi var yani.
Istediğiniz bölümde belki 2.ogretim filan tutar belki yedek kontenjan olur bekleyin bakalim.

çok büyük hedefleri olan insanların vazgeçmemesi taraftarıyım
iki yıllık bi okul için elbette ki beklememelisin ama tıp için bekle
temelin varsa sadece tekrar ederek seneye bu yanlışlarını düzeltebilirsin
meslek öle bi şey ki yanlış seçersen ömür boyu mutsuz olursun

Burs için maksimum 2 yanlış yapmam gerekiyordu, ben ya 2 ya 3 yapıyorum.
Babam kararım neyse destek olur. Annem bir yer yazmamı istiyor bu sene ama zorla tercih yaptırmaz. Daha çok ben sorun ediyorum. Kazansam bile 6 sene okumak var, çok uzun bi' süreç yük olmak istemiyorum
Amaç sadece burs ise sırf burs alayım diye mezuna kalmazdım. Eğer bitirince iyi iş imkanı sağlayan bir bölümse İstediğim bölümü a şehrinde değil b şehrinde de olsa okurdum. Tıp diyorsunuz. İllah sayılı üniversite istiyorsanız kalın tabi ama devlet olsun derseniz a şehri b şehri demeyin derim. Çünkü anlattığınız gibi olursa hayata 28-29 Yaşında başlayacaksınız. Ben şu an 30 yaşındayım ve nerdeyse 8 senedir memurum. 28 yaşında başlamış olsam hayatımdan çok şey eksik kalmış olurdu sanırım. Bu benim şahsi fikrim tabi. Ama tıp gelmiyor diyorsanız da bir sene daha deneyin

X