Üniversite, Aileye Yük Olmak?

Tıp istiyorum. Kazanacağıma kesin gözüyle bakıyordum ben, iyi bir derece bekliyordum ama abuk subuk hatalar yapmışım sınavda. 2+2'ye 5 demişim resmen. İyi bildiğim konulardı.
Bir üniversite yazıp öyle sınava hazırlanırsam okulumdan gelen puanın yarısı gidiyor. Çok zorlaşır işim
Evet

2 sene feda Etmen gerekiyor en az.

Kendine güveniyorsan bekle 1 sene daha ama puan da önemli

Şöyle 30-40 bin olsa tıp olabilirliği var seneye ama o kadar değilse o da sıkıntı

Ay bilemedim cok zor soru sordunuz simdi :KK66:
Oncelikle tebrik ederim,gayet iyi bir sonuc bence bu sene elde ettiginiz
Ama size yeterli gelmezse bir kez daha girin sinava elbette
Ailenize yuk degilsiniz, sizin gibi evladim olsa basimda tasirdim sahsen :KK66:
Amaaaa ben kendi tercihimi soyleyeyim,bu sene kesinlikle tercih yapar girerdim bir yere o da nacizane kendi fikrim

Çok teşekkür ederim:KK22:

Bence bu zamana kadar beklemen hata, yük olduğunu düşünüyorsan bir yandan çalışsaydın keşke. Geçmiş olanı daha da geciktirme derim.

Burs 1 soruyla kaçıyor veya tutuyor. 2 yanlış yapmam gerekiyordu, 3 saydım. Bu sene puanlar oynarsa belki tutar.
İstediğim bölüm de aynı şekilde. Çok iyi bildiğim konuları gözden kaçırmışım, peş peşe yanlış yapmışım fenin son sorularını.
Bir okuyabilsem de sıkılsam keşke :KK14:
Vereceğin kararı huyuna, suyuna, kişiliğine göre vermelisin. 1 sene daha beklesen aynı azimle çalışacak mısın? Sınav zamanı o stresin altında ezilen bir yapın var mı? Motivasyon kaybı yaşıyor musun? Vs. Bu soruların cevabını ne Annen ne baban ne bizler bilemeyiz.. Sen kendi içinde bunlara göre kararını vermelisin...
O yüzden sorunun tek bir cevabı yok aslında ancak şunu kesin biçimde söyleyebilirim.. Asla ama asla geç kaldım, zaman geçiyor, 1 sene daha bekleyemem, arkadaşlarım okulu bitirdi ben hala hazırlanıyorum gibi laflar kararına etki etmemeli, etmesin... Bizim bölümde 40 yaşında çoluklı çocuklu abla vardı...okuduğu bölümü bırakıp tekrar hazırlanıp bizim bölüme gelen tonla insan vardı.. Yani zaman için endişen olmasın daha önünde uzun uzun yıllar var. Tüm hayatını etkilicek karar belki de bu... Bir kaç senenin lafı bile olmaz...

Yavrum,evladım benim oğlumla yaşıtsınız.
Oğlum geçen yıl puanı tutan bölümleri tercih etmedi sınavdan sonra okumak istediği bölümü değiştirmeye karar verdi.
Bu yılın ortasında 'sınava girmekten vazgeçtim, yurtdışında okumak istiyorum' dedi.
Olur dedik napalım?
Kısacası ana-babaya yük gelmiyor evlat.

Eşim üniversite hazırlık matematik öğretmeni.
Onun öğrencilerinden üst üste sınava girenler çok oldu/oluyor.
Benim gözlemim üçüncü yıldan sonra istediği sıçramayı yapabilen sayılı.
Kaçan sadece burssa puanına göre tercih yapmanı tavsiye ederim burs başka yerlerden de bulunur.
İstediğin yeri tutturamıyorsan ona bir şey diyemem.
Bununla birlikte olmayan şeyde ısrar etmektense oluruna bakmanın daha hayırlı olduğunu deneyimledim/gördüm.
Allah gönlüne göre versin kuzum.

Bursu üniversite okurken alırsam + özel ders verirsem ailemden para almam idare edebilirim diye istiyordum. Bir şekilde maddiyatı hallederim o kadar üzülmedim ona.
Mezuna kalmak psikolojik olarak çok yıpratıyor. Ben de verimliliğim düşer mi, bir şeyler olur da etkilenir miyim diye çekiniyorum. Umarım sonuçlardan sonra içime sinen hayırlı bir karar verebilirim. Çok teşekkür ederim. 💞

Şimdi sizin tahmini sıralamanız kaç binde gelecek? Ve kaçırdığınızı düşündüğünüz burs ne bursu?

Evet

2 sene feda Etmen gerekiyor en az.

Kendine güveniyorsan bekle 1 sene daha ama puan da önemli

Şöyle 30-40 bin olsa tıp olabilirliği var seneye ama o kadar değilse o da sıkıntı

18 binde galiba devlet tıpları kapanıyor. Ben de o civarda yapacağım sanırım

Bence bu zamana kadar beklemen hata, yük olduğunu düşünüyorsan bir yandan çalışsaydın keşke. Geçmiş olanı daha da geciktirme derim.

Para açısından şimdilik olmuyorum, lisede biriktirdiklerimle ve özel dersten aldıklarımla idare ediyorum. Tutumlu biriyim.
Bir an önce üniversite bitirip hayata atılmaktansa geciktirmek içime sinmiyor

Tebrik ederim çabanızı. Bence nasıl mutlu olacaksanız öyle yapın. Kimseyi yargılamak istemem ama ben ve eşim şuan 5000 lira maaş alıyoruz ikimizde 2 senelik üniversite bitirdik. Komşumun oğlu, bir abim 29 yaşında ve halen daha babası para verirse harcamak zorunda çünkü istediği üniversiteye gitmek için senelerdir sınav için çalıştı, çeşit çeşit bölüm bitirdi...

Vereceğin kararı huyuna, suyuna, kişiliğine göre vermelisin. 1 sene daha beklesen aynı azimle çalışacak mısın? Sınav zamanı o stresin altında ezilen bir yapın var mı? Motivasyon kaybı yaşıyor musun? Vs. Bu soruların cevabını ne Annen ne baban ne bizler bilemeyiz.. Sen kendi içinde bunlara göre kararını vermelisin...
O yüzden sorunun tek bir cevabı yok aslında ancak şunu kesin biçimde söyleyebilirim.. Asla ama asla geç kaldım, zaman geçiyor, 1 sene daha bekleyemem, arkadaşlarım okulu bitirdi ben hala hazırlanıyorum gibi laflar kararına etki etmemeli, etmesin... Bizim bölümde 40 yaşında çoluklı çocuklu abla vardı...okuduğu bölümü bırakıp tekrar hazırlanıp bizim bölüme gelen tonla insan vardı.. Yani zaman için endişen olmasın daha önünde uzun uzun yıllar var. Tüm hayatını etkilicek karar belki de bu... Bir kaç senenin lafı bile olmaz...

Ders çalışmayı seviyorum, motivasyon kaybı yaşamam kesinlikle ama stresten etkilenen bir yapım var... Bir arkadaşım babası rahatsızken hastaneye kitap götürür test çözerdi çok takdir ederdim azmini. Ben aynısını yapamam. Annem hastalandığında iyileşene dek hiçbir şeyi kafam almamıştı çok yıpranmıştım. Tekrar hazırlanırsam benzer şeyler yaşamayacağıma dair bir kesinlik yok :110:
Çevremde çocuklarını lise sınavına hazırlarken kendi üniversite sınavına hazırlananlar var. KK'de de gördüm çok harika bir şey bence okumanın yaşı asla olamaz. Haklısınız

20.000'e kadar devlette tıp tercih edebileceğinizi düşünüyorum sadece Büyükşehirlerden biri olmaz, Anadolu'daki üniversitelerden biri olur.

Anadolu'daki üniversiteler tutarsa da giderim. Geçen sene 18 binle kapattılar diye kalmış aklımda. Bu sene yükseleceğini düşünüyorum

NTV'de eğitim uzmanı Sadık Gültekin konuşuyor.
Dünyaca belirsizlik içinde olduğumuz bu dönemde öğrencilere gerekirse 2 yıllık bile olsa tercih yapmalarını öneririm.
Bir yerden başlasınlar, süreçte şartları iyileştirmek için (DGS, okurken tekrar sınava girmek/ÇAP/yüksek lisans vb.) çabalasınlar diyor.

Devlet sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil bölümlerinden birinde ilk 100'e girene burs veriyor. Dilden de sınava girdim, o kaçtı.
Burs olayına takılma canım o bahsettiğim arkadaşım şuan matematik özel ders veriyor. 2 doktordan ayrı ayrı burs alıyor. Kendi memleketlisi olan bir iş adamından burs alıyor. Anlıcağın lisede durumu iyi olmayan çocuğun cebine şuan 2-2.5 bin lira giriyor ailesinden kuruş almadan..burs için tek seçenek devlet değil yani başarılıysan çok seçenek var...

Dünyaca belirsizlik içinde olduğumuz bu dönemde öğrencilere gerekirse 2 yıllık bile olsa tercih yapmalarını öneririm.
Bir yerden başlasınlar, süreçte şartları iyileştirmek için (DGS, okurken tekrar sınava girmek/ÇAP/yüksek lisans vb.) çabalasınlar diyor.
Haklısınız fakat hedefi tıp olan biri için bu seçenekler mümkün değil.

Okurken tekrar sınava girmeyi düşündüm ama okul puanının yarısı gidiyor öyle. İlk 3000 yapacak netler 10000'e atıyor

X