Üniversite, Aileye Yük Olmak?

1-2 soruyla kaçan başarı bursu mu, istediğin bölüm mü? Eğer burssa hiç kafana takma, 5 kuruş paranın hayatındaki 1 yıldan fazla değeri yok inan bana. Bölüm için diyorsan da artık zorlama, kısmetinde bu varmış hayırlısı buymuş. Olduğu kadarıyla gir bir okula oku hayata atıl. Ailene yük olmazsın tabi ki bir sene daha denesen ama gerek yok bence. Sonra okumaktan sıkılıp üniversitede salıyorlar.

ilk 100 1-2 soruyla kaciyorsa en kotu ilk 500e giriyorsunuzdur herhalde. bu durumda da vakif universitelerini tam burslu kazanip devletin verecegi burstan fazlasini alabilirsiniz. anlayamadim ben sorunun ne oldugunu.

ayrica azminiz icin de tebrik ederim.

Sevindim sizin için. Ben de seneye ne olur, neler değişir bilmiyorum dediğiniz gibi hayat keskin değil. Belki yine bir şeyler değişir, pişman olurum tekrar hazırlandığıma

Bu sene özel ders vermiştim harçlığımı çıkarmak için. İmkanım olursa part time çalışırım, olmazsa yine özel ders veririm herhalde.
Teşekkür ederim. Umarım öyle bir pişmanlık yaşamam, benim de korkum o

Arkamdalar, haklarını ödeyemem. Annem biraz karşı o da ben kötü etkilenirim stresten diye düşünüyor. Hazırlanmaya karar verirsem part time bir işe gireceğim veya özel ders vereceğim.
Çok teşekkürler

Ailem arkamda, ses etmezler ama annem biraz karşı. İyice yıpranırım diye korkuyor o da.
Valla aynı ben de öyleyim, inşallah sonum arkadaşınız gibi hayırlı biter Çoook iyi geldi bu mesaj çok teşekkür ederim

Bu sene özel ders vermiştim. Tekrar hazırlanırsam çalışmayı veya özel ders vermeyi düşünüyorum yine.
Ailem demedi, ikisi de öyle düşünmez biliyorum ama bu sene kalırsam daha iyi yapacağım kesin değil&yıpranırım diye çekiniyorlar. Gerçekten zor bir süreç oluyor çünkü. Daha kardeşim de üniversiteye girecek. Onu düşünüyorum bir yandan

Ay bilemedim cok zor soru sordunuz simdi
Oncelikle tebrik ederim,gayet iyi bir sonuc bence bu sene elde ettiginiz
Ama size yeterli gelmezse bir kez daha girin sinava elbette
Ailenize yuk degilsiniz, sizin gibi evladim olsa basimda tasirdim sahsen
Amaaaa ben kendi tercihimi soyleyeyim,bu sene kesinlikle tercih yapar girerdim bir yere o da nacizane kendi fikrim

Küçük illerde tutarsa da yazarım. Seneye daha iyi yapacağım kesin değil evet, bundan da çekiniyorum, sınav anı çok etkiliyor insanı. Yine tutmazsa ortalama bir bölüme girmiş olurum + 3 sene geç başlamış.
Tam hatırlayamadıklarımı yanlış saydım. İyi gelir ama kötü gelmez. Yabancı dil kesin 1 soruyla kaçıyor ama öbürü net değil

Evet. Ömür boyu keşke demek istemiyorum. Başka bir meslek okuduktan sonra pişman olup sınava girsem mi diye düşünür müyüm, 60'ıma gelince ah vah eder miyim bilmiyorum.
En başında kazansam bile 6-7 sene okul okuyup uzmanlık sınavlarıyla boğuşacaktım. Her türlü benden erken atılacaklardı hayata, çok önemsemiyorum bunu

Yavrum,evladım benim oğlumla yaşıtsınız.
Oğlum geçen yıl puanı tutan bölümleri tercih etmedi sınavdan sonra okumak istediği bölümü değiştirmeye karar verdi.
Bu yılın ortasında 'sınava girmekten vazgeçtim, yurtdışında okumak istiyorum' dedi.
Olur dedik napalım?
Kısacası ana-babaya yük gelmiyor evlat.

Eşim üniversite hazırlık matematik öğretmeni.
Onun öğrencilerinden üst üste sınava girenler çok oldu/oluyor.
Benim gözlemim üçüncü yıldan sonra istediği sıçramayı yapabilen sayılı.
Kaçan sadece burssa puanına göre tercih yapmanı tavsiye ederim burs başka yerlerden de bulunur.
İstediğin yeri tutturamıyorsan ona bir şey diyemem.
Bununla birlikte olmayan şeyde ısrar etmektense oluruna bakmanın daha hayırlı olduğunu deneyimledim/gördüm.
Allah gönlüne göre versin kuzum.

Valla şehir hiç fark etmez. Tutarsa bu sene tercih yapar giderim. Alışırım ortama bir şekilde.
Çok teşekkür ederim

Tıp istiyorum. Kazanacağıma kesin gözüyle bakıyordum ben, iyi bir derece bekliyordum ama abuk subuk hatalar yapmışım sınavda. 2+2'ye 5 demişim resmen. İyi bildiğim konulardı.
Bir üniversite yazıp öyle sınava hazırlanırsam okulumdan gelen puanın yarısı gidiyor. Çok zorlaşır işim

Burs 1 soruyla kaçıyor veya tutuyor. 2 yanlış yapmam gerekiyordu, 3 saydım. Bu sene puanlar oynarsa belki tutar.
İstediğim bölüm de aynı şekilde. Çok iyi bildiğim konuları gözden kaçırmışım, peş peşe yanlış yapmışım fenin son sorularını.
Bir okuyabilsem de sıkılsam keşke

Ben bir anne olarak cevap vereyim kuzum.
Evlat aileye yük değildir, siz yeter ki okumak isteyin eğitime değer ve önem veren her aile,
Evladının bu konuda her daim arkasındadır

Yabancı dilden tercih yapmayacağım, yalnızca ilk 100e devlet burs veriyor diye girdim sınava. Okurken o bursu alırsam + özel ders verirsem ailemden para almama gerek kalmaz diye düşünüyordum kardeşim de başlayacak üniversiteye çünkü.
Çok teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…