Ufak tefek sorunlar ve evlilik hayatı.

Ayol ne yüzsüz insanlar!
Allahım yardımcınız olsun inşallah.
Biri benden iş istese herhalde yüzümü bayramdan bayrama görür ancak.

Yanlış anlamazsan bir şey sormak isterim. Eşinle fikirlerini açıkça ve net şekilde paylaşmaya neden çekiniyorsun, rahatlıkla istemiyorum diyememe sebebin nedir? Bu çekingenlik senin mizacınla mı alakalı yoksa eşinin sözleri-hareketleri mi etkili?

Ayol ne yüzsüz insanlar!
Allahım yardımcınız olsun inşallah.
Biri benden iş istese herhalde yüzümü bayramdan bayrama görür ancak.
sorma canım özünde iyi insan ama çok konuşuyor ve ne konuştuğunu bilmiyor. anlatılmaz yaşanır. birisi düğünde senin gelinin çok hoşumuza gidiyor çok beğeniyoruz güler yüzlü sıcakkanlı diyor muş benim gelinim öyle diyor ama bana bunu yansıtmıyor . en bu tartışmadan sonra sinirli idim bi düğün vardı kapımızın önünde inmedim. annem gelmiş kzıım yokmu nerde hastamı bişey mi dedin demiş yooo bişey demedim o işine gelen yere gelir diyor muş . hala arkamdan konuşmaya yorulmadı.

Ay kaynana tripleri ya. Başlicam kaynana olmalarına onlar kaynanaysa bizde oğullarının eşleriyiz nedir yani.

Bir sorun göremedim konunuzda. Şahsen araba konusunda ayıp edersiniz. Sizin de aileniz "getir götür" deseler eşiniz buna karışır mi mesela? Ona göre düşünüp tavrinizi alın. Bir de sanırım kadınlar sınır çizmek, eşinin iplerini eline almak konusunda biraz abartıyorlar gibi geliyor. Sözüm sadece size değil. Burada okuduğum konulara verilen cevaplar çoğunlukla böyle. Hakedene evet öyle davranmalı ama araba veya kart konusunda bilmiyorum rahatsız olunacak bir durum görmedim.

Bencede sürekli lafı dolandırarak iyilikle birşeyler anlatmaya çalışmış Sunshine bazen insan sadece istemez istemiyorum der bunu çok güçlükle yapıyor.

Sıkıcı insanlar güzelim. Hepsine saygılı ve sevgiliyiz gülerim eğlenirim otururum ama o güç savaşları canımı sıkıyor. Babasını götürmesini reddetmedim bile tabi git bende evde takılayım oh mis dedim. Peki bana bu durumda önericeğiniz bir şey var mı ? Aile olmanızı anlaması için şunu yapman çok önemlidir diyebileceğiniz?

Mizacımla alakalı canım. Annem susman lazım dedi hep. Suscaksın sesini çıkarma ayıp dedi. Kocaya herşey söylenmez dedi. 6 ay sonra hatamı farkedip konuşmaya başladım söylemeye sesimi çıkarmaya. Bu seferde herşeye ses çıkarınca dedim abartma bi dur bak bakalım belkide haksızsındır.

eşler arası senin paran benim param benim kartım konusuna bende karşıyım kızlar . iki kişide çalışıyorlarsa maaşlar alınır ödemeler faturalar halledilir kalan evindir. böyle şeyler olursa eşler arası sıkıntı

Teşekkür ederim. Bi kere eşime annemide götürürsün dediğimde şakasına “ parayla “ demişti. Bende ne parası nasıl senin ailen götürülüyorsa benimkiler götürülür bende ödüyorum o arabanın taksidini dedim. Yapmaz da bunlar biraz sahiplendi arabayı.

Ay kaynana tripleri ya. Başlicam kaynana olmalarına onlar kaynanaysa bizde oğullarının eşleriyiz nedir yani.
sonra oturup kendimi sorguluyorum neden böyle oluyor niye anlaşamıyoruz diye . tartışırken bile anne diyorum . sonra dedim bi konu anlatırken kırk kere anlatıyor eleştirme bunu anlatmıştın boşver sen karışma falan demeyim diyorum . az göreyim kırk kere de anlatsa ses etmeyim diyorum . bu sefer de xxx beni dinlemiyor benimle muhabbet etmiyor diyor eşime. ya kızlar görseniz biriyle ilgili bişey anlatıyor mutfakta 3 kere diyor sonra salonda çay başında diyor ertesi gün yine diyor kırk kere konuşuyor daha önce dinlemişim ne diyim ki her anlatmasında aaaa hadi yaa öyle mi olmuş falan mı demem lazım . gerçekten çok zorluyorum nerden girsem olmuyor. kutuplarımız uymuyor. benim yanımda eltisinin gelinin övüyor sen bitanesin sen şöylesin seni çok seviyorum . o ekmek yapmasını biliyor o herşeyden anlıyor falan. öbür eltside beni beğeniyor kendi gelininden memnun değil ne yapalım yani kocaları kaynanaları mı değiştirelim :) ben ona başka kaynanayı övmedim yanlış anlar ayıp olur vs diye

Bak öyle dediyse haklısın. Şakası bile kötü ne olursa olsun..

Aslında ilişkilerdeki sorunlar empati eksikliğinden kaynaklanıyor. Hem erkek hem kadın biraz empati yapsa çoğu sorun çözülecek belki de. Nedense evlenene kadar canım cicim olan kadınlar/beyler evlendikten sonra bir güç savaşı içine giriyor. Aileleri dünyanın en iyi ailesi oluveriyor (bunu erkekler yapıyor özellikle). O güne kadar anne babayı o kadar dikkate almayanlar evlenince aileci kesiliyor. Tabiki istisnalar da vardır, birbirine değer veren çiftler de var.

O zaman ortada çok büyük sorun yok. Eşinin hareketlerinden ötürü bunu yapıyor olsaydın bence daha büyük sorun olurdu. Bazen farkında olmadan karşımızdakinden etkileniyoruz. Yani farkında olmadan karşımızdaki tatlı dille olsa bile üstümüzde bir baskı oluşturuyor, manipüle ediyor. Senin durumunda böyle değilse ve sadece kendi karakterinle alakalıysa çözebilirsin bence. Tek sorun seni engelleyen iç sesini susturman.
Abarttığın yok, iç sesini susturmak için bu konularla alakalı kitapları okumanı tavsiye ederim. Çocukken yetiştiğimiz kültür, ev bizlerin düşüncesini çok etkiliyor hatta öyle ki büyüyünce geçmiş yıllarda duyduğumuz o ebeveynlerimizin sözleri artık kendi iç sesimiz oluyor tanıdık bir ses olarak her olayda baş role geçmeye çalışıyor. Ama bu kendi kendini engelleyen sese kulak verirsen ilerleme kaydedemezsin. Ortalığı yık, yak demiyorum elbette. Ama istememek saygısızlık ya da abartma durumu değildir. İnsanın canı istemez o gün dışarı çıkmaz. Niye abartı gibi geldiğini tahmin edebiliyorum. Karşındaki insanların sürekli istekleri oluyor anladığım kadarıyla ve sen zaten kolaylıkla hayır diyemiyorken onların taleplerinin çeyreğine bile hayır deyince bu kez kendini sorguluyorsun. Acaba abartıyor muyum diye. Halbuki abartan sen değilsin, karşındakiler abartarak fazla fazla şey istedikleri için sen de doğal olarak kendi isteklerini de gözetiyorsun.
Birde nacizane tavsiyem sadece odaklanman gereken sorunlara odaklanman :) Mesela bırak kayınvaliden eşini nasıl seviyorsa sevsin. İsterse bin yıldır çocuğunu görmemiş gibi sevsin bunu kendi içinde de sorun olarak görme. Bence bunu sorun görme sebebin asıl sorunlar karşısında yeteri kadar isteklerini dile getirmemenden kaynaklı.

O iç sesi susturmanın bir yolu da dışarıdan o iç sesin tersi cümleler duymak, en azından bu yöntem ben de çok işe yaradı. Hatta hayır diyebilmeyi, kendimi bazı durumlarda suçlu hissetmemeyi bu sayede başardım birazda.

Ben de öyle düşünüyordum ama bazı durumlarda gerekli. Biz yakın zamanda ayırdık kafamız daha rahat şimdi. Biraz ev arkadaşı gibi oldu hesap kitabımız. İstemezdim mecbur bıraktı eş ailesi...

Kocaya her şey söylenmez lafını yeni okudum. Bu koca senin her halini bilen insan. İnsan kocasına da rahatlıkla isteklerini, duygularını dile getiremeyecekse.. Şöyle düşün annen ve baban gibi bir evlilik yaşamak ister misin? Cevabın hayır ise annenin bu konuda dediklerini dinleme. Niyeti iyi olabilir ama yöntemi doğru değil bence.

Kocana saygı çerçevesinde tatlılıkla isteklerini dile getirirsin bu çok normal. Her şeye susarsan kendine ayıp edersin. Belki başkasına saygısızlık olmaz ama sana saygısızlık olur. Başkaları önemli olduğu gibi sen de çok önemlisin, kıymetlisin. Kimseye saygısızlık yapmadığın gibi kendine de saygısızlık yapmaman daha hoş olur.

Edit: Birde annen bu tarz öğütler veriyorsa ev-aile-kayın aile ile alakalı annene danışma. Çünkü 10 kişi olsak gelip sana sen haklısın desek ama annen yine bu tarz öğütler verse sen elinde olmadan o iç sesini kısmakta zorlanırsın. Ama 10 kişi yerine bir tek annen gelip sana kızım haklısın, abartmıyorsun dese daha çok ikna olursun. Çünkü hep bildiğin, tanıdığın ses sana haklı olduğunu söylüyor. İşte iç sesin de umarım sana haklı olduğun zamanlarda haklısın der de daha iyi olursun :)

Son düzenleme:
Kınaya geldiyseler sizinde kayınvalide gııdiyor ödeşmiş oluyorlar
O konu saçma bana göre.

Araba konusu evet çok gıcık bir şey
Lâkin anne baba sonuçta.
Eve misafiri zaten bir tek izin günlerinde kabul edebilirsiniz, sanki her hafta mi geliyorlar? 2 hafta da bi ya da ayda 1 ise gayet nornal.
O konuyu abartmayın. Artık insanlar çalışıyorum diye eve aileleri bile çağırmıyorlar
Aynı durumda kendi çocuğunuzu size aynısını yaptığını düşünün?

O kadar cocuk yap, bak et.. saçını süpürge et
Çalışıyorlar diye bir yemeğe bile gideme
Düzen kurmak hic zor değil emin olun.
Mesela ayda 1 yemeğe çağırın. Ki olması gereken de bu degil mı zaten ?
Evlendiniz diye kocanız sizin tapulu malınız olmadı
ailesine de karşı bazı görev ve sorumlulukları var.

Mutlu olmak istiyorsanız kural basit aslında;
Mesafe koyun
Yeri geldiğinde cılkını çıkartmadan hayır deyin
Kaldı ki yazdığınız şeylerde ortada ben pek sorun göremedim. Kocanız da sizden yana
Ee sorun ne ? Ailesini yemeğe mi çağırması?
Araba ile istediği yere mi götürmesi?

Ben de öyle düşünüyordum ama bazı durumlarda gerekli. Biz yakın zamanda ayırdık kafamız daha rahat şimdi. Biraz ev arkadaşı gibi oldu hesap kitabımız. İstemezdim mecbur bıraktı eş ailesi...
eş ailesi ile kese bir ise elbette yapmak isterim para ayrımı. bir olunca gerçekten olmuyor sen çok şey aldın ben çok fatura ödedim sen çok market görüyorsun sen çok gezim çok yakıt harciyorsun ben sigara içmiyorum sen içiyorsun gibi gibi şeyler. bende ilk sene baktım olmuyor eşimle konuştum ayırdık kesemizi . kv dem çok ev eşyası meraklısı çok market gören çok temizlik malzmesi tüketen israfçı önüüne durulmuyor . evde kullanmadığı yerin ışığı bile kapatmıyorlar. şimdi rahatım . oda oo bu ne fatura yaa bu ne market tutarı yaa demelere başladı geçim sardı :) ama karı koca arasında senin benim olmamalı

evli misiniz bilmiyorum ama mesfa koymak söylendiği kadar kolay olmuyor maalesef hele ev olarak yakınsanız. çevreler bir düğünler bayramlar misafirler misafirlikler eşinizin düşkünlüğü gibi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…