Ufak tefek sorunlar ve evlilik hayatı.

Senin bir elinden annen tutsun bir elinden baban gidin de bence ..

Senin bir elinden annen tutsun bir elinden baban gidin de bence ..
Ya alemsiniz çok güldüm mantıklıymış diğerlerinden ziyade bunu çözmeliyim. Bir önceki nişan mevzusunuda da sorun çıkarttım bize ayrı davetiyemi gelmiş canım neden gidelim tanımam etmem banane dedim. İstemiyorsan gitmeyiz dedi bende vicdan yapıp gittim

bence kayınvalideniz sizin sorununuzu söylemiş siz ayrı evlerde yaşayan tek bir ailesiniz malesef. Babası tek başına yiyorsa yemeği götürebilir eşiniz. Evinizin sizin özeliniz olduğunu gideceğiniz yere kendi istediğiniz zaman gideceğinizi önce sizin inanmanız gerekiyor. Vicdan yapıp gidecek ortada bir durum yok. Ayrıca kendi anne babanızda o kadar sık gelsin madem sizin ev maşallah han gibi

Nasıl bi konuşma yapmamı önerirsiniz ? Tamda sorun bu. Önceden evimde yemek yapamaz izin günlerimde yemek yiyemez pazar evimde kahvaltı yapamaz aksm keyif yapamazdım. Kendileri geldiğinde “kardeşinde gelcek” diye diretirlerdi. Gittiğimiz yerlerde sürekli kardeşini de götürceksin derlerdi. Ciddi sıkıntılarım vardı kazıya kazıya 1 sene sonunda azalttım. Elbette bu da sorun güzelim ama en azından azalttım. Eşim bi o kadarda birey biri bizim taraftan birinin kına ve düğününde bizimkilerle ayrı gittik. Bizim planımız ayrı dedi. Bilmiyorum ailesimi bastırıyor ben mi pasif kalıyorum bilmiyorum. Akşam gitsem bile konuşma yapmayı planlıyorum bana yardımcı olurmusunuz ?

Öncelikle birşey yaptığınızda bunun sonucunda kötü biri olduğunuzu düşünmeyin ortada vicdan yapmanızı gerektirecek birşey yok. Eşinizle aranıza huzursuzluk sokmayın sakin bir şekilde ben kına düğün sevmiyorum ailen zaten gidiyor bütün bu sorumluluklar bana ağır geliyor diyin. Bunu kesinlikle söz geçirmek için yapmayın mesele inatlaşmak deği. Kendinizin bir hayatı olduğunu ve yorulduğunuzu kendinize vakit ayırmak istediğinizi belirtin.

İkinci olarak kimseyi sizden habersiz yemeğe çağırmaması gerektiğini söyleyin. Ne bileyim evin içinde şortla falan gezin uygun olmayın yani. Evde özgür olmak istiyorum eğer yemekleri yoksa bana söyle ben tabiki güzel bir tabak hazırlar yollarım babama deyin. Akşam gittiğimizde zaten vakşt kalmıyor ki ben seninle ve kendimle kalmak istiyorum deyin.

Kayınvalideniz laf geçirmeyi seven biri belli ki iki dediğinden birini yapmayın ama kötü olarak değil sakin bir şekilde. Oğlunu özleme ayağı yapmak çok sahtece altllı üstlü oturuyoruz senin neyini özlüyor diye açıkca deyin.

Ayrıca araba ile götürme konusuna da takılmayın zaten görüşüyorsunuz sürekli deyin. kendinize özel kenarda paranız muhakkak olsun. Kimseye maaş kartınızı vermeyin.

Bu hayat sizin siz bu dünyaya milletin ana babasının gönlünü eylemeye gelmediniz öncelikle siz kendinize değer verin ki etraf versin. Sınırlarınız olsun yoksa ayrı bir aileniz olamaz.

Evli değilim ama evli olsam ben de ortak hesapta birikmesini isterim paranin. Araba konusunda ben götürmüyorsam ve benim eşimle olan planlarım aksamiyorsa karismazdim.
Kına, düğün konularında ise mecbur tutarsa gideceğim varsa da gitmezdim. Gitmem için benim de istemem gerekir, kayınvalidemin komşusu ile aram iyiyse giderim aram iyi değilse bir samimiyetim yoksa banane onun düğününden, bizim düğüne gelmişse de kayınvalidem için gelmiştir diye düşünüp gitmezdim. Kayınvalidenin gönlü olsun diye belki davet ettiği bir iki yere giderdim ama bu nadiren olurdu.
Eski konularinizi biliyorum. Yukarıdaki bir yorumda gördüm, eşiniz hayır demiş fakat siz vicdan yapmışsınız sonradan girmissiniz nisana. Bunda vicdan yapılacak bir şey yok, gitmek istemiyorsanız gitmek istemiyorum demek vicdansizlik değildir :)

Teşekkür ederim konuşacağım sizi bilgilendireceğim. Evet çok sahte 2 gün önce gördüğü oğluna kedi sürtünür ya öyle sürtünüyor yavrum kurban olurum bensiz babanı tek çağırıyorsun diyor. Kayınvalidem laf geçirmeye söylemeye bayılır dediğiniz gibi yaptıkça laf sokmaya başladı kararımda durdukça o da duruldu şimdi direk bana yapamasa eşime bahanelerle gidilmesi gelinmesi lazım ayağı yapıyor. Mesela olurda bugün gitmezsem ve kızıyla giderse yanımda eşime dicekleri şu “ seninkilere geldiler senin karın gelmiyor biz niye gidiyoruz enayimiyiz “ .

İçimdeki hala o fedakarlık içgüdüsüyle gittim. Ama gittiğim kızı tanıyordum istedimde bugünki kınayı tanımıyorum komşuyuda tanımıyorum napıcam kınada bilmediğim insanın kınasında. Sizi seviyorum ve tanıyorum eskisinden ziyade herşeye artık diş gösterdiğim için gereksiz konularda göstermemek adına dikkatliyim. Bu arada eşimle yıllık izinde günü birlik geziler yapacağız memlketine gitmek yerine :)

Teşekkür ederim :) Bol bol eğlenceli vakitler dilerim :)
Bugünkü kınaya gitmek istemiyorsanız sesleri yükseltmeden ben bugün gelemeyeceğim demeniz yeterli. Bırakın eşinize "seninkilere geldiler senin karın gelmiyor biz niye gidiyoruz enayimiyiz " desin. Kayınvalideniz bunu dedikten sonra eşiniz size bir şey diyor mu bu önemli. Eşiniz size bir şey demiyorsa kayınvalidenizin dedikleri bir kulağınızdan girsin diğerinden çıksın, takmayın (size saygısızlık etmediği surece)
Bu yöntemi bir deneyin o zaman zaten kayınvalide de söylenmeyi bırakacak :) Mesela eşiniz bir şey der mi size bugün gitmediğiniz için?

Her ailenin dinamiği farklı.
Ben illa ki ortak hesap isterim,beraber biriktirelim,harcayalım derim.
Her liranın hesabını da beraber tutarız.
Eşim de şansıma bana uyum sağlar.
Kartımı da veririm,maaşımı da hiç sorun değil.
Cüzdanımda kendisine ait 3 kredi kartı,iyi sayılabilecek miktarda naktim var,bana yeterli.

Anne babayı istediği kadar getir götür yapabilir, Allahım razı olsun benim anneciğimi her yere taşımıştır gık demeden.

Amma şu düğün dernek,gezmek,eğlence işleri beni aşar.
Canım istemezse markete bile çıkmam,hepsi çok iyi bilir.
Canım isterse bu gece çıkarım Antalya'ya yola.

Bizim düğüne geldilerse e-takı yapıyoruz oldu bitti.
Pazar günü yakın akrabalarının düğünü var,dün davetiyesi geldi,gitmeyeceğiz,eft yapar,hallederiz.

Senin konularını biliyorum kanarya büyük ilerleme kaydettin.

Hesap konusu ilişkinizin dinamiğiyle alakalı. Biz hiç eşimle şöyle yapalım böyle olsun gibi bir konuşma yapmadık spontane gelişti. Mesela şu an izindeyim maaşım yok kendi kredi kartımı da kullanmıyorum. Geçenlerde baktım maaşı alınca hesabıma göndermiş evden çıkarken nakit bırakmış kredi kartının fotoğrafını atmış.

Arabayla gezdirme işi seni ihmal etmediği sürece çok problem olmasın bence. Zaten şehir içidir maddi olarak da zorlamaz.

Düğün kına vs için de çok güzel bir cevabın var"pandemi". Gelmek istemiyorumdan anlamıyorsa sağlıkçıyım her gün dünya kadar insan görüyorum vebale giremem gelemem diyebilirsin.

Ayrıca onlar sizin düğüne geldiler de uygun olan kv nizin gitmesi sizin değil. Ben çok yakınım berbaer büyüdüğüm 2.derece kuzenimin düğününe bile gitmedim.
Sadece 1 kuzenimin açık hava nişanlına bir de çocuksuz olarak eşimin çok yakın arkadaşının yine açık hava düğününe 1 er saat katıldım o kadar. Öyle aman aman koşalım denilecek yerler değil.

Eğer ters yapıp çıkışırsam diyebilir ama güzellikle söylediğimde “gitmek istemezsen sen bilirsin hayatım” der. En son çünkü anneme gidicekken nişan çıkardılar eşimde sen bilirsin annenede gideriz akşam merak etme hayatım dedi güzellikle konuştuğum için. Gitmezsem en fazla “ onlar bizimkine gelmiş o yüzden” der hesap sorar çıkışırsa bakkalcı rüstemin kızının istemesine kadar sürüklerim onu :)) bakalım nasıl yapıcam akşam için bi de kayınvalidemin “ çok durmicaz zaten gel sizinkine geldiler diye laflarını duyup sinirlenmek istemiyorum bu sefer cidden kalp kırarım.

Lalem anlatamıyorum ya kalp kırıcam ya kalp kırıcam. Evet getir götür sorun değil anladım evet ortak hesapta sorun değil sizin gibi ayarlıyoruz her kuruşu bilirim eşimin kartınıda alırım bazen kesim tarihinden dolayı ama annesi babası kardeşi biyere gidiyor diye “kanaryanında gelmesi gerekiyor” diyorlar. Saksı değilim ben diye cırlamak istiyorum. Bi de kendi anneminde komşularına gitmiyorum yani üstelik pandemi var üstelik tanımam ahmeti mehmeti kızlarını. Bakalım evlilik ilerledkçe zamanla bu da düzelicek inanıyorum.

Çok doğru hemde o kadar doğru ki. Sırf geçici diye kabul ettim çekilcek çile değil.

Düzelir tabii ki canım benim.
Burada hep eşle birlik olmak önemli.
Pazar günkü düğünü bize anlatıyorlar,şöyle güzel olacakmış,böyle organizasyon varmış vs.
Kocam "Lale yorgun değilse gideriz" deyince herkes susuyor.
Alıştıracaksınız.
Zorla da olsa alışacaklar.
Bazen onlar kırılacak bazen sen.
Ama sonunda kazanan sen olacaksın.
Yeter ki direnmeyi bil.

Evet güzelm değil bende o yüzden biraz rahatsızım komşu yani alttrafı üstelik onlaeın tarafından beni ne ilgilendirir ki ? Genelde şehir işi oluyor eşimde ihmal etmiyor. Bunlarda sorun yapmasamda yinede sormak istedim. Sağolun.

Ters yapmadan güzellikle söyleyin. Sen bilirsin hayatım dediğinde de gitmek istemiyorsanız gitmeyin. Eşiniz de gelecek mi? Bu kadar istiyorsa kendisi gitsin o halde.
Ya ben evli olmadığım için bu yazdıklarım ne kadar uygulanabilir bilmiyorum açıkçası :) Birde biraz kişilikle alakalı galiba. Bende idare etme huyu yok bu mevzularda, istemiyorsam istemiyorumdur istesem bile sırf bana ısrar edildiğini için inadına gitmem öyle bir yapıya sahibim. Ama siz böyle yapmayın yine de :)

Canımsın lalem ya gerçekten canımsın. Direniyorum inan geçen bize davetiye gelmeyen bi komşu kızının nişanına gittim. Neymiş kaynanama gelmiş kadın bize çok yardım etmiş benim kınama gelmiş gitmem lazımmış kardeşi satır satır eşimi doldurmuş eşimde sen bilirsin ama böyle böyleymiş dedi bana yenildim gittim. Nasıl alıştırıcam eşimi ? Yani nasıl kanarya yorgun anne gelemicek o istemiyor diyebilcek ? Muhtemelen annesi “ ee bende işten geldim benim canım yokmu” diye çıkışıcak. Ben bastırdıkça onlar da bastırıyor bu ufak tefek sorunları da halledebilirsem çok mutlu olucam.

İnan emri vaki yapılmasa bana bırakılmasa bende giderim gelmen gerek mevzusundan inat ediyorum:) bence çok mantıklısınız kişi idare etmemeli idare ettikçe sorun oluyor çünkü.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…