Temizlik hastalığın beni tuketti

Benimde oyle. Terligin birtanesi yırtılmış hatta kenardan. Benim eve ne deterjan dayanir ne bisey

Bunlar okb nin ileri safhası.. hayat kalitenizi de etkilemiş. Çünkü ne geceniz var ne gündüzünüz kendinize ve esinize ayırdığınız,esinizde evden kaçıyor. Durum oldukca vahim.
Tedavisi de var. Hem de ücretsiz devlet hastanesinde. Ilaclarin da cogunu devlet karşılıyor.
Bu mükemmelliyetçi ve takıntılı ruh halinden kurtulmaniz lazim. Eşyalarınız eskir. Cildiniz eskir. Ileride koku alma duyunuza zarar gelir. Yapmayın..
Bende de vardi bu illet,yuzde 80 yendim,ancak o zamanlar oluşan bazi alışkanlıklar kaldı
Mesela kendi evimde dahil,tuvaletin taharet muslugunu peceteyle acmak. Sifonu,elimin tersiyle cekmek. (Sifon basmalı şu kare olanlardan)
Oysa kendim temizliyorum. Cifliyorum. Evde de esim ve benden başkası yok. Sonuçta eşim muslugun üzerine çiş yapmıyor
Bulasiklari bende yikamadan makinaya koymam mesela,hatta bi defa esimin bunlar temizz yaaa diye düşünüp dolaba yerlestirmisligi bile var

Ayağımla asla yere basmam. Yer temiz sonucta benim evim. Tiksinirim. Terliksiz banyoya girmeme takıntısı ya da aliskanligi diyelim. Bunlar kaldi bende ve sık el yikama. Domates dograrim el yikarim. Arkasindan bezle silmek zorunda kaldim tezgahi diyelim. Elimi beze degdirince yine yikarim. Ellerim bazen cok aciyor

Ama bendeki bu tip aliskanliklar,hayat kalitemi etkilemiyor. Hergün temizlik yapmıyorum. Hergün ic ice degilim kimyasallarla. Bu ufak tefek takintilar icin gitmiyorum doktora. Umarim nüksedip hayatim zindana çevrilmez bir ara gunde 4 kez dusa giriyordum :)
Ben sizi anlıyorum ama yapmayın böyle. Bu sizin elinizde degil. Üstüne gitmeye çalışın ama daha cok yapasiniz gelcektir. Uzman yardımı sart 6_8 ay artik doktorun size onerilerine göre,bazi ilaclari kullanmaniz gerekecek. Sonra doktor kontroluyle bırakırsınız
Lutfen cocugunuz icin gidin doktora

alaturka tuvalet kullandıgınızda sıcramıyormu ? alaturkanın hıjyenı daha zordur her tuvaletden sonra napıyorsunuz ? dusa mı gırıyorsunuz

doktora tekrar gıdın lutfen ... cok uzuldum sızın adınıza

Bugün kizkardesim geldi ve bana yardim etti temizlik yaparken , sagolsun. Yerler granit yuzey sil ,arkasindan havlu bezi cekpasa takip kurula. Akil isi degil yani . Kendi evim olursa asla granit yüzey istemem. Saat 2.30 oldu ben hayatı ters yasiyorum gece oturur gündüz uyurum. Suanda hali silsemmi diye düşünüyorum halılarım beyaz. Konu sahibi bana bunu yapmaya hakkin yoktu aklima halıyı soktunnn ama ben eskisi gibi olmicam.
Sende kendine boyle söylemelisin bence
Orayi temizlemeyecegim degil. Ben boyle yapmicam artik hayat daha farkli olmali. Tarzindaaa yoksa gider temizlersin kendinden biliyorum ustune gitmek hic ise yaramiyor zorlanti oluyor. Bu okb cok kötü bir illet. Ve bence temelinde korku yatıyor,insanin korkusu yoksa emin olur yani. Ya bilmiyorum kendinden vazgeçmişsin de cocuga yazik .cocugun üstü mis gibi yumos kokuyordur kesin. Benim bir kiyafetim yumos kokmasa tekrardan yikarim mesela. Bu da bir takinti. Bazen makinenin yumsatici bölümü tıkanıyor cekiyorum cekmecesini duruluyorum yumusaticiyi alsin diye. Koku takıntısı bi nevi surekli sacimi koklarim bazen kiyafetlerimi koltukaltimi oysaki pis kokmuyorum ama bu da bir alışkanlık ne diye kokluyorsun ki kendini dimi . Hayat cok zor.

herkes doktor demis zaten ben ayrica doktora git demiyorum ama zaten gitmis ve cok sonuc alamamissin anlasilan.

Kendine telkinlerde bulun, guncel yasamda var olabilmek icin mikroplarla yasamayi senin de bunyenin de ogrenmesi lazim.

Ayrica kendini cocuklarinin ve esinin yerine koy, onlara ayiracagi tum vakti temizlige ayiran, evde daha kapidan girer girmez hijyen ugruna elini nasil ve kac defa yikayacagina bile baskasinin karar verdigini dusun.

Aylik odedigin temizlik malzemeleri butcesini hesaplayip her ay ne kadarlik bir butceyi cocuklarinin ve esinin de hayatindan caldigini dusun.

Ayrica kullandiginiz kimyasallarin cevreye, soludugumuz havaya karistiginda bizi yavas yavas oldurecegini de unutna

Sizin durumunuzun konu sahibesinden hiçbir farkı yok bence.gelen misafiri terlige mecbur etmek ve terliksiz geziyor diye rahatsız olmak duygusu çok abartı ve hastalık.bence bu düşünceleri kafanizdan atın..ilerleyebilir
Aslında benim derdim beyaz çorapların altındaki simsiyah bir tabanla halılara basılması geriliyorum elimde değil..
Ilerlememesini umuyorum çünkü yaklaşık 6 aydır evime kimseyi kabul etmiyorum.

Sadece evde mi böylesin? Atıyorum parka bahçeye gittiğinde oralar pis geliyor mu? Sokakta taşa oturabilir misin mesela?

şimdi bir şey dicem ama ayıp mı olur bilmiyorum. her konuda titizsin insanların değmelerinden bile. yani eşinle nasıl birliktelik oluyor ordada sorunlar vardır gibi. acilen destek almalısın. her günün böyle geçmesi yani kendine de eziyet.

Kadın çok gittim dememiş mi psikiyatriste herkes neden daha gitmiyorsun yazmış ama belki daha profosyenel daha başarılı bir psikiyatrist bulmalısın.

kaynanan olmasada o hastalık bir şekilde çıkardı...bazı olaylar tetikliyor bu hastalığı...kaynananızla bu konuyu konuşun, belki rahatlarsınız...ayrıca siz ne yaparsanız yapın, havada bile mikroo, toz kir vs. vardır...ayrıca vücüdun bunlarada ihtiyacı
var.

Bende çok yoruldum hem temizlik yapıyorum hem ağlıyorum ama asla çocuklarıma zarar vermiyorum oğluma belli etmeden oyunlarla üzerini değiştirip ellerini yıkıyorum özel durumumu soranlar olmuş o durumda problem yapmıyorum o anda ama bittikten sonra 1 saat banyodan çıkamıyorum duş bitiyor çıktıktan bı yarım saat sonra tekrar giriyorum ne şampuan ne duş jeli dayanmıyor vücudumu çok sert keseliuorum hergun k bakmayın hemen cvp yazamıyorum telefon la uğraşacak vaktim olmuyor her gün ayni şuanda perdelerimi yikicam ve halilarimi kafayı bunlara taktım en ve bu durum sürekli oluyor artık KOMSULARİM bile çekiniyorum kapının önünden gecmeye çok iyi piskiyatriye klinik yerine gittim kalabalık ortamlara girmem istendi ama giremiyorum evden mecbur olmadıkça çıkamıyorum Zahide yetişin dün programına çıkan kadını gördüm o hasta değil abarti otelde yatağın üzerine kıyafet ik bu seriyor numara okb hastaları asla yapamaz ole temizlik yaptığını gösteriyor asla öle olmaz yalandan ahşap olan yerleri siliyor çarşaf çıkmıyor yatak silinmiyor yerler silinmiyor banyo Tuvalet oylece duruyor ben tatile giderken kendi yatak koruyucu ve çarşafları mı yastiklarimi götürüyorum asla halifileksli odada kalamam mikrop yuvası banyoya tuz ruhu ile savunlayip lagam giderlerine asit dokerim öle rrahat ederim ekmek savunlayip yenirmi yiyeceklerle ilgili takkntim yok dışarda da yemiyorum zaten

SiZin probleminizin aynısı zahide yetişin programına çıkmıştı doktora tedavi olmak için bi araştırın soruşturun o doktoru belki bi çözüm olur size de hem kendinize hem eşinize hem çocuğunuza yazık inşallah iyileşirsiniz

Aslında benim derdim beyaz çorapların altındaki simsiyah bir tabanla halılara basılması geriliyorum elimde değil..
Ilerlememesini umuyorum çünkü yaklaşık 6 aydır evime kimseyi kabul etmiyorum.
bende şeye sinir oluyorum
ayakkabıyı cıkarıp eve gırıyorlar ya ayakkabıyı cıkarırken kapının dıs kısmına basıp eve gırıyorlar yahu ne anladık ozaman ayakkabını evın ıcıne soy
ben ona sinir oluyorum oyuzden toptan sarı bez aldım sırkeyle kapı onumu gunluk sıler atarım
sonucta sokak ayakkabımız kapı onunde oraya basılıyor oraya basıp ayak altını toz pıslık yapıp evde halılara basmak nasıl kafa anlamıyorum baya bıraz uzakta cıkarıp 4-5 adım basıp eve gırenler var yanı

yazın sorun etmıyorum halılar olmayınca evı hergun sırkelı suyla sılıyorum da kışın da gormezlıkten gelıyorum eskıden takmazdım hatta evın ıcınde ayakkabılarımızı cıkarırdık cocuk olduktan sonra malum yerlerde oynuyor surunuyor resmen oyuzden daha dıkkat etmeye basladım

tuvalete terlıksız gırıp o corapla yataga gırenı gordum bır kere ben mesela dısarıda kullandıgımız cantalarla yerı gelıyor toplu tuvaletlere gırıyoruz yerı gelıyor yere saga sola koyuyoruz ben o cantayı yataga ya da kanepeye koymam gıttıgım yerde de ya vestıyere ya yere koyarım bakıyorum mıllet yatagının ustune falan koyuyor

cogu ınsan dıkkat etmıyor boyle seylere

Işte bu ben de çok rahatsız olurum.
Bebeğim var eli her yerde tamam 2 yaşında ama idrak edemiyor böyle şeyleri .
Bizim tuvalet 2 kapılı 1 kapısında lavabosu var diğer kapısında tuvalet var , terlik var , paspas var allahim esimin ailesi gelince o terlik lavabo kismina geliyor , ben o sırada misafirlerle ilgilendigimden ; oğlumun o terlikle evi tavaf etmesini son anda yakalıyorum ve hak verirsiniz ki çıldırıyorum..
Ve artık eltilerimin bilerek kirli çoraplarla çocuklarını getirdiklerine inanıyorum.

Küçük detaylara hepimiz dikkat edersek , herşey daha da kolaylaşır da dediginiz gibi dışardan gelenler dann diye çantasını mutfak masasına bırakabiliyor.

Görüşmeme kararı aldım bakalım artık.. .

aynen ! mesela telefonla tuvalete gırıyorlar o telefon masa ustunde tezgah ustunde
ne bıleyım ya oyle gamsız rahat mı olmak gerek dıye dusunuyorum bı yandan ... bır yandan da mıdem kaldırmıyor ben yapamam ya ev sahıbıne saygı duymak gerek oturacagın 2-3 saat ıcın arkadan ev sahıbını yormanın ne anlamı var bılemıyorum daha ben evıme gelenlerın el yıkadıgına sahıt olmadım 1-2 kısı dısında
halbukı dısarda heryere dokunuluyor tuvaletden sonra el yıkamayan az once burnunu karıstırmıs kısılerın dokundugu yerlere dokunuyoruz eve gırdıgımızde el yıkamamız lazım ... benım bırının evıne gıdınce veya evıme gırınce ılk ısım ellerımı yıkamak . bana sen hastasın bukadar hassas olma dedıler el yıkamak ya bu yemek yıyoruz gozumuzu kasıyoruz yemek hazırlıyoruz nasıl yıkanmaz el hayret bırsey

Hayır ya ne alaka hastalıkla?
Elbette eve girerken el yıkanır , tüm gün evde olmama rağmen yemek yapıcağım zaman tekrar yıkarım ellerimi olması gereken bu değil mi ?

Bence biz değil ellerini yıkamayanlar tuhaf , en basiti grip oluyoruz pecetelere dokunuyoruz el yıkamazsak hemen yayılır, ama çoğu insan bundan bihaber sofrada hapşırıyorlar o elle ekmeğe dokunuyorlar yiyebilir mısınız o ekmekten ?
Yiyen hasta ve midesiz biz değil:))))

Cocugunuzun bu durumdan etkilenmedigi konusunda kendinizi kandirmayin.
Annesi tum gun temizlik yapacak ve coxuk etkilenmeyecek mumkun mu.

Merak ettim, mesela cok olur, cocuk okuldan gelir, sikistim deyip tuvalete kosar. O ara ustunu degistiremezsiniz tabi. Napiyorsunuz?

Ben herkesin ayri temizlik seviyesi olmasini anlayabilirim. Bana temiz gelen size pis gelir. Sorun degil. Bence sorun olan bir kez bile tahammul edememek kendi temizlik seviyenizin altina

O yuzden bebce ilk bunu yenmelisiniz. Mesela tum hafta temizlik yapin ama pazarlari supurge dahil hic temizlik yapmayin. Ya da ne bileyim oglunuzla bir gun park gununuz olsun, ikiniz de o gun pislenin bolca, eve gidince de banyoda soyunun. Yani temizlik seviyenizi dusurmeyin ama tahammulunuzu artirin.

Benim anneannem de böyleydi. Sabahtan akşama kadar temizlik modunda. Ne bileyim evde bilgisayar oynamam bile sorun olurdu.
Peki bu titizlik bana yaradı mı? Hayır. Daha da dağınık birisi oldum.
Sonuçta o evden kaçmak için de her şeyi yaptım ve buyurun yurtdışındayım.
Yani fark etmeden sizi de çevrenizdekileri de yoruyor. Tedavi olmayı düşünebilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…