Taze fasülye

ASSKIM

sadece KIZIM için:)
Kayıtlı Üye
19 Mart 2008
1.316
26
taze(yeşil)fasülyeyi nasıl yapıyorsunuz yaa........:1no2:
ben yuksek ateste yapıyorum olmuyor kısık ateste yapıyorum olmuyor anlamadım ya nasıl pişirecegim pişmiyor....
açık açık anlatırmısınız.....
şimdiden teşekkürler......a.s.

aldığın fasülye çok mu kartki canım olmuyor..
yemekleri hep kısık ateşte pişiririm ben.
harlı ateşte yanık kokusu oluyor yemeklerde.
nasıl tarif istiyorsun sen sor ben söyleyeyim..

taze alıyorum hep secıyorum bıle....
ama bende anlamadım....evdekıler yıyıyor bişi demıyorlar benım hosuma gıtmıyor yaa.....
tarife gelince hepsinide söyle yaparım ben degişik tarıfler iyi oluyor.....
bu arada tesekkur ederım....

bak taze fasülyeyi ben kırıp sonrada 2 ye kıydıktan sonra biraz suda bekletiyorum..(güzelce yıkadıktan ve kumunu attıktan sonra)
yayık tencere de daha iyi piştiği için fasülyeyi elimle alıp direk koyuyorum..
üzerine kıyılmış soğanı atıyorum..
onun üzerinede küp küp doğranmış domatesi..ve ne kadar salça istiyorsam salçayı.
tuz,karabiber ve bir çay kaşığıda şeker koyuyorum.
en sonda zeytinyağı koyup harlı ateşte bir kere kaynatıyorum..
yani fasülye altta diğerleri üstte oluyor..
altını kısıyorum..
durumuna göre rengi sararmaya başlayınca güzelce bir karıştırıyorum..
kaynamış su koyuyorum ki az su zeytinyağlıda herzaman daha lezzetli.
kısık ateşte kapağını açmadan pişiriyorum..
bir iki kere en fazla alt üst ediyorum..
sonrada altını kapatıp demlenmesini bekliyorum..
soğuduktan sonrada borcama alıyorum..
işte bu kadar..

hayatım düdüklü tencerede 10 dakkada lokumm gibi oluyo...çok da lezzetli oluyo..uzun süre kaynamadığı için lezzeti de gitmiyo..

fasulyeyı asla elınle koprma bıcak yarımıyla duz olmuycak sekılde kes
sonra tencereye sıvı yağ soğan koy kavur ardından bıber domates(cok fazla deıl salca var )sonra salca koy kavur ardından fasulyeyı koy bellı sure kavur haslansın dırek su asla dokme sonra 10 dk sonra uzerıne TUZ KARABIBER SARIMSAK kesnlıkle cok guzel tat verıyo ıstersen havucta doğra pişrmeye basladın andan bu ana kadr yuksek ateste yap bu evreden sonra ksık ateste devam et kendınce pıssın arad karıstr
afıyet olsun

Kısık ateşte yapıyorum harika oluyor, canım çekti şimdi...
Zeytinyağlıları soğuk yiyenleri alkışlamak istiyorum, ben hiç soğuk yiyemem, sıcak olmalı.

canım taze fasülye pişirmek en kolay iştir...a.s

tencerenin altına soganları üzerine fasülyleri en üstünede domates rendele..yagını şöleee bi gezdir üstüne....a.s
1 diş sarımsak bide 1 kesme şeker at.tuzunu pişene kadar koyma.tuz sıkar ve pişmesini geçiktirirr.
Bir de püf noktası su koyma domatesin suyunla pişsin.gerekirse bi çay bardagı kadar ekle yada sulu seviyorsanız piştikten sonra su koy..a.s

afiyet olsun..a.s.

Bende eskiden fasulyeyi pişir pişir bir türlü olmazdı en sonunda düdüklü ile pişirmeye başladım şimdi harika oluyor , fasulyeleri ortadan ikiye kesip bir de dikeyden kesiyorum bunun dışında zeytinyağlılara bir tatlı kaşığı şeker koyarım birde 4/5 diş sarımsak keserim bence fasulyem süper oluyor..

Düdüklü ile pişiriyorum bende .Çok güzel oluyor.Bazen içerisine patates ve havuçda ilave ederim.

Malzemeler:
1 kilo taze fasulye
2 yemek kaşığı zeytinyağı
3 adet soyulmuş domates
2 adet ince kıyılmış, doğranmış kuru soğan
2 su bardağı su
Yeteri kadar tuz
Limon
Kuru soğanları zeytinyağıyla birlikte tencereye alın ve kavurun. Fasulyeleri de kılçıklarından ayırın ve yıkayın, daha sonra tencereye ilave edin. Fasulyelerin rengi değişene kadar karıştırarak kavurun. Soyulmuş domatesleri küçük küçük doğrayın, onları da tencereye ekleyip kavurmaya devam edin. Tencereye 2 su bardağı kaynamış suyu ekleyin ve fasulyeler pişene kadar pişirin. Afiyet olsun.

benim yapışım bu şekil
afiyet olsun pişirecek arkadaşlaraa.s

zeytinyağlı olarak ve az suyla. hatta bazen hiç su koymuyorum, kendi yıkama suyu dibine iner onunla düdüklü tencerede pişiriyorum.tabi diyeceksiniz ki düdüklüde susuz olur mu valla çok güzel de oluyor..:)ama siz yine de az su koyun sonra başınıza bir iş gelmesin...mevsiminde satın aldığım yeşil fasulye ki genelde "boncuk ayşe "diye tabir edilen cinsini seçerim, en fazla 25 dakikada pişiyor.
ayrıca pişirirken soğanları kavurduktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar da toz şeker ekliyorum, zeytinyağlılara çok yakışıyor,hele taze fasulyede müthiş bir lezzet oluşturuyor.soğukken bile afiyetle yiyorsunuz böylece...

canım ben taze fasulyeyi mutlaka etli yaparım ,etsiz yemek yemeyiz,tarifini yazayım bide böyle dene,fasulyeyi ortadan bölüp kesiyorum içine birkaç tane sivri biber doğruyorum bunları güzelce yıkıyorum süzgece alıp suyunun süzülmesini bekliyorum,tencereye sıvı yağ koyuyorum içinede fasulyeleri,koyup pişiriyorum bi müddet sonra suyunu çekecektir,suyunu çektikten sonra birazda o yağıylan kavuruyorum,sonra içine kabukları soyulmuş ve küçük sogranmış domatesleri üstüne yayıyorum,bi kaşık salça ,biraz baharat ve tuzunu ayarlıyorum iki su bardagı su koyuyorumbiraz kaynadıktan sonra karıştırıyorum ve 20 dakika daha böyle pişirip ocagın altını kapatıyorum.Bunu dene çok harika oluyo...ben içine ette koyuyorum...

Canlar keserek kullanacağız bütün sebzeleri önce bütün haliyle yıkayın ki vitamini-minerali..vs gitmesin.Daha sonra arzunuza göre kesin.Ben yeşil fasülyeyi verev/yan yada jülyen tabir edilen şekilde vede ince doğrarım ki servis yaptığınızda farkı farkedilir.Gelelim yapılışına;1-Fasülyeleri bütün olarak yıkadınız iyice-şayet vaktiniz varsa son yıkama suyunada az sirke ekleyip bekletin bakteriler ölsün.2-Arzu ettiğiniz şekilde doğrayın3-Küçük küçük doğradığınız soğanları zeytinyağı+başka bir yağ karışımıyla pembeleştirin(Not:Sadece zeytinyağında kavurursanız yağın tadı bozulur-asiti artar)4-Kestiğiniz fasülyelerinizi soğana ekleyip fasülyenin rengi biraz sarımtrak olana dek tekrar kavurun.5-Tencerenizin ağzını kapatın ateş te mutlaka kısık olmalı.6-Rendeleyip hazırladığınız domateslerin içine 1-2 diş sarımsak -az karabiber vede 2 kesme şeker ekleyin.7-Fasülyeler biraz yumuşayınca bu karışımı üzerine boca edin vede karıştırmayın.Kısık ateşte pişirmeye devam edin.Afiyet olsun.(Düdüklüde yapacaksanız soğan-fasülye vede domates üstüste olmalı yine)

düdüklü tencerede yapıyorum...yumuşacık lezzetli fasulyeler ortaya çıkıyor:))hemde 15-20 dk'da

hepınızede tesekkur ederım hepınız farklı farklı yapıyorsunuz hepsını de denıcem cok cok tesekkurler ilginize.....

Bende düdüklüde yaparim az su koyarsan daha lezzetli olur birde 1 tane kesme şeker at içine yemede yaninda yat meslek sirriydi YA neysem artik babAm aşçi ordannn haniii

canım sana bi tarif daha yazayım buda kış için:
taze fasülyeleri bölmeden,2 yada 3 kırıyorum yıkadıktan sonra tencere nin içine koyuyorum içine birazda su koyup pişiriyorum ,biraz yumuşaması için.yumuşadıktan sonra süzgece boşaltıyorum,soguduktan sonra poşetleyip buzluga koyuyorum,kışında yemeğini yapıyorum,canım biz bunu bol kuru soğanla kavururuz çok harika oluyo dene bence pişman olmazsın...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…