Taze fasülye

ben fasülyeyi hep elimle kırarım.soğan ve yağ ilavesiyle kavururum biraz piştikten sonra varsa domates katarım.kısık ateşte kavurmaya devam ederim hiç su katmam böyle yumuşacık ve çok lezzetli oluyor.

ben düdüklüde pişen fasülyeyi sevmiyorum böyle kavurarak pişirince çok lezzetli oluyor deneyin pişman olmazsınız

icimde kalmasin bende yazicam,naniknanik
ölcüm falan yok, elimde ne kadar varsa onlari kullanirim, yada yicegimiz kadarini.
ayiklayip dogradigim fasulyeyi yikar tencereye alirim, üzerine patates ( istege göre)
sogan, domates,salca,tuz, zeytin yagi, biraz cicek yagi karistiriyorum.
bir kasik kadar da seker,
kapagi kapatip en düsük seviyede pisiriyorum, su koymak gerekmiyo,
koysamda yarim cay bardagini gecmez,
pisecegine yakin birde karistiririm o kadar,

Bütün malzemeleri attıktan sonra kısık ateşte pişiriyorum yumuşak ve lezzetli oluyor tabi fasulye seçimi de önemli canım

aynen bu tarifle süper oluyor soğanı kavurmak hem zahmetli hem gereksiz her şeyi çiğden at içine pişsin bence ben daima içine biraz barbunya katarım karışık süper oluyor.cokacimcoook

bende düdüklüde yapıyorum fasülyeyi ayıklayıp yıkadıktan sonra düdüklüye koyuyorum üzerine soğanı incedoğranmış domatesi de koyuyorum tuz 2 küp şeker sıvıyağ koyup karıştırdıktan sonra ağzını kapatıp ocağı yakıyorum düdüğü ötünce çok kısıyrum altını yarım saatte lokum oluyor(zeytin yağlılar çiğden yapılır kavrulmaz su ya hiç konmaz yada çok az konursa çok lezzetli olur ee inatçı sebzeleri de düdüklü hallediyo)

Benim bildigim taze fasülyede önce sogan sonra su bu kavrulmaz, fasülye, sogan, domates, sarmisak,salca, siviyag atilip önce yüksek atesde sonra kisik atesde fasülyeler sararana kadar pisirilir, sonra kaynatilmis su arzuya göre ilave edilir, tuz ,karabiber, kirmizibiber eklenip kapagi kapatip kisik atesde pisirilir.

Bende böyle yapıyorum ,böyle gördüm zaten..çiğ atılır herşey kavrulmaz önceden..Tadından da yenmez..biz kaç kere yanında yattık cokacimcoook :sm_cool:

ilk önce tencereye yagı koyuyorum
uzerıne ınce ınce kıydıgım soganları hafıf kızartıyorum
uzerıne domates rendelıyorum
zeytınyaglı yapacaksam fasulyelerı kırmam ınce uzun serıtler halınde kesıp tencereye alırım
uzerıne tuz ve bır çay kasıgı şeker koyar bıraz rengı sararana kadar buharında haşlarım
uzerıne az su koyar altını kısar pişiririm

Kısık ateşte yapıyorum harika oluyor, canım çekti şimdi...
Zeytinyağlıları soğuk yiyenleri alkışlamak istiyorum, ben hiç soğuk yiyemem, sıcak olmalı.

ben de asla sıcak yiyemem. Alışkanlıkla alakalı olsa gerek. Biz anneanneden böyle gördük, alıştık o yüzden ailecek soğuk yeriz. Ama şeker atılmalı pişerken.

ben affina siginarak bi sey sormak istiyorum sırnaşık şey fasulyeyi neden asla elimizle koparmayalim? görsellik icinmi yoksa baska bi amac icinmi? cok merak ettimde

herkesin alışkanlığı farklı demekki
ben mutlaka kavururum rengi hafif değişene kadar
kavurmazsam sanki haşlama gibi geliyor bana
harika oluyor valla,tadından yenmiyor
1 kere deneyin derim

Bak bizim yazdiklarimizi kopyalimisin ama birsey kacirmissin,
bizde kavuruyoruz, yani herseyi cigden atip solduruyoruz, fasülyeler sararana kadar,
sararmadan suyunu atarsan kayis gibi olur sert kalir fasülye. sengözlerimebaksanab

Evet benim yazdigim tam olarak kavurma degil tabii, herseyi cigden koyup soldurmak, fasülyeler sararinca suyunu ilave etmek demek istedim.
Cünkü ben az da olsa su ilave ediyorum,
ancak suyu , fasülyeler soldukdan yani sarardikdan sonra ilave ediyorum, yoksa fasülyeler kayis gibi sert oluyor.

bende 16 yıldır aynı şekilde pişiririm ama ben sarmısağı ve havucuda soğanla kavururum sarmısağın kokusu yağa geçtiği için daha yoğun bi lezzet oluyor havucunda a vitamini kızartınca ortaya çıktığı için öyle yapıyorum en azından öyle biliyoruma.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…