Sınıfta Arkadaşlarına Sürekli Vuran Çocuk.

Sopa dediģim saplı bir faraş ve süpurgesi varmış sınıfta o an,onu geçirmiş eline onunla vurmuş oğluma. Bizimki bağırmış hep öğrettiğim gibi bana vuramazsın diye. Makas var kalem kutularında ne bileyim,kalemleri var açıyorlar ucunu sivriliyor,bu çocuk hicbirşey bulamasa yumruklarını konuşturuyor başka bir ćocuğun göğsüne yumruk atmış mesela.
Cıkışta çantasını vuruyordu yere güm güm ama görseniz delirmis gibiydi hınçla vuruyordu,o bile bu çocuğun elinde tehlikeli,kaldırıp cantayı da vurabilir birine o hınçla.
Sandalyeler ,siralar tek kişilik sınıfta,onlari bile kaldırıp fırlatacak potansiyel var.
Cidden iri cocuk,9-10 yas cocuk cüssesinde zaten.

Hafif değil boks yaptığın gibi vuracaksın diye uyarmışsınız ya çocuğunuzu! Ya çocuğunuzun vurması sonucunda, çocuk ciddi bir darbe alıp , hayatını kaybederse veya geri dönülmez bir sağlık sorunu oluşursa bunun sorumluluğunu nasıl göğüsleyeceksiniz ve vicdani yükü nasıl kaldıracaksınız?

Çocuk ailenin yansımasıdır,istediği kadar şirin,terbiyeli görünürse görünsün bir ebeveyn, o çocuk onun terbiyesiyle ve gördüğüyle büyür,neymiş efendim evde hiç böyle değilmiş,neymiş ayyy ilk defa sizden duyuyorummuş fln,o eskidendi artık yemiyorlar işte,siz neyseniz çocuğunuzda o malesef,birde tutturmuşlar bu çocukları topluma kazandıralım diye,niye yani neden topluma kazandırıyoruz,orada akıllı uslu duran 50 tane çocuk varken sıkıntı çıkartan tek çocukta bir problem var demektir,ya özel eğitim alsın yada psikoloğa gitsin,bir çocuk topluma kazandırılsın diye zaten kazanılmış çalışkan iyi terbiyeli çocuklar bunların zorbalığına uğradığı için toplumdan itiliyor,içine kapanıyor,derslerindeki başarı düşüyor,bir sorunlu çocuk uğruna birsürü çocuk sorun yaşıyor,birde gelecekte akademik başarısı olmayan,içine kapanık,genel hayatında başarısız insanlar genellikle zorbalığa uğrayan kişiler oluyor,etrafa bakın kadına şiddet,hayvana şiddet,dolandırıcılık,hırsızlık suçu işleyenler birgün aniden uyanıp ben suç işleyecemmi diyor? yoksa zaten kayıp olan insanları topluma kazandırmak amaçlı bizmi insan içine makam ve mevkiye zorla itiyoruz,ailenin kendi çocuğu için yapacağı en büyük iyilik psikoloğa göndermek çocuğunu sorunsuz görmek yerine sorunlarını kabul edip tedavi ettirmek.

Öyle bir durum olsa ben darp raporu alırım açıkçası, diğer veliler müdürle konuştu diye biliyorum,ısırılan ,dövülen vs çocukların anneleri.

Darp raporu almak için illa çok büyük izler olmasına gerek yok. Bakın söz uçar yazı kalır. Devlette hep böyledir. O yüzden size tavsiyem önce bir dilekçe ile okula başvurmanızdır. Siz dilekçe ile başvurursanız okul bu durumun peşine düşmek zorunda. Çocuğun ailesini sıkıştırmak zorunda. İleride daha büyük hasarlar verirse bu dilekçe okul yönetiminin önüne olumsuz olarak çıkacak çünkü. Baktınız dilekçe ile olmadı, çocuğunuz tekrar zorbalandı mı, gidip mis gibi bir darp raporu alacaksınız, sonra da çocuktan ve ailesinden şikayetçi olacaksınız. Adli makamlar ortaya çıktı mı hooop her şey çözülecek. Bir örnekle anlatayım;

Bana test için bir çocuk geldi (sağlık Bakanlığında psikoloğum). İri yarı bir çocuk. Adli vaka idi. Geliş nedeni ise; okul bahçesinde öğretmeni saçından tutup sürüklemek. İş öğretmene kadar büyüyünce müdürlük araya girmek zorunda kaldı ve çocuğun okula girmesini yasakladılar. Girmesine tek bir şartla izin verdiler; tedavi görmesi. Çocuğun ailesi gayet eğitimli (yüksek lisans doktora) ebeveynlerdi ve asla ama asla çocuklarında suç bulmuyorlardı. Onlara göre çocuğu bir şey yapmamıştı, öğretmeni hak etmişti ve çocuk da kızgınlıkla öğretmenin saçına yapışmıştı. Üstelik çocuk hakkında da daha önce bir sürü veli şikayetçi olmuştu ve daha önceden de sanırım 3 okul değiştirmişti (veli arkadaşı olmadı biz aldık falan dedi).

Yani özetle, üzgünüm ama bu sorunu sözle çözemezsiniz. Yapacağınız en güzel şey her şeyi yazıya dökerek resmi yollara başvurmak.

Yazili basvuru yapin once okul sonra ilce meb sonra cimer. Isler belli ki uzayacak konusarak bu konuyu cozemezsiniz.
Bence cozum baska ama, ayri konu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…