Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Gecinemiyorsa tabiki destek olacak.
Sartları düzgünce konusursanız,size de uyuyırsA zaten evlat olarak atacak hali yok anasını.
Aferin ama hem bastan söylemis hemmde annem evlenince bizle yasıcak gibi sacma bi fikirle gelmemis.

Ya belki kadin kötü niyetli zorla kadını savunduruyorlar bize çünkü kendi annemizi düşünüyoruz en azından ben öyle yapiyorum :KK51:benim mesela kilodan dolayi belimde kayma var Allaha şükür su anda iyi durumda zayıfladıgimdan ama dediğim gibi eltime yardıma gidiyorum arada eğilerek bulasık yıkıyorum ve ciddi ağrılar cekiyorum sonrasında ben şimdi bu işte nasıl calışayım sürekli kadın kalp spazmı geçirdi ona bile yalan dediler öf aman banane ya herkes kendi annesine nasıl istiyorsa öyle davransın :KK66:
bibibella benim tanıdığım onlarca erkek pek çok da kadın kronik hastalıklarına rağmen işine gücüne devam ediyor, misal babam 2 kez bypass oldu, yine kalktı işyerini açtı...spazm ne ki bypass ın yanında, ama aile reisiyim bana evde oturmak yakışmaz dedi, tutamadık evde, bypassların arası 5 yıl, 10 yıl daha çalışıp geçen sene emekli oldu kendi rızasıyla...bahane arayana bahane çok yani, böyle konularda müge anlı daki Zeynep ergün geliyor aklıma hep :rolleyes: efsane bir örnekti

Arkadaşlar bız nıye burda boğaz patlatıyoruz cıdden bız müneccim miyiz? Konu sahıbı oturup kalkmamış hayat hıkayesını bılmıyorum dıyor. Sadece pandemı oncesı çalışmış kalp spazmı geçirmiş. Oğluda çalışmasını ıstememiş. Belli ki kadın çalışmış çalışmak istememiş ama saplık sorunları var. Kalbiyle ilgili sorunlar var bılıyor muyuz? Hayır. Yanı kadın çalışmak istemiş oğluda annesını çalıştırmak istememiş. Burda kadının ne yaşadığını bilmeden laflar söyleniyor ya bu kadının cıddı rahatsızlıkları varsa ? Kahin değiliz. Adam annesını çalıştırmak ıstememiş bıze mı sorcak hayır ısterse keyfı öyle ıster. Konu sahıbıde keyıf benım keyfım ben yapamam ayrıldım dıyor. Onunda keyfı bunu ıstemış. Ayrılmışlar zaten bunun sorgulanması bıle hala saçma bıtmış gıtmış ilişki

ya benim annemde görüntüde son derece sağlam biriydi ama bedenen asla gücü yoktu. yarım saat çorba karıştırsa dizleri, sırtı pert olurdu.
dışarıdan bakınca insanları hemen sağlıklı-sağlıksız diye ayırıyoruz ancak her zaman göründüğü gibi olmuyor işler malesef.

Ben de olsam evlenmezdim.

İhtiyaç sahibi aile bireylerine destek olunabilir elbette.

Ama iş bir ömür boyu tüm sorumluluğu alma meselesine gelince bazı kıstaslara bakarım. Karşımdaki yardıma çok mu muhtaç? Yaşı kaç? Kendi hayatını kurmak için çaba gösteriyor mu? Konuya yaklaşımı nedir? Ağır bir hastalığı var mı?

Sizin olayınızda kayınvalide gencecik. 45 yaş nedir ki? O yaşta insanların bakıma muhtaç çocukları oluyor. Tek kalırlarsa mecburen çalışıp çocuklarına bakıyorlar.

Ve anlattığınız kadarıyla kendi hayatını kurma gibi bir çabası da yok.

Ben bu nedenlerle evlenmezdim.

Oğlu istediğini yapabilir elbette, saygı duyarım. Ama ben o ilişkide yer almam.

Kendi annem babam güçleri yeterken sorumluluklarını evlatlarına yükleyecek insanlar değiller. Olsaydılar ve ben de bunu kabullenseydim kimseyle evlenmezdim. Bu kadar basit.

Konu sahibi ayrılmış olay bitmiş aslında, bende de oluyor bu, bazı konular hayatımda bir yerlere dokunduğu için içsellestiyorum. Yorumlarda da durum biraz öyle olmus gibi.

Tanımadığimiz, bilmediğimiz insanlar, hayatlar hakkında kesin hükümler vermeye gerek yok.

Konu sahibi mutlu olur bundan sonra inşallah.

bibibella benim tanıdığım onlarca erkek pek çok da kadın kronik hastalıklarına rağmen işine gücüne devam ediyor, misal babam 2 kez bypass oldu, yine kalktı işyerini açtı...spazm ne ki bypass ın yanında, ama aile reisiyim bana evde oturmak yakışmaz dedi, tutamadık evde, bypassların arası 5 yıl, 10 yıl daha çalışıp geçen sene emekli oldu kendi rızasıyla...bahane arayana bahane çok yani, böyle konularda müge anlı daki Zeynep ergün geliyor aklıma hep :rolleyes: efsane bir örnekti
Belki basit geldi belimde ki sorun laf soktun ama sırf wcye gitmek için bacağımdan kendi kendime ağrı kesici o kadar yaptım ki zamanında hala bacağımda hissiz yerler var. Babanız o zamanlarda vefat etseydi gene derdiniz babam bana evde oturmak yakışmaz dedi diye :KK66: Allah korumuş

O da benden çıktı sanırım ayak işi çünkü bulaşıkçılık. Ayakta yapılan getir götür işlerine bakılan bir meslek haksız mıyım? Bunu küçümsemek için söylemedim bu işle evine alnının teriyle ekmek götüren insanlar var elbette. Ama harika şartları var gibi de davranamam yani kendi annemin nasıl yapmasını istemezsem gönlüm razı olmazsa başkasının annesine de annen bulaşıkçılık yapsın parasını kazansın diyemem ben.

Dedikleriniz de haklısınız 45 çok genç bir yaş kendine iş bulabilir yeniden evlenebilir. Ama bunlar bizim fikirlerimiz işte. 45 yaşından sonra çalışan kadınlar var daha 15 sene çalışır düşünceleri hep bize ait. Kimseyi bu konuda yargılayıp asalak falan deme lüksümüz oldugunu sanmıyorum.
Harika şartları olan işleri maalesef universite mezunlari bile bulamıyor artık. Ben de annemin bulaşıkçılık yapmasını istemem ama bu şekilde para kazanan çok .hatta kafede aşçılık yaparken üniversite mezunu olan ben de bulaşık yıkadım halen de gurur duyarım ....yargilama degil burada yapılan ayrıca fikirlerimizi sunuyoruz ben böyle insanlara asalak değil tembel, düşüncesiz diyorum mesela

ya benim annemde görüntüde son derece sağlam biriydi ama bedenen asla gücü yoktu. yarım saat çorba karıştırsa dizleri, sırtı pert olurdu.
dışarıdan bakınca insanları hemen sağlıklı-sağlıksız diye ayırıyoruz ancak her zaman göründüğü gibi olmuyor işler malesef.
Aynen benım annem 50 yaşında beli sorunlu boynunda koca şişlikler her gün ağrı çekiyor fıtıkları var ee diz kapağı kayık. Şimdi misal benle dışarı çıkınca ee bu kadın gezıyor mu olucak ne alaka bu kadın bıraz yuruyunce dızı beli ağrıyor. Kalbı sıkışıyor. Dışardan sağlıklı duruyor ama değil. Çok şükür durumları ıyı babam ıflas etse annemi çalıştırcak halim yok. Babamın bıle bu yaşta sabah akşam çalışmaktan sıkıntıları var. Emeklı ama kemdı işini kurdu tam gaz çalışma hayatında ama gel gör ki troıdlerı sıkıntılı kanser dıye ödümüz koptu. Gençliğinde verem olup atlatmış ciğerleri şuan sağlıklı değil. Belinde bezeler var. Zabıtalık yaparken gözünden darbe yedı tek gozu net görmüyor ameliyat olucak işten vakit ayıramıyor ılerde durumum olursa bu çabalarına benım bı dediğimi iki etmemelerıne karşı onlara ıyı bir hayat elımden geldikçe yardım etmek boynumun borcudur. Ama durumları şuan ıyı kötü olcağınıda sanmam. Olmasada jestler yapıcam

Konu sahibinin ayrılması en mantıklı karar olmuş. Sevgilisi tek çocuk, kardeşlerinle masrafları bölüşün diyecek hali yok. Annene bakma denecek hali yok.

yeni evlenen bir Kız da, hemen kazancını ve evini paylaşmak zorunda değil.

Bu durumda eski sevgili için en mantıklı seçenek, annesiyle yaşamayı kabul edecek biri, ki böyle de yaşayan, zorlansa da avantajlarından da faydalanan pek çok tanıdığım var. Hatta kimi tanıdıklarımda (yan apartmanımdakiler) artık KAdından çok anne yoruluyor, çünkü Bütün gün çocuklarla ve evle ilgileniyor. Kızın içi rahat çalışmaya gidiyor. O kayınvalide gitmek istese, kız istemez.

yani her ailenin kendi dinamikleri var. Baştan Ona göre bir düzen oluşturmak en mantıklısı.

Sinirlenmeyin, bence siz de ilk kez yüzleştiniz bu gerçekle, acı ama doğru olduğu için bana kızmanizin konu sahibinin sorununa bir faydası olmuyor
Yoo hayır ilk kez yüzleşmedim sinirli de değilim ortada sizin algıladığınız bir gerçek yok çünkü yüzleşebileceğim. Konu sahibi dediğim gibi konuyu sizin kadar sahiplenmiş değil sizin muhtemelen anne ya da kayınvalide sorununuz oldugu için böyle ateşli savunucusu oldunuz. Benim aile meselelerimin de konu sahibine faydası yok çünkü oturup size ailemi didikletecek değilim.

Sizin düşüncenize saygım var diyorum ya başınıza gelirse siz de konu sahibi gibi tepki verirsiniz en büyük hakkınız. Ama başka ailelere sizin gibi düşünmeyenlere dil uzatmamanızı tavsiye ederim dilenciden bile aşağı seviyede görmek sizin haddinize değil pek :)

Belki basit geldi belimde ki sorun laf soktun ama sırf wcye gitmek için bacağımdan kendi kendime ağrı kesici o kadar yaptım ki zamanında hala bacağımda hissiz yerler var. Babanız o zamanlarda vefat etseydi gene derdiniz babam bana evde oturmak yakışmaz dedi diye :KK66: Allah korumuş
Yok canım allaha bırakmadık, dr. onayiyla işe başladı :-) hatta o zamanlar ben de bilmiyorum, kalp diyince aklım duruyor zaten, hele ki açık kalp ameliyatı olmuş, ikna etsin de evde otursun diye dr. a beraber gittik, adam gayet rahat çalışabilir sakıncası yok diyince şok olmuştum:rolleyes:ayrica sana laf sokmak ne haddime, belli ki samimisin, gelmiş geçmiş olsun arkadaşım

Yoo hayır ilk kez yüzleşmedim sinirli de değilim ortada sizin algıladığınız bir gerçek yok çünkü yüzleşebileceğim. Konu sahibi dediğim gibi konuyu sizin kadar sahiplenmiş değil sizin muhtemelen anne ya da kayınvalide sorununuz oldugu için böyle ateşli savunucusu oldunuz. Benim aile meselelerimin de konu sahibine faydası yok çünkü oturup size ailemi didikletecek değilim.

Sizin düşüncenize saygım var diyorum ya başınıza gelirse siz de konu sahibi gibi tepki verirsiniz en büyük hakkınız. Ama başka ailelere sizin gibi düşünmeyenlere dil uzatmamanızı tavsiye ederim dilenciden bile aşağı seviyede görmek sizin haddinize değil pek :)
valla konuyu içselleştirip geçersiz örnekle argüman kuracak kadar subjektif kalan , israrla başkalarının geliriyle geçinmenin doğal olduğunu savunan ben değilim ama neyse, dediğiniz gibi olsun:KK68:

Ha gayret yapabilirsin 😊

hayir o da o arada kimse emeklilik yasi ile oynamazsa :dua:

o yuzden kimse bana 45 yasindaki gariban anam muhabbeti yapamaz.
benim annem de egitimsiz bir kadin, vasifsiz isci olarak yillardir calisiyor, su an kendisi kadroda, benden daha saglam kadrosu :KK49:
arkadaslar cok duygusal yaklasmislar konuya da, hayat acimasiz maalesef, ben o yuzden buradaki yorumlari acimasiz bulmuyorum. Asil hayatin acimasiz olmadigini soylemek buyuk bir yalan. Kendimize bu yalani soylemeyelim. Hayat bize de acimasiz, ailelerimize de, birbirimize destek olacagiz, ama bunun sekli bu degil, olmamali.

valla konuyu içselleştirip geçersiz örnekle argüman kuracak kadar subjektif kalan , israrla başkalarının geliriyle geçinmenin doğal olduğunu savunan ben değilim ama neyse, dediğiniz gibi olsun:KK68:
Yoo ben oldukça objektifim herkes sizin gibi davransın, tek doğru sizinki olsun isteyerek subjektif davranan siz oluyorsunuz.

Başkası dediğiniz de annesi ha sizin için anne baba dahi başkası teriminin içine girebilir benim içim girmiyor. Tabi bunu dilenciliği daha mantıklı buldugunuzu söylemeden evvel söyleseydiniz belki daha inandırıcı olabilirdiniz😂Malesef o yorumunuzdan sonra yaşadığınız bir tecrübeden dolayı bu kadar sert oldugunuzu kanıtlamış oldunuz benim gözümde.

İyi forumlar dilerim :KK68:

Sevgilinizin yerinde olsam muhtemelen ben de annemin geçimini sağlamak isterdim, o yüzden birşey diyemiyorum ancak kendimi sizin yerinize koyunca da size hak veriyorum.

En başından beri sevgiliniz bu niyetini size açık etseydi neyse ama son aşamaya gelince birden annesine bakma kararı alması, bütün geçimini sağlaması ve sizden çalışıp maaşınızı ortak hesaba aktarmanızı beklemesi adil değil.

Ayrılık kararı doğru olmuş bence, şimdi otursunlar annesiyle el elde baş başta 😏

hayir o da o arada kimse emeklilik yasi ile oynamazsa :dua:

o yuzden kimse bana 45 yasindaki gariban anam muhabbeti yapamaz.
benim annem de egitimsiz bir kadin, vasifsiz isci olarak yillardir calisiyor, su an kendisi kadroda, benden daha saglam kadrosu :KK49:
arkadaslar cok duygusal yaklasmislar konuya da, hayat acimasiz maalesef, ben o yuzden buradaki yorumlari acimasiz bulmuyorum. Asil hayatin acimasiz olmadigini soylemek buyuk bir yalan. Kendimize bu yalani soylemeyelim. Hayat bize de acimasiz, ailelerimize de, birbirimize destek olacagiz, ama bunun sekli bu degil, olmamali.
Valla ben de anlamadım duygusal mi yaklaşıyorlar çalışılmayan hayatı daha değerli ve onura yakışan bisey olarak mi görüyorlar kafam karıştı çalışmak tuuu kaka oldu .45 yaş bana göre de garip anam çilekeş anam moduna girileecek bi yaş değil hadi 55 ve üstü olsa anlayacağım .yahu 36 yaşındayım daha çocuk doğuramadım 2 sene sonra çocuk olsa ben 45 ime gelince ilkokula falan gidecek ne yapayım yaşlandım ne çalışırım ne de çocukla ilgilenemem mi deyim hayat mucadele arkadaslar karın doyurmak mucadele,evlat yetiştirmek mücadele çok zengin falan değilseniz mısırdaki halanızdan miras falan kalmadiysa öyle 40 yaşına gelince köşeye çekilemezsiniz ....bu arada çalışan , üreten emektar annenin ellerinden öpüyorum benim annem de evden mücadele ediyor hepsine ayrı saygı duyuyorum

Yoo ben oldukça objektifim herkes sizin gibi davransın, tek doğru sizinki olsun isteyerek subjektif davranan siz oluyorsunuz.

Başkası dediğiniz de annesi ha sizin için anne baba dahi başkası teriminin içine girebilir benim içim girmiyor. Tabi bunu dilenciliği daha mantıklı buldugunuzu söylemeden evvel söyleseydiniz belki daha inandırıcı olabilirdiniz😂Malesef o yorumunuzdan sonra yaşadığınız bir tecrübeden dolayı bu kadar sert oldugunuzu kanıtlamış oldunuz benim gözümde.

İyi forumlar dilerim :KK68:
Aslinda haklısın hepimiz aldığımız eğitimin düzeyi ve kişisel deneyimlerden yola çıkarak yorum yapıyoruz elbette ama en azından haklıya hakli diyecek kadar adil , haksıza da "..ama o da öyle , o da onun düşüncesi" diye kıvırıp bükmeden yanlış olduğunu söyleyebilecek kadar da cesur olabiliriz diye düşünüyorum.
İste bu, benim buradaki tek subjektif düşüncem:KK200:

Son düzenleme:
Beni anlamamışsınız 🙈
Olması gerekeni değil, olanı konuşuyoruz, kadının çalışması gerektiğini, evlat dahil kimseye güvenmemesi gerektiğini zaten anlatıyoruz hep ama bu ailede olmamış bu, bu saatten sonra ne değişir bu insanların hayatında
İlaveten herkesin yapabileceği ve yapamayacağı şeyler var, evet çocuğu kafam kaldırmaz, bedensel olarak yorucu işler yapamam, bunları bildiğim içinde 25 yıldır başka türlü bir meslek icra ediyorum, yapamayacağım bana zor gelecek işlere mecbur olmamak üzerine hayatımı kurdum ama bu kadın kurmamış evet hatalı ama bu saatten ne yapılır, bu şekilde yaşayan milyonlarca kadın sokağa mı atılmalı ne olmalı, hadi çalışmaya karar verdiler, vasıfsız, tecrubesiz onca donanımlı insanın iş bulamadığı yerde ne yapacaklar. Çok üzülerek diyorum ki küçük bir azınlığın başarı hikayesi bizim ülkede milyonların kaderini değiştirmiyor, yeni nesillerin daha bilinçli olup bunları yaşamaması umudumuz ama şu an hali hazırda olanlar var ilaveten bu kişi erkek olsaydı benim babam gibi yani, yine de bakardım benim için babanın anneden farkı yok, elbet ikisine de bir gayret derdim ama yapamıyorlarsa elimi üzerlerinden çekmezdim
Yok gayet iyi anladim.

Bu arada bir akrabam çok gençken boşandı bir kız bir oğlan iki çocukla nafakasiz, parasız kaldı öyle babadan falan da kalan maaşı yoktu kadın hep çalıştı ve kendisi ilkokul mezunu sürekli işlere girdi çıktı oğlu evlendi kızını üniversitede okuttu evlendirdi evli oğlundan bir kuruş para istemedi halen de istemiyor meşhur bi pastane var orda bulaşık yıkıyor halen... yaş 48 falan olmuştur bu arada aile icinde abisi bir okulda müdür, aile uyelerinin cogu iyi mesleklerde yani oyle bulasikcilik falan alisilagelmis bir durum degil ama kadin istemiyor ne abisinden,ne oğlundan, ne kızından bir kurus istemiyor elim ayağım tuttuğu sürece devam edeceğim diyor kendini böyle mutlu hissediyor kişilik meselesi demekki kimisi dimdik durur mutlu olur kimisi eğilip

X