Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.

Son düzenleme: Herkesin mesajları için teşekkür ederim. Sevgilimden ayrıldım. Bu konu da oda bende eşit derecede haklıyız. Sorun şu ki; bu sadece onun değil benim de yapacağım bir fedakarlıktı. Ve ben bu fedakarlığa onun değmeyeceğini düşündüğüm için ayrıldım. Konuyla ilgili değil ama biraz bahsetmek isterim, sadece bu anne konusunda değil; diğer konularda da anlaşmazlıklar olduğu için bitirme kararı aldım. 1,5 senedir benim yüzüm düşmesin, terk edip gitmiyim diye yaptığı veya yapacağını söylediği şeylerin çoğunu isteyerek yapmamış. Bundan sonra beni üzmemek için sırf ben istiyorum diye benim isteklerimi yapmayacağını, kendi istemediği hiç birşeyi yapmayacağını söyledi. 1.5 senedir aşık olduğum adamın aslında o olmadığını bana gösterdiği başka biri olduğunu fark ettiğim için ayrıldım. Bunca konunun üstüne anne meselesi tuz biber oldu böyle bir fedakarlığa değmeyeceğini düşündüm. Anne konusuna gelirsek; ayda 2 bin TL annesine yardım yapacağını, annesinin veya benim çalışmak zorunda olmadığımızı, ne ona ne bana çalışın diyemeceğini bu yüzden iki evi de geçindirmeye çalışacağını söyledi. Annesiyle beraber yaşıyor, annesinin aldığı 1000 TL yi naptığını sormuyor veya desteğini istemiyor kendisi evi geçindiriyor ama ben çalışırsam benim maaşımın ortak hesapta olması gerektiğini söylüyor. Annesine aynı tavrı göstermiyor. Büssürü konu var anlatmakla bitmez. Ayrılık kararım umarım ikimiz içinde hayırlı olur. Herkese tekrar teşekkür ederim.
iyice kafayı bozdunuz yaa cidden anne bu anne sokak hayvanı yada size kuma demiyor tabiki anneye bakacak

38 yasındayım iş bulamıyorum 45 yasindaki kadın hemen is bulurdu zaten bu kk yı hiç anlamiyorum kendi anneniz bin tl ile geçinmeye çalışsın sizde evinizde rahat rahat yaşayın o zaman şaka mı bu ya hadi diyelim 45 den 50 ye kadar çalıstı ki hiç calışmamıs bi kadın 50 yaşinda ne olacak bin tl ile geçinmeye devam mı

yok başarmışım ben nasıl yaptıysam 😂 forumun bug buldum @Kazen bana bi güzellik yapsanız bansız 1 yıl falan 😂
Zorlamasanız 1 yıl falan:-) 1 saat bansız kalın profilinize UfuruktenPrenses buraya eller havaya yazacağım :)

Gecen gun benim de basima gelmisti ayni sey.Benim yorumum omadigi halde benim yorumummus gibi bir alintilama olmustu.
Farklı birini alıntılayıp sonra o alıntıdan vazgeçince yaşanıyor çoğunlukla😬

Böyle bir durum olsa anneme gir çalış diyemem. Hem bugüne kadar çalışmamış hem eğitimi yok düzgün iş bulamaz diye. Eşim kabul etmezse de yollarımız ayrılır çalışır anneme bakarım.
Dürüstçe baştan söylemiş, sizde uymamış ki sizde haklısınızdır konunuzda, ayrılmışsınız.
İyi ki evlendikten sonra söylememiş.

gerçekten çok ilginç ya hangi ülkede yaşıyorsunuz
45 yaşında hayatında hiç çalışmamış bir kadın nerde ne zamana kadar kaç kuruşa çalışabilir
aaaa ama çalışmadı demesinler diye bulaşıkcılık mı yapsın garsonluk mu temizlikçilik mi
kendi analarınıza gelince aslan kesilirsiniz karşıdakine gelince tü kaka
doğru değil ama mecbur maalesef sevgilin
valla saydığınız mesleklerin tümünde çalışan , çok da saygı duyduğum bir sürü insan var...hele iki tanesi aynen ilk kez 40 ından sonra başladı bu işlere, çok da onurlu insanlar ve işyerleri de kendileri de çok memnun...niye aşağıladınız bu meslekleri anlamadim

45 yaşında kadın nerde çalışabilir bilemedim. Siz hiç o yaşlarda kasiyer ,garson vs görüyor musunuz? Varsa da çok azdır. Insanlar genç her ise koşabilecek eleman arıyor. Benim eşimin annesi de evlendigimizde zor geçiniyordu. Eşim ben yokken yardım ediyormuş sonra da etti ama aylık olarak hesaplamadım. her ay etmezdi bazen toplu öderdi kira, fatura vs. Ki kadın çalışıyordu. Ama önün kendini çok geliştirdiği bir konu var o işte çalışırdı ve çok yorulurdu. Şimdi onu da yapamıyor çünkü rahatsızlandı. Bilemedim ikiniz de haklisiniz. sizin anneniz aynı durumda olSa ne yapar, ne düşünürdünüz ona bakın bence.

valla o kadar çok yerde çalışır ki, bakıcılık yapar, ofislerde okullarda temizlik yapar, anasınıflarında kreşlerde yardımcı annelik yapar, fabrikalarda paketleme temizleme vs yapar, avmlerde temizlik yapar, 42 yaşında boşanmış kadın, 42de elden ayaktan düşülüyormu ya?
Bu kadının oğlu da ölürse allah korusun yada işsiz kalırsa napcak, taş mı kemircek? 42 yaşından sonra çalışılmıyorsa emeklilik yaşı nasıl 65?

valla o kadar çok yerde çalışır ki, bakıcılık yapar, ofislerde okullarda temizlik yapar, anasınıflarında kreşlerde yardımcı annelik yapar, fabrikalarda paketleme temizleme vs yapar, avmlerde temizlik yapar, 42 yaşında boşanmış kadın, 42de elden ayaktan düşülüyormu ya?
Bu kadının oğlu da ölürse allah korusun yada işsiz kalırsa napcak, taş mı kemircek? 42 yaşından sonra çalışılmıyorsa emeklilik yaşı nasıl 65?
45 yaş çalışılmayacak bir yaş değil, sağlıklı biri 60-65 yaşına kadar çalışabilir, 65 yaşında fiziksel güç gerektirecek işler yapılamaz belki ama küçük bir işletmede kasada durur vs.

Ama öte yandan şu dönem gençler bile işsiz, işletmeler küçülmeye gidiyor malum pandemi dönemindeyiz, bu sebeple 45 yaşında biri gençlere nispeten daha da zor iş bulur.

Yau insan yeterki calisicam ureticem desin.60 yasinda bile uretime baslayan insanlar var.Yapmasinlar gozunu seveyim ya.

Merhaba, ananem var 34 yıl önce dedem vefat etmişti ssk sı falan yoktu, maaş yok tabi geride kalana. 700 tl gibi yaşlılık maaşı alıyor + patik ve şal örüp satıyordu, istediğini alır harcar üstüne kefen param der her 2 ayda bir kenara 1 cumhuriyet alıp atmaya çalışır. Sadece bunu yazmak istedim :KK66:
Cumhuriyet altını 3000 lira yalnız. Patikten o kadar kazanıyor mu? Ya da ufak atalım inandırıcı olsun😉

Çevrenize bir bakın isterseniz sizin gibi kaç tane çalışan var nadir yani.. Halam 76 lı annem 69 lu çalışmamış kadın hepsi.. Ve ben liseden mezun olduğumdan beri çalışıyorum, lisansımın bir tanesinde çalışmadım diğer 2 sini çalışırken okudum.. Onlar öyle baskılanmış biz de böyleyiz. Hala benden birkaç yaş küçük evde çocuk var diye çalışmayan kadınlar varken yargılayamayız kimseyi.. Niyet önemli burda. Buna benzer konu açanlara annesine bakıyor evlenilir mi diyene sömürdüğü için kızıyorsak burda o bile belli değilken(amacı ne kadının bilmiyoruz çünkü) niyeti oğlunu sömürmek değilse destek olsun demek tabii..
Benim çevrem de hep benim gibi amele demek :KK61:@Coseff sayende kendim ve çevrem hakkında inanılmaz bir aydınlanma yaşadım şu an :confused:ayol 45 yaşında kuaforünden, konforundan geri kalmayan bir kadının oğlum bana bakacak demesinde nasil bir iyi niyet buldunuzsa aynisindan ben de istiyorum zira şu andan itibaren ben de kızıma çökmek istiyorum:anne:çalışsın baksın bana cadı, yeter bu kadar yan gelip yattığı

Benim çevrem de hep benim gibi amele demek :KK61:@Coseff sayende kendim ve çevrem hakkında inanılmaz bir aydınlanma yaşadım şu an :confused:ayol 45 yaşında kuaforünden, konforundan geri kalmayan bir kadının oğlum bana bakacak demesinde nasil bir iyi niyet buldunuzsa aynisindan ben de istiyorum zira şu andan itibaren ben de kızıma çökmek istiyorum:anne:çalışsın baksın bana cadı, yeter bu kadar yan gelip yattığı
calistiginiz kabahat :) anne degil misiniz siz.bakacak.mecbur sokagami atacak sizi.(ironi tabi)

Hepsini okumadım..
Şu dünya da ne kadar bencil insanlar var, sizin anneniz olsaydı,yapılmasını isterdiniz...!!!
Rabbim evlatlarimizi hayırlı eylesin...

Yok pandemiden sonra altın o kadar kalktı, ve evet pratik ve saldan cidden çok iyi kazanıyor 😍
Ve 2 ayda bir aliyor her ay alamıyor tabi ki.
Pandemi zamanı 2 defa 1000 tl lik yardım aldı
Yapmayın allah aşkına 2019 mayısında düğün hediyesi cumhuriyet aldım 1900 liraya. Evet altın çok arttı ama önceden de ucuz değildi.

Bu kadının hiç mi masrafı yok? Elektiriği suyu yemesi içmesi? Aldığı yaşlılık maaşı ona gidiyor desek patikten kazandığıyla altın alıyor olmalı. Şu devirde patik giyen kaç kişi var? Olsa olsa yardımcı olmak için alıyorlardır. Bir patiği 20 liraya satıyor olsa altın da hadi diyelim ki 1500 lira olsun geçmiş zamanda ayda yaklaşık 40 çift patik satması gerek iki ayda bir cumhuriyet almak için. Bu hesaba yün satın alma masrafını falan katmadık. Yine matematiğimi konuşturdum ama düşünmeden yazılar mantıksız şeylere dayanamıyorum. Önce bir hesaplayın olur mu olmaz mı öyle yazın 😉

Bir kadın çocuk büyüsün öyle ayrılırım düşüncesi ile bekletiyorsa ayrılığı ki çoğu kadın aynısını yapıyor maalesef yol göstereni olmadığı, cesaretsizliği ve cahilliğinden.. Akıllı kadın tanımı uymuyor yani.. Ama bunu yapan kadın sayısı hiç de azınlık olmadığından acımasız bakmamak lazım hele de kalp spazmı geçirmiş birine..
Evladı kadin ne dese inanır tabii ki de , şahsen ben o kalp spazmı raporunu gözümle görmeden karar veremem :olamaz:o kadar çok gördüm ki zora gelince bir anda olmayan tansiyonu kalbi şekeri kafadan fırlayıp doktora götürünce benden sağlam çıkanları:KK14: Bak, akıllı olduğu konusunda şüphem yok ama , gayet benden akıllı bu kadın, o konuda rapora gerek yok:rapci:

Yapmayın allah aşkına 2019 mayısında düğün hediyesi cumhuriyet aldım 1900 liraya. Evet altın çok arttı ama önceden de ucuz değildi.

Bu kadının hiç mi masrafı yok? Elektiriği suyu yemesi içmesi? Aldığı yaşlılık maaşı ona gidiyor desek patikten kazandığıyla altın alıyor olmalı. Şu devirde patik giyen kaç kişi var? Olsa olsa yardımcı olmak için alıyorlardır. Bir patiği 20 liraya satıyor olsa altın da hadi diyelim ki 1500 lira olsun geçmiş zamanda ayda yaklaşık 40 çift patik satması gerek iki ayda bir cumhuriyet almak için. Bu hesaba yün satın alma masrafını falan katmadık. Yine matematiğimi konuşturdum ama düşünmeden yazılar mantıksız şeylere dayanamıyorum. Önce bir hesaplayın olur mu olmaz mı öyle yazın 😉
Annanem bizlerin yanında kalıyor 🤦‍♀️
Lütfen el emeği pazarlarını ziyaret edin 🤷‍♀️

X