Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Kara fatma evet yere ters düşünce ben de duyuyorum tık ediyor

Ama bunlar normal şeyler ben de işlek bir caddedeki evde oturamam gürültü kirliliği adı üstünde
Evet ama yan sokaktan birinde köpek havlıyor mesela birkaç gün düzenli. Ben tetikleniyorum bu durum düzene girince. Sonra kaygı döngüsü. Bendeki sorun bu. Yoksa herkes anlık olarak bir sesi sorun yapabilir. Bendeki biraz daha fazla hali. Psikoloğum da " mesela mutsuz,kaygılı bir dönemde olduğunuzu en son söylediniz. Kaygılarınızın önüne ses konusunu o kadar almışsınız ki diğerlerini baskılayıp ses konusu öne çıkıyor" dedi

Buradaki bazı öneriler şaka gibi gerçekten.
Misofoni ya da hiperakuzi olabilir. Bunlar psikiyatrik ya da nörolojik bazı problemlerin göstergesidir. Ayrıca ADHD skalasındaki bireyler de duyusal işleme sorunları yaşayabiliyor.
Ama kalkmış yetkinliği olmayan birisi, terapi ile çözülebileceğini öngörüyor.

Bir tanıdığın oğlu da sizin gibi hatta biraz daha ötesi. Mizofoni tedavisi görüyor ama henüz beklenen seviyeye gelemedi. Sizinki de mizofoni olabilir.

Misofoniye daha fazla benziyor belirtilerim. Çözümü için ilaç mı gerekir

Ses hassasiyeti bende de var tabi sizin ki kadar değil ama huzuru, sessizliği sevdiğim için çocukların çığırarak ağlaması, inşaat sesleri, yoldan geçerken böğürerek konuşanlar vs.. abartılı seslere tahammül edemiyorum. Ama cırcır böceklerinin sesini, kuşların cıvıltısını, ağaç hışırtılarını inanılmaz seviyorum. Tabi bunlardan herkes rahatsız oluyor aslında sadece kimi zamanla alışırken benim gibiler daha da sinir oluyor. Siz yine de bi doktora gidin bence bu konuda tedavi olduğunu duymuştum.

Kulak tıkacı var yumuşak ottilla diye onu kullan bende de bir dönem vardı.pskilojik morallin yüksek olduğu dönem geçecektir.ben bazen TV açık birakliyorfum diğer sesler gelmesin diye

Aşırı hassassınız. Ama evinizin duvarları da kağıttan herhalde. Kuran okuyan adamın sesi nasıl geliyo?

Sizin kadar olmasada bende seslere hassas biriyim.
Buzdolabının desibeli yüksek olabilir o yüzden rahatsız eder. Benim bir önceki buzdolabim çok sesli çalışiyordu servisi çağırdım motoru bozukmuş buzdolabını değiştirdiler.
Diş sesi mide bulandırıcı, yan komşumun gece gündüz farketmez boğaz temizleme sesi geliyor midem bulanıyor.
Ayrıca gecenin köründe Kuranı Kerimde olsa sesli okunmaz. İnsanlar ise gidecek başkasını rahatsız etme hakkı yok.
Üyeler söylemiş zaten yardım alabilirsiniz, çünkü kendiliğinden geçmiyor malesef

Misofoniye daha fazla benziyor belirtilerim. Çözümü için ilaç mı gerekir

Çözümü için uygun hekime gidip teşhisin hekim tarafından konması ve yine hekimin uygun gördüğü tedavi takvimine sadık kalmanız gerekir.

Bunun psikolojide bir adı vardı. Uzmandan destek almalısınız.

Böyle bir hastalık vardı sanki ya. Ufak seslerden bile rahatsız oluyorlardı. Bi psikiyatriye görünün isterseniz.

Bu kadar da olur mu diyenler olmuş. Ancak bu bir rahatsızlık.Misophonia olarak geçiyor.

"Misophonia, kişinin nefes alma, çiğneme ve birçok insanın fark etmediği seslere karşı alışılmadık bir biçimde olumsuz tepkilere verdiği bir hastalık olarak bilinir. Bu durumlar ile ilgili hissedebileceğiniz şeylere karşı toleransın azalmasıdır. Tetikleyici sesler, misofoniye sahip olan kişileri, bu seslere tepki vermeyen insanlardan çok daha güçlü bir şekilde etkilemektedir."

Çoğu insanın farketmediği sesler inanılmaz rahatsızlık verir insana. Ve evet, hayat kalitesini çok düşürür.
Ben kendim de ciddi ses hassasiyeti olan bir insanım. Bu tarz seslerin insanı ne kadar rahatsız ettiğini, çığlık atma raddesine getirdiğini biliyorum. Zamanla tepkilerimi kontrol etmeyi öğrensem de ses hassasiyetim halen devam ediyor. Küçücük bir çocukken saat sesinden uyuyamadığım göz önüne alınırsa büyük ihtimalle ömür boyu da devam edecek ne yazık ki.

Gece o saatte komşudan gelen ses beni de rahatsız ediyor çünkü uyumaya çalışıyorum haliyle o satte, cadde üstünde yaşamak cidden kabus bu arada evimin iki tarafı da cadde.
Yalnız daha önce kimsenin dişinin arasından cıyk cıyk ses geldiğini duymadım ve de görmedim neden devamlı tekrar etsin insanlar bu sesi bu kısmı anlamadım ve de bana normal gelmedi. Yani acaba olmayan bir sesten mi bahsediyorsunuz?

Dişinin arasındakileri çıkarmak için bazıları öyle yapıyor. Denk gelmişsinizdir illa ki ama tam açıklayamadım ben

Dişinin arasındakileri çıkarmak için bazıları öyle yapıyor. Denk gelmişsinizdir illa ki ama tam açıklayamadım ben
O herkes için iğrenç bi görüntü değil mi yaa
Kim saatlerce bu hareketi yapar ki?
Ben mesela öyle kürdan falan kullanan görünce de tiksinirim, git lavaboda yıka ağzını değil mi?
Yani etrafınızda çok varsa böyle insanlar normal sinir olmanız.

Bu rahatsızlığın adı mizofoni. Bende de var ve çok önceden araştırmıştım ordan biliyorum. Ağız şapırdatma, sakız çiğneme, cips ,elma yerken çıkan kart kurt sesler, tabağa çatal değince gelen o cızırtı sesi, ocaktan çaydanlık alınırken demire sürtünüp çıkardığı o ses bütün bunlar beni rahatsız ediyor. Hatta bu sebepten dolayı ailemden ayrı yemek yedim uzun bir süre. Birkaç sene sonra bu durum azaldı artık seslere değil de kendi duygu, düşüncelerime odaklandım anda kalmaya çalışıyorum. Sesler beni hâlâ rahatsız ediyor ama eskisi gibi değil. Bu durumdan dolayı gerilim tipi baş ağrısı oluyordu nöroloji ve psikiyatriye de gitmiştim

Olabilir normal anormal kavramı bazen değişir .Hopurdeme sesini bende sevmem afedersin gegirip pardon demeyeni esnerken ağzını kapatmayıp aslan misali kükreyeni tiktak duvar saati olan ve gece lambası yanan odada uyuyamam bende.Birseyler tetiklemistir kafanız düşünce doludur gerginsinizdir olabilir.İnsanlar rahatlıkla bazı insanlar görgü hijyen toplu yaşama kurallarindan bı haberken ve bundan rahatsız bile olmuyorken.Sizinki aşırı normal geldi bana.Tahammulümüz düşer bazen batar herşey nefes sesi bile robot değiliz gayet normal siniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…