Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Dunseniz bulursunuz sebebini aslinda...
GUrultu olunca bisey dusunun biseye odaklanin...konsantrasyon tamamen sesleri engelliyor , kulakliktan bile etkili...ben kulaklik takardim muzik falan ama hala arka planda takinti yaptigim ses gelirdi...cok iyi anliyorum benim de komsularla aram bozuluyor ara ara bu sebepten...sebebi biraz da yalnizlik da olabilir mi?
Benim de dediginiz gibi dersle ilgili başladı. Lisede sıra arkadaşım sürekli burnunu çekiyordu tik gibi. Ben de rahatsız oluyordum. Sonra üniversite sınavına hazırlanırken dediğiniz gibi tv sesleri rahatsız etti. Yani ara ara yoklayan bir şey. Bu aralar da üstteki komşunun Kuran okuma sesine taktım. Normalde rahatsız olmuyordum Kuran sesinden. Bu yıl KPSSye hazırlanırken sesli okumaya başladı. Ondan beri bu ses de beni kaygılandıran seslere dahil oldu malesef. Yani taktım mı takıyorum bir sese

Benim de dediginiz gibi dersle ilgili başladı. Lisede sıra arkadaşım sürekli burnunu çekiyordu tik gibi. Ben de rahatsız oluyordum. Sonra üniversite sınavına hazırlanırken dediğiniz gibi tv sesleri rahatsız etti. Yani ara ara yoklayan bir şey. Bu aralar da üstteki komşunun Kuran okuma sesine taktım. Normalde rahatsız olmuyordum Kuran sesinden. Bu yıl KPSSye hazırlanırken sesli okumaya başladı. Ondan beri bu ses de beni kaygılandıran seslere dahil oldu malesef. Yani taktım mı takıyorum bir sese

Evet dersler stres yapiyor o yuzden...O kadar psikologlara para dokmeye gerek yok, en iyi siz tanirsiniz kendinizi...psikolog zor buluyor ya da bulamiyor bence...Bu durum derslerle basliyor takili kaliyor...O stresi atmaniz lazim, kendi kendinizi telkin edin, artik ders stresi yok daha rahatim, gurultu benim hayatimi kritik sekilde artik etkileyemez, alistim gibi...Kafanizi rahatlatin cunku siz sesleri asmaya azaltmaya calistikca daha cok ustunuze gelecek inadina yeni sesler cikacak

Evet dersler stres yapiyor o yuzden...O kadar psikologlara para dokmeye gerek yok, en iyi siz tanirsiniz kendinizi...psikolog zor buluyor ya da bulamiyor bence...Bu durum derslerle basliyor takili kaliyor...O stresi atmaniz lazim, kendi kendinizi telkin edin, artik ders stresi yok daha rahatim, gurultu benim hayatimi kritik sekilde artik etkileyemez, alistim gibi...Kafanizi rahatlatin cunku siz sesleri asmaya azaltmaya calistikca daha cok ustunuze gelecek inadina yeni sesler cikacak
Evet tam olarak öyle oluyor malesef. Ama şu da var. Bir ses sürekli tekrarlıyorsa oluyor bu sorun. Yani bazen denk gelince değil de düzenli aralıkta maruz kalınca. Mesela her gün belirli bir saatte oluyorsa ya da buzdolabı sesi gibi. Bir ara alt komşunun tv sesi rahatsız etmişti o da travma olarak kaldı mesela. Başka bir evden duysam rahatsız ediyor direkt. Halbuki çoğu kişi umursamaz. Ya da aynı şekilde bu Kuran okuma sesi gibi. Normalde günde 30-40 dk bir şeyden sorun olmamalı ama oluyor bana

Evet tam olarak öyle oluyor malesef. Ama şu da var. Bir ses sürekli tekrarlıyorsa oluyor bu sorun. Yani bazen denk gelince değil de düzenli aralıkta maruz kalınca. Mesela her gün belirli bir saatte oluyorsa ya da buzdolabı sesi gibi. Bir ara alt komşunun tv sesi rahatsız etmişti o da travma olarak kaldı mesela. Başka bir evden duysam rahatsız ediyor direkt. Halbuki çoğu kişi umursamaz. Ya da aynı şekilde bu Kuran okuma sesi gibi. Normalde günde 30-40 dk bir şeyden sorun olmamalı ama oluyor bana

ALgida secicilik basladigi icin...dedigim gibi cozumu kendini rahatlatmak, artik seslerle senin kritik bi isin kalmadi...bunu telkin et tek cozum bu..goreceksin sesler azalacak

ALgida secicilik basladigi icin...dedigim gibi cozumu kendini rahatlatmak, artik seslerle senin kritik bi isin kalmadi...bunu telkin et tek cozum bu..goreceksin sesler azalacak
Deneyeceğim. Psikiyatriye de randevu aldım ilaç kullandığında bu sorunlarından kurtulduğunu yazanlar da oldu. İlacı deneyecektim ama bu telkinlerle mi devam etmeliyim bilmiyorum

Selam arkadaşlar. Bu durum stresli dönemlerde mi oluyor yoksa bu sorun mu beni strese sokuyor bilmiyorum ama beni dönem dönem olumsuz etkileyen,hayat kalitemi düşüren bir şey :KK43: Buzdolabı sesi bile rahatsız ediyor. Yeni bir buzdolabı ama biraz titreşimli gibi ses çıkartıyor olması bile rahatsız ediyor. Odamdayken sesi gelmez ama mutfaktayken rahatsız oluyorum. Annem abarttığımı düşünüyor onu rahatsız etmiyor mesela. Bunun dışında şapırdatma, boğaz temizleme, dişlerinin arasından cıyk cıyk ses çıkartma gibi seslere de sürekli maruz kalırsam bir süreden sonra rahatsız ediyor çıldırtıyor içten içe. Yani bir insan durduk yere neden dişlerinin arasından ses çıkarır ki? Sürekli tekrarlayarak yaptıklarında çok aşırı rahatsız oluyorum. İlkokuldan beri sessiz bir evde büyüdüm mesela ve cadde üstünde bir evde yaşama fobim var neredeyse.Sessizliği çok seviyorum. Çevresel uyaranlara karşı çok hassasım. Bu sorunum daima devam eden bir şey değil ama o sesler ortadan kalkıyor diye mi bilmiyorum. Buzdolabı sesi uzun zamandır umrumda değildi. Hatta aklıma gelince "yaa o kadar da sesli değil neden takıyormuşum ki kafaya" diye düşündüğüm zamanlar da oluyor ama bazen de takıyorum.

Komşumuz Kuran okuyor mesela sesi geliyor. Normalde rahatsız olmuyordum o sesten. Bu aralar o da rahatsız ediyor. Babam nazikçe uyarmış, tamam dikkat ederim demiş. Gece 11buçukta okuyordu az önce. Duvara vurdum çubukla. Anladı sustu. Yani her insan belki böyle sorunlar yaşayabilir ama ben çok mu içselleştiriyorum bu durumu acaba.

Normalde sakin bir insanım ama bu dönemler beni kaygılı bir insana çeviriyor.Çünkü huzursuz,kaygılı,her sese karşı tetikte birine dönüşüyorum. Bu konudaki hassasiyetimi nasıl kontrol edebilirim, bu zamana kadar net bir çözümünü bulamadım. Sesleri önemsemeyen birisi olmayı çok istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum 🍀
17 yaşımda bu ve bunun gibi şikayetlerle DEHB tanısı aldım. Siz de bir değerlendirme alabilirsiniz

Deneyeceğim. Psikiyatriye de randevu aldım ilaç kullandığında bu sorunlarından kurtulduğunu yazanlar da oldu. İlacı deneyecektim ama bu telkinlerle mi devam etmeliyim bilmiyorum
Otrera Otrera Bir konuda sizin psikiyatrist olduğunuzla ilgili bir mesaj görmüştüm. Bu konuma görüşünüzü paylaşabilir misiniz 🌸 Bu tarz bir sorun için ilaç kullanılmalı mı sizce ?

Ilacsiz bi deneyin bence bakalim...mesela cok akici bi kitap da ise yariyod
O sesleri baskılayan bir uğraş olarak TV izlemek , müzik dinlemek iyi gelebiliyor çünkü sesi duymuyorum o şekilde. Ama kitap okumak işe yaramaz gibi çünkü o sırada zaten konsantremin dağılmasına neden olan bir sesi duymak iyice rahatsız ediyor

Duyusal düzenleme ile ilgili sorununuz olabilir. Bu sebeple işitsel uyaranlara karşı hassasiyetiniz gelişmiş olabilir. Eğer öyleyse ergoterapi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz

X