Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Flower__

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2016
2.025
1.796
Selam arkadaşlar. Bu durum stresli dönemlerde mi oluyor yoksa bu sorun mu beni strese sokuyor bilmiyorum ama beni dönem dönem olumsuz etkileyen,hayat kalitemi düşüren bir şey Buzdolabı sesi bile rahatsız ediyor. Yeni bir buzdolabı ama biraz titreşimli gibi ses çıkartıyor olması bile rahatsız ediyor. Odamdayken sesi gelmez ama mutfaktayken rahatsız oluyorum. Annem abarttığımı düşünüyor onu rahatsız etmiyor mesela. Bunun dışında şapırdatma, boğaz temizleme, dişlerinin arasından cıyk cıyk ses çıkartma gibi seslere de sürekli maruz kalırsam bir süreden sonra rahatsız ediyor çıldırtıyor içten içe. Yani bir insan durduk yere neden dişlerinin arasından ses çıkarır ki? Sürekli tekrarlayarak yaptıklarında çok aşırı rahatsız oluyorum. İlkokuldan beri sessiz bir evde büyüdüm mesela ve cadde üstünde bir evde yaşama fobim var neredeyse.Sessizliği çok seviyorum. Çevresel uyaranlara karşı çok hassasım. Bu sorunum daima devam eden bir şey değil ama o sesler ortadan kalkıyor diye mi bilmiyorum. Buzdolabı sesi uzun zamandır umrumda değildi. Hatta aklıma gelince "yaa o kadar da sesli değil neden takıyormuşum ki kafaya" diye düşündüğüm zamanlar da oluyor ama bazen de takıyorum.

Komşumuz Kuran okuyor mesela sesi geliyor. Normalde rahatsız olmuyordum o sesten. Bu aralar o da rahatsız ediyor. Babam nazikçe uyarmış, tamam dikkat ederim demiş. Gece 11buçukta okuyordu az önce. Duvara vurdum çubukla. Anladı sustu. Yani her insan belki böyle sorunlar yaşayabilir ama ben çok mu içselleştiriyorum bu durumu acaba.

Normalde sakin bir insanım ama bu dönemler beni kaygılı bir insana çeviriyor.Çünkü huzursuz,kaygılı,her sese karşı tetikte birine dönüşüyorum. Bu konudaki hassasiyetimi nasıl kontrol edebilirim, bu zamana kadar net bir çözümünü bulamadım. Sesleri önemsemeyen birisi olmayı çok istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum

Bazen iyi duymak kisinin cehennemi olabiliyor, benim de kulaklarim cevreme kiyasla cok iyi isitir, boceklerin yürüdüğünün sesini bile duymuslugum var ama rahatsiz oluyor muyum hayır.

Belki bir hastalıktır bu, bunu bilmiyorum ama fanusta yaşayamazsınız. Doğa bile kendi başına sessiz değil. Absürt sesler olur tamam ama, buzdolabı sesli mi ya hu?

Bu bir fobiydi sanki?

Psikoterapi?
Psikoloğa gitmiştim. Kaygı,stres durumlarıyla baş edemediğimde seslere odaklanıp beynimin aktarım yaptığını söylemişti. Yani kaygı duyduğum şeyler olunca onu yoksayıp seslere takıyormuşum. O dönemde işe yaramıştı psikoterapi ama tekrar başladı

Komik bir durum değil

Komşunuzu kuran okuyor diye uyarmanızda ayrıca garip geldi ne kadar sesli okuyabilir takıntınız var belliki psikolojik destek alın mutlaka sadece siz değil aileniz içinde sorun bence
Sesli şekilde okuyor camide Kuran Tilaveti şeklinde okunuyor ya o şekilde.Yani odada otururken benim olduğum odada hangi surede olduğunu bile anlayabiliyorum. Yani düzenli olarak bir erkeğin sesini duymak zorunda değilim odamda otururken. Kaldı ki gece 12'ye geliyor saat. O saatte de dikkat etsin bir zahmet

Bende de dediğiniz gibi seslere karşı hassasiyet var.. Çocukluktan bir travmam olmuş olabilir diye düşünüyorum..Çünkü çocukken misafir gelir çoluk combalak ev kalabalık ve ben gürültülü diye bahçeye kacardim.Hatta bir kere yağmurda kaçtım annemden dayak yedim herkes içerde sen ne arıyorsun bahçede diye..Neyse bugüne kadar psikologa gitmek önceliğim olmamıştı ama düzgün bir yer bulursam gitmek istiyorum..Bunun için değil tabiki ama anlatacaklarım içinde bu da var..Sizin de bu konuda geçmişten gelen bir yasanmisliginiz olabilir mi acaba ?

Belki bir hastalıktır bu, bunu bilmiyorum ama fanusta yaşayamazsınız. Doğa bile kendi başına sessiz değil. Absürt sesler olur tamam ama, buzdolabı sesli mi ya hu?
Kesinlikle haklısınız. İzmir'e tatile gittim yazın. Cırcır böceklerinin seslerinin yüksek oluşu bile dikkatimi çekti. Ama Ege bölgesinde herkesin alıştığı bir durummuş bu. Yeşillik alanlarda bu ses oluyormuş o bölgede. Yine de bunu farketmeyecek kadar boşvermek istiyorum artık

Doktor çözer muhtemelen bu durumu. Çok rahatsız olunca kulaklığı takıp müzik falan dinleseniz? Rahatsız eder mi acaba?

Bu sesler geneld egece ortalık iyice sessizleşince rahatsız eder ben de sesten nefret ederim. Ama insna sesi şanet bi sokakta oturuyoruz gece yarıaısna kada rherkes sokakata bagrııyo kaç kere sinirden agladıgımı bilirim polis çagırıyox polis bişey yapmadna gidiyor bagırıyoruz olmuyo kavga gürültü. Nefret geldi. Benide nefes alıp verme sesi rahatsız eder bazen eşimi bogasın geliyo uyurken aldbaks

Tek çocuk musunuz acaba?

Yalnız cırcır böcekleri sayısı fazla ise hepsi birden ötünce çok aşırı ses oluyor bundan rahatsız olmanız çok normal bi göl kenarında 30 tane kurbağanın sesiyle kamp yapmak düşünsenize

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…