Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Doktor çözer muhtemelen bu durumu. Çok rahatsız olunca kulaklığı takıp müzik falan dinleseniz? Rahatsız eder mi acaba?
Evet müzik dinliyorum o durumlarda ya da maskeleyici bir ses. İlaç tedavisi iyi gelir mi bilemiyorum. Denemeye değer belki ama bu mesela 3 ay her gün devam eden bir şey değil. Bir süre oluyor sonra o sesi duymuyorum genelde. İlaç kullansam 6 aylık tedavi veriyorlar en az. Yani denemeye değer mi bilmiyorum

Bu sesler geneld egece ortalık iyice sessizleşince rahatsız eder ben de sesten nefret ederim. Ama insna sesi şanet bi sokakta oturuyoruz gece yarıaısna kada rherkes sokakata bagrııyo kaç kere sinirden agladıgımı bilirim polis çagırıyox polis bişey yapmadna gidiyor bagırıyoruz olmuyo kavga gürültü. Nefret geldi. Benide nefes alıp verme sesi rahatsız eder bazen eşimi bogasın geliyo uyurken aldbaks
Evet Ege ve Akdeniz'de ormana gideyim de kafamı dinleyeyim diye bir etkinlik yok gibi bir şey galiba. İlginç geldi baya

Yalnız cırcır böcekleri sayısı fazla ise hepsi birden ötünce çok aşırı ses oluyor bundan rahatsız olmanız çok normal bi göl kenarında 30 tane kurbağanın sesiyle kamp yapmak düşünsenize
Evet rahatsız olmak normal. Ben içselleştirip "neden rahatsız oluyorum, sesler beni rahatsız ediyor, bu durum hayatımı olumsuz etkileyecek" tarzı düşüncelere dalınca sorun orada başlıyor

Bazen iyi duymak kisinin cehennemi olabiliyor, benim de kulaklarim cevreme kiyasla cok iyi isitir, boceklerin yürüdüğünün sesini bile duymuslugum var ama rahatsiz oluyor muyum hayır.
Bunu soyledıgımde arkadasım esine bakıp gulmuştu.insanlar inanmıyor ama bocegin yurume sesını duyuyorum🤦

Evet müzik dinliyorum o durumlarda ya da maskeleyici bir ses. İlaç tedavisi iyi gelir mi bilemiyorum. Denemeye değer belki ama bu mesela 3 ay her gün devam eden bir şey değil. Bir süre oluyor sonra o sesi duymuyorum genelde. İlaç kullansam 6 aylık tedavi veriyorlar en az. Yani denemeye değer mi bilmiyorum
Bunun için ilaç kullanmayın şimdilik terapi ile hallolur gibime geliyor

Düğüne ya da eğlenceye gittiğinizde o ses de rahatsız etmiyor dimi gece sessizlikte yatınca rahatsız oluyorsunuz
O ses rahatsız etmiyor. Benim sorun kendi halimde otururken oluyor. Yani kendi başıma bir şeyler yaparken buzdolabı gibi bir ses ya da başka evden gelen tv sesi olmasın istiyorum. Gece uyurken sorun olmuyor sessiz oluyor ev zaten. Ama tatilde kaldığım otel işlek bir yol kenarıydı. O caddenin sesi gece uyurken rahatsız etti mesela. Ama kendi evimde böyle bir sorun yok sessiz geceleri

O ses rahatsız etmiyor. Benim sorun kendi halimde otururken oluyor. Yani kendi başıma bir şeyler yaparken buzdolabı gibi bir ses ya da başka evden gelen tv sesi olmasın istiyorum. Gece uyurken sorun olmuyor sessiz oluyor ev zaten. Ama tatilde kaldığım otel işlek bir yol kenarıydı. O caddenin sesi gece uyurken rahatsız etti mesela. Ama kendi evimde böyle bir sorun yok sessiz geceleri
Biz de caddeye yakın bir otelde kaldık bizi de ses rahatsız etti yani bu normal bir şey

Biz de caddeye yakın bir otelde kaldık bizi de ses rahatsız etti yani bu normal bir şey
İşte bir süre sonra ben sorun ettiğim her sesi içselleştirip "beni rahatsız ediyor, ben bu tarz caddeye yakın bir evde yaşayamam" gibi düşüncelerle kendimi aşağı çekiyorum. Bu şekilde düşündüğüm içinde bir ortam değişikliğinde seslere karşı duyarlı oluyorum. Üniversitedeyken yurtta kalmaya başlayınca da ilk zamanlar seslere odaklıydım ama yurt sakin bir yerde olduğu için sorun yaşamadım

Evet Ege ve Akdeniz'de ormana gideyim de kafamı dinleyeyim diye bir etkinlik yok gibi bir şey galiba. İlginç geldi baya
Bi tatil köyüne gittim dedim dinleniriz inan böcek seslerindne kafayı yiyordum. Camı kapatıyoruz sıcak klima açrpıyor cmaı açıyoruz böcek sesi iğrençti en güzel çoook yüksekte bi gökdelende ses yalıtımlı odlaarı olan bir yerde oturmak

Evde kara böcek gezse de duyuyor musunuz ya da kertenkele falan
Kertenkeleyi ev sessizliginde hic görmedim o yuzden emin degilim ama tahminimce onu duymam, bacaklarinin alti yumusak onlarin.

Ama bu sene kara bocek turu vardi yeni, avucum buyuklugunde (sanirim bir tur hamam bocegi) onu duydum hem de gunduz gozuyle gurultu varken, mesela kara fatmalari kesin duyuyorum, ozellikle de düştüklerinde, ziplayan bir bocek turu var gergedan bocegi diye geciyor onlari da duyuyorum, fareleri eger tahta ustunde yuruyorlarsa da duyuyorum. Ama tirtil ya da salyangoz, orumcek gibi bocekleri duymuyorum.

İşte bir süre sonra ben sorun ettiğim her sesi içselleştirip "beni rahatsız ediyor, ben bu tarz caddeye yakın bir evde yaşayamam" gibi düşüncelerle kendimi aşağı çekiyorum. Bu şekilde düşündüğüm içinde bir ortam değişikliğinde seslere karşı duyarlı oluyorum. Üniversitedeyken yurtta kalmaya başlayınca da ilk zamanlar seslere odaklıydım ama yurt sakin bir yerde olduğu için sorun yaşamadım
Ama bunlar normal şeyler ben de işlek bir caddedeki evde oturamam gürültü kirliliği adı üstünde

X