Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Bu rahatsızlığın adı mizofoni. Bende de var ve çok önceden araştırmıştım ordan biliyorum. Ağız şapırdatma, sakız çiğneme, cips ,elma yerken çıkan kart kurt sesler, tabağa çatal değince gelen o cızırtı sesi, ocaktan çaydanlık alınırken demire sürtünüp çıkardığı o ses bütün bunlar beni rahatsız ediyor. Hatta bu sebepten dolayı ailemden ayrı yemek yedim uzun bir süre. Birkaç sene sonra bu durum azaldı artık seslere değil de kendi duygu, düşüncelerime odaklandım anda kalmaya çalışıyorum. Sesler beni hâlâ rahatsız ediyor ama eskisi gibi değil. Bu durumdan dolayı gerilim tipi baş ağrısı oluyordu nöroloji ve psikiyatriye de gitmiştim
Psikiyatri ilaç vermiş miydi? Ben de kendi duygu düşüncelerime odaklanmaya çalışıyorum ama zor oluyor şu anlık

Ağzıyla viyk viyk ses yapanlara bir şey denilmeyip sesten rahatsız olanların tedavi olması gerektiğinin düşünülmesi beni hep üzmüştür 😂 bence asıl hasta olan o ağzında geviş getiren gerizekalilar

ya ahahah öyle demeyelm ya.
bu ses hassasiyetini fazla hafife aldığını gördüm insanların. bi arkadaşım, 40 yaşından sonra ses hassasiyetinden kafayı oynatmak üzere olduğu için hekime başvurmuştu ve o yaşında otizm teşhisi kondu.

Psikoloğa gitmiştim. Kaygı,stres durumlarıyla baş edemediğimde seslere odaklanıp beynimin aktarım yaptığını söylemişti. Yani kaygı duyduğum şeyler olunca onu yoksayıp seslere takıyormuşum. O dönemde işe yaramıştı psikoterapi ama tekrar başladı
İlaç kullanın kaygı için. Hadi evdeki sesler neyse de konu komşu da mı size ayak uyduracak? Kulak tıkacı takın en kötüsünden.

Komşunuzu kuran okuyor diye uyarmanızda ayrıca garip geldi ne kadar sesli okuyabilir takıntınız var belliki psikolojik destek alın mutlaka sadece siz değil aileniz içinde sorun bence
Benim abim de aile apartmanında alt katımızda oturuyor, gece Kur'an okuduğunda duyuyordum. Duyuluyor gerçekten

Sesli şekilde okuyor camide Kuran Tilaveti şeklinde okunuyor ya o şekilde.Yani odada otururken benim olduğum odada hangi surede olduğunu bile anlayabiliyorum. Yani düzenli olarak bir erkeğin sesini duymak zorunda değilim odamda otururken. Kaldı ki gece 12'ye geliyor saat. O saatte de dikkat etsin bir zahmet
Haklısınız o zaman evde kendimiz okuruz ya öyle düşündüm ben bir psikologla konuşsanız ilaçlık bir durum gibi değil bu sanki ablamda hassasdır sizin gibi kulak tıkacı kullanıyor uyurken
Benim abim de aile apartmanında alt katımızda oturuyor, gece Kur'an okuduğunda duyuyordum. Duyuluyor gerçekten
Ben o şekilde düşünmedim fısıltı ile okuruz ya ondan yazdım yorumumu

bununla ilgili bi film vardı
adam seslere o kadar hassas ki gece uyurken karısının göz kırpma sesini bile duyuyor
en son bir gece evdeki herkesi öldürüyordu sırf sessizlik olsun diye
kızım da su sesinden nefret eder
ilginç

Selam arkadaşlar. Bu durum stresli dönemlerde mi oluyor yoksa bu sorun mu beni strese sokuyor bilmiyorum ama beni dönem dönem olumsuz etkileyen,hayat kalitemi düşüren bir şey :KK43: Buzdolabı sesi bile rahatsız ediyor. Yeni bir buzdolabı ama biraz titreşimli gibi ses çıkartıyor olması bile rahatsız ediyor. Odamdayken sesi gelmez ama mutfaktayken rahatsız oluyorum. Annem abarttığımı düşünüyor onu rahatsız etmiyor mesela. Bunun dışında şapırdatma, boğaz temizleme, dişlerinin arasından cıyk cıyk ses çıkartma gibi seslere de sürekli maruz kalırsam bir süreden sonra rahatsız ediyor çıldırtıyor içten içe. Yani bir insan durduk yere neden dişlerinin arasından ses çıkarır ki? Sürekli tekrarlayarak yaptıklarında çok aşırı rahatsız oluyorum. İlkokuldan beri sessiz bir evde büyüdüm mesela ve cadde üstünde bir evde yaşama fobim var neredeyse.Sessizliği çok seviyorum. Çevresel uyaranlara karşı çok hassasım. Bu sorunum daima devam eden bir şey değil ama o sesler ortadan kalkıyor diye mi bilmiyorum. Buzdolabı sesi uzun zamandır umrumda değildi. Hatta aklıma gelince "yaa o kadar da sesli değil neden takıyormuşum ki kafaya" diye düşündüğüm zamanlar da oluyor ama bazen de takıyorum.

Komşumuz Kuran okuyor mesela sesi geliyor. Normalde rahatsız olmuyordum o sesten. Bu aralar o da rahatsız ediyor. Babam nazikçe uyarmış, tamam dikkat ederim demiş. Gece 11buçukta okuyordu az önce. Duvara vurdum çubukla. Anladı sustu. Yani her insan belki böyle sorunlar yaşayabilir ama ben çok mu içselleştiriyorum bu durumu acaba.

Normalde sakin bir insanım ama bu dönemler beni kaygılı bir insana çeviriyor.Çünkü huzursuz,kaygılı,her sese karşı tetikte birine dönüşüyorum. Bu konudaki hassasiyetimi nasıl kontrol edebilirim, bu zamana kadar net bir çözümünü bulamadım. Sesleri önemsemeyen birisi olmayı çok istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum 🍀
Uzman yardımı alın siz.Normal değil yaşadıklarınız

ya ahahah öyle demeyelm ya.
bu ses hassasiyetini fazla hafife aldığını gördüm insanların. bi arkadaşım, 40 yaşından sonra ses hassasiyetinden kafayı oynatmak üzere olduğu için hekime başvurmuştu ve o yaşında otizm teşhisi kondu.
Otizmli de değilimdir ama yaa 😂 O yaşa kadar belirti vermeyen otizm nasıl oluyor ki

Haklısınız o zaman evde kendimiz okuruz ya öyle düşündüm ben bir psikologla konuşsanız ilaçlık bir durum gibi değil bu sanki ablamda hassasdır sizin gibi kulak tıkacı kullanıyor uyurken

Ben o şekilde düşünmedim fısıltı ile okuruz ya ondan yazdım yorumumu
Duvarlarına vurmam işe yaradı galiba. Bugün sesi yoktu. Olması gereken kendi duyabileceği şekilde okumak yani

Merhaba canım. Konuyu okurken kendimi gördüm resmen beni anlatmışsın. Nefes sesine bile takıntım var ama sen yine şanslısın sessiz bir yerde yaşıyorsun ben malesef cadde üzeri istanbulun en yoğun olduğu semtlerden birinde yaşıyorum ve yaşadığım yerde çok yabancı var bağırarak konuşup geçiyorlar bak gece 2 beni uyku tutmadı napıcam bilmiyorum😞 çözüm bulursan banada söyle lütfen..

Merhaba canım. Konuyu okurken kendimi gördüm resmen beni anlatmışsın. Nefes sesine bile takıntım var ama sen yine şanslısın sessiz bir yerde yaşıyorsun ben malesef cadde üzeri istanbulun en yoğun olduğu semtlerden birinde yaşıyorum ve yaşadığım yerde çok yabancı var bağırarak konuşup geçiyorlar bak gece 2 beni uyku tutmadı napıcam bilmiyorum😞 çözüm bulursan banada söyle lütfen..
Daha sakin bir semte taşınmak çok daha rahat ettirebilir. Çünkü gürültülü yerlerde yaşamak çoğu insanı rahatsız eden bir şeymiş zaten

Duyu bütünleme konusunu bir araştırın derim, duyu bütünleme bozukluğu bence.

Otizmli de değilimdir ama yaa 😂 O yaşa kadar belirti vermeyen otizm nasıl oluyor ki

Otizmi siz nasıl tanımıyorsunuz ya da ayrıştırıyorsunız bilemem ama çok geniş bir spektrumdan bahsediyoruz. Bu bizim günlük hayatta bir bakışta anlayabileceğiniz bir şey değil. Bu yüzden size ısrarla bir hekime görünün dedim.

Komşunuzu kuran okuyor diye uyarmanızda ayrıca garip geldi ne kadar sesli okuyabilir takıntınız var belliki psikolojik destek alın mutlaka sadece siz değil aileniz içinde sorun bence
Ya bazilari okurken boyle garip sesler cikartiyorlar cok sinir bozucu bir sekilde. Yani bir tek Kuran degil genel olarak kitap okurkende yapiyorlar insanlar. Belki onu kastetmistir.

Normalde sesleri umursamam ama birinin yüksek sesle konuşması, yüksek sesle bir şey izlemesi ya da bangır bangır müzik açması gibi durumlara maruz kaldığımda terör ortamında gibi yoğun panik hissediyorum ve kaçmak istiyorum. Duygularımı tarif edemedim ama hissettiğim şey sadece "terör", nefes alışlarım bile hızlanıyor. Okb'den muzdaribim ben de, konuyu okuyunca sizin de benim gibi olduğunuzu düşündüm.

Garip olan sizsiniz. Orası müstakil ev değil. Apartman hayatının kuralları vardır. Akşam 7’den sonra, sabah 8’den önce insanları rahatsız edecek sesler çıkaramazsınız. Ortak yaşamda ne yapıyor olursanız olun belirli kurallara uymak zorundasınız. Ayrıca belki kadın ateist veya başka dine mensup, gecenin 11’inde kuran sesi dinlemek zorunda mı. Bu toplumdaki insanlar kendilerinde bu hakları nası bu kadar vurdumduymazca görebiliyorlar buna aşırı şaşırıyorum. Millet marsa gidiyor biz hala ortak yaşam kurallarını topluma öğretmeye çalışıyoruz.

Garip olan sizsiniz. Orası müstakil ev değil. Apartman hayatının kuralları vardır. Akşam 7’den sonra, sabah 8’den önce insanları rahatsız edecek sesler çıkaramazsınız. Ortak yaşamda ne yapıyor olursanız olun belirli kurallara uymak zorundasınız. Ayrıca belki kadın ateist veya başka dine mensup, gecenin 11’inde kuran sesi dinlemek zorunda mı. Bu toplumdaki insanlar kendilerinde bu hakları nası bu kadar vurdumduymazca görebiliyorlar buna aşırı şaşırıyorum. Millet marsa gidiyor biz hala ortak yaşam kurallarını topluma öğretmeye çalışıyoruz.
Bir insan evinde nasıl Kur'an okur diye düşündüğümde bağırarak olacagını düşünmedim kendiniz nasılsanız olaylara bakış açınızda öyle oluyor ben kendim gibi düşündüm evimde kuran kitap vs ne okusam en fazla fısıltı şeklinde okuyabilirim kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı tabiki yok ayrıca buzdolabı sesindende rahatsız olduğunu yazmış konu sahibi ikisini birleştrince böyle bir yorum yaptım garip olduğumu da düşünmüyorum

Selam arkadaşlar. Bu durum stresli dönemlerde mi oluyor yoksa bu sorun mu beni strese sokuyor bilmiyorum ama beni dönem dönem olumsuz etkileyen,hayat kalitemi düşüren bir şey :KK43: Buzdolabı sesi bile rahatsız ediyor. Yeni bir buzdolabı ama biraz titreşimli gibi ses çıkartıyor olması bile rahatsız ediyor. Odamdayken sesi gelmez ama mutfaktayken rahatsız oluyorum. Annem abarttığımı düşünüyor onu rahatsız etmiyor mesela. Bunun dışında şapırdatma, boğaz temizleme, dişlerinin arasından cıyk cıyk ses çıkartma gibi seslere de sürekli maruz kalırsam bir süreden sonra rahatsız ediyor çıldırtıyor içten içe. Yani bir insan durduk yere neden dişlerinin arasından ses çıkarır ki? Sürekli tekrarlayarak yaptıklarında çok aşırı rahatsız oluyorum. İlkokuldan beri sessiz bir evde büyüdüm mesela ve cadde üstünde bir evde yaşama fobim var neredeyse.Sessizliği çok seviyorum. Çevresel uyaranlara karşı çok hassasım. Bu sorunum daima devam eden bir şey değil ama o sesler ortadan kalkıyor diye mi bilmiyorum. Buzdolabı sesi uzun zamandır umrumda değildi. Hatta aklıma gelince "yaa o kadar da sesli değil neden takıyormuşum ki kafaya" diye düşündüğüm zamanlar da oluyor ama bazen de takıyorum.

Komşumuz Kuran okuyor mesela sesi geliyor. Normalde rahatsız olmuyordum o sesten. Bu aralar o da rahatsız ediyor. Babam nazikçe uyarmış, tamam dikkat ederim demiş. Gece 11buçukta okuyordu az önce. Duvara vurdum çubukla. Anladı sustu. Yani her insan belki böyle sorunlar yaşayabilir ama ben çok mu içselleştiriyorum bu durumu acaba.

Normalde sakin bir insanım ama bu dönemler beni kaygılı bir insana çeviriyor.Çünkü huzursuz,kaygılı,her sese karşı tetikte birine dönüşüyorum. Bu konudaki hassasiyetimi nasıl kontrol edebilirim, bu zamana kadar net bir çözümünü bulamadım. Sesleri önemsemeyen birisi olmayı çok istiyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum 🍀
Ben de böyleyim ve iyileşemiyorum yanimda biri agzini şapırtadınca sinir icjnde kalıyorum.Usttekilerin löp löp yürümelerine çocuklarının lapir lapır tepemde koşmasına tahammül edemiyorum.Utanmasam çıkıp döveceğim.Gercekten bu bir hastalık ve ceken anlar.Yeni bir sey oldugu ve cok kiside görülmediği icin tedavisi de yok

X