Seslerden rahatsız olmak ,hayat kalitemin düşmesi ve artık bıkmış olmamm :(

Benim de dediginiz gibi dersle ilgili başladı. Lisede sıra arkadaşım sürekli burnunu çekiyordu tik gibi. Ben de rahatsız oluyordum. Sonra üniversite sınavına hazırlanırken dediğiniz gibi tv sesleri rahatsız etti. Yani ara ara yoklayan bir şey. Bu aralar da üstteki komşunun Kuran okuma sesine taktım. Normalde rahatsız olmuyordum Kuran sesinden. Bu yıl KPSSye hazırlanırken sesli okumaya başladı. Ondan beri bu ses de beni kaygılandıran seslere dahil oldu malesef. Yani taktım mı takıyorum bir sese

Evet dersler stres yapiyor o yuzden...O kadar psikologlara para dokmeye gerek yok, en iyi siz tanirsiniz kendinizi...psikolog zor buluyor ya da bulamiyor bence...Bu durum derslerle basliyor takili kaliyor...O stresi atmaniz lazim, kendi kendinizi telkin edin, artik ders stresi yok daha rahatim, gurultu benim hayatimi kritik sekilde artik etkileyemez, alistim gibi...Kafanizi rahatlatin cunku siz sesleri asmaya azaltmaya calistikca daha cok ustunuze gelecek inadina yeni sesler cikacak

Evet tam olarak öyle oluyor malesef. Ama şu da var. Bir ses sürekli tekrarlıyorsa oluyor bu sorun. Yani bazen denk gelince değil de düzenli aralıkta maruz kalınca. Mesela her gün belirli bir saatte oluyorsa ya da buzdolabı sesi gibi. Bir ara alt komşunun tv sesi rahatsız etmişti o da travma olarak kaldı mesela. Başka bir evden duysam rahatsız ediyor direkt. Halbuki çoğu kişi umursamaz. Ya da aynı şekilde bu Kuran okuma sesi gibi. Normalde günde 30-40 dk bir şeyden sorun olmamalı ama oluyor bana

ALgida secicilik basladigi icin...dedigim gibi cozumu kendini rahatlatmak, artik seslerle senin kritik bi isin kalmadi...bunu telkin et tek cozum bu..goreceksin sesler azalacak

ALgida secicilik basladigi icin...dedigim gibi cozumu kendini rahatlatmak, artik seslerle senin kritik bi isin kalmadi...bunu telkin et tek cozum bu..goreceksin sesler azalacak
Deneyeceğim. Psikiyatriye de randevu aldım ilaç kullandığında bu sorunlarından kurtulduğunu yazanlar da oldu. İlacı deneyecektim ama bu telkinlerle mi devam etmeliyim bilmiyorum

17 yaşımda bu ve bunun gibi şikayetlerle DEHB tanısı aldım. Siz de bir değerlendirme alabilirsiniz

Deneyeceğim. Psikiyatriye de randevu aldım ilaç kullandığında bu sorunlarından kurtulduğunu yazanlar da oldu. İlacı deneyecektim ama bu telkinlerle mi devam etmeliyim bilmiyorum
Otrera Bir konuda sizin psikiyatrist olduğunuzla ilgili bir mesaj görmüştüm. Bu konuma görüşünüzü paylaşabilir misiniz Bu tarz bir sorun için ilaç kullanılmalı mı sizce ?

Ilacsiz bi deneyin bence bakalim...mesela cok akici bi kitap da ise yariyod

Ilacsiz bi deneyin bence bakalim...mesela cok akici bi kitap da ise yariyod
O sesleri baskılayan bir uğraş olarak TV izlemek , müzik dinlemek iyi gelebiliyor çünkü sesi duymuyorum o şekilde. Ama kitap okumak işe yaramaz gibi çünkü o sırada zaten konsantremin dağılmasına neden olan bir sesi duymak iyice rahatsız ediyor

Duyusal düzenleme ile ilgili sorununuz olabilir. Bu sebeple işitsel uyaranlara karşı hassasiyetiniz gelişmiş olabilir. Eğer öyleyse ergoterapi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…