Sağlıklı beslen, dolu dolu yaşa! / Yaşam Günlüğü

Selam beybikolarım

Ben bugun baya bişey yedim galiba gene
Kahvaltı gecenin bir yarısı yaptığım için enteresan bir öğün oldu kabul ediyorum ☺

4 kofte
3 kaşık patates püresi
1 kaşık haydari
1 kaşık acılı ezme
1 kaşık patlıcan ezmesi

Öğle 2 dilim yaban mersinli kek ve kahve

Akşam 3 kaşık fıstık ezmesi
2 dilim peynir
1 avuç badem, leblebi ve dut kurusu

1 saatlik yürüyüşümü ve kol egzersizlerimi de yaparak bugünü tamamladım. Bu arada birkaç günlük detoks arayışındayım cesaret edebilirsem lahana çorbası diyeti yapcam bakalım

Selam minnoşlarım
Bugün biraz hafif gidiyorum son 3 -4 günü telafi edebilmek adına.

Kahvaltım: bol limonlu yarım avokado ve 1 adet haşlanmış yumurta

İlk ara öğünüm: şekersiz türk kahvesi ve 10 badem

Aksam yemeği: 1 dilim çavdar ekmeği ve 1 adet Light ton balığı konservesi ve 3 kaşık patlıcan kızartması

Son ara: 1 kupa kahve ve 10 badem

Bugün 30 dk interval koşu ve ağırlık antrenmanı yaptım ve 1200 kaloriyi geçmeden günü tamamladım. Hepinizi çok öperim

Selam baby girlss

Ben bugün ne zamandır izlemek istediğim The Sugar Film'i izledim sonunda. Şekerin vücudumuza girdiği andan itibaren neler yaptığını nerelere hangi organlara gittigini vücudun onu nasıl kullandığı ya da kullanamadığını kısacası bedenimiz özellikle de beynimiz üzerindeki etkilerini anlatıyor. Şekeri azaltmak hatta bırakmak ve motive olmak için harika bir belgesel. Kesinlikle izlemenizi öneririm, şekere ve işlenmiş gıdalara karşı tüm bakış açınızı değiştirecek !!

Kısa kesecek olursam bugün çok mutluyum beslenmeme dikkat ettim, interval koşu ve egzersizlerimi de yaptım, 1200 kaloriyi de geçmedim benden mutlusu yok ☺

Kahvaltım: 1 adet patatesli poğaça

Bol limonlu yarım avokado

Ara: şekersiz türk kahvesi ve koska'nin leblebi ezmesi (onu belgeseli izlemeden önce yedim, yemeseydim iyiydi)

Aksam yemeğim: 1 tabak bamya yemeği ve üzerine pul biber serpilmiş 4 kaşık süzme yoğurt (bamyayı nasıl özlemişim bir tabak dolusu yemeği bayıla bayıla yedim mmh)

Bugün iş günü o yüzden 1 saat interval koşu ve yarım saat karın ve kol egzersizleriyle sınırladım sporumu.

Hepinizi çok öperimm

İlham veren instagram hesapları

Sağlıklı beslenme konusunda bana ilham veren ufkumu açan ve bilinçlenmeme çok büyük etkisi olan takip ettiğim bazı hesaplar var. Ben paylaştığı öğünleri örnek almak, yaptığı sağlıklı yemekleri evde denemek, verdiği saglikli bilgileri kendime uyarlamak ve bilmediklerimi öğrenmek icin takip ediyorum. Ve super notive oluyorum, siz de motive olmak amacıyla takip etmek isterseniz naçizane tavsiyemdir. Beslenme uzmani, Londra'da şuan yüksek lisans yapmakta olan ve beslenme tabularını yıkan: cerenyavuz

Ketojenik beslenmeyi uygulayan: pinoeatshealthy ve zencefit

Sağlıklı tarifleriyle: semaninsagliklimutfagi

Pilates uzmanı: hale_dy

Ve tabiki harika egzersiz ve spor videolarıyla: fitturkiye

Hiçbirini tanımamakla birlikte sadece örnek almak ve faydalanmak amacıyla takip ettiğim hesaplardır. Ben super motive oluyorum, size de örnek olabilir ve motive edebilir diye naçizane tavsiyemdir.

Hepinizi çok öperimm

Dün yazamadım kizlar sabah kahvaltısı 1 yumurta

1 dilim ezine peyniri

1 dilim tulum peyniri

1 tatlı kırmızı biber

3 çilek

Öğle 1 şekersiz türk kahvesi ve protein bar

Aksam yemeği 1 haşlanmış tavuk göğsü

1 tane spiral doğranmış haşlanmış kabak

Son ara 1 filtre kahve

Bugün disarda olduğum için çok şey yiyemedim iyi ki de yiyemedimmaalesef bugünlük sporumu yapamadım ama telafi edicemm.

Hepinizi çok öperim

Selam tatlişlerim

En basta kendi sağlığım ve sonra da sizin için küçük bir araştırma yaptım ve "NO SUGAR DIET " e geçmekle beraber sizinle de bu bulguları bana olduğu gibi size de ilham olabilir diye paylaşmak istiyorum.

Dünyada kişi başına günlük şeker tüketimi:
1. Amerika 126.4 gr
2. Almanya 103 gr
3. Hollanda 102.5 gr
4. Irlanda 96.7 gr
5. Avusturya 95.6 gr
6. Belçika 95 gr
7. İngiltere 93.2 gr
8. Meksika 92.5 gr
9. Finlandiya 91.5 gr
10. Kanada 89.1 gr

En düşük tüketim ile şeker sevmeyen ülkeler arasında 5 gr ile 1. Hindistan ardından 14.5gr ile İsrail,15 g ile Endonezya ve 16 gr ile Çin takip ediyor.

Günlük şeker tüketiminin 35.4 gr olduğu Türkiye ise Euromonitor şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre 54 ülke arasında 37. sırada yer almaktadır. (Yağ tüketiminde ise 30. sırada yer alıyor)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük şeker tüketiminin limit olarak 50 gr ile sınırlanması gerektiğini öngörüyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük şeker miktarı ise erkekler için sadece 35 gr olurken kadınlar için ise bu rakam 20 gr kadar.

Rakamlara ve ülkemizde artan obeziteye bağlı hastalıklara baktığımızda Türkiye'nin kritik durumda olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Buraya kadar tamamen istatistiklerden yola çıktık. Şimdi bir de şekerin vücudumuza; vücut işlevlerine, organlarımıza, ruh halimize özellikle de beynimize ve zihinsel fonksiyonlarının etkisine bilimsel açıdan bakalım.

TATLI ZEHİR

Günlük eklenti seker olarak yani hazır paketlenmiş ve sonradan şeker eklenmiş işlenmiş gıda ürünlerinden (kahvaltılık gevrek, bisküvi, gazlı içecekler vb.) aldığımız şeker fazlası vücudumuz için resmen bir zehir görevi görüyor. NEDEN Mİ?

1. Şekerin vücudumuzda yarattığı en önemli ve doğrudan zarar kalp hastalıkları ve diyabet riskini fazlasıyla arttırması.

2. Zihinsel aktiviteleri bozukluk, yavaşlama ve dalgalanmalar neden olur.

3. İhtiyacınız fazlasi şeker tüketmek migren hastalığına neden olurken metabolik ve kronik hastalıkları tetikler.

4. İç organlarımız açısından bakacak olursak fazla şeker dolayısıyla glikoz tüketimi enerji fazlası olduğu için yağa çevrilir ki bu da ilk olarak karaciğeri etkiler. Günümüzde karaciğer yağlanmasının neden bu kadar yaygın olduğunu anlamak zor değil. Karaciğer buna cildimizde çıkan sivilce kabarık ve kızarıklıklar ile tepki vererek aslında bizi uyarır. Sonrasında ise börek ve kalp gibi diğer organlarımızı da etkiler tabiki bu durum.q En kötüsü de şekerin kanser hücrelerini beslediğini ve büyümesine neden olduğunu unutmamak gerekir.

5.Şeker beyni önemli ölçüde etkiler. Çünkü şekerden aldığımız glikoz beyindeki ödül merkezini harekete geçirir ve mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin, melatonin, seratonin ve noroepitenin gibi nörotransmitterların anı ve fazla sayımına neden olur. Ki bunların etkisi sadece 20 dk sürer ve birden artan kan sekeri ve yüksek konsantrasyonun ardından ani bir düşüşe geçersiniz. Bu da vücudun duygusal tepkilerini dengesizleştirir. Ruh halinde ani değişimlere neden olur.

6. Bu değişimler sonucu bol şekerli ve bol karbonhidratlı beslenme yüzünden gün içinde kendinizi daha yorgun ve bitkin hissedersiniz.

7. Aynı şekilde şeker beyindeki ödül kısmında bulunan bu hormonları salgılanması nedeniyle bağımlılığa yol açar.

8. Aynı zamanda hormon dengesini bozar. Ani açlık hissi/krizlerine neden olur.

9. Dişlerimizi çürütmesinden ve dis etimize verdiği zarardan bahsetmedik bile daha.

10. Ayrıca cildi sıkılaştırıcı ve elastikiyetini sağlayan kolejen dokusunun azalmasını dolayısıyla da ciltte erken yaşlanma ve kırışıklıklara neden olur.

1 gr yağda 9 kalori bulunurken 1 gr şekerde 4 kalori bulunur. Ancak normalde günlük 2000 kalori ile sağlıklı yağlar (avokado, zeytinyagi,kuruyemislerin içinde kendiliğinden bulunan yağlar) ile beslenen biri, bol şekerli ve karbonhidratlı gıdalarla 2000 kalorinin altında beslense dahi daha fazla kilo alacak ve yağlanacaktır. Yani sorun kalori değil. Şekerdeki kalorinin vücutta yağdan farklı davranması ve fazlasının tahribata yol açması. (Bknz: The Sugar Film) Bu da bizi yıllarca yağ ile korkutan ve şekeri yağdan daha az kalorili olduğu için masum gösteren gıda endüstrisinin bir korkunç bir aldatmacası bana kalırsa. Asıl korkmamız gereken yağdan ziyade şeker! Ancak burada bahsettiğim kesinlikle trans yağlar değil avakado, zeytinyağı ve kuruyemiş gibi besinlerin içinde bulunan sağlıklı yağlardır. Biz yıllarca kendi adıma da etin sütün yoğurdun içindeki kendi sağlıklı yağından korkarak yağsız diyet bisküvi givj ürünleri tükettik ama bilmediğimiz bir şey vardı. Onların sağlıklı yağları alınarak yağın lezzetinin yerine şeker eklenmişti. bilmiyorum çevrenizde hiç diyet ürünleri ile sağlıklı ve zayıf kişiler gördünüz mü? Çünkü ben hiç görmedim.

Bana kalırsa işe yaradığı büyük bir tartışma konusu!

Peki ya tatlandırıcılar?

Aspartam, stevia, sakarin vb. Bilim adamları ve birçok bilimsel makaleler dahil olmak üzere bu konuda henüz bir fikir birliğine varılmış değil, hâlâ büyük bir tartışma konusu bilim insanları arasında. Doğrusu ben henüz yararlığı kanıtlanmamış bir ürünü tüketmektense çayımı kahvemi şekersiz tatlandırıcısız tüketmeyi, günlük ihtiyacım olan şekeri ise meyve- sebze, bal gibi doğal yollardan karşılamayı tercih ederim.

Elbetteki şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine azaltabilir ve günlük ihtiyacınız ile sınırlayabilirsiniz. Ancak benim tercihim, şekeri ve bol şekerli işlenmiş hazır gıda ürünlerini mümkün olduğunca hayatımın dışına itmek!

Tatlişkolarım hemen sizinle bugünkü delicesine protein içeren menümü paylaşiciim

Kahvaltım
1 haşlanmış yumurta
1 dilim ezine peyniri
1 dilim tulum peyniri
3 çilek
1 demet roka (üzerine nar ekşisi)

Ara öğünüm: şekersiz türk kahvesi ve protein bar

Aksam yemeği
1 haşlanmış tavuk göğüs fileto
6-7 kaşık bamya yemeği
Yarım demet roka

Son ara öğünüm 1 sade kahve

Bugün de 1200 kaloriyi geçmedim ve 1.30 saatlik interval koşu, kol ve karın egzersizlerimi de yaparak polar saatime göre 820 kaloriye elveda dedim hepinizi çok öperimm

No sugar diet'i anlatan postumu daha sonra paylaşıcam benim gibi meraklılar ve uygulamak isteyenler varsa yararlı olur umarım

Selam beybilerim hemmen bugünkü menümü paylaşıyorum.

kahvaltım:
Bol limonlu yarım avokado
haşlanmış yumurta
1 dilim ezine peyniri
1 dilim tulum peyniri

Öğle: şekersiz türk kahvesi ve protein bar

Ara öğünüm: 2 tane evde yaptığım yulaflı kurabiye
1 havuç ve 1 avuç haşlanmış nohut

Aksam yemeği: 1 kase kırmızı mercimek çorbası ve fırında 1 küçük tavuk göğüs parçası

Son ara : 2 tane evde yaptığım yulaflı kurabiye ve tarçınlı bitki çayı

Hepinizi çok öperim efenim

Sporumu eklemeyi unutmuşum bugün misafirim olduğu için 30 dk interval koşu ve birazcık kol egzersizi yaptım sadece ama daha sonra acısını çıkarıcam tabiki hepinizi kocaman kocamaaannnn operimm

Kankitolarim bugün kalori limitimi astım ve sanırım 2000 kaloriyi de az geçtim. Misafirim olduğu için çok dikkat etmedim ve spor da yapamadım ancak toplamda 2 saate yakın yürüdük. Bugünkü bol karbonhidratlı beslenen sinir bozucu halim bana ders oldu ve uzun zamandır düşündüğüm bir konuda karar aldım. . Yarın bu konuları konuşmak dileğiyle şimdilik hepinizi çok öperim

Sevgili gulfuren iki tane olgunlaşmış yumuşak muzu çatalla ez içine alabildiği kadar yulaf ezmesi ekle. Bu en basit tarifi. Opsiyonel olarak iyi tutması için bir yumurta (ben ekliyorum) ve biraz tat istiyorsan bal ve ceviz de ekleyebilirsin. Ben ayrıca chia tohumu, tarçın, keten tohumu ve Hindistan cevizi ekliyorum. Öperim cokk

Bu tarifi yapacağım.180 derece fırında kaç dakika pişiriyorsun?Teşkkürler canım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…