Sağlıklı beslen, dolu dolu yaşa! / Yaşam Günlüğü

Ben iyiyim şükür, sonunda sekiz sene önceki kilomu gördüm. Çok mutluyum.55 kg çıktım cuma günü.

Ayy ne güzel haber bu canım benim tebrik ediyorum seni :KK9::KK200: kendim vermiş kadar sevindim valla darısı başıma inşallah :KK49:

Ben de şu an no sugar diet ve low carb diet yapiyorum. Sekersiz 10. günümdeyim :KK25::nazar:

Bravo 10 gün çok iyi bile süre.Halsizlik yapmadı mı?

Saol canım aksine kendimi çok daha enerjik ve mutlu hissediyorum. Zaten fazla şeker tüketimi kan şekerini birden yükseltip birden de düşürdüğü için insana ani enerji verip sonrasında da ani bir enerji azalması yaşatır bu da bitkinlige ve yorgunluğa sebep verir. Fazla şeker ve karbonhidrat tükettiğim zamanlarda kendimi çok halsiz hissediyordum ve canım hiçbir şey yapmak istemiyordu sürekli bir yorgunluk hali vardı üzerimde. Ama şu an kendimi cok daha dinç ve psikolojik açıdan da mutlu hissediyorum, gözle görülür belirgin farklar hissediyorum kendimde.:KK73:
Sanırım önemli olan ilk birkaç günü atlatmak sonrası çok daha kolay beyin unutunca da iş biter zaten. Benim beslenmemde sadece yüzde yüz doğal şeker ilavesiz fıstık ezmesine izin var. O da bana yetiyor:kk77:

Son düzenleme:
Canım süpersin :)) bir süre sizden ayrı kaldım. Okul dolayısıyla bir de çok fena grip oldum geçmek bilmiyor yataklara düştüm resmen :) buarada canım ne isterse yiye yiye birkaç kilo aldım galiba. Ama toplanma vakti geldi. 3 haftanın var ve vermem gereken 6-8 kilo arası var. Yeniden başlıyorum :)) çok azimli ve hirslisin tatlım yazılarını gördükçe motive oluyorum. Aynen devammmm :**

S sahlep Canım benim çok teşekkür ederim desteğin icin :KK200: şekersiz beslenmeyi hallettim ama Low Carb diyetimi daha tam oturtamadim bugün annemin benim için yaptığı ekmeği görünce dayanamadım biraz yedim Low Carb da güme gitti:KK12: Allah'tan ailemin yanından döndüm şimdi kendi başıma bir güzel başa sarıp en baştan alıcam :KK45: bir de ben serbest diye fıstık ezmesi ve kuruyemişe sardım onları da acilen kesmem gerek, o yüzden ben de kilo almış olabilirim korkuyorum valla tartiya çıkmaktan :KK70:olsun moral bozmak yok artik burdan birbirimizi motive edip gaza getiririz biraz da kasarsak inşallah yaza da incecik gireriz:KK73:

Ben de karbonhidrat diyetini düşünüyordum canım :)) ama öncesinde 2 günlük detoks uygulicam :) kilo almisim 2 kilo hem de :KK43: arastiriyorsun ogreniyorsun ne güzel canım.takdir ediyorum bu özelliğini :) ben de senden bir şeyler öğrenip gaza geliyorum. Tekrar senin interval örneğini uygulamaya başlıca en yakın zamanda. Bir günden bir şey olmaz canım yarın yeni bir gün baştan başlamak için vakit var baştan al bence de:)), pes etmicez yaza 34 beden olcaz insallahhh :**

Ben de karbonhidrat diyetini düşünüyordum canım :)) ama öncesinde 2 günlük detoks uygulicam :) kilo almisim 2 kilo hem de :KK43: arastiriyorsun ogreniyorsun ne güzel canım.takdir ediyorum bu özelliğini :) ben de senden bir şeyler öğrenip gaza geliyorum. Tekrar senin interval örneğini uygulamaya başlıca en yakın zamanda. Bir günden bir şey olmaz canım yarın yeni bir gün baştan başlamak için vakit var baştan al bence de:)), pes etmicez yaza 34 beden olcaz insallahhh :**

Ay inşallah bebisim ya:KK200: ☺ Ben de tam anlamıyla sıkı Low Carb diyetime bugün başladım artik kaçırmak yok kararlı olcaz gidecek bu yağlar o kadar!!:KK56:

Low carb diet / Düşük Karbonhidratlı Beslenme

Sevgili kizçelerim, size bugün bilimsel bilgiler ışığında düşük karbonhidratlı beslenme nedir, nasıl yapılır, kuralları nelerdir, ne ise yarar hepsini anlaticiiim ☺
Öncelikle Low carb diet yüksek karbonhidrat ve şeker içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durarak; düşük karbonhidratlı yiyeceklerle protein ağırlıklı bir beslenme türüdür. Peki karbonhidrat ve şeker tüketiminin zararlı olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Peki Low Carb diet ya da düşük karbonhidrat beslenmesi bize yararları nelerdir?

1. Öncelikli olarak düşük karbonhidrat beslenme duzeni birçok sağlık riskini azaltarak sağlık durumunu iyiye götürür.

2. Daha ayrıntıya inecek olursak kalp damar hastalıkları ve diyabet riskini önemli ölçüde azaltır ve önler.

3. Triglyceride denilen kandaki yağ hücreleri seviyesini azaltır ve HDL denilen iyi kolesterol seviyesini arttırır.

4. En zararlı yağlanma türü olan bel çevresindeki ve iç organlardaki yağlanmayı önemli ölçüde azaltır ve önler.

5. Metabolik hastalıkları ve tip 2 diyabet riskini yine önemli ölçüde azaltır.

6. Kandaki insülin seviyesini azaltır ki yüksek insülin seviyesi yağ depolamaya yararken düşük insülin seviyesi ise yağ yakımını sağlar.

7. Düşük karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek aynı zamanda iştahı azaltır, metabolizmayı hızlandırır, kas kütlesini arttırır dolayısıyla da daha fazla yağ yakımını sağlar.

8. Tüm bunlara ek olarak kilo vermeyi ve zayıflamayı sağlar.

Peki bu sağlığa bu kadar yararı bulunan düşük karbonhidrat beslenmesini nasıl uygulanır ne yenir ne yenmez?

Bu beslenme türünde izin verilen - verilmeyen ve belirli miktarda sınırlı tüketilebilen yiyecekler

İzin Verilenler;
Et, kümes hayvanları eti, deniz ürünleri
Yumurta
Peynir
Sebze - meyve
Avokado
Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, tereyağı, krem peynir, ekşi krema

İzin verilmeyenler;
Beyaz un, esmer ya da kepekli tahıllar (ekmek makarna, pirinç, bulgur vb)
Süt
Kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut vb)
Yüksek nişasta veya karbonhidrat içeren patates, tatlı patates
Şekerli ve gazlı içecekler
Alkol ve alkollü içecekler
Tatlılar, ünlü mamulleri, dondurma
Şekerli ve gazlı içecekler, meyve suyu, soda

Sınırlı yiyecekler;
Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek, dut (max 1 kase)
Sade yoğurt (Maxalt 1 kase)
Kuruyemisler (30-60 gram)
%85 ve üzeri bitter çikolata (30 gram)
Tatlandırıcı eklenmemiş kırmızı/beyaz şarap (dry wine, max 4 kadeh/120 gr.)
Keten tohumu, chia tohumu (max 2 tatlı kaşığı)
Süzme peyniri (max 1 dilim)
Bal kabağı (max 1 kase)

Eveet kizçelerim artık düşük karbonhidrat beslenme düzenine geçiyoruz ve sağlıklı güzel ve tabiki de zayıf musmutlu bir hayata başlıyoruuuzzz ☺:KK200::nazar:

Kaynakça: https://authoritynutrition.com/why-do-low-carb-diets-work/

Son düzenleme:
Tekrar selam beybitolarım :KK200::nazar:

Low Carb diet hakkında aklıma gelmişken yazayım yulaf ezmesi sınırlı tüketilmesi gereken yiyecekler içinde yer alıyor. Mesela ben haftada 1 veya 2 gün 3-4 kasik yulaf ezmesi ile öğün yapıyorum.:kk77:
Kuru baklagiller, pirinç ve bulgur ise bazı Low Carb diyetlerinde sınırlılar grubuna dahil edilmiş bazılarında ise edilmemiş. Eğer ayarlamasini yapabiliyorsanız, haftada 1 gün kuru baklagil ya da pirinç veya bulgur 3- 4 kaşığı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Ancak diger izin verilmeyen besinler kesin olarak tüketilmemeli. Önemli olan kendi beslenme duzeninizi oluşturmanız.:KK55:
Sonuçta her insanın beslenme duzeni kendine özeldir ve ayarlamalar yapılabilir. Düşük karbonhidrat beslenme düzenine geçmek istiyorsanız siz de diyetinizi kendinize özgü hale getirebilirsiniz tabi kurallara uyarak.:KK56:

Bugünlük menüme gelecek olursam kahvaltım
1 haşlanmış yumurta
1 tatlı kırmızı biber

Ara: şekersiz türk kahvesi

İkindi: 10 badem ve 2 avuç leblebi

Akşam yemeğim: 4 kaşık etli türlü (patates yok icinde)

Son ara: 10 bademve 1 avuç leblebi
Günü 1200 kaloriyi geçmeden ama maalesef bugün spor yapamadan kapattım.:KK43: Hepinizi cok öperimm :KK15:

Selam bebislerim dünkü menüm
Sabah
1 kase yoğurt
1 kase çilek
2 kaşık doğal fıstık ezmesi
Sade kahve

Öğle şekersiz çilekli smoothie

Akşam
3 parça balık
1 kase az soslu salata

Bugünkü menüm Sabah :
1 kase yoğurt
1 kase çilek
2 kaşık fıstık ezmesi
3 incecik dilim gouda peyniri
1 incecik dilim Cheddar peyniri
1 parça bacon

Öğle: 1 sade kahve ve 2 avuç leblebi

Akşam : 1 parça tavuk göğüs ızgara
2 kaşık karnabahar yemeği ve 2 kaşık yeşil mercimek

Ara: karışık çerez

Bugün biraz fazla yemiş gibi gibi görünsem de hepsinden azar azar yedim. Hepinizi çok öperimm :KK200::KK15:

canım diyet nasıl gidiyor? ben de düşük karbonhidrat diyeti düşünüyorum ancak halsizlik yapar mı bilemiyorum.sende neler oluyor halsizlik oluyor mu?yağdan kaybettirdiğinden eminim,merakla bekliyorum gidişatını. çok öptümm:KK60::KK60:

canım diyet nasıl gidiyor? ben de düşük karbonhidrat diyeti düşünüyorum ancak halsizlik yapar mı bilemiyorum.sende neler oluyor halsizlik oluyor mu?yağdan kaybettirdiğinden eminim,merakla bekliyorum gidişatını. çok öptümm:KK60::KK60:

Selam bebisim valla hiç beklemediğim kadar iyi gidiyor :nazar: Zaten düşük karbonhidrat yüksek protein ve sağlıklı yağlar (zeytinyağı,avokado, kuruyemiş vb) ile beslendiğim için gün içerisinde hiç açlık çekmiyorum tersine ilginç bir şekilde hep tokum. Protein tokluk hissini fazlasıyla verdiği için halsizlik hiç yaşamadım. Ayrıca no sugar diet yaptığım için tatlı krizlerim de bitti çok şükür. Çünkü insan şeker yedikçe daha çok yiyesi geliyor malum bağımlılık yapıyor :KK12: yemeyince de hiç yiyesi gelmiyor önemli olan beynin o besini unutması. Bu da ancak şeker ve şekerli paketlenmiş gıdaları (bisküvi, dondurma, kahvaltılık gevrek, çikolata, şekerli içecekler,meyve suları vb) kesince oluyor. Tabi başlarda biraz zorluk çektim ama o zamanlarda da meyve ve kuruyemişle bu isteğimi giderdim. Beslenme insanı gerçekten çok etkiliyormuş ben bunu anladım. Sağlıklı beslenme ve şekersiz yaşam ile kendimi o kadar iyi ve enerjik hissediyorum ki kendim bile şaşırıyorum :KK70:

Bir de karbonhidratı sınırladığım için karnımda şişlik olmuyor şükür göbüşüm de indi biraz :cool:ama çok sık tartılmıyorum bu hafta sonu artık insallah:KK55:

Düşünüyorsan tavsiye ederim tatlım ama başlarda düşük karbonhidratı anlamak ve oturtmak çok zor ne yasak ne değil neyi sınırlı yiyebilirsin anlamak zor oluyor ve yemek yapma alışkanlıklarını da kesinlikle değiştirmen gerekiyor. Mesela yemeklere ayçiçeği yağı fındık kanola yağı da kullanmak yasak. Sadece tereyağı zeytinyağ ve günde çok az coconut yağına izin var. Pirinç, bulgur vb zaten yasak. Ayrıca baklagilleri de ya tamamen kesmen gerek ya da haftada bir gibi sınırlaman gerek. Kuruyemişler de sınırlı. Klasik Türk aile beslenme düzeninden çok farklı e tabi biz de bugüne kadar öyle alıştığımız için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek biraz zor olabiliyor ve tabiki zaman alıyor. Ben iki denemeden sonra üçüncüsünde tam anlamiyla Low Carb'ı uygulayabildim. Oturması ise aylar geçtikten sonra ancak.

Ama internette özellikle de yabancı sitelerde ve yabancı instagram hesaplarında çok güzel ve çok sayıda Low Carb kahvaltı, akşam yemeği ve atıştırmalık öğün örnekleri ile tarifleri var. Yurtdisinda Low Carb ve Ketojenik beslenen çok fazla insan var. Bunları araştırıp öğrenmen yani keşfetmen sana kolaylık sağlar.
Mesela bana authoritynutrition.com sitesi güzel öğün fikirleri vermişti. İnstagramda da birçok hesap takip ediyorum bu beslenme şekillerini uygulayan. Onlarca kilo verip sismanliga bagli hastalıklarından kurtulup sağlığına kavuşan çok insan var. Şimdilik durumlar böyle tatlım başlarsan beraber yaparız birbirimizi motive ederiz :KK200:

Son düzenleme:
Sevgili kizçelerim hemmen bugünkü menümü paylaşıyorum sizinle. Kahvaltı:
4 kaşık yulaf ezmesi
1 bardak süt
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı keten tohumu

Öğle: 1 şekersiz türk kahvesi

Akşam: avokado soslu biftek ve 3 kaşık kadar sote sebze (bugün disarda olduğum için elimden geldiğince sağlıklı bir menü seçimi yapmaya çalıştım)

Ara : 1 avuç leblebi ve 2 ince dilim Cheddar peyniri daha sonra da sade kahve

Hepinizi çokkkk öperim :KK200::KK15:

Canım ben de basliycam bu diyete ama ders çalışırken açılır miyim ya d aders çalışırken glikoz ihtiyacı hissediyor ya insan onu nasıl bastirabilirim bunlar dusunduruyor beni. Ama yaza böyle girmek istemiyorum. Bu hafta bir sehirdisina gidip geleceğim. Döndüğümde dusunuyorum ben de böylesi bir diyet. Fındık ezmesini bırakırsam şekeri bitirdim demektir aslında :p ay çok seviyorum kaşık kaşık yiyorum o da basen oluyor :) seni takipteyim ben de önümüzdeki hafta basliyorumm :))

Canım ben de basliycam bu diyete ama ders çalışırken açılır miyim ya d aders çalışırken glikoz ihtiyacı hissediyor ya insan onu nasıl bastirabilirim bunlar dusunduruyor beni. Ama yaza böyle girmek istemiyorum. Bu hafta bir sehirdisina gidip geleceğim. Döndüğümde dusunuyorum ben de böylesi bir diyet. Fındık ezmesini bırakırsam şekeri bitirdim demektir aslında :p ay çok seviyorum kaşık kaşık yiyorum o da basen oluyor :) seni takipteyim ben de önümüzdeki hafta basliyorumm :))

Ay yaşasın çok sevindim beraber lowcarb yapıcaz yehuuuu:KK200: :KK45:

Selam beybikolarım bugünkü menüm
Kahvaltı: mikrodalgada pisirdigim yağsız bir yumurta ile omlet
Bir dilim Cheddar peyniri
1 dilim ezine peyniri
1 tatlı kırmızı biber

Öğle: şekersiz türk kahvesi ve 1 avuç leblebi

İkindi: 1 yarım ceviz, 1 badem, 1 fındık, 1 çiğ kaju

Akşam: 4 kaşık kendi imalim fıstık ezmesi (yaparken dayanamadım valla)
8 çilek
2 erik

Fıstık ezmesi o kadar tok tutuyor ki karnım tıka basa doldu. Akşam yemeğine de bişey yiyemedim.

Hepinizi çok öperimm :KK200:

Son düzenleme:
Selam kizçelerim bugün size mikrodalga omletimi taniticiiimm. Ben genelde haslama yumurta yerim çünkü yumurtayi yağlı sevmiyorum ve tavada yapınca az da olsa yağ kalıyor yumurtanın üzerinde. Benim de aklıma mikrodalga geldi millet yemek yapıyor bu mucizevi alette ben bir omlet mi yapamicam dedim :KK70:yapımı ise inanılmaz kolay ve hiç tava falan da kirletmiyor bulaşık da çıkarmıyor yani :KK71:

Tarif: 1 yumurtayı çırpıp üzerine peynir sucuk biber ne istiyorsanız ekleyin ve tabakla beraber mikrodalgaya koyun . Ben 600 derecede 2 dk pişirdim. İşte bu kadar basiiit:cool: bakmak isterseniz mikrodalga omletimin resmi fotoğraflarımda var. Hepinizi kocamann öperimm :KK200::KK15:

EVDE FISTIK EZMESİ NASIL YAPILIR?

yaşasın en sevdiğim şey uzun süredir zaten kendi fıstık ezmemi kendim yaparım bi de şekersiz beslenmeye başladıktan sonra canım her tatlı istediğinde fıstık ezmesine saldırdığım için çok daha sık yapar oldum. Benim gibi fıstık ezmesi severler için hemmen tarifini yazıyorum. :KK200:

Malzemeler
500 gr tuzsuz fıstık
1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da coconut oil (opsiyonel)
1 tatlı kaşığı bal veya pekmez (opsiyonel)

Tuzsuz fistiklarin kabuklarını soyup tavada azıcık yağlarını bırakana kadar yaklaşık 15 dk kadar kısık orta ateşte kavurdum. Kavurmadan da yapabilirsiniz ancak kavurmayinca daha katı oluyor (yagını bırakmıyor çünkü kavurmadan ) Ardından kavrulan fistiklari robota alıp ara sıra karıştırarak güzelce krema kıvamına gelene kadar yaklaşık 10 dk robottan geçiriyoruz. Bu esnada tatlı olmasını istiyorsanız bal veya pekmezi de ekleyebilirsiniz. Krema haline gelmekte zorlanıyorsa 1 tatlı kaşığını geçmemek şartıyla yağ ekleyebilirsiniz ama fazla koyarsanız üzerinde bir yağ tabakası oluşacaktır. Bakmak isterseniz fıstık ezmemin resmi fotoğraflarımda var. Şimdiden afiyet olsun :kk77:

Hepinizi kocamann öperimm :KK200::KK15:

X