Ramazanda Kilo Verme Deneyimlerimiz

canlarım günaydın

dün iftarda,
1 kase çorba ve çok az makarna yedimm, salata ve yoğurtt veeeeee bol suuuuuuu

kızlarr bende abarttım gibi dün ama olsun vicdanım rahat kaç gündür adam gibi bişi yemiyodum haketmiştim :KK1:

Günaydın kızlaaar :KK52:
merys üzülme canım yalnız değilsin bende de 1 gün ara ile öyle oldu.. umarım hafta bittiğinde o durumda olmam ..

Akşama ne pişircem bilmiyorum. Eşim çok yemek seçiyo, sinir oluyorum. Ne yapcam ben şimdi. Hafif bir şeyler istiroum. Fikri olan var mı

günaydın kızlar :KK43:
bugünlerde bağırsaklarıma bi haller oldu :KK43: olan bağırsaklara oldu tartı hep yukardaki ibreleri göstermeye başladı sinir oluyorum :KK43:
birkaç gündür iki bardaktan fazla su içmedim sanırım ondan oluyo :KK43:

dünkü iftar menum;
2 bardak su
2 bardak meyvesuyu
1 kase çorba
4 küçük dilim kıymalı :KK5:
salata
misafirlikte olunca ara öğün olmadı malesef

sahur;
3 küçük dilim yine kıymalı
4 bardak su
2 kk peynir
1 bardak gazoz :KK43: dayanamadım içtim napıyim :KK43:

pazartesi 66.2 ydim dün 67 :KK19: off off ben bu metabolizmamı hiç anlamadım gitti

canım tiroid bezlerine baktırdınmı..baktırmadıysan baktırmanı tavsiye ederim....benim sorunum kola..ben sADECE DÜN BÖREK YAPTIM ramazan ayına girdik gireli başka kalori birşey yemadim...ama kola deyince akan sular duruyor ben kolayı bırakmadıkça kilo veremem...ama kaç gündür içmiyorum limonata falan yapıyorum.kola yerine..bakak görek...

canım tiroid bezlerine baktırdınmı..baktırmadıysan baktırmanı tavsiye ederim....benim sorunum kola..ben sADECE DÜN BÖREK YAPTIM ramazan ayına girdik gireli başka kalori birşey yemadim...ama kola deyince akan sular duruyor ben kolayı bırakmadıkça kilo veremem...ama kaç gündür içmiyorum limonata falan yapıyorum.kola yerine..bakak görek...

baktırdım canım bi sorun gözükmüyor. ama safra kesem taş dolu, bi de nur topu gibi ameliyatlık kistim var. ramazan sonrası ameliyat maratonu beni bekliyo.
ha eylülün 16 sında kardeşimin düğünü var o da cabası :KK43:

Dun bir arkadasima misafirlige gittim. Bir kase tarhana corbasi, bi yemek tabagi besamel soslu (tereyagsiz) brokoli, 2 kasik pilav yedim. Yatili kaldigim icin ne sabah ne de aksam yuruyusumu yapabildim. Ama aksam onun evine 30 dakika yavas yavas yuruyerek gittik. aksam hava almaya cikip biraz yuruduk. Ama gene de eski tempolu yuruyusumu aksattigim icin uzuldum Sabah eve geldim heme tartildim. 79.700 ayni. Yurumus olsaydim kesin 79.500 olacaktim ama. gerci biraz almis ta olabilirim korkusu vardi icimde. Almamisim ama vermemisim de... Biraz moralim bozuldu. Cunku Pazartesiye kadar 78.200 olmam lzm. verebilir miyim. Yaa bu misafirlige gitmek insani zorluyor yaa. Bana destek olur msnz arkadaslar.

baktırdım canım bi sorun gözükmüyor. ama safra kesem taş dolu, bi de nur topu gibi ameliyatlık kistim var. ramazan sonrası ameliyat maratonu beni bekliyo.
canım çok geçmiş olsun .. allahım bol şifalar versin sana :KK50:

Dun bir arkadasima misafirlige gittim. Bir kase tarhana corbasi, bi yemek tabagi besamel soslu (tereyagsiz) brokoli, 2 kasik pilav yedim. Yatili kaldigim icin ne sabah ne de aksam yuruyusumu yapabildim. Ama aksam onun evine 30 dakika yavas yavas yuruyerek gittik. aksam hava almaya cikip biraz yuruduk. Ama gene de eski tempolu yuruyusumu aksattigim icin uzuldum Sabah eve geldim heme tartildim. 79.700 ayni. Yurumus olsaydim kesin 79.500 olacaktim ama. gerci biraz almis ta olabilirim korkusu vardi icimde. Almamisim ama vermemisim de... Biraz moralim bozuldu. Cunku Pazartesiye kadar 78.200 olmam lzm. verebilir miyim. Yaa bu misafirlige gitmek insani zorluyor yaa. Bana destek olur msnz arkadaslar.

iftardan önce tartılmanı öneriyorum canım o zaman 500 gr ile 1000 gr arasında fark yapıyor :KK52:
azmettikten sonra verirsin tabiki canım .. misafirlikte de herşeyden az az al diyeceğim de öyle olmuyor biliyorum .. ev sahibi hepsinden çok çok yenilsin istiyor gerçi biz de öyle isteriz ama bilemiyorum .. misafirlikler sakıncalı :KK50:
az az ye hepsinden açıkla durumu bence ..

Son düzenleme:

geçmiş olsun aralıkta annemde safra kesesi ameliyatı oldu ...araştırmışsındır ama ..baya kolay bir ameliyat kesmeden 1 cm delerek safra kesesini alıyorlar..30 dk lık bir ameliyat

bende ne bulduysam yemiştim ilk günlerde.
neyseki bugün son gün. pazartesi tartıldığımda -1,4 kg görünüyordu.şimdi üzerine kg almışım. şuan -0,4 kg :KK14:
ödem mi. kg mi. adetten mi. neden bilmiyorum. verdiğimi geri almışım.
inşallah sen + ile kapatmazsın bu günleri :nazar:

pazartesi 61.2 ydim
bugün 62 yim.. toplam 1.9 kilo vermiştim yarısını gerçekten vermişim
yarısı su kaybıymış.. pazt günü hem oruçtum hem dışarı çıkmıştım çok su kaybetmişim
yediklerime rağmen çok da artıda değilim aslında..
kilo vereyim de az olsun önemli değil..

safra kesesindeki taş kabızlık yapar canım.. ben de ameliyat olmuştum safra kesesizim şu an :KK70:
safra suyu sindirim için gerekli ya kullanamadığından kabızlık yapıyo..
ameliyattan sonra özellikle oruç tutunca ishal gibi bişey oluyorum ben, safra direk bağırsağa akıyo çünkü..
yani özetle ameliyattan sonra wc sorunun kalmaz büyük ihtimalle

Glisemik indeksi yüksek gıdaların kötü etkileri:

· kan şekerinde ani yükselme ve ani azalmalara yol açarlar

· kısa aralıklar ile sizi istemeden tekrar yemeye iterek aşırı kalori alımına yol açarlar.

· glisemik indeksi yüksek gıdaların çoğu fabrikasyon yani doğal

olmayan gıdalardır (beyaz ekmek, çaya atılan şeker, reçeller, şekerlemeler,

beyaz undan yapılan ürünler...)

· pankreası yorarlar

· yağ deposunu arttırırlar (ismi üzerinde depodur ve kan

dolaşımından zayıf olduğu için de günlük kullanımı az olan yani harcanımı

zor olan yeri arttırırlar)

· barsak içeriği bırakmazlar, barsaklara katkıları azdır veya yoktur

SONUÇ: Glisemik indeksi yüksek gıdaları daha az alalım; ya da glisemik indeksi düşük gıdalar ile aynı anda alalım. Böylece daha uzun süre devam eden daha düzgün kan şekeri düzeylerimiz oluşur ve daha geç acıkırız.

KÖTÜ YA DA YÜKSEK GLİSEMİK İNDEKS DEĞERİNE SAHİP GIDALAR

· Çaya atılan şeker, glikoz, reçel, bal, pancar

· Beyaz ekmek, beyaz undan yapılan gıdalar, kek, pogaca, beyaz undan makarna, bisküviler

· Patates, patates püresi, patates kızartması,

· Mısır, cipsler, kraker, mısır gevreği

· Pirinç

· Alkollü içecekler

· Günlük alımı çok olmadığı için pratikte bu gruptan çıkartılabilecek bazı gıdaları (havuç, muz, ananas, karpuz, kavun, kuruyemiş, patlamış mısır, bal kabağı) da belirtmekte fayda vardır.

Belirtmemizin faydası bunların kalorileri gözetilerek diğer gıdalar ile veya sonrasında rahatça alınabilmesindendir. Bu sayılanlar kötü grubunun nispeten iyileridir ve bir kısmı yaz aylarının vazgeçilmezleridir.

İYİ YA DA DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKS DEĞERİNE SAHİP GIDALAR

Bu gruba giren gıdaların alımında da günlük kalori toplamı göz edilmelidir.

Sınırsız alımdan değil yeterli alımdan bahsedilebilir.

· Yoğurt, meyveli yoğurt

· Yeşil sebzeler

· Sebze ve meyveler (domates, kiraz, vişne, kayısı, kuru kayısı, marul, lahana, mor lahana, brokoli, karnabahar, semiz otu, ısırgan otu, ıspanak....)

· Süt ve süt ürünleri

· Meyveleri mümkün olduğunca kabukları ile alalım, meyve suyu içecek isek şeker katılmamış/doğal olanlarını tercih edelim

· Kepek ekmeği, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği

· Şekersiz tam tahıl ürünleri

· Nohut, kuru baklagiller, barbunya

· Mercimek, bezelye

· Şekersiz marmelat

· Kivi, üzüm, armut, şeftali, erik, elma, portakal, greyfurt

· Fruktoz (meyve şekeri)

· Taze fasulye, bezelye

· Fındık, yer fıstığı, ceviz

· Bulgur

Son düzenleme:
Glisemik indeksi 55'in altında olan besinler düşük, 55-70 arasında olanlar orta, 70'in üstünde olanlar yüksek olarak tanımlanır.

Toz şeker 100
Bal 87
Patates püresi 85
Gofret 80
Bakla 80
Muz 77
Beyaz Ekmek 72
krakerler 70
Havuç 70
Kuru Üzüm 65
Kayısı 65
Pancar 65
Kızarmış Patates 65
Kuskus 65
Peynirli Makarna 65
Çavdar Ekmeği 60
Şehriye 60
Dondurma 60
Fırında Patates 60
Yulaflı Bisküvi 57
Haşlanmış Patates 55
Kepekli Ekmek 53
Kepekli Ekmek 53
Greyfurt suyu 50
Yer elmas 50
Makarna 45
Bulgur 45
Portakal ve suyu 45
Üzüm 45
Spagetti 40
Barbunya 40
Elma 40
Armut 40
Erik 37
Süt 35
Yoğurt 35
Kuru fasulye 33
Nohut 33
Kuru kayısı 32
Mercimek 25
Ceviz 24
Fındık 20
Yer fıstığı 14

merhaba kızlar sahur menümü yazamadım onu yazayım
1.5 simit
peynir
zeytin
domates
biber
bugün zayıfladığımı hissettim sanki kızlar psikolojik mi bilmiyorum ama benim belim incelir hemen yine incelmiş sanki :KK1::KK1:

ne bileyim kimsecikler yoktu..

ben de sporumu yaptım ohh gözüm açıldı inanki
spora alışında bağımlılık yapıyo yapmayınca mutsuz bezgin hissediyorum
spor dediğim de tempolu yürüyüş
başka sporlarla ugraşsak bırakamıcaz heralde :KK70:

bugün yediklerimi iftardan sonra yazcam
regl krizini atlattım kaldığım yerden tam gaz devam:KK55::KK55:

X