Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
kızlar merhaba bız suan doktorumuzdayız seker yuklemesı yapıldı beklıyoruz tadı cok fazla kötü degıl ama aç olunca mıde bulandırıyor bırazdan bebıslerımı gorucem yıne yazarım sıze

kızlar merhaba bız suan doktorumuzdayız seker yuklemesı yapıldı beklıyoruz tadı cok fazla kötü degıl ama aç olunca mıde bulandırıyor bırazdan bebıslerımı gorucem yıne yazarım sıze

Beklemenin tadını çıkar canım... Ben de kan tahlili verdim idrar için biraz bekledim o yarım saat bir güzel geldi ki... Bahçede oturdum kuşları seyrettim havayı içime çektim...

Bebişlerinde annesine güzel poz versinler...

Sofika bunda dikişlerin ne zaman alınacak konuştun mu hiç? Sana da troid tahlili yapıldı mı?

Kızlar size yapıldı mı? tsh, t3, t4....

Sofika bunda dikişlerin ne zaman alınacak konuştun mu hiç? Sana da troid tahlili yapıldı mı?

Benim 6.haftada bakıldı detaylı kan tahlilinde tsh normal çıktı t3,t4 yazmiyor sonuclarda ama benim de 6. Haftadan sonra boğazımda balgam ve sürekli tükürmek ihtiyacı hissediyorum acaba sonradan yükselmiş olabilirmi doktor ilaçlarda yapar dedi ama Cemil beyede soyliyecem belki o ciddiye alır

Canım benim balgam rengi tükürük rengi ve yapışkan. Ve dakikada 3-4 kez tükürme ihtiyacı duyuyordum. Arda beye söyledim şimdi bir sürü atibiyotik kullanacaksın geçer dedi. Ama geçmedi. Hiç troid filan bahsetmedi. Bakalım Cemil bey ne diyecek bu troid- balgam ilişkisine. Ama benim şimdi arada oluyor çok değil. Balgam da bulantı gibi can sıkıcı bir durum...

canım dikislerin alınma durumunu hic konusmadık ne fakultede ne de İsmail beyle,cunku cok sukur duzenli yada siddetli sancım yok.İlkinde 36 haftalıkken alınmıstı ama siddetli sancılarım vardı ve rahmi yırtma riski vardı,insallah bu sefer 38 den once alınmasına gerek kalmaz,cunku bu sefer dikislerim alınır alınmaz doguracakmısım gibi bir his var icimde :)
bana tiroid tahlili yapılmadı canım,ne ilkinde ne de simdi,ne tur bulgular bu tahlili gerektiriyor onu da bilmiyorum gerci
tsh ilk haftalarda fakultede bakılmıs olabilir cunku o zaman cok detaylı bakıldıgını hatırlıyorum ama yine de bakmam lazım emin degilim,t3 t4 diye bir sey hatırlamıyorum bu arada
kimlere gerekli canım bunlar,yada rutin mi bakılması lazım her ihtimale karsi

ya bende de ilk zamanlar balgam olmustu ama sigarayı bıraktım diye oldu sanıyorum cunku ciddi bir iciciydim,ama burda bakıyorum da sigara icen icmeyen bir cok arkadasın da balgam sorunu olmus oxellikle ilk haftalarda,tiroidle mi alakalı dersiniz

İnşallah bu sefer 40 haftayı görürsün canım...Canım benim erken doğan bebeğimde bakıldı biraz düşük çıkmıştı diye dahiliyeye gönderdi dr m. Sonra boğazımdan rontgen çekildi 5 mm lik nodül çıktı. Ama dahiliyeci dr takip edeceğiz ilaca gerek yok dedi her ay dahiliyeye de gittim. Ama ilaç kullanmadım. Hamilelik bitti troid hormonlarım düzene girdi. Troidlerde düşük ve erken doğuma neden oluyormuş diye ben peşini bırakmadım bunda da kadın doğumcum istedi bu seferde bazı değerler yüksek bazıları düşük çıktı ilaç verilmedi takip dendi. Dün dahiliyeci gözümü korkuttu 15.00 dan sonra çıkacak sonuçlar eşim alacak... Kötü ise endokrine gideceksin dedi... Arda bey de yok olmazsa problemli sonuç gelirse Nil hanıma sorarım...

Bence rutin yapıyorlar ama emin değilim...

Canım ben de merak ettim.
Sigaraya gelince ben de üniversitede sınav zamanı 2-3 tane içerdim sonra içmezdim hiç.Canım sıkkınken 1-2 tane içmişliğim oluyordu ama hiç alışamadım şükür...Bebek kayıplarımdan sonra da 1-2 devam ettim. İnşallah artık devam etmem. Sen de etme...

Hipertiroidi:
Kontrol altına alınmamış hipertiroidi özellikle gebeliğin ikinci yarısında çok ciddi komplikasyonlara sebeb olabilir.Bunlar düşük,infeksiyona yatkınlık,preeklampsi,erken doğum ,kalp yetmezliği,tiroid fırtınası(krizi) ve plasentanın erken ayrılması gibi hem anne hemde bebek hayatını riske sokabilecek komplikasyonlarıdır.Ayrıca bebeklerde gelişme geriliği,anne karnında bebek ölümü gebelikde veya doğum sonrası bebekde guatr veya hipertiroidi ye sebeb olabilir.
İlaç dozu fazla verildiğinde ise gebelikde fetal hipotirodi oluşabilir ki bebekler için ciddi problemdir.
Hipotiroidism:
Annede mikrositik anemi(kansızlık),preeklampsi,plasentanın erken ayrılması,doğum sonrası kanama,düşük ve kalp problemlerine yol açabilir.
Bebeklerde ise erken doğum ,gelişme geriliği kongenital anomaliler ile fiziksel ve nörolojik gelişme geriliği(zeka geriliği) ,anne karnında ölüm ve düşüğe sebeb olabilir.

Özellikle annede olan hipotiroidizm bebekde nörolojik gelişme geriliğine sebeb olur çünkü tiroid hormonları gebeliğin erken döneminde plasentadan yeterli bir şekilde bebeğe geçmemiştir buda bebeğin fizksel ve sinirsel gelişimini etkiler.Fetal tiroid 10-12.ci haftaya kadar yeterli hormonu üretemez. Anne bu dönemde mutlaka tiroid hormonu almalıdır.

Hipertiroidi:
Kontrol altına alınmamış hipertiroidi özellikle gebeliğin ikinci yarısında çok ciddi komplikasyonlara sebeb olabilir.Bunlar düşük,infeksiyona yatkınlık,preeklampsi,erken doğum ,kalp yetmezliği,tiroid fırtınası(krizi) ve plasentanın erken ayrılması gibi hem anne hemde bebek hayatını riske sokabilecek komplikasyonlarıdır.Ayrıca bebeklerde gelişme geriliği,anne karnında bebek ölümü gebelikde veya doğum sonrası bebekde guatr veya hipertiroidi ye sebeb olabilir.
İlaç dozu fazla verildiğinde ise gebelikde fetal hipotirodi oluşabilir ki bebekler için ciddi problemdir.
Hipotiroidism:
Annede mikrositik anemi(kansızlık),preeklampsi,plasentanın erken ayrılması,doğum sonrası kanama,düşük ve kalp problemlerine yol açabilir.
Bebeklerde ise erken doğum ,gelişme geriliği kongenital anomaliler ile fiziksel ve nörolojik gelişme geriliği(zeka geriliği) ,anne karnında ölüm ve düşüğe sebeb olabilir.

Özellikle annede olan hipotiroidizm bebekde nörolojik gelişme geriliğine sebeb olur çünkü tiroid hormonları gebeliğin erken döneminde plasentadan yeterli bir şekilde bebeğe geçmemiştir buda bebeğin fizksel ve sinirsel gelişimini etkiler.Fetal tiroid 10-12.ci haftaya kadar yeterli hormonu üretemez. Anne bu dönemde mutlaka tiroid hormonu almalıdır.

Hipertiroidi:
Hipotiroidism:

benim de sofyada bir arkadasım tiroidden dolayı hamileliginde ciddi sorunlar yasamıstı onu hatırladım simdi hatta benim o zaman moralimi cok bozan o densiz docent ona da denk gelmis ve 4 aylıkken bebegi alacaz diye tutturmustu,arkadas razı gelmedi elbette ama agır ve sorunlu bir gebelik yasadı sukur ki sonunda saglıklı ve miadında bir bebek dogurdu.tiroid ciddiye alınmalı onu biliyorum ama detayları konusunda hic bir bilgim yok,senin de insallah sonucların iyi cıkacak sıkma canını.
off sigarayı ben ilkinde de bırakmıstım,emzirmeyi kesince eskisi gibi devam ettim,hamile kalınca yine bıraktım ama hala canım cekiyor yalan degil,senin ne guzel alıskanlık haline gelmemis,hic bulasmamak en iyisi,ben de kurtulurum insallah tamamen.

Hamilelikte riskler hiç bitmiyor mutlaka bir yerlerden bir şey çıkıyor...İnşallah bundan sonrası sorunsuz olsun hepimiz için...

bugün hava da serin istanbulda...

Merhabalar.aylardir tum dosyalarinizi okudum.bende bursadan katilmak istiyorum.bende i iki melek annesiyim benide araniza alirsaniz cok sevinirim.

Geçmişten bir mesaj...

Tam on yillik evliyim.tup bebek 3.denememizde ikiz bebeklerime hamike kaldigimda dunyanin en mutlu insaniydim.ancak 16.haftamda r.a.y ile karsilastik ve doktorum olan prof.osman develioglu serklaj islemi uyguladi ancak ilk tecrubem oldugu icin yasanacaklardan ve erken dogum belirtilerinden habersizdim. Ve sonuc olarak bebeklerimi 24.haftamda normal dogumla canli dogum yapip kaybettim.sinem arkadasa doktorunun bahsettigi o hasta benim sanirim.dondurulmus embriyolarla tekrar bebek sahivbi olmayi dusunuyorum.yanimda ve destek olursaniz sevinirim.sofika arkadasimin da yardimlarini bekliyorum.sinem arkadasimada tek tavsiyem tek doktorla kalmasin.

Merhabalar.aylardir tum dosyalarinizi okudum.bende bursadan katilmak istiyorum.bende i iki melek annesiyim benide araniza alirsaniz cok sevinirim.

Başın sağ olsun arkadaşım. Bursadan yazan çok arkadaş var hatta bu gidişle en çok Bursadan yazan olacak:))

Ben bu forumda çok şey öğrendim hem de çok güzel dostluklar edindim. Daima bekleriz. Hoş geldin...

Tekrar başın sağ olsun canım. Bu arada tüpten önce pıhtılaşmaya filan da baktır istersen...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…