Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
evet cnm ilaç içtiğimden bu yana hiç olmadı gibi bişey bugün ve yarın nidilatlA BİRLİKTE ENDOL KULLANICAM YARIN DOKTORUMU YİNE ARICAM AMA BU İLAÇ ACAYİP ÇARPINTI YAPIYOMUŞ GERÇEKTEN... BİDE YANLIZIM ÇOĞUNLUKLA EVDE ÇOK SIKILDIMMM AMA SABIR DİYORUM 2.5 AYIMIZ KALDI EYLÜL SONUNA DOĞRU ALICAK DOKTOR TABİ OKADAR GİDERLERSE 28DEDE OLABİLİR VE BEN DAHA BİR İĞNE BİLE ALMADIM ŞİMDİ GEZEMİYORUM SADECE HASTANE ÇIKIŞI ALCAZ BU GİDİŞLE RABBİ NASİP EDERSE NEYSE ONLAR SAĞLİM GELSİNDE BU GÜNLERDE GEÇİCEK

Ardaşlar ben 11+5 günlük hamileyim yoğun şekilde kanamam oldu ultrasonda doktor rahmimin açılmaya başladığını srekli yatma gerektiğini söledi şimdi benim rahatsızlığın rahim ağzı yetmezliği mi oluyor. doktor bu konudan hiç bahsetmedi 3 güne bir bebek düşmesin diye iğne vuruluyrum progestan kullanıyorum ve folbiol ağdet sancısı gibi sancı çekiyorum rahimde açılmayla rahim ağzı yetmezliği aynı şeyler mi ? Dikiş atılıyormuş çok geç kalmamak lazım mış.Lütfen sorumu cevaplar mısnız arkadaşlar Geç kalıp üzülmek istemiyorum ona göre ben başka doktorlarada gidiyim.

yapmak lazım gerçekten. hep paşam geeliyor aklıma o son hamileliğnde diğer bebeklerini kaybettiği haftaya geliince silmişti çizelgeyi ve o hafta bebeğini kaybetmişti. ben de silmedim. gün gün geçiyor 28 e gelsem azıcık rahatlarım...
geçmişte bu ip konuşuldu. kurdela şeklinde diyen bile olmuştu. ben görmedim ipi bazı arkadaşlar da ipini kendi almıştı.

eşin seni giydirsin canım boş ver

maşallah canım endolü niye vverdi bebeğin suyunu azaltıyormuş. bana yasak. hataydaki dr m kullandırmıştı..

canım bence başka dr ye git. açılman varsa gerekir bırak açılmayı kısalman varsa da serklaj yapılır ama kanaman varsa yapılmaz bir de 2 li testi bekliyorlar...

cnm diğer arkadaşlar daha iyi bilir ama bence dikiş şart benimde 17. Haftamda fark edildi ve hemen dikildi başka doktora daha danış bencedikiştern sonra bende yatıyorum çoğunlukla sadece evin içinde kendi ihtiyacımı karşılıcak kadar geziyorum

canım cevap verdiğin için çok teşler kanamam geçen haftaydı çok şükür 2 3 gündür kanamam kesildi.Benim doktorum bebek sağlıklı ikili tarama testine gerek yok dedi ben en iyisi başka bir doktora daha gidiyim. Tarama testini yaptırıyım. Rahimde acılma olmasına rağmen doktor bana dikişten falan hiç bahsetmedi burda okumasam hiç haberim yoktu

Endolun suyunu azaltığını söyledi cnm ama 48 saatten sonra bu geçerli dedi eğer 48 saatten daha fazla kullanırsanozaman azaltmaya başlar dedidikişten öncede 48 saat vermşti bana şuan ne için verdi bilmiyorum ama çok şükür iyim

canım belki dr nin serklaj tecrübesi yoktur riskli gebelik dr sine, fakülteye ya da bu işi daha önce yapmış bir dr ye git bence. benim 13 artı 4 te atıldı rahim ağzı uzunluğum 1.8 di diye. sen açılmadan bahsetmişsin kesinlikle başka dr ye git...

sinem anladım canım. ben hiçbir şey kullanmıyorum kasılmam olunca da ne yaparım bilmiyorum...

sinem giderler canım 38 kadar insallah kotu dusunme lutfen,hastane cıkısı bile alamasan sıkma canını,acil bir durum olsa alıp getirecek bulunur ki Allah gostermesin erken olurlarsa o kıyafetleri giymeleri icin de uzun zaman bekleniyor.Muhim olan saglıkla ve zamanında gelsinler,gerekirse bir carsafa sarar yine cıkarırsın.sıkılıyor olman da cok dogal ama oyalanmaya calıs,bir iki diziyi takip etmeye basla netten,oyle en azından oyalanırsın biraz biraz.Ben ilk gebeligimde annemle surekli dizi izliyordum,esim dalga geciyordu,cocugu kotu etkieyecksiniz diye(askı memnu vardı o zaman).
neden eylul sonu gibi almayı dusunuyor doktorun,hersey yolunda giderse erken degil mi,kac haftalık olacaksın o zaman?

Son düzenleme:

bence de baska bir doktora gorun,serklaj gerekiyorsa vaktin var sıkma canını.Ama once 2 li testini yaptır-onun zamanı gelmis zaten,simdi yaptırabilirisin.Rahim agzı yetmezigini doktorlar ne yazık ki kayıplar yasadıktan sonra koymayı tercih ediyorlar,senin sorunun bu mudur degil midir bilemem ama eger rahim agzı yetmezigi soz konusu ise dikis gerekecek.Allah yardımcın olsun ve hepimize de sag saglim vakitlice bebeklerimizi kucaklamayı kısmet etsin insallah.

cnm ikiz olduğu için 36. Haftada alalım diyor doktorumuz ikizler riskliymiş istesende 40 haftaya gidemezzsin dedi çok zor dedi keşke durabilse ama zor yani.. Aşkı memnuyu şuan yine izliyorum tekrarını:) ya zamanla alışılıyorda işte bazen geliyolar napalım kuzucuklar dursunda katlanıcaz. Bebekler olmadan önce herşeye okadar çok özeniyordumki onu alcam şunu yapcam ama şimdi böyle olunca hiçbişeyde özenim kalmadı herşeyin kolayı var sağlık oslun iğnemi vurup geleyim nerdeyse unutuyordum bak..clexsan hergün devam

evet ikiz olunca son haftaya bırakmıyorlar genelde haklı olarak ama cok da erken alınmasın hersey yolunda giderse,sık sık kontrol eder son haftalarda bence 37-38 gorursun.Gerci osman hoca benim arkadasımın ikizlerini de 35 de dogurttu,yani ikiz olunca prosedur biraz degisiyor olsa da yine de cok erken alınacagına yogunlasma lutfen.

evet 4 artı 4 her şeyi mahfetti oğlum özel okuldaydı pek beğenmedik bu sene devlete bakalım dedik ama bu sistem yüzünden yine aynı okula yazdırdık...

sen çalışacak mısın bu sefer de

ben de senin yerinde olsam aynı kararı verirdim şuanda malaesef okullar çok karışık
benim akıbetim henüz belli değil
arda bey ne karar verecek bakalım
oğlumda 12. haftada serklaj yapılması kararı alınmıştı
3 hafta sonra kontrolde arda bey ne söyler, rahim uzunluğu kaç çıkar bilemiyorum
çalışmam da sakınca görmezse çalışırım tabi aama çalışma derse de yapılacak birşey yok

sofika geçmişe bakıyorum arada. bu arkadaşın hikayesi ilginç. ona da karından yapılmış serklaj ama gebelik öncesi. ilaç kullanmamış Arda bey bahsi geçen ilaçları onaylamıyor çok belirgin kasılmam yok arada gaz sancısı ngibi oluyor gerçi... şu an ben su meselesine daha çok takıyorum. Ama bu gidişte soracağım neden ilca karşı... bir de turnusol için de 1960 larda uygulanan yöntem dedi turnusol birçok şeyden renk değiştirebilir dedi. şimdi yapmıyorum yapsam moralim bozulacak. sıvı normalde sanırım gelmiyor idrar sonunda belki geliyordur. gittiğmde yine sıvın azalmış derse farkedemezsem bu 10 gün çok geldi bana o arada bebeğin suyunu kontrol için başka dr ye mi gitsem, ya kafam karışırsa... çok sıcak terliyorum ve bir hafta olacak en son silmişlerdi hastanede. eşime desem ilgilenir ama o da benim için koşturuyor. carfura gidecek orada ayakları ve sırt kısmı yükselen şezlongvari bir şey varmış bakacak...

oğlunla zaman geçirir dinlenirsin rapor vereyim derse de versin tabi. izmirde ölçtüreyim diyordun sanırım vaz geçtin...

benim de okudugum kadarıyla abdominal serklaj gebelik oncesi daha sık yapılıyor ve dogumdan sonra da serklaj orda kalıyor,ilginc ama genelde uygulama bu yonde.Canım ben de bu ilac meselelerine cok takık biriyim aslında,mutlaka kendim arastırıp oyle kullanıyorum,prof bile verse ezbere kullanamıyorum gecmis tecrubelerden dolayı.Her doktorun yaklasımı cok farklı canım,mesela ben ilk gebeligimde serklaj sonrası bile antibiyotik almadım,progestanın bahsi bile gecmedi-yuksek doz magnezyum ve drotaverine icerikli no-spa diye bir ilac kullandım(agrı kesici kas gevsetici ozelligi var).Simdi ise magnezyum ve no-spa yok,onun yerine progestan var sadece ama serklaj sonrası antibiyotik oldum 2 doz.
nidilat ve prepar hic bir doktorumla hic sartta bahsi gecmedigi icin arastırma ihtiyacı duymadım,sadece burda arkadasalrın sıklıkla kullandıgını ve fayda gordugunu okudum.Arda bey kullanma diyorsa bildigi bir sey vardır,ustelik her hastaya farklı yaklasmak zorundalar,senin tarif ettigin sekilde hafif kasılmaya bu kadar agır ilac bence baska doktor da vermez.Fırsat buldugumda ben de bir bakayım yabancı sitelerde kullanan var mı bunları,nasıl yorumlar var vs.Biliyorum cok yanlıs gelecek ama bazen ben doktorumun verdigi ilacı dahi kullanmıyorum kesin faydasına kanaat getirmedigim surece.Hepimizin ortak derdi rahim agzı yetmezigi olsa bile beraberindeki komplikasyonlar o kadar farklı ki.İcin rahat etsin bence,o ilacları alırsan daha iyi olacagını dusunme,belki hic bir faydası olmayacak sana,bosuna bunyeni yoracaksın.Gaz sancısı gibi kasılma olması her gebelikte normal,sıkma canını.Suyuna gelince,sıkıntı yapmakta o kadar haklısın ki.Ben olsam belki bir doktor daha bulurdum,sırf ultrasonda daha sık kontrol edilebilsin diye.Ben de bu haftaya kadar sadece tıp fakultesındeki ayda bir rutin muayene ile gecistirdim ama simdi benim merak ettigim durumlar var diye sırf ekstra kontrol icin(ve Allah korusun bir terslik olursa zamanında mudahale olabilsin diye) İsmail beye de gitmeye basladım.Kafan karısmaz,ucreti uygun ve sana yakın bir doktora daha gitmeye basla istersen,en azından bu sızıntı meselesi kapananan kadar,sen Arda beyin gosterdigi yolda ilerleyeceksin sadece arada ultrason icin gidersin baskasına.Turnusol benim okduugum kadarıyla da bir cok seyden maviye donebilirmis,yani belki de her mavi oldugunda sızıntı oluyor demek de degildir.
Banyo yapamaman da zor canım,Allah yardımcın olsun,ama sık dişini, 4-5 ay sonra diledigince yıkanabileceksin tabii ufaklıktan fırsat bulursan :)) Sezlong esin senin icin mi alacak,belin rahat eder mi acaba ?

canım sağ ol. dediğn gibi bu kasılmaya ilaç gerekmez sanırım. yakında birkaç hastane var ama dr leri bilmiyorum yanlış bir şey derse diye korkuyorum ama eşimle konuşayım şu su meselesi için 10 gün beklemek istemiyorum cumaya gitmek istiyorum. şezlong gibi şey ne bilmiyorum hep küçük bir odada yatıyorum rahatsa yastıkla filan uğaşmam. salona koyarım arada orada yatarım akşam herkes geliyor ben yine bu odada yalnız kalıyorum. salonda da 3 lü koltuk bir tane ona da katsam insanlar sandalyede kalacak... yarın inşallah regrete gelecek.

sen de iyi yapmışsın en azından daha rahat sorarsın sorularını...

sofika o arkadaşın da benim gibi pıhtılaşması çıkmış. Pıhtılaşmada hep bebeğiin kalbi duruyor sanırdım ben canlı doğum da olabiliyormuş. Prof. sinan beksaça gitmiş ankarada...

yani arkadaşlar tek neden r.a.y olmayabiliyor...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…