Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
sağ ol canım. ben serklaj yapılacak herkes gibi yatıp kontrole gideceğim sanmıştım şu sızıntının tamamen kesiilmemesi mahfediyor beni. inşallah sorun olmaz.

sen kalp atışını duydun mu, ne zaman gideceksin cemil hocaya
bulantı var mı

fadik var mı gelişme hastane de bakıyordun

duyaydın taza anne sen nasılsın

hidennisko rapor işini ne yaptın

eylülgülü sen nasılsın

sofika canım senin nasıl gidiyor

ilk evde gecemizde tedirgindik eşim de... rüyamda suyum azalmış...

canım çok normal böyle rüyalar biliyorsun,evinde daha rahat hissedersin stresin de azalır diye umuyorum o zaman herşey daha kolay yoluna girer,benimki daha annelik sayılmaz ki önce kalp atışlarını duyalım bakalım,benim de muhteşem apartman komşularım böcek ilaçlaması diye tutturdular,geçen sene de bu zamanlarda hamileydim hamileyim diye korkuyorum istemiyorum diye olay olmuştu,üstelik evimde bi karınca bile yokken durduk yerde niye kimyevi madde alayım ki anlatamıyorum insanlara,eşim de ben de ne yapalım bilemedik başka dairelerde varsa böcek falan ilaçsız olan daireye kaçarmış,birşeyler kendi imkanlarımla yapsam mı hiç bilemedim sevgili komşularım yüzünden zaten korkularım var bu sıcakta geceyi başka evde geçiricem bi kere daha merdiven inip çıkıcam şu insanlar ne düşüncesiz oluyorlar,kendi başına gelmeyince dünya güzel yeter ki başkalarının başına gelsin hayret bişey valla

merhaba arkadaşlar,

duyaydin aldıgım habere çok sevindim, Allah tamamına erdirir,sağlıkla kucaklarsın inşallah bebeğini.

fadik başın sağ olsun,geride kalanlara uzun ömür,sağlık versin

chnb hastaneden çıkmana sevindim, inşallah sorunsuz devam edersin bundan sonra, çok zor bir sınav atlattın, inşallah bundan sonrası iyi olur.

bende 3 günlük rapor alabildim, doktorlar çok katı, bütün öğretmenler son haftayı rapor istiyor diyor( aile hekimlikleri)özel hastanelerde kadın doğumda da muayene etmek istiyorlar önce, eşimde sinirlendi ne bu çocuk oyuncagı gibi her hafta muayene mi ollur diye istemedi

son 2 günüde arkadaşlar idare edecek imza atacak
dün izmire geldik oğlanla, benim ailem burada
valiz falan taşıdım bugün çok hafif lekelenmem oldu, ama o kadarı normal herhalde.

canım çok normal böyle rüyalar biliyorsun,evinde daha rahat hissedersin stresin de azalır diye umuyorum o zaman herşey daha kolay yoluna girer,benimki daha annelik sayılmaz ki önce kalp atışlarını duyalım bakalım,benim de muhteşem apartman komşularım böcek ilaçlaması diye tutturdular,geçen sene de bu zamanlarda hamileydim hamileyim diye korkuyorum istemiyorum diye olay olmuştu,üstelik evimde bi karınca bile yokken durduk yerde niye kimyevi madde alayım ki anlatamıyorum insanlara,eşim de ben de ne yapalım bilemedik başka dairelerde varsa böcek falan ilaçsız olan daireye kaçarmış,birşeyler kendi imkanlarımla yapsam mı hiç bilemedim sevgili komşularım yüzünden zaten korkularım var bu sıcakta geceyi başka evde geçiricem bi kere daha merdiven inip çıkıcam şu insanlar ne düşüncesiz oluyorlar,kendi başına gelmeyince dünya güzel yeter ki başkalarının başına gelsin hayret bişey valla

insanlar bazen çok anlayışsız oluyor
benim de okulum evime çok uzak , araba ile gelip gidiyorum
arabanın servise verilmesi gerekiyordu seminer döneminde , dedim müdüre tatile çıkmadan halledelim istiyorum 2 gün izin verirmisiniz diye bana otobüse bin gel arkadaşların nasıl geliyorsa dedi , şok oldum :KK52: :KK52:
benim hamile olduğumu , kanamalarım olduğunu biliyor
pes doğrusu dedim :KK4: :KK4:

arabanın servise verilmesi gerekiyordu seminer döneminde , dedim müdüre tatile çıkmadan halledelim istiyorum 2 gün izin verirmisiniz diye bana otobüse bin gel arkadaşların nasıl geliyorsa dedi , şok oldum :KK52: :KK52:

diyorum ya kendi başlarına geldi mi dünyanın sonu,senin başına geldi mi "ne var ki" oluyor,hele o müdürler yok mu adam ben iki seksen yatarken kanamadan telefon açıp "ama bu kadar rapor olur mu" dediydi seni çok iyi anlıyorum

Aslında kafam hastanede daha rahat ama orada da boş boş yatacaktım. inşallah duyacaksın . kendi dr ne gidiyyorsun di mi. ilaç işi de can sıkıcı olmuş ama o doğru herkese yapılmadan kökü kesilmiyor gerçekten kaçıyorlar ilaçsız eve.

merhaba arkadaşlar,

duyaydin aldıgım habere çok sevindim, Allah tamamına erdirir,sağlıkla kucaklarsın inşallah bebeğini.

fadik başın sağ olsun,geride kalanlara uzun ömür,sağlık versin

chnb hastaneden çıkmana sevindim, inşallah sorunsuz devam edersin bundan sonra, çok zor bir sınav atlattın, inşallah bundan sonrası iyi olur.

bende 3 günlük rapor alabildim, doktorlar çok katı, bütün öğretmenler son haftayı rapor istiyor diyor( aile hekimlikleri)özel hastanelerde kadın doğumda da muayene etmek istiyorlar önce, eşimde sinirlendi ne bu çocuk oyuncagı gibi her hafta muayene mi ollur diye istemedi

son 2 günüde arkadaşlar idare edecek imza atacak
dün izmire geldik oğlanla, benim ailem burada
valiz falan taşıdım bugün çok hafif lekelenmem oldu, ama o kadarı normal herhalde.

zor da olsa almışsın raporu sevindim gerçektn zor bir sınavı geçtim devamı da gelir inşallah

sen tayin istemedin mi

2 senedir istiyorum ama çıkmıyorbu sene de daha tayinler açılmadı
malum 4 + 4 + 4 sistemi herşeyi erteledi :KK14: :KK14:
evet 4 artı 4 her şeyi mahfetti oğlum özel okuldaydı pek beğenmedik bu sene devlete bakalım dedik ama bu sistem yüzünden yine aynı okula yazdırdık...

sen çalışacak mısın bu sefer de

Fadik basınız sagolsun Allah oğluna uzun ömür versin
Chnb sızıntı ciddi olsaydı doktor eve göndermezdi seni tabi insan kafaya takmadanda duramıyor anlıyorum seni ben iyiyim evde istirahata devam ediyorum 2 gündür raporsuzum doktorlar bişeyin yok diye rapor vermiyolar bugüne kadarda zor almıştımya. Yanlış bı sorunum var cok afadersiniz ama ben büyük tuvaletimi yapmaya korkuyorum şimdiden böyle korkuyorum dikiş atıldıktan sonra ne yapicam bilmiyorum

Chnb sızıntı ciddi olsaydı doktor eve göndermezdi seni tabi insan kafaya takmadanda duramıyor anlıyorum seni ben iyiyim evde istirahata devam ediyorum 2 gündür raporsuzum doktorlar bişeyin yok diye rapor vermiyolar bugüne kadarda zor almıştımya. Yanlış bı sorunum var cok afadersiniz ama ben büyük tuvaletimi yapmaya korkuyorum şimdiden böyle korkuyorum dikiş atıldıktan sonra ne yapicam bilmiyorum

canım bende de vardı o korku şu an duphalac 2 kere kullanıyorum ama dünden beri fayda etmedi şimdi de kuru incir ve kayısı yedim bulantım da var ilaç bitti:KK43:( kabız olma...

Duphalac ilacım?doktormus verdi?bende sabahları ac karna kuru kayısı yemeye başladım

Evet kıvamlı bir şurup 2 ölçek dolu dolu içiyorum toplam 2 kez. çok tatlı malesef. Arda bey verdi. kızlar dulcolax kullanmışlardı yatıyor musun hep leken var mı hiç

sağ ol canım. ben serklaj yapılacak herkes gibi yatıp kontrole gideceğim sanmıştım şu sızıntının tamamen kesiilmemesi mahfediyor beni. inşallah sorun olmaz.

sen kalp atışını duydun mu, ne zaman gideceksin cemil hocaya
bulantı var mı

fadik var mı gelişme hastane de bakıyordun

duyaydın taza anne sen nasılsın

hidennisko rapor işini ne yaptın

eylülgülü sen nasılsın

sofika canım senin nasıl gidiyor

ilk evde gecemizde tedirgindik eşim de... rüyamda suyum azalmış...

tedirgin olmaz mı insan,kolay degil ki,ruyaların da boyle olması normal canım,hep bunu dusunuyorsun cunku,gececek insallah amin

ben iyiyim canım bu arada sagol,iyi gidiyor Allah´ıma sukurler olsun.2 gun sonra İsmail beyin yanına kontrole gidecegim insallah,bebegin gelisimine bakılcak.
dun gece vajinal progestanı koyarken canım yandı,boyle derine dokununca sanki acıdı,aylardır kullanıyorum bu aplikatoru ben ama ilk defa boyle acıdı,sonrasında da acısı surdu az az.Agrı da degil,sancı da,icte bir acı iste,gidince <ismail beye sormam lazım bunu,acısı muhim degil de rahim agzı mı one geldi(boyle bir sey mumkun mu bilmiyorum ama) serklaj olan yere mi degdi de acıdı anlamadım.
biraz once saglık ocagından cagırdılar gittim kiloma tansiyonuma baktı,bebegimin kalp atıslarını dinledik hersey yolunda gozukuyor dedi yolladı.9 kilo almısım simdilik(kızımda toplamda 25 kilo almıstım),insallah bu sefer o kadar almamaya calısıyorum,sonra vermis olsam da,gebeligin kalitesini de dusurudugu bir gercek.boyum da kısa benim resmen yuvarlanarak gezebilirisin diye dalga geciyordu esim :))
gece uyuyamıyorum pek,evimiz cok sıcak oluyor,kızım da cok terlıyor onu kurulamaya kalkıyorum sık sık,kalkmısken esimin de ustunu degistirmesine yardım edıyorum e ben de camasır degşsştrıyorum falan derken her gece sabaha karsı en az yarım saat bir camasır faslı oluyor,sonra zaten uyku hic gelmiyor vs vs-bunlar olsun derdimiz :)
kızıma tuvalet egitimi vermeye karar verdik gecen hafta,malum annem bende kalıyor surekli ve kızımın nerdeyse butun bakımıyla ilgileniyor e halıyle wc egitimi de anneme dustu,ama 3 gun dayanabildiler,sonunda henuz daha kas ve mesane kontrolu olmadıgına karar verdik ve 2-3 ay daha erteledik.gercekten de kakasını fark edip soyluyor ama çişini hic anlamıyor yapıveriyor ve sonra hayretle bakıp uzuluyor bile.
neyse uzun uzun oldu ama bende durum bu,insallah hep boyle gider.

diyorum ya kendi başlarına geldi mi dünyanın sonu,senin başına geldi mi "ne var ki" oluyor,hele o müdürler yok mu adam ben iki seksen yatarken kanamadan telefon açıp "ama bu kadar rapor olur mu" dediydi seni çok iyi anlıyorum

insanlar o kadar acımasız olmus ki bu devirde,ben artık gebeligimin sorunlu oldugunu bile soylemek istemiyorum kimseye,sanki hak etmisiz gibi salakca bir ifadeyle bakıyorlar insanın yuzune,yada ne var canım iste miss gibi dikisin var neden korkuyorsun ki amaannn keyfine bak demezler mi...heryerde her sekilde gaddarlıkla karsılasıyoruz,Allah ıslah etsin ne diyim.Burda bahsettim mi hatırlamıyorum ama bir sure once karnım burnumda oldugu halde tıkıs tıkıs metroda bana yer vermeyen beyefendi kapalı ve genc bir hanımı gorunce yer verdi ve ben baslarında oyle kala kaldım.Bana yer vermesin kimse, kimseye guvenip de cıkmamısım yola ama o kadar gucume gitti ki,bu mu senin dinin imanın hayret sana,yazık sana ve beynindeki orumcek dusunceye.

buyuk tuvaletini yapmaktan korkma canım,kabız olmaktan kork.Ben cok sukur bu haftaya kadar sadece bir defa oldum o da gecen hafta ve zor hallettik.Bulantı sorunun yoksa gunde en az 2 porsiyon meyve yersen kabızlık sorunu olmaz.Alıskanlık edin,her gun bir seftali,kayısı,erik vs ye.Ben de hic sevmem meyveyi ama simdi her gun tabak tabak yiyorum mecbur.Onun dısında magnezyum kabızlıga iyi gelir,hatta elevitin icindeki bile bana yeterli geliyor.Ama cok cok zorda kalırsan chnb nin dedigi gibi duphalac kullan,zararı yok icin rahat edebilir.

Evet kıvamlı bir şurup 2 ölçek dolu dolu içiyorum toplam 2 kez. çok tatlı malesef. Arda bey verdi. kızlar dulcolax kullanmışlardı yatıyor musun hep leken var mı hiç

Onu içmekte ayrı bir dert. sürekli yatmıyorum halsizlik düştüğüm zaman uzanıyorum ayag fazla kalkmıyorum Lekenmem bazen az bisey açık kahve renginde oluyor alıştım esksi kadar korkmuyorum

sofika dikiş o kadar önde midir? benim dün dikişi gösterdi yarım altın bilezik gibi kalınmış ipi saklayacağım o ipi dedim.
kızın zaten hazır olduğğunda belli eder. ama sıcakta da bezden bunalır tabi. Annene de maşallah. eşinin de mi üstünü sen değişiyorsun anlamadım:))
insafsızlar her yerde var yazıklar olsun o insanlara. benim dün akşam pgt topiğnden arkadaşım yeni hamile ARda beye geldi tam çıkış saatimizdi bizi eve bıraktılar sanal dosttan gerçek dostluğa...

bugün 3 kere gittim wc ye. duphalac da az geldi sanırım. meyve de her gün yiyorıum elevitte içiyorum ama sorunum bitmedi yatmaktan galiba...

dr den gelince de yaz...

Onu içmekte ayrı bir dert. sürekli yatmıyorum halsizlik düştüğüm zaman uzanıyorum ayag fazla kalkmıyorum Lekenmem bazen az bisey açık kahve renginde oluyor alıştım esksi kadar korkmuyorum
iyi bari. kalp atışını duymuştun sanırım çizelge iyi geliyor insana ne kadarlık oldun yapsana çizelge. ben de korka korka yaptım geçen senekinde yapmamıştım içimde kaldı gerçi uğur böceği istiyordum bulamadık... bu da kız bebek çizelgesi oldu...

Sofika
Bende meyveyi pek sevmem ama mecbur yiyorum zaten hiç bişeyde tat alamıyorum yaklaşık 10 kilo fazlayla hamile kaldım bu sıcaklarda 2 lokma yesem catliyacak gibi oluyorum sisko olmakta cok sormuş kabiz değilim cok şükür ama yinede tedirgin oluyorum dikiş atıldıktan sonra o ilacı kullanabilirim tedbir amacali

iyi bari. kalp atışını duymuştun sanırım çizelge iyi geliyor insana ne kadarlık oldun yapsana çizelge. ben de korka korka yaptım geçen senekinde yapmamıştım içimde kaldı gerçi uğur böceği istiyordum bulamadık... bu da kız bebek çizelgesi oldu...

Ah canim cok istiyorum yapmayı ama cesaret edemiyorum gecenki hamileliğimde 3 ayın dolmasını bekledim dolduktan sonra tehlikenin geçtiğini düşünmüştüm Facebook da ki profil resmini hamile karikatürü koymuştum :KK43:daha sonra esim kaldırmıştı hamileyim ama bebgimi kucagna alçağimdan emin değilim ilkinde ki gibi heveslenemiyorum bile

sofika dikiş o kadar önde midir? benim dün dikişi gösterdi yarım altın bilezik gibi kalınmış ipi saklayacağım o ipi dedim.
kızın zaten hazır olduğğunda belli eder. ama sıcakta da bezden bunalır tabi. Annene de maşallah. eşinin de mi üstünü sen değişiyorsun anlamadım:))
insafsızlar her yerde var yazıklar olsun o insanlara. benim dün akşam pgt topiğnden arkadaşım yeni hamile ARda beye geldi tam çıkış saatimizdi bizi eve bıraktılar sanal dosttan gerçek dostluğa...

bugün 3 kere gittim wc ye. duphalac da az geldi sanırım. meyve de her gün yiyorıum elevitte içiyorum ama sorunum bitmedi yatmaktan galiba...

dr den gelince de yaz...

valla dikisin yerinin normalde o kadar onde olacagını sanmıyorum aslında ama aplikator soyle 10 -15 cm kadar var ve bayag iceri kadar sokmak gerekiyor.Ben de serklajım yapıldıktan sonra cıkısımın verilecegi gun dosyayı bıraktılar odada,meraklıyım ya hemen actım,hangi doktor yapmıs,anestezi uzmanım kimmis vs vs not ettim bir de ne goreyim dikis ipinden de numune vari bir parca ilistirmisler seffaf bir zarfin icinde dosyaya,ben bayag ip sanıyordum onu ama o plastık gibi bir seymis simdi sen diyince aklıma geldi,rengi de sarıydı diye hatırlıyorum.İlk serklajımda doktorun igensini ipini gormustum ve normal ip gorunumundeydi,demek ki ipleri de farklı oluyor bunların.

Annemden Allah razı olsun,gercekten masallahı var,ne yapsam hakkını odeyemem valla.Esimin ustunu degistirmiyorum :)) ama temiz atlet bulup getiriyorum,zorla uynandırıp giy giy diye basının etini yiyorum e uyku tatlı tabii uyanamyor kolayca.Cok sıcak oluyor,resmen yataklar ıslanıyor,e sabaha karsı da hafıf serin olunca usutecegiz diye kime ne yapacagımı sasırıyorum,bazen de amaaaan yat uyu nolursa olsun,herkes kendi dusunsun diyorum :))

evet canım kabızlıgı yatmak da tetikliyor buyuk olasılıkla,ama iki ucu seyli degnek yapacak bir sey de yok,senin durumunda yatmak sart.belki de ben yatmıyorum bu sefer diye kabızlık pek basıma bela olmadı cok sukur,ama gecen gun olunca da cok korkuttu,bayag ıkınmak zorunda kaldım :KK43:

kızlar cizelge yapmaktan korkmayın,hatta inadına yapın.Ben cok inanırım,bir seyi siz yokmus gibi yaparsanız yok oluverir,var oldugunu kanıtlar gibi hareket ederseniz de varligi, guc kazanır.Her iki gebeligimde de ogrenir ogrenmez herkesle paylastım,cizelgelerimi hemen yaptım,siz de yapın.masallah der gecer bakan da insallah.
chnb bayah ilerledin sen de saka maka,sorundu oydu buydu derken haftalar gececek insallah ve bir bakmıssın dogum muhabbetine girmisiz 40.hafta olmus bile,insallah Amin!!!

X