Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
fadik başınız sağolsun... bebecik bekler babasını rahatı iyi maşallah..

canım başınız sağolsun Allah sizlere ve bebeğinize uzun ömür versin..

merhaba arkadaşlar,

fadik başın sağ olsun,geride kalanlara uzun ömür,sağlık versin
.

sağolun arkadaşlar allah razı olsun...

fadik var mı gelişme hastane de bakıyordun

ilk evde gecemizde tedirgindik eşim de... rüyamda suyum azalmış...

canım bugün yakacık doğumevi ve çocuk hastalıkları hastanesine gittim...bu hastaneye daha önceleride birçok kez gittim dr ların ilgisi güzel gelinimizde oraya devam etmiş ve doğumu orda yapmıştı...
yine iyi bir dr denk geldi ne sorsam sağolsun yanıtladı ama daha muayenin en başında 5. gebeliğim diğerleri kayıp deyince hemen zeynep kamili önerdi...
bende gittiğimi ve farklı birşeyde yapılmadığınıu söyledim...
bebeğin suyu tam sınıra gelmiş nstde yine sancı çıkmadı buna üzüleceğim aklımın ucundan geçmezdi
2 hafta önceki nst de baya belirgin sancılarım vardı sonradan ne oldu bilmem...
maşallah nstde bebeğin kalp atışı hareketleri iyi...buna bakarak yine 3 gün sonra gel dedi....
kayıplarımı hatırlattım korkumdan bahsettim öneri istedim...
yine zeynep kamili önerdi ama gidemessende burasıda olabilir dedi...
ama biz bu durumda beklemekten başka birşey yapamıyoruz dedi...
zeynep kamilde yapmıyor dedim...biliyorsun son randevumda ultrason bile yapmamışlardı...
ne bileyim canım sonuçta özel dr un değil birde devlet hastanelerinin belirli kuralları var müdahale etmek için sebep gerekiyor.....
bebeğin sağlığı iyi olduğu sürece az bir gün geçmesini ciddiye almıyorlar...
hatta internette biraz araştırdımda kimi dr 42 haftadan sonra beklerse gün geçmiş sayıyor....

canım 10 gün biraz uzun gelebilir bebeğin suyunu merek etmen doğal ama 10 gün altı muayenede de suyun ne kadar değiştiği anlaşılmaz gibi...
birde her ultrasonda başka başka çıkıyor...yani yine için rahat etmez gibi...

canım banada daha sıcak geliyor ama zor elde edilmiş bir bebek olunca onlarda pek risk almak istemiyor...
bu yüzden araştırma hastanelerini öneriyorlar...
bu hastanedeki dr lar uzman....yoğun bakım üniteside yeni açılmış...
ama en eksi yönü gece ve hafta sonları anestezi uzmanı bulunmuyormuş sezaryanların hepsi gündüz oluyor...
bugün bir görevliye peki acil olarak gerekirse ne yapıyorsunuz dedim o zaman geliyor dedi ama ne kadar acil gelebilirki...
ben ne kadar normal düşünsemde insan başka yönleride hesap ediyor...
birde polikilinik bile daha büyük bir hastane önerdiğine göre doğum hanede beni kabul etmez gibi...
yinede hayırlısı bakalım seçeneklerimin içinde burası olacak galiba....
eyer ciddi bir durum olursa zeynep kamilde olur tabi ne kadar uzak olsada o zaman bir çaresi bulunur....

canım eşim galiba cumartesi çıkacak...ne kadar aklı burda kalsada bende erken gelmesini istemedim....
çünkü şimdi gelmiş olsa tek gelecek ama o zaman abileriyle gelir arabada ona eşlik etmiş olurlar...
yol gerçekten çok uzun ve git git bitmiyor...
geçen sene memlekete giderken eşimin hiç rahat araba kullanamadığını farketmiştim üstelik eşimin şoförlüğüde çok iyidir ama yol bitmek bilmeyince....
işte buyüzden yol konusunda çok tedirginim...
açıkcası bebeşinde cumartesiden önce sağlıcakla gelmesini isterim yoksa her geçen gün daha stres yapıyorum...yani babasını bekleyemem(ama beliki o beklemek ister:)
bakalım zaman ne gösterecek bu kayın pederimin ani ölümünden sonra herşeyin plan projeyle olmadığınıda iyice farkettim...

Son düzenleme:

evet canim,benim pihtilasmayla ilgili pek bilgim yok ama dedigin gibi cogunlukla tek neden yetmezlik degil,o yuzden de hepimizin farkli tedavi ve takibe ihtiyaci var ama samimiyetle soyluyorum dogru teshis ve tedavi goren arkadas parmakla sayilacak kadar azdir,bu topicte bunca arastirmaci ve bilincli kadin olmasina ragmen.

fadik geç olsun da güç olmasın canım. sağlıkla gelsin de. bebişin kilosu nasıl baktı mı dr

öyle canım genelde birçok dr standart bir tedavi uyguluyor. biz de bir yere kadar kendimiz yorumlayabiliyoruz. benim sağlıklı oğlum var ciddi pıhtılaşmam erken doğum sonrası blli oldu. bazen önceki veriler de doğruyu buldurmuyor...diyorum ki ben oğlumu 38 haftalık nasıl doğurabildim?

chnb evet masallah oglusuna,Allahim bagislasin,ama iste rabbim isteyince hersey degisebiliyor

fadik canim artik gelsin bebegin,sar onu kollarina

Fadikçim ara ara buraya bakıyorum..Ne zaman doğuracaksın sen bakiiim..
Sağlıkla kucaklarsın inşallah
:))
beklemedeyiz canım...

fadik geç olsun da güç olmasın canım. sağlıkla gelsin de. bebişin kilosu nasıl baktı mı dr
evet sağlıcakla gelsinde....
canım kilosuna baktı ama her ultrason her dr farklı ölçüyür bu yüzden artık net bir kilosu yok bence...
bu dr 3300 (maşallah) ölçtü daha önce 2700 dü ben şuan 3000 dir diye tahmin ediyorum...
bebeğim daha 2.500 kg civarıyken özel hastanedeki dr da 2900 ölçmüştü 10 gün sonra zeynep kamilde de 2700 ölçüldü...
yani çok karışık canım ama maşallah artık oğluşumun gelişimi iyi çok şükür rabbime o yönde sıkıntımız yok....
gerçi maşallah taa 40 haftayıda bitirdi az kilo alsada 3 liloyu tamamlamış oldu...
eğer normal kilosunda ilerleyen bir bebek olsaydı bu haftalarda çok kilolu olma ihtmalide çoktu...
neyse hayırlısı artık tek tek sıkıntıları allahın izniyle aştık birde sağlıcakla gelse başkada sıkıntı kalmadı çok şükür...
darısı bütün hamiş arkadaşlara inş.

chnb evet masallah oglusuna,Allahim bagislasin,ama iste rabbim isteyince hersey degisebiliyor

naz yapıyor canım...çok yüz verdim galiba...
hayırlısı canım darısı senin başına ama 38 yeter bence...bundan sonra hiç kimseye kırkları göresin diye dua etmeyeceğim:))

maşallah canım. kilosu iyi artık yoğun bakım filan olmayacak inşallah. küçük bebek deyip iyiki 37 de filan sezaryen olmadın...

Amin cümlemizin...

benim bazen sankibebek sezaryen dikişimin üstüne geliyor hissi oluyor. bazen ama kasılma mı acaba?

bugün oğlumun melek oluşunun 2. yıldönümü. inşallah kardeşi beni üzmez de vaktinde gelir...

canım kasılma olsa suphede kalmazdın sanıyorum,eger sadece suphe uyandıracak kadar azsa da bence ciddi bir kasılma degildir.
bu sefer oglun sana zamanında gelecek insallah,Allah kimseye evlat acısı yasatmasın insallah,Allah´ım korusun.

fadik chnb nin de dedigi gibi iyi ki acele edip de 37-38 de sezeryan olmadın,cok sukur cok guzel ilerlerledi yavrun,az az ama istikrarlı bir sekilde.Dedigin gibi normal gelisen bir bebek olsaydı su anda 4 kiloyu geciyor olurdu ama o zaman da normal dogurma sansın azalırdı,bak her iste bir hayır vardır,insallah bebegin kendisi icin en hayırlı gunde dogacaktır.

şükür şu an yok. sanki sıvı da gelmiyor şükür. ben de geçmişi okuyorum tubaya liste hazırlıyorum hem umut listesi hem de tavsiye listesi...
of ya arda bey çok yoğun hastane 15 gün sonraya veriyor randevu. 3 kez araadım ayarlasınlar diye. daha dönecekler. ya 15 gün sonra sıvım biterse bu sorumluluğu alacak mısınız dr 10 gün sonra dedi dedim.

ssaslan d.t: 09.01.2009 serklaj var isim: çınar demir epidural serklaj

Saliha06 -serklaj var- Gaziantep- serklaj ve takip: Dr Nurettin Kavcı- Kız bebek-26.12.2008- isim: Elif Beyza

nery- serklaj var(25. haftada yapılmış) serklajı yapan: Prof. dr. Tarık Aksu(ilgisizmiş.) Takip: Dr. Türkan Örnek,Ayşe Saltık doğum: 05.02.2009 epidural sezaryen ,isim : Nehir Duru

kelebek 41 serklaj yok (25. haftada 5-6 cm açıklık) d.t: 22.01.2009 isim: Kalbinur normal doğum

Melek81 serklaj yok d.t: 07.02. 2009 isim: Ali Tuna normal doğum

rhn serklaj var d.t 14.02.2009 isim: Beren Ezel 28. haftada sezaryen doğum

Tuubay serklaj var- d.t: 2009 isim: elif- mert- zeynep üçüz

Fklic serklaj yok 18.04.2009 kız bebek normal doğum

tubacığım Tuğba-ŞEKER arkadaşımızın serklajını Yunus Gedikbaşı yapmış Ali yazdırmıştım galiba...:26:

kullanıcı isimleri aynen böyle bazısının büyük bazısının küçük harfle yazılmış aynen böyle...

bir mucizeydi kalbinur bebek. dikişsiz... inşallah biz de başarırız.
arada sanki dikişe baskı yapıyor kısa süreli.

bu his oluyor mu sizde kızlar. fadik sen de endol dışında düzenli bir şey kullanmadın di mi? haftada yarım proluton bir de...

evet canım aynı dr ye gidicem randevumu aldım,beta hcg istemişti bir daha,o da 48 saatte 2 katına çıkması gerekiyordu maşallah o da normal,bakalm artık gerisi kısmet,iyi düşünmeye çalışıyorum

her zaman şu lafı çok doğru bulur öyle dua ederim "Allah iyi,vicdanlı insanlarla karşılaştırsın ama heryerde sokakta,otobüste,bakkalda vs neyse yani"

seni çok iyi anlıyorum,önceki gebeliimde 7 cihana duyurmuştuk ondan sonra da haberi olmayan insanlar eee hani bebek nerde dedikçe oturup ağlıyordum ben de sadece anne babalara söyledim malum Allah korusun birşey olursa eşim geç saatlere kadar çalışıyor onlar ilgilenecek benimle

bu arada bu serklaj işi benim de kafamı çok karıştırıyor,arda bey de tv deki programında söylemiş benim dr de aynı şeyi söylemişti ikinci gebeliğinde rahimağzı yetmezliği gelişecek diye bir kesinlik yok diye,serklaj da başlı başına bir dert kaynağı olduğundan gebe için korkuyorum,öncekinden kese dışarı fırlamıştı şeker hastasıyım diye enfeksiyondan beni kaybetmekten korktular ve müdahle etmediler,bu serklaj işi nasıl olacak bilmiyorum,sizler anlatıyosunuz ama tabiki de sizin gibi yaşamadan anlayamam o yüzden tabiri caizse tırsıyorum

canım değerine s3vindim. ben de serklaj sonrasını çok zor geçirdim gerçi benim normal serklaj değildi. sonda beni mahfetti bu yüzden gelen sıvıyı bile yorumlayamadım. hala da sıvı geliyor mu bilemiyorum tam. şeker için baştan diyet mi uygulanacak, tedbir amaçlı atarız da demiyor sanırım. sıkı takibe alacak galiba.
canım gez sahilde bol bol. yatmak zor...bugün banyo yaptım korka korka...

geçmişten mesaj............................

diyetim zaten hastalığım başladığından beri var,ölene kadar da devam edecek ama hormonlar yüzünden alt üst olmaya çok yatkın maalesef,işin çok zor biliyorum ama maşalah sen çok azimlisin başaracağına inanıyorum,sıcaklarda banyo yapamamak çok zor,havalar serinlediğinde daha kolay olacak yatmak senin için

ben dikişi atmasını istediğimi söylemiştim,o da büyük ihtimal atıcaz zaten ama bazen kısalmanın olmadığı acaba dikişi atsak mı atmasak mı tereddütte kaldığımız hastalar oldu geçmişte dedi,gezemiyorum da geçmiş gebeliğimde 6. haftamdan itibaren çok fazla kanamam olmuştu,ben doğum yapacağım zaman zaten halihazırda evden dışarı çıkmıyor istirahat halindeydim,o progestanlar,crinone vajinal jeller,gün aşırı vurulan prolton depotlar.. şimdi işi sıkı tutmak istiyorum madem vücudumuz narin şimiden kendimi ev hapsine soktum diyebilirim (6. haftamdan 12. haftama kadar her hafta kanadım zaten 8 hafta sonra da doğurdum rapor aldım okula da gitmiyorum,elden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyorum belki de en rahat ettiğim dönem ilk 3 ay olacak bilmiyorum ki..Allah'ım gerisini de göstersin inşallah,hiç bebeğimi kaybedeceğimi düşünmemiştim kanamalar olduğunda da açılma olup hastaneye yattığımda da,olumluydum ama kaybettim şimdiyse olumlu olmaya çalışıyorum ama ona bile korkuyorum,eşim diyor ki işten eve geldiğinde "çocuğumun annesi nasılsın",diyorum öyle deme geçen sefer de böyle diyordun iyice batıl inançlı oldum:18: doktora telefonda korkuyom bakın biliyorsun falan dedim de crinone jeli kullanamaya başla dedi bi de ecopirin kullanıyorum ve folik asit şimdilik

canım bende aşağı baskı hissi arada hissediyordum dikiş varken acaba dikişmi zorluyor diye düşünürdüm şimdi dikiş yok aynı ağrığı bazen yine hissediyorum demek ki alakası yokmuş...
canım normal hamilelerde de böyle değişik baskılar ağrılar hep oluyor ama bizler altında hep sebeb arıyoruz...
sen yinede dr a danışırsın ama önemli birşey olduğunu sanmıyorum...

evet canım ben sadece yarım iğne ve bazen endol fitil kullandım...
endolu nasıl kullanıcağını bildikten sonra sakıncalı değil bence ama senin durumun biraz farklı sen arda beye danış istersen...
canım bende geçmişi okurken çoğu kişinin en ufak bir kasılmaya bile hemen nidilat türü ilaçlar başladığını görmüştüm
benim kasılmalarımda 17. haftada başlamıştı ama arda bey sadece gerekirse endol kullan diyordu...
açıkcası benim de içim hiç rahat değildi bir ara arda beye söylemeden nidilat almayı bile düşünmüştüm:..
ama şuan anlıyorumki gerçekten her kasılma ciddi birşey değilmiş...ben o kullandığım endol fitillleri bile boşuna kullanmışım...
gerçi fazla kullanmadım...
arda bey eyer kasılman sık ve düzenli olmaya başlarsa önce bir tane endol fitil kullan eğer kesilmesse 6 saat arayla endol kapsül al demişti ama sakın 48 saatten fazklada kullanma dedi...
ben sadece fitil kullanmıştım kapsüle hiç geçmedim...
belirli bir haftadan sonrada kendi kendime anladımki fitil işide biraz pskolojik onu kullanmadığım zamanda kasılmalar durabiliyor...
bu yüzden ben 24-25 haftadan sonra fitilde hiç almadım kasılmalarım arada oluyordu ama bir düzeni yoktu...
kasılmada sıklık düzen çok önemli öğle tek tük düzensiz oılanların hiçbir zararı yok...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…