Para üstü alırken

Öyle bir durumda sessiz kalıp hemen kabul etmek yerine olayı büyütme taraftarıyım. Bahsettigim ikinci olayda arada sadece 20 lira fark vardı, ürünü o fiyat üzerinden de alırdım normalde. Ama kasiyerin tutumu sinirimi ciddi manada bozmuştu ben de peki dediğin olsun demek yerine ceza almasını sağladım. Maaş kesintisi yapmışlar, ayrıca o ay şef olacakken cezalandırıldığı için olamadı. Bir daha kimseye öyle davranmaması gerektiğini öğrenmiş oldu böylece.

Ben o markaya gidiyorsam markanın verdiği güven için gidiyorum. Bana gereken şekilde hizmet vermek zorundalar, üstüne kazıklamaya çalışmak ne demekmiş. Işveren de dikkat etmeli çalışanına.

Çok çakallıklar dönüyor bu işte ya, geçen mesela bir ürün aldım markette üstünde fiyat yazıyor kasada daha yüksek fiyat dediler, bende itiraz ettim hemen tabi, öyle yazmıyor ürün üstünde dedim, hemen kıvırdılar o bir ara yapılan kampanyaymış da kaldırmayı unutmuşlar da bla bla.. ürünü almadım tabi ama kimbilir kaç bin kişi aman 5 tl daha fazla vereyim yanlış okudum belki diye aldı o ürünü, yazık ya, haram zıkkım olsun.

Üzülme hepimize yapıyorlar. Bir tek yabancılarla yetinmiyorlar. Sürekli uyanık olacaksın. Çok yorucu ama öyle.

Yasal olarak ürünü alma hakkınız var. Bir daha aynı şey olursa ürünü almak konusunda ısrarcı olun, yine kabul etmezse belirtilen fiyat üzerinden alıp şikayet dilekçesi yazın (tabii mahalle bakkalında olmaz bu, kurumsal bir yer olmalı) aman 5 lira demeyin. Böyle böyle islerini düzgün yapmayı öğrenecekler.

Dilekçede azıcık da tehditkar olursaniz parayi iade etmek için beklemezler bile.

sonradan araştırdım canım bunu yazdıkları fiyat üzerinden kesınlıkle satmak zorundaymışlar bilseydim o an alırdım o ürünü o fiyata, mahalle bakkalı falan değil baya bildiğin her yerde şubesi olan bir market, böyle böyle bilinçlenicez yapıcak başka bir şey yok maelsef.

Çok yapıyorlar bunu. Özellikle sepetteki ürünlere dikkat edin. Sepettekiler 5 tl oluyor güya sen seçiyorsun beğeniyorsun. Kasada bir bakıyorsun 10 tl. Neden diye sorunca. Renk bile fark ediyor. Mesela sarı ve yeşil tava 5tl. Aynı tavanın mavisi 10 tl. Hangimiz alışverişarabamız doluyken her ürünün raftaki fiyatını hatırlarız? Ödüyoruz geçiyoruz. Acıdım kendime birden bunları yazarken.

Bende tam tersi durumlar yaşıyorum unutuyorum paramı hemen sesleniyorlar mesela bir sefer 50tl üstü verdi kadiyer, dedim ben 20 verdim yok 50 verdiniz diye tutturdu
Şüpheye düştüm acaba dedim 50 mi verdim ama sadece 20 tl vardı nakitim eminim telefomumu bile aldı kasiyer fazla çıkarsa diye

Düşündükçe parama karşı nasıl cimri olduğumu fark ediyorum.

5-6 yıl önce de en büyük market diyebileceğimiz bir yerden kalem kutusu aldık 2 tane. Kasada 10 lira fazla çıktı fiyatları. Ödemeyi yapıp danışmaya gittik fiyat farkının 2 katını ödediler bize. O zaman 15 yaşındaydım ama huyum cimriymiş demek.

Bende etikete göre aldım kaç sefer dedim öyle yazıyor beni ilgilendirmez üstelersen veriyorlar

Evet bunlar da oluyor neyse ki. Hatta daha fazla. Ama en başta verdiğim örneklerde resmen çalmaya çalışıyorlar bu nedenle insanın çok gücüne gidiyor. Yüzüne gülüyor iyi günler efendim, yine bekleriz falan bir yandan tilkilik yapıyor.

evet ınsanın dalgınlıgına gelıyor saymak lazım hep

Dün bijuteride kazıklandım böyle. Üç beş tokaya 50 liraya yakın para bayıldım. Orda da tuhaf gelmişti ama sonradan iyice aklıma takıldı. Güzel tokatladı hatun beni.

Haklısın.
Bende kuruşları alıyorum diye gıcık oluyorlar.
1 kuruşu istiyorum, aslında istemem bile tuhaf , vermeleri lazım ama paraları kafalarına göre yuvarlıyorlar.
istemekle cok haklısın. ben almanyada yaşıyorum 1 kuruş dahi olsa burda herkes geri veriyor. senin 1 kuruşun eksik olunca veriyormu sana alacağın şeyi hayır?! herkese ayni şeyi yapıyor o bir kuruşlar ayın sonunda kac para ediyor? paranı almakla haklısın

Market alışverişlerinde de eğer dikkat etmezseniz aynı ürünü iki üç defa geçiyorlar ona da dikkat etmeliyiz.
Ben hiç kontrol etmiyordum...
Birgün ettim kii aynı ürünü iki kere geçmiş....

kesinlikle bilerek yapıyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…