para,balayı,ev meselesi

Umarım müstakbel eşiniz benim eşimin yaptığı gibi aşkııımmm düğünde çok açılmasak onun yerine güzel bir yere balayına gideriz dedikten 3 yıl sonra götürmez balayına :işsiz: ama tam balayı oldu 1.5 yaşında ki oğlumdan sonra ikinci kez baba olacağı öğrendi biraz ufak çaplı şok yaşadı tabi :KK48:
Balayindami verdin mujdeyi adama iyi bal ayi olmus bal yapmiy bal :halay:

Belki en sert en acımasız damgası yiycem ama dost acı söylerden feyiz alarak şöyle diyorum...

Evlilik cidden bir kumardır huyu suyu mantığımıza uyan yanları yanında birde kalbimizi çarpıtan isteriz hepsi bi kişide toplanmaz tabi... Şahsi fikrim olaya biraz yatırım olarak bakın hayatınızı böyle bir insana yatırıcaksınız ve bir kadın olarak zaten bi adım önde fedakarlıklar vericeksiniz.. Bu yolda sözünün eri olan birlikte eğlenip gülebildiğiniz, sizi yönetmeyen kısıtlamayan bencil olmayan sizi taşıyabilen erkek seçin derim zira evlenince rahatlık seviyesi artıyor ve her olumsuzluk daha da batıyor.. Verdiği sözü turmuyorsa sineye çekmeyin kırılın tepkinizi verin.. sizle aynı heyecanı taşıyor ama göstermiyor olabilir lafı da koca bi yalandır sizin nasıl içinizden heyecan heves çağlıyorsa o da insan gerçekten istediği bir şey için aynı hevesi hissetmesi gerekir... yolunuzu iyi seçin sonradan kendim ettim olmasın... kırılmayın nolur ama doğrusu ne yazıkki bu hevesle bi yola girip gözümüzü kendmz kör ediyorz.. mutlu kalın

Balayını ve kiralayacağınız evi maddi durumunuza gore seçerseniz sıkıntı yasamazsiniz. Yurtdışı tatili sizin için cok asiri önemliyse takilarla gidersiniz ama bence gereksiz bir harcama olur. Eşinizin ailesi takıları nasıl istiyor hic anlamadım böyle bir gelenek varsa eğer hayatımda ilk defa duyuyorum benim bildiğim takılar gelinde kalır. Ama sorun çıkaracak insanlarsa zaten kavgayla da olsa alırlar muhtemelen bisey yapamazsınız

Hadi ben sana bise anlatayim bizde nisanda da düğündede taki takılır nisanda daha az takılır düğünde büyükler takılır set vs gibi
Benim eşim annesine demiski,o zamanlar,nisan zamani anne onlar nisanda takıyorlar
Benim nisanima,akrabalarim gelmedi uzakta olduklari icin dugune geliriz demisler
Dogal olarak annem babam kaynanam esim ve 1 yengem takti kimse bisey takmadi ustelik yemekli nisandı
Düğün günü kaynanam,kurdela varya taki kurdelasi esime almis bana almamis bana dioki ceyrekler ogluma bilezikler sana
Benim akrabalar dizildi mi sıraya
Gelinlikte dantelli mi
Hepsini uzerime taktırdım ceyreklerin
Bilezikleride koluma
Esimde kurdelasina taktırdı
Neyse kaynana aldi boynundan
Suanda kaynananın evinde saklaniyor
Benimkiler banka kasasında
Bana ne diodu biliyonmu kaynanam çeyreklerin duruyor mu? Bende evet anne dedim bizde oyle yapcaz bileziklerin kalirsa ev alınırken iste çeyrekler bozarız ben tutuyorum sizinkileri istedigin zaman gel tırtıkla:)
Bu ayaklari benim kulahima anlatsin o
Bide sana bomba kasamiz ortaktı esimle
Getirsene altinlari annenden diyorum
Getirmiyor
Naptim bilion mu gecen hafta gittim kasayi boşalttım bir guzel kendime ait kisisel kasa tuttum buldum bulusturdum kasa ücretleri biraz fazla ve ben ev hanımıyım.. simdi onlar düşünsün
Yanlis anlasilma olmasin esim gidip kasadan altin alacak bir insan degil ama bi kere kavga etmistik kasa anahtarini elimden almıştı. Neymis ben ondan bosanicam demistim kendine oda cok iyi biliomus bana verilecegini altinlarin ama canimi yakmak istemiş .

Benim dedigim gibi yap sende birak baba ogul ana ogul ne halleri varsa gorsunler sana daha cok takılır zaten kadinsin ya bilezik kolye vs vs
Kir düğünü hayalindir saygi duyarim ama gerwk varmi bi oteldede guzel dugun olur gerci otel düğünü daha masrafli olur
canım teşekkür ederim anlattıkların için
ama gene kır düğünü olacak zaten yeri tuttuk sadece istediğim yer lükstü orası olmayacak
yok nişanlım dedi zaten ben tanıdıklarıma söylücem sana taksınlar diye
çokta umrumda değil
nişanlımın bu sinirlenince söyledikleri canımı sıkıyor

Ha bu arada hangi sehirdesin eger ev yeniyse yani 3 5 senelik yeni daireyse 1500 liralik kiraya cok ucmaa demesin o
Bende asagi yukari o kadara oturuyorum 5 senelik bina henis ev 3 arti 1 napcaktik 600 liraya ev mi var?
Erkekler böyle boş bos konusmayi ne kadar cok seviyorlar Ya Rabbim devir ne hale gelmis biberin kilosu patlicanin kilosu emlak fiyatlari diye birsuru haber dönüyor sana cok ucma mi diyor
Bu arada 1 ay sonrada balayina gidebilirsiniz ama seninki.pek guven vermedi bana yerinde olsam dugunden hemen sonra gidelim diye israr ederdim. O kayınbabana da soyle fazla islerin icine girip genclerin huzurunu kacirmasin ogluna maddi yardim yapiyor belliki altinlarda gozu olduguna gore..
Ama bizimki cok enteresan esimin babasi yok mesela rahmetli olmus
Herseyi.Kendi yapti
Ama annesinin evinde muhafaza ediyor
Insallah çalınır altınları kaynanama hırsız girer
Bu hincim varyaa aaah kendini kurnaz sananlar hem.ortak kasa tut hemde kendi altinini getirme koyma
Neyse.
Buarada balayi için 5000 lira cok degil
Biz kara kista evlendik
O zamanlar gidemedik evlendikten 7 ay sonea gittik yani gecen temmuz sonunda 5000 lira verdik 5 gün kaldık herseyden de yararlandik
Hic oyle su koyuvermeye baslamasin nişanlın yani
gidelim diyor ama takılan paralara bakalım altınları bozalım gene gidelim diyor
e nerden emin olucam demi ama

Takilar kadinindir, kimin uzerine takilirsa takilsin. Sakun verme. Asla... Dugunden once kasa kirala bir bankadan ve altinlarini orada muhafaza et. Kasa sadece senin adina olsun, esinin degil. Cunku takilar kadinindir. Hukukta da boyle.
biz ev alıcaz zaten takıları ben almıcam bile hemen bozdurucam
anlamsız yaptıkları

Gürcistan gibi özellikle vizesiz ve yakın ülkelere 5000e rahatlıkla gidebilirsiniz veya kıbrısa
Bende balayımı kendim sectim gitcegimiz yerden vizesine kalacagımız otellere kadar gelinliğe kendim baktım buldum bunlara takılmayın derim sonucta birlikte bişey yapıyorsunuz sizde bakıp bulabilirsiniz
Ama ev işi biraz sıkıntılı geldi ve cimrilik mevzusu
ya cimri de değildir asla hesap ödetmez de
ne bu anlamsız şeyler ben de anlamadım
bu arada tutacağımız yerde evler 600-700 arası o yüzden fazla geliyor

Haaah gecende bir bilezigimi bozdurdum canim istedi ister bozdururum ister pirlantaya ceviririm istersem saklarim istersen afedersinde baska bise yaparim oyle degil mi icindende 1000 lira babama para verdim babamın cani sağolsun onumuzdeki ay vercem sana kızım dedi
Simdide birikimimi yapiyorum yine her ay gram altin alcam amacim o hem uygun diye calisiyor olsam ceyrek biriktirirdim erkeklere inanmiyorum ve güvenmiyorum
Istiyorlarki hersey olsun ama beles olsun
Guzel ol bakimli ol ama parasiz olsun
Ev temiz olsun ama masrafsiz olsun temizlikci gelmesin mesela
Gezelim ama ucuz olsun
O zaman alacaklar japon baligi besleyecekler hicbirseyden haberleri yok konusuyorlar benimki ancak konusur mesela verir mi verir Allah var kuafor alisveris kozmetik gezme tozma vs ama bi gördüğüm tatil o.5 gunluk tatildi simdide havalar iyi olsunda kapadokyaya gidicekmisiz yauuv hee heeee cocuk ister cocuk olmuyor ama tup bebek falan cok para ya hani artik sag gozumden sol gozume guvenim kalmadi sen o nisanlina soyle fazla bidi bidi yapmasin ve balayina gidin yurtdışına mi gidersiniz bilmiyorum inanilmaz sinirlendim dugun arefesi boyle geri vites yapilmaz hersey basta konusulmus neden konuşulduğu gibi gitmiyor onu anlamadim yani kimse aptal deil
Eger sana kizim ben sana set takcam demisse kayınbaban neden takmicam dior
Bizde kimseden bise istemedik evimize bohca getirdiler sandık annem yerinden kalkip gelen hediyelere bakmadi bile ne bakacak bee biz hayatimizda don mu gormedik asaletli annem beee ay bide naptilar biliyon mu bi kadin vardi komsulari aciyor tek tek gösteriyor öteki kadinda diyor ki ne oldu harclik mi istiyorsun oda heralde yani dedi.. annem duymadı bunu ben duydum ertesi gunu anneannemi aradim dedim boylww boyleeee dedi kizim oyle bi adet var bohca acana harclik verilir hahahahahahahah
Neyse iste bu tip sacma seyleri onlar baslattilar benimde yok halimle gittim esime altin taktım bende gittim bobca yaptim herseyi marka aldım borc harc binbir rezillikle benim babam elektrik faturasini odeyemezken neler yaptım yemekli nisanina kadar ama karsiligi annesinin evindw altınları saklamak oldu getirirmis eger biz ev alacak olursak ha ha ha yok ev mev de yok ona
Ev almak erkegin isi banane ben ondan bana ev satin al mi dedim herseye para var alsaymis evini nisanliyken de alacakti sozum ona nerdeyse tapu islemleri başlatcaktik vazgecti. Caydi yok 10 bin eksik 20 bin fazla derken alamadi evi suanda o alamadigi evin yanindan gecemez :)))))
hahahah çok tatlısın

Nişanlın hala son sürat yokuş aşağı gidiyor desene..

Her şeyi siz yapıyorsanız altınları neden erkek tarafı alıyor? Asla verme!

"Bizim akrabalar" "biz de onlara taktık" palavralarını yeme. Takı kadının hakkıdır..
Vermeyeceğim de deme. O gün sizin taraftan birine emanet et geri al bankaya koy avuçlarını yalasınlar..

Gelinliği nisanlının beğenmesi gerekmez. Erkekler bu konuyla ilgilenmez. Giyecek olan sensin. Bir model beğen fiyatı hakkında bilgilendir diktir.
Ve acele et..

Ben özellikle set istemedim. Yatırım için onun yerine bilezik istedim. Ayda yılda bir takacağım diye gereksiz masraf. Satsan para etmez..

Balayı olayını ivedilikle çöz. Düğünden sonra denen şey hayat telaşında ertelenir durur. Bunun daha pasaportu vizesi var. Zaman alır..
ben dedim set almayın 3 bilezik fazla yapın yok yapamayız dediler ne dicen
vizesiz ülkeye gidicez

Beni en cok rahatsız eden konuyla giris yapayim; altinlar:) onlar senin canim ama iste bu konuda hakkıni ararken önce biraz planci olman sart artik. Allem edip kallem edip alırlar. Sen düğünden önce bi kasa kiralıyorsun, aileye de tamam vereceğiz ben size hak veriyorum annecim babacim:p ama bizim tarafa belli etmeyecegim hem söylemeye duyurmaya gerek yok bence o yuzden ertesi gün vereceğim size el öpmeye gelince diyerek bal gelin, can gelin olacaksin. Bak işte hic bilmiyorsunuz yalakalik yapip işinizi halletmeyi ters gitmek ara bozar sadece. Düğünden sonra ki gün de esinle mi artik kardesinle mi godersin hemen bankaya gidip kasaya altınlari koyuyorsun. Borc falan varsa da sonra bakilir bozdurulur ama hemen degil bu önemli. Hemen bozdurulmaz. Sakinlesilip artısina eksisine bakılır. Aile isteyince de a unuttum ya hepsi kasada veririm de kalsın orda o laf sonra gerekirse kötü olmadan agla at kendini yerlere 2 ceyrek altin mi aramizi bozacak diye salla yani.
Diger konulara gelince de damat hakli. Düğüne gercekten cok para gidiyor ve yani gerek yok inan ki yok. Ev esyasi eksigi bitmez ki her yil birsey cikar yani alirken kusursuz olmasina degil de yeterli olmasina ozen gosterin. Idare edilecek kadar esya alin ilk alisveriste cunku icine girince eksigi bitmez. Minimum harcama yapin. Sonra borcunu odemeye ugrasirken hayri görülmüyor icine sinmiyor zaten. Düğün kına artık beraber yapılıyor ne de guzel oluyor valla en ekonomigini yapın. Cunku gercekten gereksiz harcama bunlar. Bi fotografciya 10 bin veriliyor ay yazik degil mi... dugun davetiyesi hadi anı olarak kalacak diyelim ama onu da sadece en yakinlara özel basim diger es dost tanidiga basit birsey yollayabilirsiniz? Ekonomik davranin heves ediliyor anliyorum ama o borc yillarca ödenmeyince huzurda kalmiyor.
yok düğün kına aynı gün olacak
yalakalığı hiç beceremem
şuan borçsuz ilerliyoruz da bizimki 1 lira bile borç istemiyor
e öyle de olmayacak gibi

baştan gidilmeyen balayına sonradan gidilmiyor
baştan zorlayın, zorlatın şartları
düğünü ucuza getirip balayından kaçmak tuhaf
düğünün yüksek masraflsına borç olacaksa gençlere bende karşıyım ama
balayı ayarlamayassan düğün iptal erteleyelim deyin
zorlayın ciddi olduğunuzu anlar

Bin beşyüz lira ev kirasına vermek yerine iki yüz elli lira daha ucuz güzel bir ev bulup parayi kenara atsanız yılın her zamanı yurtdışına gidebilirsiniz.
Yurtdışına gitmek pahalli birşey değil ki. İstanbul'dan 90 liraya otobüsle Yunanistan'a gidebilirsiniz. Ya da Karadeniz turu yaparsınız, artvinden 15 liraya da Gürcistan'a girer Batum ve tiflisi gezersiniz. Sizin için eşsiz bir deneyim olur, maceralar yaşarsınız,cebinizden az para çıkar. Vize pasaport vs vs masraf yapmazsanız. Hem onun dediği olur hem senin.
Gürcistan dediğin de güzel bir yer. Ben Avrupa'nın kuzeyi hariç neredeyse her ulkesine gittim ama eni boyu neticede nehir akan bir şehir, etrafında güzel evler ve devasa kiliseleri olan yerler. Bir süre sonra hepsi birbirine benziyor.
Ben şu fotolar bakınca Avrupa'dan çok da farklı bir yer goremiyorum.
Eki Görüntüle 2237354 Eki Görüntüle 2237355
Bence bu opsiyonu bir değerlendirin.
Yapıcı olmaya çalışın.
Ev konusunda da...
Bin beşyüz lira ev... İyi güzel de İstanbul'da yasamiyorsunuz. Bu para yüksek bir para. Üstelik iki kişisiniz.
Hadi " biz anında bebek istiyoruz,ureyecegiz çok cogalacagiz" bile dersen zaten bir bucuk sene hamilelik serüveninin baslamasi,bir sene de odaların ayrılması...nereden baksan 3 sene o boş odayı kullanmayacaksiniz bile. Boşu boşuna üç sene boyunca kullanmadığınız alan icin ev sahibini zengin edeceksin.
Yani şimdi daha makul bir eve geçip birikim yapsan ya da cicim ayını doya doya güzel yerlerde yiye yiye geze geze değerlendirip zamanı gelince,artık ev size yetmemeye başlayınca daha büyük bir eve gecseniz ?
Nisanlinin bu tarz 'pembik gelinlerin tatlı telaşi' olaylarına heveslenmemesi de çok normal. böyle şeyler genelde kadınlar istedigi için yapılır. Hiçbir erkek kolay kolay 'ah hayatımın en güzel gecesi, Nurettin amcam mutlaka göbek atmalı, canlı orkestra olsun. Yemekte de hem etli hem tavuklu menü ciksin' diye saçma sapan ve masraflı hayallere dalmaz. Bugün 'ya düğün yapmasak mi?' de, en çok o sevinir.
Alt tarafı bir düğün... Bu bir eşik. İnan ki o düğün günü değil sonrası önemli olan. Düğününde beş saat mutlu olmak için gereksiz kaprisler yapıp, o bu davranışa alınıp beş sene evinde huzursuzluk yaratma.
Boşver...
Herşey bir şekilde sonuçlanacak nasolsa. Düğün tek 'amaç' değil mutlu bir yuva için bir 'araç' olsun.
evet çalıştığımız ilçede kiralar 700 falan o yüzden ona fazla geliyor anlıyorum ama ev çok güzel :)
haklısın zaten kızgınlıkla söyledi gidecek nasıl olsa
kalp kırmak istemiyorum artık o da benimkini kırmasın istiyorum
idare edicez bi şekilde

Bizde nisanliyken balayi hayalleri kuruyorduk sonra esim 3 bucuk yil sonra benim zorumla tatile goturdu.cunku balayina goturmedigini soz verip tutmadigini basina cok kalktim.tatile goturuncede cok hosuna gitti her yil gidelim demeye basladi.sakin sonra ayarlayalim 1 ay sonra gideriz falan bunlara sakin inanmayin
inanmıyorum canım zaten gidecek öyle ya da böyle

Balayı hevesinizi okuyunca güldüm :)
Biz 5. yıla giricez hala gidemedik ama iş yoğunluğundan:))
Ama hiç problem olmadı bu aramızda çok da mutluyduk hala öyle:) Onu düşünmeyin sonra da yapılır veya ülke içi tatil olsun.

Takılarınızı ASLA vermeyin. Ne münasebet.

Erkekler pek anlamaz gelinlik işinden biz eşimle beraber gidip seçtik ama bana bıraktı yani değişen bir şey yok.

Maddi olarak uçmayın çok hesabınıza göre davranın. Biz evlendikten 5-6 ay sonra borç kalmamıştı ama çok hesaplı gittik her şeyi az ama öz aldık sonrasında çok rahat ediliyor emin olun. İnsanlar yıllarca düğün borcu ödüyor ne gerek var en güzel günleriniz öyle mi geçsin...

Mutluluklar...

Not: Nerde yaşayacaksınız bilmiyorum ama kira çok yüksek 1500 üstüne 1000 koysanız kendi evinizin taksidini ödüyorsunuz zaten kiraya verilen paraya yazık yüksek bir miktar.
ona da kira ödemek enayilik geliyor ev kredisine öderiz onun yerine diyor

ya cimri de değildir asla hesap ödetmez de
ne bu anlamsız şeyler ben de anlamadım
bu arada tutacağımız yerde evler 600-700 arası o yüzden fazla geliyor

600-700 civari evlerin oldugu yerde 1500 liralik evde kalmak istiyorsan bu luks.Bir ay odemeyeceksin bu kirayi ve ev de almayi dusunyorken neden 2 kati kira veresin ? Senin bazi isteklerin lukse kaciyor.

600-700 civari evlerin oldugu yerde 1500 liralik evde kalmak istiyorsan bu luks.Bir ay odemeyeceksin bu kirayi ve ev de almayi dusunyorken neden 2 kati kira veresin ? Senin bazi isteklerin lukse kaciyor.
isteklerim hiç bitmiyormuş öyle diyor

isteklerim hiç bitmiyormuş öyle diyor

Altin vs o konulari bilemem ama bu konuda hakli oldugunu dusunmuyorum.
Y.disi tatil istiyorsun.Sana bircok altetnatif sunuldu ama sessiz kaldin.Sen nereyi istiyorsun ? Ortalama fiyatlari arastirdin mi ? Butcenizi asar mi yoksa dugun parami 5 gune gommeye deger diyor musun ? Ama söz verdi diyorsun da adam sapkadan euro cikartamayacagina gore basil bir cozum onerisi dusunuyorsun ?

X