Öğretmenler günü

biz aile ve okul ortamı dışında farklı ortamlarda bulunup büyüyen çocuklar değiliz.

Çok azımız geniş bir grupla kampa gitmiştir, ateş yakmıştır, ormanda keşif gezisine çıkmıştır.
Bir tiyatroda oyunculuk yapmıştır, bir spor alanında profesyonel olmuştur yada yarışmalara katılmıştır, bir dans okuluna gidip gösteriye hazırlanmıştır, fotoğrafçılığa merak salıp sokak sokak gezmiştir vs...

Bugün ki degil genel olarak 25 yaş üstü insanların geçirdiği çocukluktan (6-16yaş arası) bahsediyorum.

Dolayısı ile iyisi ile kötüsü ile etkilenebileceğimiz aile yada okuldan birileri olmak zorunda.

İmkanların genişlemesi, bu imkanlara ulaşabilen yada bu vizyona sahip kendi imkanlarını yaratan insanlar için okulun ve öğretmenin önemi azalacaktır diye düşünüyorum.
Bence bu öğretmenin de yükünü azaltan bir durum olur.

Sizin de öğretmenler gününüz kutlu olsun :)
Bunların hepsi sesli düşünce, öyledir değildir; kimseye saygısızlık yapmak istemem.

Çok yerinde bir tespit :)

Teşekkür ederim canım kutladığın için :KK68:

Ogretmek... Bilgiyi paylasmak. Istisnasiz dunyanin en guzel seyiyken, bugun ekranlarda tecavuz eden ogretmenler, sapkin zihniyetler, ahlaksiz yobazliklar bitmiyor. Ve sonra ne oluyor biliyor musunuz?

"Ama o ogretmen..."

Dogru kazara ogretmen olmus, ama insan olamamis. O meslegin nasibini bulamamis. Ama o, ondan gelip gecen ogrencilere belki de omurleri boyu tasuyacagi o korkunc hissi kendilerine hic unutturmayacak.

Bu siyasi, dini bir konu olmamis, tamamen toplumsal bir konu olmus aksine. Bir ogretmen esi olarak bu konuyu cok begenerek okudum. Oyle dogru ki...

Bugun siddeti cocuklarindan eksik etmeyen ailelere her yerde destanlar okuyoruz, ama ogretmen yapinca "her sey ogretmek icin, bu ugurda her set mubah" mi diyecegiz?

Cocuklarimiza, evlatlarimiza en guzel yoldan sevgi yolundan egitimi eksik etmeyen ogretmenlerin ogretmenler gunu kutlu olsun.

İlkokul öğretmeni özellikle, hayatını etkiliyor insanın. İlkokulda üç öğretmenim oldu. İkisini hala minnetle anarım. Hatırladıkca gözlerim dolar. Hayatı öğrettiler bana, saygıyı, sevgiyi, şefkati duyarlı olmayı. Narin bir çocuktum. Sizinki gibi bir öğretmen olsaydı ruhumda açılımis yaraları saramayabilirdim. Üçüncü ise nötrdu. Çok birşey katmadı ama zararı da olmadı.
Ancak sizin adınıza da çok üzüldüm. Çok da haklisiniz.

Büyük kızımın yuregine de hamdolsun iyi iki mükemmel ogretmen dokundu. Ancak ortaokul beni çok düşündürüyor. Bu ev okulu durumunu ben de düşünür oldum. Sürekli araştırıyorum. Burda da olsa keşke. Yurtdışında mesela bazı üniversiteler özellikle homescholling uygulaması yapan çocukları tercih ediyormuş. Üreticilikleri yüksek olduğundan ve bilgiyi isteyerek özümseyerek aldıkları için.

Çok haklısıniz hakkıyla yapan herkezin öğretmenler günü kutlu olsun

Benim ilk okul öğretmenim çocuk, veli ,din, siyaset ayrımı yapan bunlardan hissettiği tüm hıncı, ailesinde yaşadığı sorunların tüm hıncını bizlerden çıkarırdı özellikle maddi gücü düşük öğrencilerinden

İlkokul üçüncü sınıfta resmen abartmıyorum siyasi propaganda yapar ailelerinize söyleyin falanca kişiye oy versin der o kişiyi ders boyu anlatırdı ne kadar acı kutlu olmasın böylesinin günü :KK43:

Benim ilkokul öğretmenim basbaya durup dururken tekme tokat atıcak kadar ruh hastasıydı. Üstelik emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olmuyordu o zamanlar. Gram sevgi barındırmayan, paranın köpeği olmuş vicdansızın tekiydi. Çeyrek altın alan velilere özel ilgi gösterirdi vs...

Dersanede bi matematik öğretmenim vardi. Adam branşının en iyisi desem abartmis olmam galiba. O karmakarışık korkunc ulasilmaz gelen konular problemler, onun dilinden anlatilinca cocuk oyuncagina dönüşürdü sanki. Mesleginde cok cok iyiydi. Şu gün bile unutmamak icin adını soyadını tekrarlıyorum arada, olur da bir gün matematikten özel ders falan almasi gereken bi yakınımız olursa direkt onu ararim. 1 saat ders nasil geçerdi bilmezdim. Matematik testi dağıtsın çözelim diye dört gözle beklerdik. Dersaneye ilk kaydoldugum zaman netim eksilerdeyken, sonlarina doğru az daha çabalasam belki bi tane bile yanlış yapmadan testi bitirirdim o dereceye gelmistim.
Üstelik okuldaki öğretmenlerim kapasitemle dalga geçerken (!) matematik zekâmın olmadığını söylerken...
Komikliği yardim severliği ilgisi herseyiyle cok iyi biriydi.
Onun gibi öğretmenlere jest yapacak firsat verdiği icin öğretmenler günü iyi ki var diyorum ben. O adam sayesinde şunu anladim; zor ders ya da kolay ders yok, iyi öğretmen ya da kötü öğretmen var.

Paylaşımını çok çok çok beğendim. Ülkemizde her şey siyah veya beyaz olmalıymış gibi bir anlayış hakim. “Öğretmenler kutsaldır” Hayır efendim değildir!! Öğretmenlik mesleği kutsaldır, mesleği layığıyla yapanların eli öpülür.

Herkes mesleğini hakkını vererek yapmalı ama işini yapamayan bi marangoz verse verse suntaya zarar verir. Halbuki öğretmenin sorumluluğu insandır. Hem de yaşken eğilen ağaç, çocuk insan. İşini yanlış yaparak, mesleğini kötüye kullanarak, bilerek isteyerek çocuklara zarar veren öğretmenlerin günü kutlu olmasın mümkünse.

Öncelikli ricam lütfen kimse konuyu dini veya siyasi yönlendirmesin.
Zira farklı siyasi görüşlere ve farklı inançlara sahip bir yığın arkadaşım var ve hiç birinden kötülük görmedim.

Ben de herkes gibi ilk öğretmenimi arayıp sormak isterdim.
Onu sevgi ile anmak.
Ama ne zaman ‘tüm’ öğretmenlerin günü kutlansa isyan edesim geliyor.
Hayır, ‘tüm’ünün kutlanmasın.
İşini hakkı ile yapanın kutlansın.

Çok hevesli olduğum ve okuma-yazmayı erkenden öğrendiğim için okula erken başlamışım.
İlk 2 hafta çok hevesli gittiğim okula sonraki günlerde geceleri altıma kaçırmaya başlamam eşlik etmiş.
Annem okuldan almak isteyince de çok ağlayıp devam ettim.
Sebep, sevgili öğretmenim.
Kendisi ailemden çok farklı bir siyasi ideolojiye ve yaşam tarzına sahipti.
gazete okuyabilen bir çocuk olduğum için, basit ve sıkıcı gelen ‘Ali ata bak.’ Yerine kendisi kendi yazdığı metinleri yada görüşüne uygun gazeteden makaleleri dikte ettirip yazdırırdı.
Her fırsatta annemin giyim tarzını aşağılar, ne kadar cahil olduklarından dem vururdu.

Canım, her şeyim olan ailemin bu denli kötü insanlar olarak başıma kakılması bir yandan, anlamadığım metinleri yazmaya çalışmam, yetişmeye çalışmam bir yandan, geceleri dişlerini gıcırdatmaya başlayan, zaman zaman altına kaçıran çocuk olmuştum.

Defterimdeki yazıları gören ailem bir kaç kere öğretmenle konuşmasına rağmen, çok biliyorsanız siz eğitin, cevabını almış.
Bu konuşmalardan sonra aileme söylemememi tembihlediğini, ve söylersem bütün arkadaşlarımla sıra dayagına çekileceğimi söylemişti.

2. Sınıfın başında da aynı öğretmeni görünce babam elinde defterlerimle ilçe milli eğitim, kaymakamlık, bakanlık neresi varsa gezip sonuç almaya çalışmış.
Durumdan haberdar olan öğretmen aşağılamalara devam etmekle birlikte epey durulmuştu.
İkinci dönem ben başka bir okula başladım, sonra duydugumuz kadarı ile kadının emekliliği de geldiği için emekliliğe zorlanmış.

Baştan ödediğim bedelden mi bilmiyorum, sonraki yıllarda hep iyi öğretmenlerim oldu.
Okul hayatım boyunca da hep başarılıydım.

Şimdi hayatımın 1.5 yılını sıkışmış olarak geçirmeme sebep, beni o baskıya maruz bırakmış, 6 yaşımı bile bitirmemiş bana şu yaptıkları yanına kar kalmış öğretmenimin de kutlu olsun mu günü?
Yada onun da 40 yıl kolesi olmalı mı?

Umarım o attığın sıra dayakları, gözümün önünde tokatladığın bilmem kaç öğrenci, senin yüzünden korkudan kekeleyen sınıfta bıraktığın çocuk ve o zaman algılayamadığım kötülükler senden çıkar sevgili öğretmenim.
Her öğretmenin güzellikle yad edildiği bu günde seni de böyle anıyorum.
Anneniz okuldan almak isteyince neden ağlayıp devam etmek istediniz o kısmı anlayamadım. Annenizin bu isteği iyi bir fırsatmış aslında.

Anneniz okuldan almak isteyince neden ağlayıp devam etmek istediniz o kısmı anlayamadım. Annenizin bu isteği iyi bir fırsatmış aslında.

Yaş 6.

Okul sadece öğretmenden ibaret değil.

Çocuktum ve hayatımda görmediğim kadar yaşıtım ile bir aradaydım.

Ama o an eve geri dönmek, dışarıda geçirdiğim bir kaç saat dışında arkadaşsız kalmak daha zor gelmiş demek. Ki ağlamışım alma okuldan diye.

Şu anki aklım olsa ‘alın beni okuldan’ı kendim söylerdim :)

Yaş 6.

Okul sadece öğretmenden ibaret değil.

Çocuktum ve hayatımda görmediğim kadar yaşıtım ile bir aradaydım.

Ama o an eve geri dönmek, dışarıda geçirdiğim bir kaç saat dışında arkadaşsız kalmak daha zor gelmiş demek. Ki ağlamışım alma okuldan diye.

Şu anki aklım olsa ‘alın beni okuldan’ı kendim söylerdim :)
Aslında düşününce sorduğum soruyu çok saçma buldum. Ben de ilkokul birinci sınıftan sonra okul değiştirmiştim (başka bir mahalleye taşınmıştık), ikinci sınıfta başka bir öğretmene geçtim yani ve o yıl arkadaştan açacak (kalemtıraş) istedim diye tahtaya yazılmıştım ve öğretmen tahtaya yazılanların ellerine soba küreğiyle vurmuştu. Aynı öğretmen biz beşinci sınıfa geçtiğimizde yani son senemizde emekli oldu ve ben öğretmenden ayrılıyorum diye ağlamıştım.

Çocukluk aklınızı sorgulamak gerçekten saçma oldu kusura bakmayın.

Aklıma ilkokulda ki İngilizce hocamız geldi onun yuzunden ingilizcem hep kotu oldu.Kucucuk aklimla dersi dinlemeyerek güya onu cezalandırıyordum ama kendimi cezalandiriyordum.
Çok duygusal bi çocuktum benimle sınıfın ortasında alay ederdi duygusalligimla gebersin ondan nefret ediyorum.
İşini yalnızca hakkıyla yapan hocaların ogretmenler günü kutlu olsun.

Aslında düşününce sorduğum soruyu çok saçma buldum. Ben de ilkokul birinci sınıftan sonra okul değiştirmiştim (başka bir mahalleye taşınmıştık), ikinci sınıfta başka bir öğretmene geçtim yani ve o yıl arkadaştan açacak (kalemtıraş) istedim diye tahtaya yazılmıştım ve öğretmen tahtaya yazılanların ellerine soba küreğiyle vurmuştu. Aynı öğretmen biz beşinci sınıfa geçtiğimizde yani son senemizde emekli oldu ve ben öğretmenden ayrılıyorum diye ağlamıştım.

Çocukluk aklınızı sorgulamak gerçekten saçma oldu kusura bakmayın.
Estağfirullah :)
Geriye dönük baktığımda bana da komik geliyor yaptıklarım.
Deliler gibi korkardım ve gerçekten sevmezdim ama yaz dediği şeyleri en güzel yazınla yazamadım diye üzülürdüm :) garip işte, çocukluk.

Son düzenleme:
İnsanin da iyisi kotusu vardir ogretmenlerinde . Ben kendimden degil kaynimdan ornek vereyim .Koyde ogretmen .Sirin cocuklarin botlari bile yok.Toptan bir yerden soyleyip tek tek giydirdik.O adam kendi boyadi okulu .Kendi temizledi.Sobasini kendisi yakiyor . Hemde oyle odun komur degil tezek yakiyor .Dogalgazli okullarda olanlar oldugu gibi tezek yakan ogretmenler var .Ben hayatimda ilk kez görmüştüm yakmayi da bilmiyordum ogrencim gosterdi.Koye araba yoktu yan koydeki ogretmenle baska koye yuruyup biniyorduk . Ben mecburen geldim merkeze .Hos simdi de kenar mahalle de ogretmenim .Esimin tayini ciksaydi inanin onlari birakmazdim.Bir çürük elma cikti diye hepsini harcamaniz dilegiyle .Kardan kapanan yollarda okulda uyuyan ogretmenleri unutmayin.

Ben de ‘çocuk i

Estağfirullah :)
Geriye dönük baktığımda bana da komik geliyor yaptıklarım.
Deliler gibi korkardım ve gerçekten sevmezdim ama yaz dediği şeyleri en güzel yazınla yazamadım diye üzülürdüm :) garip işte, çocukluk.
Aynen öyle işte, adam soba küreğiyle eline vurmuş daha ne üzülüyorsun emekli olup gidiyor diye:) öldü benim öğretmenim o yüzden arkasından kötü bir şey söylemek istemiyorum ama 7-8 yaşında bir çocuğa soba küreğiyle vurabilmek de nasıl bir vicdana sığar gerçekten anlayamıyorum...

Ben de öğretmenim ve üzgünüm tüm öğretmenlerimin gününü kutlamıyorum.

Beden eğitimi dersinde ortaokulda ödev olarak dans hazırlamıştık. Ben yapamamıştım işte becerememiştim düzgün. Ve öğretmen tüm sınıfın içinde bu grubun düzenini dolikol bozdu dedi.

O günden sonra uzun zaman kimse benle grup olmak istemedi dışladılar

Bunun için seni affetmiyorum.

Bu yıl kızım ilk iki yıl ona öğretmenlik yapan öğretmeninden nefret ettiğini adını anmak istemediğini dile getirdi
Sorduğumda nedeninin siyasi olduğunu kızımın isminden rahatsız olduğunu bunu o zaman anlamlandıramadığını şimdi şimdi farkına vardığını dile getiriyor
Bana söz hakkı vermezdi görevlendirmezdi ucube gibi davranırdı diyor
Bende öğretmeni tanırdım bir problem olduğunu anlamıştım ama ne olduğunu fark edemedim
Şuan o öğretmeni lanetle anıyorum
Ortada bir yanlış varsa bile kendince bu çocuğun değil ailenin yanlışı olur sonuçta ismini kendine koyan kızım değil
Merhametsiz kadın el kadar bebeden neyin kinini güdüyorsun
Öğrenilen hayat dersinin yanında akademik dersler önemsiz kalıyor böyle durumlarda
Hakkıyla işini yapan öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım

İnsanin da iyisi kotusu vardir ogretmenlerinde . Ben kendimden degil kaynimdan ornek vereyim .Koyde ogretmen .Sirin cocuklarin botlari bile yok.Toptan bir yerden soyleyip tek tek giydirdik.O adam kendi boyadi okulu .Kendi temizledi.Sobasini kendisi yakiyor . Hemde oyle odun komur degil tezek yakiyor .Dogalgazli okullarda olanlar oldugu gibi tezek yakan ogretmenler var .Ben hayatimda ilk kez görmüştüm yakmayi da bilmiyordum ogrencim gosterdi.Koye araba yoktu yan koydeki ogretmenle baska koye yuruyup biniyorduk . Ben mecburen geldim merkeze .Hos simdi de kenar mahalle de ogretmenim .Esimin tayini ciksaydi inanin onlari birakmazdim.Bir çürük elma cikti diye hepsini harcamaniz dilegiyle .Kardan kapanan yollarda okulda uyuyan ogretmenleri unutmayin.

Böyle öğretmenlerin elleri öpülür, öğretmenler gününüz kutlu olsun :)
Her mesajımda yazdım, yine yazayım.
İşini hakkıyla yapan herkes en güzelini hak ediyor.
Her meslekteki herkes hak ediyor.

Sadece ben öğretmenliğin kutsal olmadığını düşünüyorum, insanların meziyetlerinin güzelliğine inanıyorum.

Bahsettiğiniz köy öğretmeni, sporcu olsa en ahlaklısı, yönetici olsa en vicdanlısı, doktor olsa en merhametlisi, mühendis olsa en düşüncelisi olur. Yazar olsa, tv programcısı olsa daha büyük kitlelere ulaşsa daha çok şey değiştireni olur...

Öyle güzel bir insan neye dokunsa güzelleşir.
Keza vefa örneği gösteren siz de öyle...
Öğretmen olmanız, küçük hayatlara dokunacak olmanız bizim için şans, teşekkür ederiz :)

Yani şu öğretmenlik mesleğini kaldırsalar sizde kurtulsanız bizde!herkes kendi okutsun çocuğunu bir gün be bir gün kutlanıyor. Mutlu etmektir bi insanı ya zaten az kaldı kapansın okullar.,o çocukların gözlerindeki ışık var ya o olmasa bi dakka çekmem bu eleştirileri,almayın hediye falan da hiç kimse 24 kasım için yapmıyor bu mesleği ha ATATÜRK hediye etmiş biz de mutlu oluyoruz,hak etmiyorsa al çocuğunu, annesinin yanlış anlamasını bana sarılarak sen en iyi öğretmensin diyen çocuktur bu mesleğe devam sebebim sen değil ey veli bunu da bilesin

X