Öğretmenler günü

İşlerini layıkıyla yapan sevgili öğretmenlerimizi ayrı tutarak söylemek istiyorum ki, öğretmenliği sırf puanı tutuyor diye, iş kapısı var diye, bölümünün devamı yok formasyon alma şansı var diye, ailesi zorladı diye... diye diye tercih eden kişiler yüzünden maalesef şu anda bu kutsal meslek ayaklar altında. Binlerce evladın oluyor senin. İkinci anne/baba oluyorsun onlara. Nasıl vizyonsuz, zorlama, masum bir evladın sevgisini hak etmeyen insanlar olabiliyorsunuz bu kadar? Öğretmenler felaket de yetiştirebilir, mucize de, yetiştirdikleri her evlat bir gün Mustafa Kemal’e de dönüşebilir, Hitlere de demişti tarih hocam. Onun öğretmenler günü kutlu olsun. Şiişt kız, o etek niye kısa, okula mı gelion diskoya mı? Diyen müdür yardımcısı, sen de sıfatından UTAN!

Rica ederim çok keyifli bir konu olmuş, yazdıkça yazası geliyor insanın. Muhtemelen evde eğitim konusunda da bir destan yazacağım birazdan buraya, görürseniz şaşırmayın :KK49:
keyifle okurum :)
Büyük daha 2.5 yaşında, kafamdaki bazı soru işaretleri ve legal olmaması meselesini çözebilirsem, homeschooling niyetli bir aile olacağız.

Soru işaretlerimden biri de okul hayatımın ilk iki yılında bunları yaşamasaydım, çok güzel hatırladığım saygı duyduğum bir öğretmenim olsaydı, yine de evde eğitim düşünür müydüm?

Kararımda kendi kötü tecrübemin etkisi ne kadar?

Benzer şeyleri yaşamışız :)
Ben de 4. Sınıfta kendimi çizgi film çizmeye adamıştım okuldan sıkılıp.
Ay savaşçısı çizgi filmine karakterler çizmeye çalışıyordum.
5+3 sistemi öğrenciydim,
Tek bildiğim İlk 5 yılın 1 bilemedin iki yılda bitirilebileceği :) geri kalan 3 ünde oyun oynayıp, deney yapıp, yaratıcılık geliştiren aktivitelere ayırıp, enstrüman falan öğretebilirlerdi :)
:))Bir gün öğretmenime,türkiye haritasını 3 boyutlu yapmayı teklif etmiştim,gecelerce düşünmüştüm,planım hazırdı.Bir teneffüs saatinde bunu heyecanla anlattım.Biraz yardımını istiyordum.Sırtımı sıvazlayarak,hıı, hadi bakim sen arkadaşlarının yanına,deyip göndermişti:KK70:
O yüzden eşime hep derim"çocuklar sandığından daha çok şeyin farkındalar,onlarla küçüklermiş gibi konuşma"diye:110:

Öğretmenlik içi dolu ama boş insanların meşgul ettiği bi kelime..
Herkez haketmez öğretmen olmayı .. herkez olmamalı da aslında .. GüZEL ülkemde merhamet sabır öğretme yeteneğinden eksik insanlar öğretmen olabiliyor .. Keşke psikolojik yönden eğitim verebilme yönünden de bi sınavdan geçebilseler...
Öğretmenler gününde aldıkları hediye ye göre muamele eden meslektaşlarım yokmu?surusuyle dolular ..
Öğretmen dediğin hediye olarak ders calisilsın ister ya da çocuktan çizdiği bi resmi hediye alabilmeyi..
Ya da şiir yazılmasıni .. maddi değilde manevi kabul etmeli. ...
Şimdi altınlar kabanlar virt -zırt lar alınıyor. .. dusunmezlermi alamayan öğrenciler mahçup olabiliyor uzuluyorlar. .
Ayıp şey bunlar öğretmenliğinizi hediyelere satmayin.

:))Bir gün öğretmenime,türkiye haritasını 3 boyutlu yapmayı teklif etmiştim,gecelerce düşünmüştüm,planım hazırdı.Bir teneffüs saatinde bunu heyecanla anlattım.Biraz yardımını istiyordum.Sırtımı sıvazlayarak,hıı, hadi bakim sen arkadaşlarının yanına,deyip göndermişti:KK70:
O yüzden eşime hep derim"çocuklar sandığından daha çok şeyin farkındalar,onlarla küçüklermiş gibi konuşma"diye:110:

Harika fikirmiş yalnız :) coğrafyam çok kötüdür, hatta akşam eşim Afrika da 50 den fazla ülke var dedi de, bön bön baktım :))
En büyük hayalim çocuklar da isterse onlarla öğrenmek.. ve dediğiniz gibi harita ile, belki kocaman bir dünya haritası yaptırıp duvara, üzerinde çalışarak :)
Yada kutu oyunları ile falan..
Yoksa dağlar denize paralel, Kızılırmak şuraya dökülür. Haritada göster desen Meriç hariç gösteremem o da sınır diye :))

Ayy ne güzel bir konu olmuş bizde bugün kız kardeşimle bu konuyla ilgili konuştuk :)
Biz küçükken durumumuza iyi değildi öğretmenlerimize gül alıyorduk 6 kardeşiz hepimiz özenle ozaman bize çok para o güller ama öğretmenlerimiz saolsun bizim özenle ve binbir hayalle getirdiğimiz çiçekleri sınıfın çöp tenekeleri ne atiyodu:sinirli: ozaman uzuluyoduk aslında çiçekleri çöpten görünce şimdi diyoruz ne kadar itici bir davranış bari evine gotur yada okulun dışına çıkınca at biyerlere .çocuk ruhu diye birşey var haram olsun diyorum ne diym başkao_O şimdiki öğretmenler daha bilinçli bence ve çoğu hediyeye değil öğrencisinin duygularına değer veriyor.kizim 4. Sınıfa gidiyor ne alalım diye bir ay önce den başladı düşünmeye öğretmen hanım demiski ben hediye almanızı istemiyorum herkes bana kart hazirlasin duygularını yazsın ömür boyu sakliycm .çok duygulandım öğretmenimizi bir kez daha çok sevdim .

Benimde 5.sinifta denk geldi bundan az biraz üstun bi manyak !!!!.
Umarım birtek ögrencisi yüzune bakmaz Önünden geçip gider .

Öğretmenlik mesleğinin kötüsü olmaz insanın kötüsü olur.

Yani benim de öğretmenimin eksileri vardı ama kimse dört dörtlük değildir seviyorum seni mükemmel olmayan ama bana emek verip bugüne gelmemeli sağlayan güzel insan

Bugün ilk defa para verilerek alınmış hediyeler geldi öğretmenler gününde, daha önceki yıllarda bahçelerinden 3-5 tane ceviz , 2 yumurta ,1 elma ,evdeki vazodan 1 plastik yaprağı kopmuş gül gibi şeyler gelirdi. 8 yıldır ilk defa merkezde çalışıyorum ve hediyeleri kabul ederken çook utandım.
(Para verilerek demişken yukarda bi üyenin yazdığı gibi pırlanta vs değil. Kahve fincanı ,kupa,ayicik gibi.)
Hediye durumuna el konularak kutlanması daha doğru olur.
Alan var alamayan var. Kıyamam.

Ben öğretmen değilim ama bana da hediye vermek isteyenler oluyor teşekkür maksatlı. Ben kabul etmiyorum, sadece çiçek gibi ufak sayılabilecek hediyeleri alıyorum. Bir kere saat getiren olmuştu. "Bu benim değil X'in başarısı. Ben sadece görevimi yaptım." diyerek kabul etmedim.

İlkokul öğretmenimin yiğeni bizim sınıftaydı, ve tabi ki hep ayrıcalıklıydı.

Bir gün sınavdan tam puan alanlara kalemlik alıcam dedi. Bizde nerde yeni kalemlik, genelde ablalarımın eskisini kullanırdık.

Çalıştım çabaladım tam puan aldım. Kendi yiğeni alamadığı için benimkini de vermedi.
O kadar hayalini kurmuştum ki, söyledim hep dalga geçer gibi alırız tamam diye güldü ve tabi ki bişey yapmadı. Ağladığımı hatırlıyorum o derece içimde kalmıştı.

Ondan sonra da hiç bir öğretmene güvenmedim.
Taaki lisede ki matematik öğretmenime rastlayana kadar.

“Bir sevdadır Matematik”
yazardı hep yazılı kağıtlarının altına :)

Sayesinde gerçekten sevdaya dönüştü:)

Şunu okuyunca benim de aklıma geldi. Ben de ilkokul öğretmenimin yeğeniyle aynı sınıftaydım. Kadıncağız ayrım yapıyor diye anlaşılmamak için yeğenini bizlerden daha fazla azarlardı. :KK70: O da iyi değil tabi, ortayı bulabilmek lazım.

Allah aşkına şunu bir anlayamadınız; her insanın iyisi ve kötüsü vardır ve bu kötü insanlarda öğretmen oluyor maalesef. Bir sürü bina yıkıldı kim mühendise; mütaahite bir şey dedi? Ben kimse ayyy inşaat mühendisleri çok kötüüü dediğini duymadım. Binlerce savcı hakim saçma sapan karar veriyor. Kim hakimi savcıyı eleştiriyor? Polislere kimse gıkını çıkaramıyor ama konu öğretmen ve sağlıkçı olunca herkes ovvvvvvvvv. Kimse şimdi öğretmen çocukların hayatına dokunuyor demesin şimdi. Hakimin verdiği karar da çocukları etkiliyor, polisin yaptıkları da etkiliyor. Vallahi birçok kişinin gücü öğretmene ve sağlıkçıya yetiyor. O yüzden bu tatava. Geçenlerde bir öğretmen veli tarafından dövülüp komaya sokuldu mesela.? Kimsenin gıkı çıkmadı. Hadi yapsın aynı şeyi savcıya polise? Kan alırlar adamdan kan ama yok. Bu arada öğretmenliklikten istifa ettim. 5 sene yaptım yetti. Çokta iyi ettim. Mesleğim kutsal falan değil kafamda rahat şükür.

Bir yazı da ben yazmak istedim.. Ben doğuda canı pahasına oradaki çocuklara ailelere eğitim veren her konuda destek olan gencecik öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum iyiki varlar.. Amaaaaa kadrolu olduktan sonra oradan kaçmaya çalışan istediği il veya ilçeye gittimi hayatını sosyal medya hesaplarına ve alışveriş sitelerine adayıp akıllı tahta önünde saçma sapan fotoğraflar çekip sözde iyi eğitimciliği benimseyen boş mezunlar sizi de kınıyorum ve birde yeri gelmişken mesai çıkışı bu günü enteresan bir şekilde öğrencilerin izlemesine uygun olmayacak şekilde kutlayıp wp duruma atmanızıda kınıyorum.. Şimdi bu kutsa görevi hakkıyla yerine getiren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun iyiki varsınız

Bir öğretmenin zorunlu hizmetten sonra puanı yeterse istediği yerde çalışır, isterse her gün avm.ye gider, sosyal medyayı isterse gece gündüz kullanır, 24 kasımı da nasıl istiyorsa kutlar Bütün bunlarda ahlaka aykırı bir durum varsa zaten memurların etik yönetmeliği gereği işlem yapılır dert etmeyin
Asıl ben sizi bu kadar fesatça yazınızdan dolayı kınıyorum

Fikir alışverişi olsun, cevaplamak isterseniz tabi.
Neden kutsal buluyorsunuz?
Ben işini iyi yapan bir fizyoterapistim mesela. Engelli bir insana kaşık tutmayı öğretiyorum. Yada adım atmayı.
Yada doktor hayat kurtarıyor.
Mühendis yaşadığımız evleri yapıyor.
Ebe Doğum yaptırıyor.
Elimiz ayağımız olan onlarca hayatımızı kolaylaştıran alet, makina var, ve de bunları yapan tasarımcı, mühendis.
Öğretmen hepsini yetiştirir klasik cevabının dışında, (katıldığım söylenemez) ne var elimizde kutsallaştıran?
Bir doktor aynı anda 40 hastasıyla beraber mesleğini icra etmiyor , siz aynı anda 40 engelli hastanıza kaşık tutmayı öğretmiyorsunuz , bir ebe 40 hastayı aynı anda doğurtmuyor , hiç biri günde 6 saat sürekli konuşup nefes harcamak zorunda değil , o çocuklar bizi anne baba yerine koyuyor , hiç bir hasta karşısındaki kişiyi ailesi yerine koymaz , meslegimin kutsallığı burdan geliyor ..

Ayrıca öğretmen çocuğuyum. Annem zamanında beni feda eder öğrencilerini düşünürdü ve ben hala annemi bazı konularda affedemiyorum. Bu da burada kalsın.

E kutsallaştırmayın o zaman. Kutlamayın olsun bitsin. Ben mesela sevgililer gününü görmezden gelirdim. Sizde aynı şeyi yapın. Kimse günü kutlamıyorsunuz diye size dava açmaz.
Benim isyanım da buna.
Mesleğin kutsallaştırılmasına.
Meslek insanı iyi yapmıyor maalesef.
Değer kişiye verilmeli. Yaptığı işe degil.

N Nefertiti17 bir öğretmen istediği yerde çalışır. Kimse kusura bakmasın; turistik olarak bile gezilemeyen yerlerde yaşamak herkesin harcı değil ve evet parası varsa da harcar. Bu da kimseyi ilgilendirmez. Ha bu arada hem alışveriş yapılıp hem de iyi öğretmen olunabilir. İkisi birbirinden bağımsız.

Şunu okuyunca benim de aklıma geldi. Ben de ilkokul öğretmenimin yeğeniyle aynı sınıftaydım. Kadıncağız ayrım yapıyor diye anlaşılmamak için yeğenini bizlerden daha fazla azarlardı. :KK70: O da iyi değil tabi, ortayı bulabilmek lazım.
Aynen ortayı bulabilmek lazım.
Bi defa da ortaokulda bi arkadaşım böyle bişey kazanmıştı öğretmen hakkını vermemişti çok sessiz sakin bir kızdı, zaten yaralıyım ya gittim hocam arkadaşın hakkını neden vermiyorsunuz? Dedim.
Şakasına güya bi yapıştırdı gülerek, sana mı kaldı kendi niye söyleyemiyor. Ama nasıl gülüyo benim gözlerim dolu dolu.
Bir daha ne kendimi ne başkasını savunabildim. Bütün sınıf kahkaha atmıştı.

İyilerden daha çok bunları hatırlıyoruz nedense..

X