Öğretmenler günü

Benim isyanım da buna.
Mesleğin kutsallaştırılmasına.
Meslek insanı iyi yapmıyor maalesef.
Değer kişiye verilmeli. Yaptığı işe degil.
aslinda oyle olmamali
ogretmenlik gercekten kutsal ozellikle ilkokul ogretmenligi
bizim evde zar zor basettigimiz bir velet gibi onlarcasiyla basediyorlar ve onlari hayatla ilgili temel bilgileri ogretiyorlar
o yuzden zaten sizinki gibi ogrwtmenlere cok kiziyoruz ya
ben evde evladimin kilina zarar gelmesin derken tum gun emanet edip guvendigimiz insanlar belki de hic onarilamayacak zararlar veriyorlar
bu meslegi hak eden yapmali ve hak ettigi degeri gormeli , sizinkiler gibiysw bence emeklilik hakki olmadan defolup gitmeli

ilkokul öğretmenim müthiş bir kadındı, hala saygıyla anarım,
ortaokuldan itibaren anadolu lisesinde okudum (o zamanlar ilkokul 5. sınıfta sınava girerdik) güya çok başarılı öğretmenlerimiz vardı.
banyoda yıkanırken "oranıza" ellemeyin, tuvalette banyoda cinler yaşar, sizi izler, "oranıza" bakarlar diyen din kültürü ve "ahlak" bilgisi öğretmenim yüzünden yıllarca tuvalete korkarak girdim. daha 11-12 yaşında cinsel kimliğini bulmaya çalışan, bedeninden utanan minicik çocuklara kimbilir belki 30 yıl her derste aynı şeyi anlatıp psikolojilerini altüst eden bu ahlak yoksunu ahlak bilgisi öğretmenimi sonsuza kadar affetmeyeceğim.

Fikir alışverişi olsun, cevaplamak isterseniz tabi.
Neden kutsal buluyorsunuz?
Ben işini iyi yapan bir fizyoterapistim mesela. Engelli bir insana kaşık tutmayı öğretiyorum. Yada adım atmayı.
Yada doktor hayat kurtarıyor.
Mühendis yaşadığımız evleri yapıyor.
Ebe Doğum yaptırıyor.
Elimiz ayağımız olan onlarca hayatımızı kolaylaştıran alet, makina var, ve de bunları yapan tasarımcı, mühendis.
Öğretmen hepsini yetiştirir klasik cevabının dışında, (katıldığım söylenemez) ne var elimizde kutsallaştıran?

Ben kendi adıma cevap vereyim.

2 evladım var, öğretmenlere emanetler, en önemli yılları da küçüklükleri, o yüzden benim için kutsal bir meslek. Evladımı emanet ediyorum tüm gün, diğer mesleklerden farkı bu benim için.

Ben kendi adıma cevap vereyim.

2 evladım var, öğretmenlere emanetler, en önemli yılları da küçüklükleri, o yüzden benim için kutsal bir meslek. Evladımı emanet ediyorum tüm gün, diğer mesleklerden farkı bu benim için.

Evlatlarınızı emanet etmeme şansınız olsaydı?
Yada denk geldiğiniz öğretmen evlatlarınıza Allah esirgesin, tatsız şeyler yaşatsaydı?

Ama tabiki burada öğretmenlik kutsal degil i savunmak için yazmıyorum :) herkesin kendi fikri :) ben kişileri ahlaklı, iyi, merhametli, sevgi dolu buluyorum. O kişi doktorsa da, öğretmense de, bankacı ise de benim için kutsal :)

ilkokul öğretmenim müthiş bir kadındı, hala saygıyla anarım,
ortaokuldan itibaren anadolu lisesinde okudum (o zamanlar ilkokul 5. sınıfta sınava girerdik) güya çok başarılı öğretmenlerimiz vardı.
banyoda yıkanırken "oranıza" ellemeyin, tuvalette banyoda cinler yaşar, sizi izler, "oranıza" bakarlar diyen din kültürü ve "ahlak" bilgisi öğretmenim yüzünden yıllarca tuvalete korkarak girdim. daha 11-12 yaşında cinsel kimliğini bulmaya çalışan, bedeninden utanan minicik çocuklara kimbilir belki 30 yıl her derste aynı şeyi anlatıp psikolojilerini altüst eden bu ahlak yoksunu ahlak bilgisi öğretmenimi sonsuza kadar affetmeyeceğim.
benim orta okuldaki din ogretmenim de gece 9 dan sonra aynaya bakmayin cinler carpar demisti , oyle buyuk travma yasamistim ki evde koridordaki aynanin onunden gece 9 dan sonra kosarak gecerdim , tuvalete gozlerim kapali giredim olur da aynaya denk gelir gozlerim diye
lanet olsun hepsine

Evlatlarınızı emanet etmeme şansınız olsaydı?
Yada denk geldiğiniz öğretmen evlatlarınıza Allah esirgesin, tatsız şeyler yaşatsaydı?

Ama tabiki burada öğretmenlik kutsal degil i savunmak için yazmıyorum :) herkesin kendi fikri :) ben kişileri ahlaklı, iyi, merhametli, sevgi dolu buluyorum. O kişi doktorsa da, öğretmense de, bankacı ise de benim için kutsal :)
eger amerikada yasasaydik ve ben ev hanimi olsaydim cocuklarimi okula gondermezdim bu kadar net konusuyorum
hatta gecen hafta esime soyledim erkin koray kizini okula gondermemisti keske calismasaydim da ben de oglumu gondermeseydim diye..

Sosyal medyada gördüğüm çok da beğendiğim bir söz var:
“Hayattaki en büyük şans,küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.”

Ben,mesleğimizi kutsal görenlerdenim. Her sabah (39 derece ateşle hasta da olsam yahut çocuğum ardımdan ağlasa da ya da eşimle aram bozuk olsa dahi) aynı coşku ve istekle okula gidiyorum 11 senedir.
Meslekte kötüler yok mu ? Üffff hem de ne biçim var ! Lakin sepetteki 3-5 elma çürük diye sepeti komple çöpe atmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Başöğretmenimizin izinde ilke ve devrimlere bağlı,aydınlık zihinler yetiştirebiliyorsam ne mutlu bana !
Öğretmenlik mesleğinin “yazın 3 ay yatıyorlar yeaaa,çok kazanıyorlar yeaaa” seviyesine indirgendiği bir dönemde-ki 3 ay değil yalnızca 1.5 ay tatil yapılıyor belirteyim- evde kendi çocuğuna 2-3 saat tahammül edemeyip artık okullar açılsın isyanına şahit olduğumuz velilerimizden günümüzün kutlanmasına dair de anlayış bekliyoruz.
Bugüne kadar pırlanta ya da minvalinde bir hediye asla almadım,kabul etmem de mümkün değil hatta kabul eden meslektaşımı anlamam da mümkün değil ancak bir buket papatyamıza da dokunmasın kimse lütfen :)
ben ogretmenlerin cok kazanmasindan yanayim bence en cok maasi almalilar ama iste o curuk elmalar o kadar fazla ki herkes de ogretmen olamamali
univ puanlari cok cok yuksek olmali , psikolojik pedagojik egitimi cok iyi almalilar ve univden mezun olurken de psikolojik teste tabi olmalilar
bu arada ogretmenler gununuz kutlu olsun :)

benim orta okuldaki din ogretmenim de gece 9 dan sonra aynaya bakmayin cinler carpar demisti , oyle buyuk travma yasamistim ki evde koridordaki aynanin onunden gece 9 dan sonra kosarak gecerdim , tuvalete gozlerim kapali giredim olur da aynaya denk gelir gozlerim diye
lanet olsun hepsine

küçücük çocukları cinle, periyle korkutmaktan zevk almak ağır sapıklık yahu :KK43:
bu adamlar kendi devrinin trolleriymiş ve küçücük çocukları kandırmaktan haz almışlar yıllarca... ve üstüne para kazanmışlar, kutsal sıfatını almışlar, ne acı.

"hiçbir şey olamıyorsan öğretmen ol" mantığının sonucu bu durum.. aslında içinde bulunduğumuz eğitim sistemi bile bu öğretmenlerden kaynaklanıyor.. bu kadar senelik eğitim hayatımın içinde 5 tane öğretmenim var hala görüştüğüm.. ortaokulda bir öğretmen tarafından baya baya taciz edilmişliğim bile var.. öldüyse kabri cehennem çukuru, yaşıyorsa aldığı ahlar burnundan gelerek can versin, ya da veremesin diyorum.. öğretmenler günü de kaldırılsa keşke..

Benim de lise 2 de bir fizik ogretmenim vardi. O yaşa kadar olusmus olan ozguvenimi aldi goturdu benden. Ise baslayinca toparlandim nerdeyse. Umarim hakettigini bulur bir gun. Onun da kutlu olmasin olamasin !

Benim birinci sınıf öğretmenim de takla attırıyordu minicik boylarımızla kasaların üstünden;atlayamayınca vururdu

Bugun kızım kendince kolye almış öğretmenine pahalı bir şey değildi bir de not yazdı mektup tarzı öğretmenim çok sevindi öptü beni dedi.Ama bazıları çok pahalı hediye aldı anne dedi.
Kızıma hediyenin önemli olmadıgını bazen güzel bir söz bile yetecegini söyledim eminin ki senin hediyen daha kıymetlidir gözünde dedim.
Ben de bunu anlamış değilim çok aşırıya kaçan hediyer alıp sınıfta sıyrılmaya çalışmak nedir.
Yaşadıgımız yer orta halli ve durumları çogunun kötü ama bazıları abartmayı seviyor işte ne diyelim.

Hepimizin hayatında var sanırım iyi veya kötü anlamda hayatına dokunmuş bir öğretmeni. Benim hayatımda da her ikisi oldu. Bir öğretmenim bugün öğretmen olmama sebepken diğeri nasıl öğretmen olunamayacağını öğretti...

Çok geçmiş olsun...
Bugün şikayet edecek yeriniz var ve hakkınızı nasıl arayacağınıza dair Bilgi edinebiliyorsunuz.
Yada çocuğunuzun yaralarını sarmak icin adım atabiliyorsunuz. Her yerden okuyabiliyorsunuz, yönlendiriliyorsunuz.
Yıl 1993.
İşler biraz daha zormuş sanırım :)

Öyle. Bende 93 yilinda trde ilkoluna gitdim. Aşırı şansliydimki hâlâ öğretmenimle görüşürüm. Ablam ortasona kadar yemediği dayak kalmamıştı okulunda. Öğretmenlerin çoğu cetvelle vuruyordu zamaninda. İnsallah kökleri kurur

Öncelikli ricam lütfen kimse konuyu dini veya siyasi yönlendirmesin.
Zira farklı siyasi görüşlere ve farklı inançlara sahip bir yığın arkadaşım var ve hiç birinden kötülük görmedim.

Ben de herkes gibi ilk öğretmenimi arayıp sormak isterdim.
Onu sevgi ile anmak.
Ama ne zaman ‘tüm’ öğretmenlerin günü kutlansa isyan edesim geliyor.
Hayır, ‘tüm’ünün kutlanmasın.
İşini hakkı ile yapanın kutlansın.

Çok hevesli olduğum ve okuma-yazmayı erkenden öğrendiğim için okula erken başlamışım.
İlk 2 hafta çok hevesli gittiğim okula sonraki günlerde geceleri altıma kaçırmaya başlamam eşlik etmiş.
Annem okuldan almak isteyince de çok ağlayıp devam ettim.
Sebep, sevgili öğretmenim.
Kendisi ailemden çok farklı bir siyasi ideolojiye ve yaşam tarzına sahipti.
gazete okuyabilen bir çocuk olduğum için, basit ve sıkıcı gelen ‘Ali ata bak.’ Yerine kendisi kendi yazdığı metinleri yada görüşüne uygun gazeteden makaleleri dikte ettirip yazdırırdı.
Her fırsatta annemin giyim tarzını aşağılar, ne kadar cahil olduklarından dem vururdu.

Canım, her şeyim olan ailemin bu denli kötü insanlar olarak başıma kakılması bir yandan, anlamadığım metinleri yazmaya çalışmam, yetişmeye çalışmam bir yandan, geceleri dişlerini gıcırdatmaya başlayan, zaman zaman altına kaçıran çocuk olmuştum.

Defterimdeki yazıları gören ailem bir kaç kere öğretmenle konuşmasına rağmen, çok biliyorsanız siz eğitin, cevabını almış.
Bu konuşmalardan sonra aileme söylemememi tembihlediğini, ve söylersem bütün arkadaşlarımla sıra dayagına çekileceğimi söylemişti.

2. Sınıfın başında da aynı öğretmeni görünce babam elinde defterlerimle ilçe milli eğitim, kaymakamlık, bakanlık neresi varsa gezip sonuç almaya çalışmış.
Durumdan haberdar olan öğretmen aşağılamalara devam etmekle birlikte epey durulmuştu.
İkinci dönem ben başka bir okula başladım, sonra duydugumuz kadarı ile kadının emekliliği de geldiği için emekliliğe zorlanmış.

Baştan ödediğim bedelden mi bilmiyorum, sonraki yıllarda hep iyi öğretmenlerim oldu.
Okul hayatım boyunca da hep başarılıydım.

Şimdi hayatımın 1.5 yılını sıkışmış olarak geçirmeme sebep, beni o baskıya maruz bırakmış, 6 yaşımı bile bitirmemiş bana şu yaptıkları yanına kar kalmış öğretmenimin de kutlu olsun mu günü?
Yada onun da 40 yıl kolesi olmalı mı?

Umarım o attığın sıra dayakları, gözümün önünde tokatladığın bilmem kaç öğrenci, senin yüzünden korkudan kekeleyen sınıfta bıraktığın çocuk ve o zaman algılayamadığım kötülükler senden çıkar sevgili öğretmenim.
Her öğretmenin güzellikle yad edildiği bu günde seni de böyle anıyorum.
Bizim ortaokulda ki ingilizce öğretmeni zengin severdi ona göre davranirdi çocuklara suçsuz yere attigi tokadı hiç unutmuyorum gözümün yeri değişti sanmıştım elleri kırılsın inşallah facebookta ara sıra bakıyorum profiline şeytan diyor yaz şuna bikac satır sonra değmeyecek değerde diye vazgeçiyorum

Hepimizin hayatında var sanırım iyi veya kötü anlamda hayatına dokunmuş bir öğretmeni. Benim hayatımda da her ikisi oldu. Bir öğretmenim bugün öğretmen olmama sebepken diğeri nasıl öğretmen olunamayacağını öğretti...

biz aile ve okul ortamı dışında farklı ortamlarda bulunup büyüyen çocuklar değiliz.

Çok azımız geniş bir grupla kampa gitmiştir, ateş yakmıştır, ormanda keşif gezisine çıkmıştır.
Bir tiyatroda oyunculuk yapmıştır, bir spor alanında profesyonel olmuştur yada yarışmalara katılmıştır, bir dans okuluna gidip gösteriye hazırlanmıştır, fotoğrafçılığa merak salıp sokak sokak gezmiştir vs...

Bugün ki degil genel olarak 25 yaş üstü insanların geçirdiği çocukluktan (6-16yaş arası) bahsediyorum.

Dolayısı ile iyisi ile kötüsü ile etkilenebileceğimiz aile yada okuldan birileri olmak zorunda.

İmkanların genişlemesi, bu imkanlara ulaşabilen yada bu vizyona sahip kendi imkanlarını yaratan insanlar için okulun ve öğretmenin önemi azalacaktır diye düşünüyorum.
Bence bu öğretmenin de yükünü azaltan bir durum olur.

Sizin de öğretmenler gününüz kutlu olsun :)
Bunların hepsi sesli düşünce, öyledir değildir; kimseye saygısızlık yapmak istemem.

Geçen bir arkadaş anlattı

Üç çocuklu işçi ailesinin çocuğu

Başka çocuklar pahalı hediyeler alırdı bizimkiler çorap başörtüsü vs alırdı öğretmene götür diye ama hiç götürmedim hep çöpe attım

Bu benim için bir travma demişti

Gerçek öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun

FB_IMG_1511548245283.jpg

Bütün öğretmenlerin öğretmen gününü kutlarım yukarıda gördükleriniz 1930 yıllından alıntı öğretmenler gününden nostaljik bir foto

X