Öğretmenler günü

Çok geçmiş olsun...
Bugün şikayet edecek yeriniz var ve hakkınızı nasıl arayacağınıza dair Bilgi edinebiliyorsunuz.
Yada çocuğunuzun yaralarını sarmak icin adım atabiliyorsunuz. Her yerden okuyabiliyorsunuz, yönlendiriliyorsunuz.
Yıl 1993.
İşler biraz daha zormuş sanırım :)

Bir insanin hayata bakis acisini degistiren, iyi ya da kotu bir insan olmasini saglayan, dusunmeyi ogreten, egiten insan ogretmendir çünkü.
Burda mesele hayatimizi kolaylastiran meslek gruplarinin disinda, bazi meslekler 'iyilik ve kötülük' 'yasamak ve olmek' gibi var olmamiza, bize anlam katan seylere sebebiyet verirler. Bu yuzden isini iyi yapan öğretmenleri, kolluk kuvvetlerini, adalet saglayicilarini ve sağlık calisanlarini kutsal bulurum.
Evet tabii ki bir mühendisin de hayat kalitemizi cok yukselttigini inkar etmiyorum ama 'insanlik' kavramini dolduran ve var eden meslekler daha muhim bence.
Bu yuzden zaten bir toplumu ele gecirmek isterseniz once egitim alanından sonra guvenlikten ve yargi sisteminden tutmanız gerekir.
Bu yuzden de kutsal buluyorum. Gercekten iyi ellerde, hakkini vererek yapilmali diye düşünüyorum.
Bu konu uzerinde fazla kafa patlatmadim, dar düşünüyorsam eleştirinizi duymak isterim.

Ben de şuraya neler neler yazarım da neyse. İlkokul arkadaşlarım şahittir de kaçı hatırlar bilinmez. Zaten hiçbiriyle görüşmem.

Hala nefretle anarım özellikle 1 tanesini "10-11 yaşındaki çocuktan nasıl davranmasını bekledin ki?" demek isterim görsem. "Hala hakkımı helal etmedim sana demek isterim. Keşke bana bir şey öğretememiş olsan" demek isterim..
Neyse öyle işte...

Velilerin sidik yarışı işte...

Çok var böyle özellikle eskiden daha fazlaydı.
Benim çocukluk arkadaşım da okulda öğretmeninden şiddet görüyordu, farklı okullardaydık anlatırdı bana. "Aptal" diye diye kafasına yumrukla vururmuş. Kızın ailesi de gariban insanlardı. Şikayet etseler de sonuç alamamışlardı. Babam o dönem bakanlıkta çalışıyordu, ben bunu babama anlattım. Sorun halloldu. Ama neden halloldu? O öğretmen müsveddesi kendisinden üst mevkide birinden uyarı aldığı için.
Bir diğer arkadaşıma lisedeki öğretmeni "Senden bir b.k olmaz." diyip alay etmiş sınıfta. Kaç yaşına geldi hala o öğretmene kin besliyor.
Keşke böyleleri yok olsa tümden.
Kaç çocuğun hakkına girdiler kim bilir...

Bu mesleğin neden kutsal olduğunu, neden herkesin yapmaması gerektiğini ve eğitim sistemimizin içler acısı halinin sebeplerini çok güzel açıklamışsınız. Kendi adıma teşekkür ederim.

Estağfirullah. Dar düşünmek gibi bir tanım kullanmak istemem.
Şu an iki çocuğum var. İkisinin de okul çağına çok var :)
Ve ben şimdiden ev okulu, okulsuz eğitim örneklerine bakıyorum, yurtdışında legal olan yerlerde.
Çocuğun sosyal ortamını nasıl sağladıkları, daha da önemlisi bir öğreten olmadan ve okul olmadan nasıl öğrendikleri?
Karşıma çıkan şey benim de tabum.
Biz sadece okulda öğrendiğimiz için,
Başka bir şey hayal edemiyoruz.
Öğrenme yeri=okul
Öğreten=öğretmen
Halbuki ben çok önem verdiğim ‘vefa’ yı dedemden öğrendim.
88 yaşındaydı, askerlik arkadaşının cenazesine gitmiştik beraber.
Yada naifliği, misafirperverliği, yardımseverliği, karşılıksız iyiliği öğretmenlerimden degil, komşu teyzelerden gördüm.
Mahalle bakkalımız Kemal amca, alım gücü olmayan çocuklara da çikolata verirdi. Kimi zaman kendi cebinden, kimi zaman ailelerimize ‘bugün sen ısmarladın çikolataları’ diyip.

Anlamları olgulara kendimiz yüklüyoruz.
Yaşamak ve ölmek gibi olma sebebi 6-7 yaşlarında başlayıp 22-23 yaşlarımıza kadar hayatımızın çoğunu sıralarda geçiriyor olmamız.
En çok nerede bulunursak orada şekil almamız normal degil mi?
Şekillendiren de öğretmen olunca, iyilik ondan biliniyor... e tabi kötü sonuçlarda nedense aileden, çocuktan...
Bence öğretmene bunu yüklemek haksızlık zaten. İyilikte de kötülükte de bir katkı sadece.
Müsebbip degil.

Tabii ki oyle. Sonucta sekil aldigimiz zamanlarda okuldayiz. Hayatimizin en onemli varligi da ogretmen oluyor.
Hayatimizda bircok insanla surtusuyoruz ama kotu ogretmene bu denli nefret duyulmasinin sebebi bile bence o yaslarda hayatimizdaki en etkili insan ogretmen oldugu icin.
Eger tabii ki evde egitim sistemine geçilirse ben de cocugumu okula gondermem. Kendi verecegim insanlık egitimine daha cok güveniyorum. Dunya buna doğru yol aliyor ve ben de bu durumu destekliyorum. O zaman tabii ki öğretmenlik meslegi de benim kutsal meslekler listemden cikar ama su anki sistem ve duruma gore değerlendiriyorum.
(Yasamak ve olmek kavramini saglik calisanlarina ithafen soylemistim bu arada.)

Ne yazık ki ülkemizde görevini layıkıyla yapmayan birçok öğretmen var.ama
Kızlar sizin anlatiklarinizin aksine bende 1. Sınıf öğretmenimden bahsetmek istiyorum ismi Medine beni iki yıl okuttu bizi bırakıp başka bir okula tayini ciktiginda bütün sınıf aglamistik o yaşta eve gelip öğretmenimı arayıp ağladığımi bilirım. Görevini layigiyla yapan bize yeri geldimi annelik yapan yardım severdi benim canım ogretmenim. Tekrar gorusmek istesemde artık kendisine ulasamadim.. GOREVINI LAYİGİYLA YAPAN BÜTÜN ÖĞRETMENLERİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KUTLARIMM

Kızlar sizin anlatiklarinizin aksine bende 1. Sınıf öğretmenimden bahsetmek istiyorum ismi Medine beni iki yıl okuttu bizi bırakıp başka bir okula tayini ciktiginda bütün sınıf aglamistik o yaşta eve gelip öğretmenimı arayıp ağladığımi bilirım. Görevini layigiyla yapan bize yeri geldimi annelik yapan yardım severdi benim canım ogretmenim. Tekrar gorusmek istesemde artık kendisine ulasamadim.. GOREVINI LAYİGİYLA YAPAN BÜTÜN ÖĞRETMENLERİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KUTLARIMM

4.sinifa giderken rahmetli annem öğretmenime selam vermiş ben x 'in annesiyim demiş. Düşünün 4. Sınıf karaktersiz hoca da o kim çıkartamadım demiş. Her gün sabah 9da okulun karşısındaki evine marketten ekmek gazete alıp gönderirdi bizimle(Iki ogrenciyle)Evde çocukları taze ekmek yesin gazete okusun diye.

İşte zaten kutsal olduğuna ikna olmamışken artık başka bir hayatın mümkün olduğunu görmek, o yaşlarda çocuklar için farklı alternatifleri olduğunu görmek, 6 yaşında al öğret diye emanet edebilecek kadar güvenir miyim sorusu, iyice kutsal olmadığını perçinledi bende.

Sadece öğretmenler de degil. Sabah akşam değişen eğitim sistemi, her yıl değişen sınav isimleri...
Müfredat deseniz her gün yeni bir şey çıkıyor.
Vs..
O yüzden okul ve okul ile ilgili hemen her kavramın içi boş Benim için.

Sosyal medyada gördüğüm çok da beğendiğim bir söz var:
“Hayattaki en büyük şans,küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.”

Ben,mesleğimizi kutsal görenlerdenim. Her sabah (39 derece ateşle hasta da olsam yahut çocuğum ardımdan ağlasa da ya da eşimle aram bozuk olsa dahi) aynı coşku ve istekle okula gidiyorum 11 senedir.
Meslekte kötüler yok mu ? Üffff hem de ne biçim var ! Lakin sepetteki 3-5 elma çürük diye sepeti komple çöpe atmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Başöğretmenimizin izinde ilke ve devrimlere bağlı,aydınlık zihinler yetiştirebiliyorsam ne mutlu bana !
Öğretmenlik mesleğinin “yazın 3 ay yatıyorlar yeaaa,çok kazanıyorlar yeaaa” seviyesine indirgendiği bir dönemde-ki 3 ay değil yalnızca 1.5 ay tatil yapılıyor belirteyim- evde kendi çocuğuna 2-3 saat tahammül edemeyip artık okullar açılsın isyanına şahit olduğumuz velilerimizden günümüzün kutlanmasına dair de anlayış bekliyoruz.
Bugüne kadar pırlanta ya da minvalinde bir hediye asla almadım,kabul etmem de mümkün değil hatta kabul eden meslektaşımı anlamam da mümkün değil ancak bir buket papatyamıza da dokunmasın kimse lütfen :)

Ilkokul öğretmenimin yıllar sonra hakkımızda yazdığı notlara ulaştık..
Ben en arkada otururdum bi ara yerimi değiştirdi önünde uzun boylular var diyip. O tarihlerde yazmış "tahtaya bakarken gözlerini kısıyor sanırım problemi var. Öne aldım ailesiyle akşam konuşacağım" daha bir sürü vardı böyle ama en çok bu geliyor aklıma, annemin neden beni birden doktora götürdüğünü ve doktorun gözlük verdiğini ailemin bunu nasıl anladığını yıllar sonra anlamıştım, sizin de öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim :) hediye almayın yiyecek getirin diyip bizle yerdi hep. Yan sınıfın öğretmeni ise suratsız, hediye olarak 22 ayar bilezik sipariş ederdi..

Benim ilkokul öğretmenim kızının çeyizine dantel yaptırırdı velilere

Öğretmenler gününüz kutlu olsun :)
Konuyu ilk yazarkende söylediğim, ‘tüm’ünün degil, hakedenin günü kutlu olsun.

Daha önce de buralarda yaptıgım bir çok yorumda söylediğim gibi, keşke daha çok kazansanız, keşke mesleki yıpranmalarınız göz önünde bulundurulsa,
Evde 1 tane ile baş edemeyen anneler tarafından şikayetle tehdit edilmeseniz...
Ama bunu bir tek öğretmenler için degil, emek verip tüm çalışanlar için istiyorum.
Mesleği kutsal bulmasam da, kişilerin verdiği emeği, iyi bir insan olmak için harcadığı çabayı takdir ediyorum.
Hakkıyla çalışan herkes sizin fedakarlıklarınızı yapıyor.
Hastayken işe giden bankacı da var, doktor da.
Bugün uyanıp boşver ya ben bugün işe gitmesem de olur, aldığı parayı haketmeye çalışan kimsenin diyeceği bir şey değil bence.
Bu kişinin iyiliği ve düşünceli olması.
Siz iyi bir insansınız, dolayısı ile iyi bir öğretmensiniz.
Hemşire olsanız da iyi biri hemşire olacaktınız :)
Değerli olan sizsiniz. :)

Öncelikle söyliyeyim ben öğretmen değilim
Ben de sizin gibi öğretmenliğin kutsallığına inanmıyorum; sadece bazı mesleklerin gönül işi olduğuna inanıyorum. Doktorluk, askerlik, öğretmenlik gibi. Sadece meslek olarak görüp ya da at gözlüğü ile kendini geliştirmeyerek bu işi yapanların günü falan kutlu olmasın.
Ben ilkokul 2'den başladım. 1'i okumadan atladım. Öğretmenim olacak kişi o kadar hırslıydı ki; ben ne beden ne müzik dersine katılamazdın, boş bir sınıfta Türkçe, matematik falan çalışmak zorundaydım. Ben seni sınavlara hazırlıyorum derdi. Derece yapan onun sınıfından çıktı desinler diye! Çok mutsuzdum, çok sıkılıyordum, psikolojim bozulmuştu.
Yaramazlık yapanları şakaklarındaki saçlardan tutup tahtaya fırlatırdı. Hiç unutamam, gözümün önünden gitmiyor. Sonra Sardenya neden ilkokul öğretmenini sevmiyor.
Akşam akşam fena oldum ya.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…