Oğlum babasından çok çekiniyor...

areen

Nirvana
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2006
937
84
Herkese merhaba, 10 yaşında bir oğlum var bana çok düşkün ama babasından çok çekiniyor. Babasından hiç bir şey istemez hep benden ister. Durum böyle olunca da oğlumun tüm isteklerini ben yapıyorum ama sonrada eşim çok şımartıyorsun bu çocuğu diye bana çıkışıyor. Mesela dün akşam yemeği için eşim makarna yapmış, (ben işten daha geç çıkıp oğlumu okuldan da aldığım için yemeği eşim yapıyor sağ olsun...) ama oğlum makarna yemek istemedi öğlen okulda da aynısını yediği için, bende oğlumun istediği yemeği aldım, bunu görünce sinirlendi ben o kadar uğraştım(yaptığı salata ve makarna) bu çocuğun her istediği olmayacak sofrada ne varsa onu yemeli baş edemeyeceksin bu çocukla diye söylendi sonra hiç konuşmadı. Ama bir tane oğlum var sabah 8:00 den akşam 19:30a kadar okulda zaten yoruluyor akşamda istediğini yesin. Bunu zaten sürekli yapmaz uyumlu ve akıllı çocuktur dün akşam böyle bir şey gelişti. Oğlumda bu durumdan dolayı babasından hiçbir şey istemez , hep benimle bir şeyler yapmak ister. Her şeyi ile zaten ben ilgilenirim zaten okulu, kıyafeti hatta saç kesimi için kuaför işleri ile. O kadar çok sıkıldım ki, size yazmak istedim. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

babasından cekinmesi normal degil mi? boyle babam olsa ben de iletisim kurmak istemezdim.
bence esinizi bir sarsin, bunlar iyi gunleri. birkaç seneye ergenlige girince seninle buyuk kavgalar eder- 18 olunca evden bir bahaneyle cikar daha bayramdan bayrama gelir diye korkutun. az bag kursun cocukla

teşekkürler...

yani eşinizin agresif tutumları hoş değil.

Çocuğun yanında babasıyla tartışmayın, babayı pasifize etmiş olursunuz çocuğun gözünde.

Çocuğunuzun babasıyla ilişkisi madem böyle, oğlunuz makarna yemek istemiyorum dediğinde eşinizle ayrı odaya geçip “gündüz de makarna yemiş, makarnanın yanına bir çeşit daha yapayım hayatım bekle birlikte yiyelim” şeklinde konuşup ortayı bulma durumunuz olmaz mıydı mesela?

Uzmanlar özellikle çocuğun yanında ebeveynlerden birinin diğerinin söylemlerini çürütmenin doğru olmadığını, otoritesini sarstığını söylüyor

10 seneden sonramı fark ettiniz?
Daha önce önünün almalıydınız.
Bir çocuğun babasından bukadar çekinmesi normal değil.
Eşiniz psikolojik destek alsın kendini kontrol edemiyorsa.
Basit bi yemek için bile bu hareketler normal değil.

aslında agresif bir insan değil genelde çok sakindir ama oğlumu sürekli çok şımarttığımı söylüyor, çocuğumuzun yanında zaten tartışmayız biz genelde sessiz kalarak tepkimizi gösteriyoruz birbirimize . Sadece oğlum babasının tutumunun farkında olduğu için çekiniyor yorumunuz için çok teşekkür ederim

Her cümlesine katılıyorum. Anne baba arasında iyi bir denge kurmaya çalışın. Eşinizle de konuşun bu çocuğun evet bir baba otoritesine de ihtiyacı var ancak baba şefkatine de ihtiyacı var.

O ne biçim baba ya. Bir makarna için çocuk kalbini kırıyor. Ki makarna Allah aşkına besleyici yemek yapmış gibi konuşuyor.
Ergenliğe de az kalmış. Kendisine yapıyor. Araya mesafe koyuyor:
makarna için benim kalbimi kırdı aslında oğlumun yanında konuyu konuşmadık. ama tabi ki oğlum babasının bu tutumun farkında. yorumunuz için teşekkürler

son iki yıldır bu tutumu çok arttı, aslında kötü bir baba değil ama manasız bir otorite kurmamı istiyor oğlumun üzerinde, kendi kesinlikle korkutmaz kötü söz söylemez ama benim yersiz şımarttığımı söyler. Oğlum da bunun farkında olduğu için çekiniyor babasından
yorumunuz için teşekkürler

Bir yakınımda gördüm ben bu durumu. Anne babayı pasifize ediyordu, bir süre sonra baba elini eteğini çekti çocuk 30 yaşına geldi babayla ilişkisi sıfır. Onda anne sürekli babayı pasifize ediyordu, babanın fikirlerini çürütüyordu. Eşinizin agresif tutumu evet hiç hoş değil ama dengeyi sağlamanız oğlunuzun yararına olur

Eşinize sorumluluk vermeye çalıştınızmi?
Niye siz çocuğun her ama her durumunla ilgileniyorsunuz? Adama bir yemek pişirme işini kitlemişsiniz. Yaptığını birde beğenmeyip kalbim kırıldı diyorsunuz.

Adam evde korkuluk gibi.
Şimdi bu korkuluk hayatını kendimi seçti yoksa siz " dur ben yaparım, sen beceremezsin" diye diye adami bu konuma getirdiniz?

sabah 8 akşam 19.30 a kadar ne okulu ben onu anlamadım
sabah 9 den 15:00 e kadar ilk okulda sonra servis alıyor, etüt ve yabancı dil merkezine gidiyor. aldığı eğitim çok iyi ama yoruluyor yavrum tabi. bende çalıştığım için böyle bir çözüm bulduk.
teşekkürler

Eşiniz gereksiz bir insan cidden. Çocuğubaz anlamaya calışsın . Baba olamamıd çok belli

Kuaförümün oğlu da böyle tüm gün eğitim görüyordu. Malum kuaförler uzun süre açık kalıyor, fen lisesini bitirecek yakında hiç üzülmeyin, sonrasında kendi rahat eder

Benden kaynaklı da olabilir aslında ben baskın bir karakterimdir. mesela bir kaç kez olumun saçını kestirmeye götürdü beğenmedim ondan sonra bana bıraktı. biraz kontrolcü olduğum için sanırım

Bence eşinle konuş amaci ne? normalde agresif degilse cocugun uzerinde bi disiplin ya da otorite mi kurmak istiyo yontemi yanlış. Böyle olmaz konuş uyar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…