Oğlum babasından çok çekiniyor...

Benim çocuğum yedi yaşında yengenç sana katılamadım bu konuda.
Oğlum 9 saat okulunda. Bir saati öğlen arası toplam 8 saat de ders görüyor. Yarım güne giden çocuğu olan arkadaşlarımdan da biliyorum. Onlar da ödevden sonra evde verimli vakit geçiremiyor öncelikle. Geneli anneanne babaanne şanslıysa anneyle tv tablet gibi ekrandalar. Mahalle yok çünkü eskisi gibi en fazla kardeşi varsa evde oyuncak oynar. Gerçekten ötesi yok.
Mesela haftasonlarında benim oğlum kendi isteğiyle basketbol ve piyanoya gidiyor. Bana kalsa en azından basketten kurtulmak istiyorum götür getir bana zor geliyor ama oğlum kendi istiyor. Evde durduğunda çünkü benle oyun oynamak açmıyor artık onu. Ben de ekranda bir saati iki saati geçirmemesini istiyorum. Haliyle evde daralıyor çocuk.
Bu okul saatlerine neden takılıyoruz bu kadar anlamıyorum ben. Eskisi gibi akranlarıyla bahçede oynayamıyor çocuklar.

Ama konu sahibi bu konuda da şu var var ben asla oğluma ayrı menü çıkarmıyorum önünü alamam yoksa. Her sevmediği yemekte başka şey ister sonu yok bunun.
Dün mesela portakallı kereviz vardı yemekte bir sürü homurdandı kalkıp bir makarna haşlasam hoşuna giderdi yapmadım. Bizimle yedi.
Aile masasında o gün ne varsa yemek zorunda olduğunu öğretiyorum şimdiden.
Hadi okulda makarna evde makarna ben de istemezdim ama sizin yerinizde olsam herkese köfte alırdım. Makarna köfte salata yerdik hep Baraber ona ayrı bir şey almazdım.
Bu noktada biraz baba haklı

e cocukluk mu bu?
sen ister miydin mesela haftada 5 gün 9 saat kurallarla/ derslerle /bilgiyle dolu bir cocukluk yaşamak, eve gelip yiyip yikanip uyumak - robot gibi.
bilmiyorum benim mi okulla ilgili güzel anilarim yok ama hayat bu degil bence ya
9 saat mesaide bile zor geciyor ki bir saati yemek, arada goygoylarla.
keske böyle olmasaydi bu modern dünya belki anne olunca ben de mecburen isi cocugu birarada goturebilmek icin böyle bir yola başvuracağım ama yine de üzücü geliyor bana. evde sıkılmak, kendine oyun uydurmak her cocugun hakki

Yok bu nesil kendisi oyun kuramıyor zaten. Ekrana doğdular ondan mı bilmem ilgilerini toplayıp saatlerce tek bir oyuncakla oynayamıyorlar. Ben çevremdeki hiç bir çocukta görmüyorum bunu açıkçası. Canları sıkıldı mı hemen tv aç diyorlar.

Nesil farkı aslında. Biz bahçesi olan bir sitedeyiz. Tüm yaz istese iner oyar ama inmiyorlar. Komşu çocuklarıyla birbirilerinin evine gidip oyun oynama peşindeler. Bu yaz kaç kere topla bahçeye gönderdim yarım saat geçmeden anne biz bilmem kimin evinde ps oynayacağız annesi tamam dedi diyor hop yine eve ekrana. Yani ondan bana akranlarıyla bir arada öğrendikleri süreçler masum geliyor. Cidden evde oturan çocuk da senin sandığın bir çocukluk yaşamıyor. Onların çocukluk anlayışı bizimkinden aşırı farklı

Ay bizim site inanılmaz o konuda. Büyük bir iç avlusu var binalar dış çeperde kalıyor ve bahçede hem yüzme havuzu hem de oyun parkı var. Çocuk seslerini görmeniz lazım cıvıl cıvıl anneleriyle her seferinde eve girerken kavga ediyorlar :) Ev çok eski yoksa bu evden hiç çıkasım gelmezdi sanırım :')

Havuz olsa bizimki de çıkmaz
Şanslısınız

Yengenç aslında okul artık çocukların sosyalleştiği mekan. Bende hiç sevmezdim okulu çünkü mahallede oyun arkadaşlarım vardı, müstakil evlerimizin bahçesinde oynar vakit geçirirdik. Şimdi öyle değil ki.
Yaz başından bu yana çocukları her gün parka götürüyoruz, haftada 2-3 gün denize götürdük park niyetine mahallede bir tane arkadaş edinemediler çünkü yaşıtı yok, anneler bizim dönemin anneleri gibi “oynasınlar kaynaşsınlar” modunda değil herkes bireysel.

İmkanım olsa haftada 3-4 gün çocuklarımı tam gün kreşe vermek isterdim benimkiler 2 kişi olduğu halde sıkılıyorlar evde. Boyama, kitap okuma, oyun hamuru bizim maksimum 2 saatimizi alıyor. 3-5 Market geziyoruz parkta oyalanıyoruz 1 saat. Akşamüstü park ya da kapı önü 1 saat. Kış geldi mesela kara kara düşünüyorum çocuklar yalnız kalacak iyice diye.

Yeğenim 6. sınıf ilk defa bu sene etüte gitmiyor geçen gün “beni etüte gönderin lütfen” diye ağlamış anne babasına çünkü etütte molalar onlar için maç, basket keyfi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…