Oğlum babasından çok çekiniyor...

Eşinizin yaklaşımı yanlış bir kere. Sofrada ne varsa onu yiyecek diye bir şey yok. Öğlenleri okulda yemek yiyen bir çocuğunuz varsa elinizde okulun yemek listesi vardır. Akşam yemeklerini de babası buna göre yapmalı. Çünkü gelişme çağında bir çocuk var evde ve hem öğlen hem akşam aynı şeyi yememeli. Misal öğlen fasulye yediyse akşam et yemeli, öğlen et yediyse akşam sebze yemeli.

Çocuğun babasıyla bağı zayıf görünüyor. Siz babasıyla arasında köprü olmamalısınız baba oğul iletişim kurmayı öğrenmeliler. Size de yazık niye her bir şey isteğinde size koşuyor bu çocuk? Bence babayla konuşun ortak bir etkinlik yapsınlar her hafta, baba oğul saati olsun. Eşiniz de bu saatte amacı oğlunu dinlemek onunla keyifli vakit geçirmek olsun böyle ufak tefek şeylerde eleştirmesin. Makarna olayı özelinde de eşiniz haksız ama başta bir şeyler yanlış gittiği için siz de hatalı konuma düşmüşsünüz istemeden. Ama nedense çoğu zaman böyle olur. Anneyle bağ ezelden beri vardır sanki ama babayla anlaşmayı belli bir yaştan sonra öğreniriz. En azından benim gözlemlerime göre öyle. Çözülemeyecek bir sorun yok yani ortada.

Benden kaynaklı da olabilir aslında ben baskın bir karakterimdir. mesela bir kaç kez olumun saçını kestirmeye götürdü beğenmedim ondan sonra bana bıraktı. biraz kontrolcü olduğum için sanırım

Bence frenleyin kendinizi en kısa zamanda. Bu tutumunuz çocuğun gözünde “babam hiçbir şey bilmiyor, annem en iyisini bilir, babam çok karışıyor, babam beni sevmiyor” şeklinde oluyordur muhtemelen. Sizde de hata var, tam ergenlik önü bu durumu çözün derim. Ben olsam mesela akşam da makarna yedirir, “istediğini yarın yiyelim oğlum” derdim. Faydası size de olur rahat edersiniz siz de.

Ben mesela çocuklarımın tırnaklarını kesmem, dişlerini fırçalamam. Çikolata yedirmem, eşim arada markete gidince çocuklarla ben yokken yedirir hoşuma gitmez ama tartışmam. Faydasını nerede görüyorum? Çocuklarla arası iyi olduğu için sabah kalkıp bakar çocuklara ben bu saatte yeni uyanıp kahvaltı yaptım. Çikolata yedirme, onu giydirme, tırnağının kenarı sivri kalmış ben keserim, dişini fırçalarken canını acıttın ben yaparım” desem asla tekrar yapmaz ve her şeyi bana iteler. Sonra yaptıklarımı eleştirir.

Eşinize sorumluluk vermeye çalıştınızmi?
Niye siz çocuğun her ama her durumunla ilgileniyorsunuz? Adama bir yemek pişirme işini kitlemişsiniz. Yaptığını birde beğenmeyip kalbim kırıldı diyorsunuz.

Adam evde korkuluk gibi.
Şimdi bu korkuluk hayatını kendimi seçti yoksa siz " dur ben yaparım, sen beceremezsin" diye diye adami bu konuma getirdiniz?
haklısınız sanırım sorumlulukta veriyorum beceremiyor ki. yemek işini de ben vermedim ben geç geldiğim için eve karnı acıktığı için yapıyor. teşekkür bu arada yorumunuz için

Her cümlesine katılıyorum. Anne baba arasında iyi bir denge kurmaya çalışın. Eşinizle de konuşun bu çocuğun evet bir baba otoritesine de ihtiyacı var ancak baba şefkatine de ihtiyacı var.
en çok şefkate ihtiyacı var bence. teşekkürler:KK200:

evet ya o kadar yoğun bir tempoda ki, ben çalıştığım için mecbur kaldım, çok iyi bir eğitim alıyor ama yavrum yoruluyor.
teşekkürler
babası daha erken çıkıyorsa gidip alabilir çocuğu yazık çünkü
ama oda mümkün değilse mecbur öyle olacak gibi duruyor

bi makarna için laf etmesin çocuk yemeyebilir
bunu ikiniz çocuk yokken konuşmalısınız
bikaç yıla ergenlik gelecek çok çatışır babası ile

haklısınız sanırım sorumlulukta veriyorum beceremiyor ki. yemek işini de ben vermedim ben geç geldiğim için eve karnı acıktığı için yapıyor. teşekkür bu arada yorumunuz için

İşte sorun tamamen bu. Beceremiyor değil, siz beğenmiyorsunuz.
Anne olarak beklentileriniz farkli olabilir ama eşiniz onun babasi. Bırakın oğluyla kuaförde gitsin, alışveriş yapsın. Siz beğenmeseniz bile.
Oğlunuzun psikolojik sağlığı için buna izin vermeniz ve teşvik etmeniz gerekli.
Babasini küçük gören ve saygi duymayan bir birey lütfen yetiştirmeyin. Örneklerini çok gördüm.

Eşinizle çocuğunuza karşı iyi polis kötü polis oynamayın ya, çok yanlış bir şey yapıyorsunuz babasının hayır dediği şeyleri sürekli onaylıyorsanız tabii ki çocuk her şeyde size koşar

Eşinizin yaklaşımı yanlış bir kere. Sofrada ne varsa onu yiyecek diye bir şey yok. Öğlenleri okulda yemek yiyen bir çocuğunuz varsa elinizde okulun yemek listesi vardır. Akşam yemeklerini de babası buna göre yapmalı. Çünkü gelişme çağında bir çocuk var evde ve hem öğlen hem akşam aynı şeyi yememeli. Misal öğlen fasulye yediyse akşam et yemeli, öğlen et yediyse akşam sebze yemeli.
etüt merkezinde yediği için spontane gelişiyor yemekleri ne yiyeceklerini önceden bilemiyorum. ama sinirlenmeden hakaret etmeden sessiz sessiz yapıyor bu tutumunu daha çok uzaklaştırıyor kendinden.

Çocuğun babasıyla bağı zayıf görünüyor. Siz babasıyla arasında köprü olmamalısınız baba oğul iletişim kurmayı öğrenmeliler. Size de yazık niye her bir şey isteğinde size koşuyor bu çocuk? Bence babayla konuşun ortak bir etkinlik yapsınlar her hafta, baba oğul saati olsun. Eşiniz de bu saatte amacı oğlunu dinlemek onunla keyifli vakit geçirmek olsun böyle ufak tefek şeylerde eleştirmesin. Makarna olayı özelinde de eşiniz haksız ama başta bir şeyler yanlış gittiği için siz de hatalı konuma düşmüşsünüz istemeden. Ama nedense çoğu zaman böyle olur. Anneyle bağ ezelden beri vardır sanki ama babayla anlaşmayı belli bir yaştan sonra öğreniriz. En azından benim gözlemlerime göre öyle. Çözülemeyecek bir sorun yok yani ortada.
çok teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alacağım:KK200:

sabah 9 den 15:00 e kadar ilk okulda sonra servis alıyor, etüt ve yabancı dil merkezine gidiyor. aldığı eğitim çok iyi ama yoruluyor yavrum tabi. bende çalıştığım için böyle bir çözüm bulduk.
teşekkürler
cocuga bu yasta yüklediğiniz yükün farkında mısınız?

Benden kaynaklı da olabilir aslında ben baskın bir karakterimdir. mesela bir kaç kez olumun saçını kestirmeye götürdü beğenmedim ondan sonra bana bıraktı. biraz kontrolcü olduğum için sanırım
Oğlunuzun babası yerine size gelmesi sizi seçmesi içten içe sizi tatmin ediyor gibi. Son mesajlardan sonra nedense tüm evi manipüle edip kendinizi melek gösteriyormuşsunuz da eşiniz o yüzden fazla tepkiliymiş gibi geldi.

Bence frenleyin kendinizi en kısa zamanda. Bu tutumunuz çocuğun gözünde “babam hiçbir şey bilmiyor, annem en iyisini bilir, babam çok karışıyor, babam beni sevmiyor” şeklinde oluyordur muhtemelen. Sizde de hata var, tam ergenlik önü bu durumu çözün derim. Ben olsam mesela akşam da makarna yedirir, “istediğini yarın yiyelim oğlum” derdim. Faydası size de olur rahat edersiniz siz de.

Ben mesela çocuklarımın tırnaklarını kesmem, dişlerini fırçalamam. Çikolata yedirmem, eşim arada markete gidince çocuklarla ben yokken yedirir hoşuma gitmez ama tartışmam. Faydasını nerede görüyorum? Çocuklarla arası iyi olduğu için sabah kalkıp bakar çocuklara ben bu saatte yeni uyanıp kahvaltı yaptım. Çikolata yedirme, onu giydirme, tırnağının kenarı sivri kalmış ben keserim, dişini fırçalarken canını acıttın ben yaparım” desem asla tekrar yapmaz ve her şeyi bana iteler. Sonra yaptıklarımı eleştirir.
ben bu şekilde yaptığım için oldu aslında temelini ben attım bu sorunun. teşekkürler yaşattığınız aydınlatma için:KK200:

İşte sorun tamamen bu. Beceremiyor değil, siz beğenmiyorsunuz.
Anne olarak beklentileriniz farkli olabilir ama eşiniz onun babasi. Bırakın oğluyla kuaförde gitsin, alışveriş yapsın. Siz beğenmeseniz bile.
Oğlunuzun psikolojik sağlığı için buna izin vermeniz ve teşvik etmeniz gerekli.
Babasini küçük gören ve saygi duymayan bir birey lütfen yetiştirmeyin. Örneklerini çok gördüm.
teşekkürler:KK200:

Eşinizle çocuğunuza karşı iyi polis kötü polis oynamayın ya, çok yanlış bir şey yapıyorsunuz babasının hayır dediği şeyleri sürekli onaylıyorsanız tabii ki çocuk her şeyde size koşar
sanırım eşimin tam anlatmaya çalıştığı şeyleri özetlediniz. teşekkürler

kendiniz etmis kendiniz bulmussunuz. benim yasim itibariyle neredeyse tum arkadaslarimin/ kuzenlerimin cocugu var. gozlem yapmak icin epey ortamim oldu. şöyle bir gozlemim var; ozellikle yeni dogan- bebeğin anneye muhtac oldugu donemde anneler kartal gibi cocugun basinda oluyor. anne ya da eve gelen kadin ordusu (kv vs) babayi pasifize ediyor. oyle tutma, oyle yapma, kaldirma, indirme, bogulacak, bana ver, yavrum sen salonda yat yarin ise gidemezsin vs vs. baba oyun disina itiliyor. baba gibi degil de dayi gibi bir sey oluyor.
ne zaman ki evdeki kadin ordusu gidiyor, annenin kartalligi korkusu hormonlari normale dönüyor. ariyor ki baba cocukla ilgilensin. baba coktan çocuğun temel bakımından kendini soyutlamis oluyor. bebek annenin sorumlulugunda gibi bir hal icine giriyor (ya da bu kolayina geliyor)
ama burada sorunlu olan tek baba degil, onu dislayan anne ve kadinlar ordusu da sorumlu.
siz de on sene bunu yaptiniz anladigim kadariyla. buradan bakinca evde iki grup yasiyor gibisiniz. baba tek, siz ikiniz.
belki cocukken en cok sizi sevmesi, bir sorunu olunca direkt size kosmasi vs tatli geliyordur ama bu hic saglikli degil.
hem ergenlik büyük sorun. iletisim kurulmayan - cok sevilmeyen bir baba ile tonla çatışma yasayabilir ergenlikteki cocuk.
hem ilerisi icin sikinti..evden ayrilip bayramdan seyrana gelebilir. ya da TC kocalarinin cogu gibi annesinin agzindan cikan emir gibi davranip size olan asiri düşkünlüğü ile esi arasında kalip kotu bir evlilik yaşayabilir.
her sey dengede guzeldir. daha da gec olmadan babayla beraber onlemler alin bence.
mesela istanbuldaysaniz forest kemerburgaz gibi macera parklari var orman icinde. tam baba cocuk aktivitesi..oraya gidebilirler , beraber parkurlari gecebilirler. erkekler sever boyle adrenalinli şeyleri. cikista bir hamburger yiyip donerler mesela. belki sohbet ederler, keyif alirlar.
onlada firsat yaratin

Eşiniz size çocuğu şımartıyorsun demek yerine saçına barına kadar ben neden hiçbir şeyiyle ilgilenmiyor, oğlumla bir paylaşımda bulunmuyorum diye düşünsün. Buna siz de izin vermemiş olabilirsiniz,bazen anneler her şeyi kendileri yapmak istiyor, babaya o alanı hiç bırakmıyor.
Bunun üzerine de durun bence, normal bir vakitte konuşun eşinizle, baba oğul vakitleri yapsınlar. Oğlunuz neyden hoşlanıyorsa ona zaman ayırsınlar birlikte.
Ayrıca o gün öyle gelişmiş olabilir ama makarna tek başına özellikle çocuk için bir öğün olmaz zaten. Çocuk bir öğün başka bir şey istedi, yedi diye de şımarık olmaz.

Oğlunuzun babası yerine size gelmesi sizi seçmesi içten içe sizi tatmin ediyor gibi. Son mesajlardan sonra nedense tüm evi manipüle edip kendinizi melek gösteriyormuşsunuz da eşiniz o yüzden fazla tepkiliymiş gibi geldi.
tam melek olmasa da fedakar anne rolünü seviyor olabilirim aslında. bu arada yorumlarınız için çok teşekkür ederim, uzun zamandır yapmam gereken öz eleştiri yapmama vesile oldu.:KK200:

X