Nişanlıyken para ortak mıdır?

Haklısınız ya. Neden diyemiyorum ki deyim o da en azından en baştan buna göre hareket etsin. Aslında önce bunu bi görmem lazım sanki bir ay sonra düğünümüz olacak. Sonrasında bana para verecek mi benim istememi mi bekleyecek bi bakarım. Baktım hiç oralı olmuyor giderlerim oluyor sen bana bir bütçe ayır parça parça isteyemem ben deyip direk emrivaki yapabilirim. En azından baştan belli olur. Bilir ki ben çalışmıyorsam her ay bana belli miktar vermek zorunda. Sonuçta ileride de iş durumları değişebilir özel sektörde.

Ayrıca evlenince bir zahmet size kredi kartını bıraksın. Benim babam maaş kartını ve kredi kartını evde bırakır kendisi nakit kullanıyor. Bunu söylemeniz lazım.
Benim babam da öyledir ve gördüğüm alıştığım düzen bu tamamen. Annem çalışıyor bi de benim. Ben çalışırken de bana ihtiyacın var mı diye sorardı hep bazen eline çok para geçerse hemen harçlık atardı ki hala yapıyor. Nişanlısın benden çıktın demedi bir defa bile. Bu sebepten zaten elimdeki paramı bu evden gitmeden aileme de harcamak istedim emekleri çok bende bana o kadar masraf yaptılar yardımcı oldum. 1 ay sonra düğünümüz var. Sizce önce bi izleyip eğer bana ben istemeden para verme zahmetinde bulunmaz ise mi bana ayda bütçe ayır ya da kart ver diye söyleyeyim. Belki de kendi aklına gelip ya sen şu kartı al harcarsın diyecek kendi içinden gelecek mi bi bakmış olurum.

Bu emrivaki değil hiç ezilip büzülmeyin isterken. Tabiki eşi çalışmayan bi erkek para ayıracak karısına, karnını doyurmak fatura kira ödemekle geçim olmuyor. Baştan konuşun ki oda alışsın sonuçta hayatında ilk kez ev geçindirecek, eşi olacak neyi nasıl yapacağını bilemeyebilir, siz yönlendirin. 10gramdan ajda bilezikler oluyor spor duruyor günlük takılacak hiç bilezik vs sevmem takmam diyip ne var ne yok vermeyin altınları onlardan yaptırın takın.

Bir daha konusunu açarsa hayatım ben senin şuan maaşını nereye harcadığını sormuyorsam sen de bana sorma. Evlilik arifesinde ihtiyaçlarımı aliyorum tabi ki de ve net bir şekilde tavrını koy.

Bence bana söylediğiniz gibi söyleyin. Benim babam eve kredi kartını bırakır, acil durumlar için biraz nakit para bırakır. Ben bu şekilde gördüm, yetiştim. Ben zaten çalışan, çalışmayı seven bir kadınım ancak senden de acil durumlar için eve kredi kartını, nakit para bırakmanı beklerim. Benim alışık olduğum düzen bu. Bak babam nişanlı olmama rağmen ben istemeden hâlâ bana para atıyor. Bu süreçte birbirimize destek olalım tarzında konuşun. Bağırmadan, çağırmadan yüz yüze söylerseniz ben ters bir cevap vereceğini düşünmüyorum. Düğüne az bir zaman kalmış düğün öncesi bu konuyu netleştirin bence

Çatır çatır dolar kuruyla parakazanırken sızın harcqdıgınız Ustelık kendınıze ait olan üç beş kurusa bozulma hakkı?

Düğün öncesi netleştirmek lazım diyorsunuz yani yanıma gelecek 1 hafta sonra geldiğinde yüz yüze konuşayım o halde dediğiniz gibi. Telefonda bazen anlaşılmıyor insan çünkü yüz yüze gelene kadar açmayım bu konuyu tekrar. Babamdan örnek veririm çünkü kendisi de hep özenerek bahseder benim babam böyle olmadı hiç diye belki görmediği bir düzen olduğu için annesi de hep para verirlerse harcayan azla yetinen konumda olduğu için kafasındaki aile düzeni öyle yer edinmiştir ama benim annem de çalışıyor babam da bir isteğimizden geri koymuyor tabiki aynı düzeni bekleyeceğim kocamdan ki kocam bizim eve giren paradan çok daha iyisini kazanıyor. Ayrıca hiç öyle istekleri olan bir kadın da değilim şu anki düzenimi koruması bile şu anlık yeterli benim için. İşe girene kadar benim için de iyi bir izlenim olacak. Kötüyü düşünerek hareket ediyorum ki iyi olduğunda bu beni tatmin etsin mutlu olayım. Belki kendisi de benim gibi düşünüyor yanlış yansıttı kendini belki bilemem ama önlemimi almak zorundayım. Anlayışla karşılayacağından şüphem hiç yok. Çok teşekkür ederim

Siz işten çıkınca değirmenin suyu nerden geliyor diye niye sormamış, sokaktan para yağmıyor sonuçta. Bozuluyor ise bozulsun nişanlısın kocan değil.

Çatır çatır dolar kuruyla parakazanırken sızın harcqdıgınız Ustelık kendınıze ait olan üç beş kurusa bozulma hakkı?
Ya beni de bu çok üzdü. İnanın beni tanısanız bi kere bile sen çok kazanıyorsun bana şunu al bunu al diyen birisi olmadım bi kere bu durumu kullanmadım bakın abartısız söylüyorum. Herkes aman çok kazanıyor şunu iste bunu iste derken ben kazanıyor ama zor kazanıyor yazık günah diyen kişiyim hala aynı düşüncedeyim o ayrı bu benim karakterimde var. Kendi param az olsun ama benim param olsun yoksa bilirdim tabi çıkıp işten borcumu ona ödetmeyi. Ben böyle küçük hesaplar yapmazken ne bileyim ev almak için plan yapıyordu ama yani benim köşedeki paramla değil ya o paraya ihtiyacı olan kişi benim bu ilişkide. Evlilik böyle bir şey değil ben gocunmam çalışır o parayı yine onun eline sayarım derdim bu değil fakat o parayı sorması beni çok üzdü. Düşünün o bana 100 dolar atsa şu an 3 bin küsür para ediyor zaten. Benim köşedeki 40 bin onun 10 günde kazandığı para ben 10 gün çalışıp kazanacağım paranın peşine düşmezdim tutumlu birisi onu biliyorum ama bu fazla mı dedirtti bana.

Neden ortak olsun nisanli iken.Nisan atildiginda hukuk sizi korumaz.evlilik bittiginde korur. Ustelik onda bile tam randiman alinamiyor.Burdaki basliklardan da goruyoruz.

Herkesin kendi parası ama nişanlınızın gazına gelip de düğün öncesi işten ayrılmanız doğru değil. Zaten ailenizin de durumu çok parlak değilmiş,elbette kenardaki paranızı harcayacaktınız. Ama bir de şunları erkeğin yaptığını düşünelim. Tam düğün öncesi işten çıkıp da kenardaki birikimini harcasa siz bundan memnun olacak mıydınız?

Siz işten çıkınca değirmenin suyu nerden geliyor diye niye sormamış, sokaktan para yağmıyor sonuçta. Bozuluyor ise bozulsun nişanlısın kocan değil.
Ya sormamasını şuna bağladım. İş yeriyle anlaşmalı çıktım ben işten ayrıldım ama onlar bana çıkış gösterdi işsizlik yatıyor bana 5 bin. Tazminat vermeyecekleri için böyle bi yardımda bulundular diyeyim. 6 ay yatacaktı zaten işten çıkalı da 6 ay oldu. O 6 ayda da kardeşimin dershanesine katkıda bulunduğum oldu faturamı ödüyorum kendim zaten 2 buçuk aylık yatanla güzel bi saat aldım düğün hediyesi bi kaç nevresim falan aldım yani 5 bin hiçbir şey inanın kalır sanıyordum elime ama kalmadı doğru düzgün

Haklısınız fakat bunun için de şartların eşit olması gerekmez mi? Ben gerçekten 2 aileyi belki daha fazla rahat geçindirecek kadar kazanıyor olsaydım ve nişanlımın işten çıkmasına olumlu bakıyor olsaydım sonrasında köşede tuttuğu parayı sorar mıydım, hayır sormazdım. Bugün bile bu durumda kazandığını nereye harcıyorsun birikimin iyi mi diye sormamam da bunun güvencesi olabilir çünkü ailesine harcıyor olabilir borcunu ödüyor olabilir bu çok normal çok kazanıyor diye bana çok harcaması gerekmiyor giderleri elbetteki olacak kazandığına göre, evlenince durum değişir elbet benim için de onun için de

Güzel tavsiyeler verilmiş, hukuki açıdan bildiğim kadar yazayım. Nişan evlenme vaadine ilişkin olduğu için nişanda takılan takılar esas olarak kıza aittir. Evlilik öncesi nişan atma veya evlenme sonrası boşanma durumunda harcamalar konusunda anlaşmazlık olursa kız tarafı çeyizleri alır, kendi aldığı eşyaları zaten alır, erkeğe karşı maddi anlamda sorumluluğu olmaz. Kendi parasını evlenmek için harcadıysa olası anlaşmazlıkta hele de erkek kusurluysa onu bile kısmen alır.

Evlenme ve eşin istememesi kaynaklı olarak işten çıktığını kanıtlarsa -ki bir mesaj bile yetebilir, olası boşanma ya da nişan atma halinde yeni iş bulana kadar işsizlik kaynaklı karşı taraftan nafaka ya da tazminat alır. Normalde kariyer sahibi olabilecek, eğitimini tamamlamış, sınavlara girmiş başvurularda bulunan bir kadını eşi çalıştırmazsa her türlü maddi tazminat ve nafaka ödeme sonucuna katlanır. Teamül ve yargı kararları genelde nişandan itibaren kadını korumak yönündedir. Nişan evlenme vaadiyle yapıldığından hukuki sonuç doğurur.

Naçizane tavsiyem, mesajlarla bazı yazışmaları şimdiden kaydetmeniz. Para konusunda sorun çıkabileceği belliyken kendinizi korumakta fayda var. Ailenizi ve karakterinizi çok takdir ettim, her şeyin gönlünüzce çözümlenmesini dilerim.

Nisanlinizin sormasi garip onu ilgilendirmez. Biz evlendikten sonra maaslarimizi öğrendik eşimle. Bizimki de abartiydi ama sizin nisanlinin ki de abartı yani. Ona ne

Hayır şartların eşit olması gerekmez,zihniyetin eşit olması gerekir. Size çalıştığınız yerde tek kadınsın diyen adam,çalıştığı yerde tek erkek o olduğunda işten ayrılır mı mesela? Düğün öncesi işten ayrılmak hiç kimse için iyi bir fikir değildir,kadın olsun erkek olsun,az kazansın veya çok kazansın. Hiç birimizin yarınları garanti değilken nişanlınızın sizden daha çok kazanıyor olmasına güvenmeyin. Adam belli ki baskıcı bir tip,siz evlenince dozu arttırarak kıskançlıklarına devam edecek, herhangi bir anlaşmazlığınızda sizi sadece ekonomik özgürlük ve kenardaki paranız kurtaracak.

Ay hayır hayır kesinlikle bu konuya nişanlını karıştırmamalısın. Asla o parayı gerçekten nereye harcadığını söyleme. En fazla çeyize harcadım zaten çok yoktu de geç. Evlenince farklı tabi ama şu an sizin paranızdan ona ne. Çok iyi yapmışsınız ailenize yardımcı olmakla. Evlenince o size bakmakla yükümlü. Bunu çalışan bir bayan olarak söylüyorum hemde. Bizim asla çalışma ev geçindirme yA da para biriktirip nişanlınızın sizin paranızla üzerinden hayal kurmaya hakkk yok. Nişanlıyken hiç yok.

Hayır hayır hayırrr. O sizin paranız. Evlendikten sonra tazminatımla birikim yapmıştık hiç hoşlanmamıştım. Ben o parayı yerdim.

Öncelikle güzel dilekleriniz için çokk teşekkür ederim. Ben de inanır mısınız merakımdan üniversitede hukuk derslerinin bir kısmını almıştık medeni hukuk kitabını buldum kitaplıktan o kısımları kurcalıyordum buraya yazmadan önce. Siz çok güzel ve detaylı yazmışsınız çok teşekkür ederim tekrar. Nişanlımın merhametini vicdanını çok seviyorum beni mahcup etmeyeceğini biliyorum fakat bir arkadaş yazmış bilmiyor olabilir siz yönlendirin diye ona katılıyorum kesinlikle ne kadar başka ortamlarda şehir dışlarında hatta yurt dışlarında bile çalışmış olsa insan ailesinden gördüğünden zor kopuyor diye düşünüyorum. Bu konudaki düşünce yapısını ailesinden gördüğü üzerine kurduğu düşüncesine kapıldım çünkü aksini hiç görmemiş. Nişan yüzüğü almaya gittiğimiz gün ( ben çalışıyordum ) babam beni aradı sana para gönderdim yüzüğü o paradan al dedi bu bana normal geldi açıkçası ama nişanlım çok şaşırmıştı. Sonra bana da ödetmedi başka bir şeye harcarsın diye ikimizin yüzüğünü de kendisi aldı ama iki üç defa şaşkınlığını dile getirmişti. Bu düzeni kırmak onu da güzel bir aile düzenine alıştırmak benim elimde tamamen. Biz hiç zengin bir aile olmadık ama benim gözüm hiçbir şeyde kalmadı. Bana sıfır telefon alınır benim eski telefonumu babam kendisi kullanırdı. Benim normalim de bu oldu bana da bunun aksi şaşırtıcı geliyor. Yüksek paralar harcamak değil asıl mesele benim için işte bu yüzden. Sabırla ilmek ilmek işleyip bu aile yapısına alıştırabilirim diye düşünüyorum çünkü anlayışlı bir nişanlım var bugün sinirlendirmiş olsa da :) tekrar teşekkür ederim çok incesiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…