Nişanlıyken para ortak mıdır?

Alisyas

Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2024
318
473
28
Kızlar merhaba, ben yaklaşık 8 aydır nişanlıyım. Nişanlımın durumu çok iyi. Ben de çalışıyordum özelde, hem KPSS girmek için hem şehir değiştireceğim işin hem de nişanlımın etkisi de oldu o çalıştığım yerde çok çalışmamı istemiyordu işten ayrıldım. Sınavım güzel geçti bu arada olursa memuriyeti kesinlikle deneyeceğim olmazsa da elimde meslek var evlenince şehir değiştireceğiz düzenim oturunca çalışacağım. Fakat şu anda çalışmıyorum.

Benim işten ayrıldığımda köşede param vardı ve ben o paranın bir kısmını çeyiz aldığım için borcum vardı ona ödedim, bir kısmını ailemin durumu benim çok iyi değil 2 tane kardeşim var birisi seneye üniversiteye gidecek düğünde takmak için bana bilezik kolye falan aldılar açıkçası köşede param varken çok içim rahat etmedi yarısını kendimden verdim bir kısmına kendi giderlerime harcadım (fatura, evlenince kullanılacak nevresim kıyafet, nişanlımın düğün saati) ailemden para çok almadım. Nişanlımdan da talebim olmadı ikimizde üstümüze düşeni yaptık ekstra para isteme durumum 8 ayda hiç olmadı.
Nişanlım kendi birikimim olan parayı harcadığımı bilmiyor ama şöyle bilmiyor köşedeki kendi paramı harcarken ya biriktirdiğim paradan harcıyorum diye bir bilgi geçme gereksiniminde bulunmadım. Bu arada bende ona şu anda sormam ailesine istediği gibi tabiki harcama yapabilir onun ailesi de düğün kaldıracak durumda değil nişanlım dolarla kazanıyor parasını doğru olan onun yapması zaten babası emekli. Evlenince tabiki her giren para ortaktır ben çalışırken de bu böyle olacak bunun farkındayım ama nişanlıyken giderlerimiz evlerimiz ayrıyken bu aidiyeti hissetmedim sanırım.
Nişanlım dün akşam konuşurken senin ne kadar vardı köşede gibi bir laf geçirdi ben de az bi kısım kaldı onu harcadım dedim böyle biraz bozuldu gibi hissettim. Paranın abartısız %70 ini evleneceğim için harcadım. Sonra konu kapandı ama ben biraz suçlandım açıkçası. Sizce o paraya dokunmamam mı gerekiyordu? Tekrar konusu açılırsa nasıl bir aksiyon almalıyım?

Erkekler genel anlamda kadında para olsunu pek istemezler. Sen evlensende nişanlıda olsan senin paran senindir eşin nişanlın karışamaz. Erkekte de önce kendi evi(yani sen) sonra anne babasına yardım edebilir fakat bunu sana belirtmek zorunda. Benim görüşüm bu yönde başka arkadaşlar nasıl düşünür bilemem. Nişanlın dolarla maaş alıyorsa senin maaşından daha fazlasını alıyordur ki çeyiz masrafları çok pahalıdır bidaha konu açarsa da hayatım zaten çok bi birikimim yoktu çeyizdi alışverişti elbette gitti bişekilde dersin olur biter.

Hayır tabii ki ona ne? Kenara atmış düğün zamanı da harcamışsınız çok normal.

Köşede paranız olduğunu niye söylediniz ki? Evlenmeden önce yaptığınız birikim sadece sizindir, ortak değildir. Sizin paranızla bi planı vardıysa bozulmuştur.

Hayır tabii ki ona ne? Kenara atmış düğün zamanı da harcamışsınız çok normal.
Ay çok rahatladım ya. Çok teşekkür ederim bi an ben kendimi suçlamaya başladım o paraya dokunmamam mı gerekiyordu ya da söylemem mi gerekiyordu diye bana dedi ki bozulup borcun varsa bana deseydin paran kalırdı köşede ben öderdim dedi ama ben böyle bir şeyi istemezdim o zaman yeni nişanlıydık kendi param varken ona sen borcumu öde benim köşede param kalsın diyemezdim öyle bi yapım yok ki benim köşeye birikim diye attığım parayı o bir ay çalıştığında kazanıyor zaten ben evlilik hazırlığında harcamayıp tutsam da neye kullanabilecektik ufak tefek giderlere.

Köşede paranız olduğunu niye söylediniz ki? Evlenmeden önce yaptığınız birikim sadece sizindir, ortak değildir. Sizin paranızla bi planı vardıysa bozulmuştur.
Ay hiç hatırlamıyorum inanın aylar önce çıkmış ağzımdan. İçim rahatladı bir an nişanlıyken de ortaktır denilecek diye kötü hissetmiştim kendimi. Rahatladım çok teşekkür ederim.

Belki sizin paranızı harcamanıza kıyamayıp demiş olabilir mi acaba şu an çalışmıyorsunuz diye ? Yani sen harcamasaydın ben hallederdim gibi mi dedi acaba

Yasal olarak bile evlenmeden önceki mallar ayrı oluyor. Nişanlınızı ilgilendirmez bu birikim. Bir de nacizane fikrim kendinize maddi olarak o kadar da karıştırtmayın. Ben evliyken bile eşime primlerimi ya da ailem para verdyse onları her zaman miktar olarak belirtmezdim. Hiç mi kendime göre ekstra harcamam olmayacak ?

Onu hiç ilgilendirmiyor suanki kazancınız ve harcamalarınız.Ne zamanki aynı eve girip keseniz ortak olacak o zaman söz sahibi olabilir o bile bi yere kadar.

Muhtemelen düğünden sonra altınları yatırım olarak tutacağız benim birikimimi de onlara eklemeyi düşünüyordu ama zaten 10 a yakın gram çeyrek karışık bi birikimim vardı ama borcum da vardı borçla ayrıldım işten anca yetti bana şu an bile hepsi çeyrek bile olsaydı şimdi bozdursam 40 bin küsür edecekti sanırım çok matah bi birikimim de yoktu zaten

Daha henüz evli değilsiniz teker teker maliyeye hesap verir gibi aldıklarınızın hesabını vermeniz garibime gitti. Parayı da savurmamışsınız ki ailenize ve çeyizine harcamışsınız. Bunlara harcamayıp ne yapacaktınız sanki Türkiye şartlarında para bir köşede durunca değerleniyor

Aaaa o zaman hiç olmamış. Onu hiç ilgilendiren bir para değil o. Boşver sakın mali olarak kendine karıştırma. Hatta evlenince de.

Yani herkesin dediği gibi o sizin paranızdı ve nişanlınızı ilgilendirmez. Öyle her şeye de telaşlanıp suçlanmayın, bu konu dışında da. Mutluluklar şimdiden.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…